Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έπαθα ένα ελαφρύ εγκεφαλικό. Πήγα πλαίσιο να ρωτήσω πόσο αγοράζουν το Mate & μου είπαν 260€. Καλύτερα να το χαρίσω είπα στον υπάλληλο. Πώς απαξιώνουν έτσι τα τηλέφωνα ρε γμτ & υπόψιν το κινητό δεν έχει το παραμικρό σημάδι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

260???Xαχαχαχαχα!!Τι αλλο θα ακουσουμε.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ή ο τύπος είναι βαλτός, είτε έπεσε σε προβληματικό κομμάτι.

εδω το πολύ αξιοπιστο DXO το έχει άνετα μέσα στα ΤΟΠ 10, πάνω και απο το iPhone8.

https://www.dxomark.com/category/mobile-reviews/

 

Καλό θα ήταν πριν κράξει ο οποιοσδήποτε, να διαβάζει το review ολόκληρο και την πλήρη ανάλυση, αντί να πηγαίνει κατευθείαν στο conclusion. Όσο για το DXO ψάξου λίγο και θα δεις περι αξιοπιστίας. Επίσης κάτω απ το review του DXO έχει και comments, για ρίξε μια ματιά κι εκεί να δεις τι λένε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά! Ο καθένας το μακρί και το κοντό του.

Προσέξτε τις πρωτες φράσεις του όταν ξεκινάει το συμπέρασμά του για την κάμερα:

" ...... anything custom-built that Huawei threw into the phone app, was more or less a failure.*"

 

Ακου εκφραση! " Τα πεταξε μέσα στο τηλέφωνο η Huawei"! !! Κάτι χαντρουλες ρε παιδί μου, να τους θαμπώσει τους άσχετους, να νομίζουν οτι κάτι πήραν!

 

Όλα αποτυχία λοιπόν, χαλι μαύρο, απλά μπορεί να βγάλει καμιά στάνταρ mode φωτογραφία και μετά ..... το χάος!

Ούτε να εστιάσει καλά- καλά δεν μπορεί. Με τα χίλια ζόρια και αφού κάνεις κανένα τσιγάρο περιμένοντας!

 

Νομίζω δεν αντέχει περισσότερο σχολιασμό το άρθρο.

 

Τα δείγματα που έχουν ανεβάσει τα παιδιά εδώ δείχνουν τι μπορεί να κάνει η κάμερα του. Σίγουρα δεν είναι η κορυφαία, αλλά είναι μέσα στις 3-4 κορυφαίες, περιμένοντας βέβαια και τον διάδοχο, που αν κρίνω απο τα Ρ20(+) έχει πολλά να μας δείξει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Σώστα, απορρίπτουμε την άποψη ενός φωτογράφου για την φωτογραφική μηχανή μίας συσκευής επειδή τα "παιδιά" στο forum έχουν ανεβάσει δείγματα... Κανένα περαιτέρω σχόλιο πέραν του ότι αν ψάξεις λίγο θα δεις ότι στο σύνολο όσον γράφει, οι περισσότεροι αντικειμενικοί (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, το τονίζω) και independent reviewers λένε τα ίδια...

 

Τέλος, δεν λέω κάτι άλλο επι του θέματος μίας και έχουμε διαφωνήσει πολλές φορές και έχετε αποδείξει οτι δεν δέχεστε άλλη άποψη για τη κάμερα και κυρίως το software της συγκεκριμένης κάμερας, ακόμα και αν σας τα αποδεικνύει κάποιος, μιας και τα "παιδιά" του φορουμ το έχουν αποδείξει από τη δική τους πλευρά. Από την αρχή άλλωστε έγραψα παραθέτοντας το λινκ ότι πρόκειται για μία πιο "φωτογραφική" άποψη... Κοινώς την άποψη ενός φωτογράφου. Και άλλωστε, όποιος διάβασε το review ολόκληρο θα είδε ότι ο τύπος αυτό ακριβώς το τονίζει ...

 

Το site που έκανε το review έχει κάνει για τα κάτωθι κινητά και μόνο:

1. Huawei Mate 10 Pro

2. iPhone 5

3. iPhone 6 Plus

4. iPhone 7 Plus

5. LG G4

6. Sony Xperia XZ2

Νομίζω ότι δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία σε αυτή την τεχνολογία και λόγω του ότι είναι αμιγώς φωτογραφικό site κρίνουν αδίκως με πολύ αυστηρά κριτήρια.

 

Ακριβώς, αυτό το δέχομαι απόλυτα και έχεις δίκιο. Αλλά καλό είναι να διαβάζουμε και "επαγγελματικές" απόψεις σε έναν πολύ σημαντικό τομέα των κινητών πλέον, όπως αυτόν της κάμερας, προτού τις αποθεώσουμε...

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

5-6 απολύτως βασικά να ξέρεις από φωτογραφία και επεξεργασία καταλαβαίνεις ότι η φωτογραφική του κινητού μας είναι αξιοπρεπής μεν, καμία σχέση με αυτά που διαβάζαμε πιο πριν δε. Δηλώνω ικανοποιημένος αλλά μέχρι εκεί. Όσο για το DxO ο κόσμος βλέπει μια βαθμολογία και νομίζει ότι βρήκε το ιερό δισκοπότηρο . Αν διαβάσουμε το review και δούμε τις επιμέρους βαθμολογίες στις ανάλογες κατηγορίες τότε βγαίνει πιο ξεκάθαρο συμπέρασμα. Μέχρι στιγμής, ΚΑΝΕΝΑ κινητό,ούτε καν το πολυδιαφημισμένο p20 pro δεν ξεπερνάει το Pixel 2 στις πιο σημαντικές και κυριότερες κατηγορίες exposure & contrast, colour, texture. Αυτά είναι που παίζουν ρόλο στο ποσό καλή θα είναι η φωτογραφία. Οι υπόλοιποι παίρνουν βαθμούς από bokeh, telephoto φακούς και άλλα features, τα οποία σίγουρα καλό είναι να υπάρχουν ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Σημασία δεν έχει μόνο να είναι καλές οι φωτό αλλά να είναι ευέλικτη η φωτογραφική. Από αυτή την άποψη το p20 pro ίσως αξίζει τη παραπάνω βαθμολογία αφού προσφέρει επιλογές για ζουμ, νυχτερινές λήψεις και γενικώς μπορείς να "παίξεις" περισσότερο σε σχέση με ένα Pixel που απλά πατάς το κουμπί κ τέλος.

 

Τέλος πάντως πολλά είπα, έβαλε κανεις στο Ματε μας τη νέα έκδοση με τις νυχτερινές λήψεις να δούμε τι ψάρια πιάνει; Το θέλω πολύ αυτό το χαρακτηριστικό, μακάρι να δουλεύει όπως στο p20.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ν γίνει approved έχει ψωμί ακόμη. Λογικά τέλη του μήνα και άμα.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να καταλάβουμε.. Πρέπει να δεχτούμε την άποψη ενός φωτογράφου για ποιο λόγο;κινητό πήραμε όχι φωτογραφική. η συσκευή προορίζεται για κινητό και υποστηρίζει και αξιοπρεπεστατες φωτογραφίες. Τώρα αν εσύ και ο καθένας θέλετε επαγγελματικες φώτο πάρτε φωτογραφική αντίστοιχη, ή φωτογράφο. Έχουμε χάσει την μπάλα. Άποψη ο καθένας για το μακρύ και το κοντό του. Ο καθένας που έχει το κινητό κρίνει από μόνος του αν το ικανοποιεί στο σύνολο της η συσκευή. Ο καθένας έχει διαφορετικό μέτρο σύγκρισης από τον άλλον.
Link to comment
Share on other sites

οποτε μεχρι στιγμης και το face unlock, και το night mode εχουμε παρει, πολυ βασικα χαρακτηριστικα-πλεονεκτηματα που ειχε το P20 PRO, οποτε και μικραινει η ψαλιδα αναμεσα τους.. ποσα πια παραπανω καλα εχει το P20 PRO;
Link to comment
Share on other sites

οποτε μεχρι στιγμης και το face unlock, και το night mode εχουμε παρει, πολυ βασικα χαρακτηριστικα-πλεονεκτηματα που ειχε το P20 PRO, οποτε και μικραινει η ψαλιδα αναμεσα τους.. ποσα πια παραπανω καλα εχει το P20 PRO;
Τρίτη κάμερα. :p

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

https://www.gadget-shop.gr/screen-protector-ancus-tempered-glass-nano-shield-0-15-mm-9h-gia-huawei-mate-10-pro

Εγώ ύστερα από δύο σπασμένα της mofi ( εγώ έφταιγα)έβαλα αυτό το οποίο έκατσε τέλεια. Μου το έβαλε ο γιος μου , το έχω περίπου ένα μήνα , ούτε φουσκάλες ούτε τίποτα. Η αίσθηση της οθόνης με το συγκεκριμένο πολύ καλή.

 

Κωστή, να'σαι καλά φίλε. Μου ήρθε σήμερα και το τοποθέτησα. Μια χαρά έκατσε. Σε σχέση με την εργοστασιακή μεμβράνη που είχα, πολύ ανώτερη η αίσθηση στην αφή. Τα χρώματα μια χαρα. Είναι όντως λεπτότερο από τα κλασικά tempered glass που ξέρουμε. Αλλά είναι γυαλί.

Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι τα πλευρικά περιθώρια που αφήνει είναι μεγαλύτερα από αυτά που καλύπτει η εργοστασιακή θήκη που χρησιμοποιώ.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλε off_d ομολογώ πίστη και αφοσίωση τόσο στα γραφόμενα του τύπου (όσο και στα δικά σου) και απορρίπτω μετά βδελυγμίας οποιαδήποτε αντίθετη άποψη.

Σφάλμα μου, που σχολίασα το άρθρο "ευαγγέλιο" του τύπου, το οποίο θα έπρεπε να το αποδεχτώ άνευ δεύτερης κουβέντας και ζητώ συγνώμη που τόλμησα να εμπιστευτώ τα αδαή μου μάτια και όχι τα έμπειρα των τόσων άλλων ανεξάρτητων reviewer.

 

PS: Εγώ βέβαια, αν και παντελώς άσχετος, έχω το θράσος και έχω διαφορετική άποψη.

PS2: Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το συνεχίσω το θέμα "κάμερα χρέπι" γιατί αν μη τι άλλο με κούρασε. :zzz:

 

Ρε παιδιά για να καταλάβουμε.. Πρέπει να δεχτούμε την άποψη ενός φωτογράφου για ποιο λόγο;κινητό πήραμε όχι φωτογραφική. η συσκευή προορίζεται για κινητό και υποστηρίζει και αξιοπρεπεστατες φωτογραφίες. Τώρα αν εσύ και ο καθένας θέλετε επαγγελματικες φώτο πάρτε φωτογραφική αντίστοιχη, ή φωτογράφο. Έχουμε χάσει την μπάλα. Άποψη ο καθένας για το μακρύ και το κοντό του. Ο καθένας που έχει το κινητό κρίνει από μόνος του αν το ικανοποιεί στο σύνολο της η συσκευή. Ο καθένας έχει διαφορετικό μέτρο σύγκρισης από τον άλλον.

 

Έλα μου, ντε?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε κανένας να δεχτείς και να υιοθετήσεις άποψη επαγγελματιών, ούτε και το αντίθετο βέβαια, το είπαν 15 στο τάδε φόρουμ. Υπάρχει η αντικειμενική αλήθεια η οποία λέει ότι η κάμερα του ματε είναι αξιοπρεπέστατη αλλά υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε τεχνικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά και υπάρχει και η υποκειμενική όπως λες και συ, όπου ο καθένας κρίνει αν ικανοποιεί τον ίδιο. Ούτε να την βγάζουμε χρεπι είναι σωστό και αληθές, ούτε να μη σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας μόλις γίνει σύγκριση με καλύτερη κάμερα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Θα την πάρουμε με την 146

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Θα την πάρουμε με την 146

 

Με την 145 εννοείς!Γιατί αυτήν έχει εμφανίσει το ff..

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με την 145 εννοείς!Γιατί αυτήν έχει εμφανίσει το ff..

 

Ειρωνικα το ειπε 146 μαλλον για την 3η καμερα!!:lol::lol:

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ειρωνικα το ειπε 146 μαλλον για την 3η καμερα!!:lol::lol:

 

Ναι σωστά ;)

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε κανένας να δεχτείς και να υιοθετήσεις άποψη επαγγελματιών, ούτε και το αντίθετο βέβαια, το είπαν 15 στο τάδε φόρουμ. Υπάρχει η αντικειμενική αλήθεια η οποία λέει ότι η κάμερα του ματε είναι αξιοπρεπέστατη αλλά υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε τεχνικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά και υπάρχει και η υποκειμενική όπως λες και συ, όπου ο καθένας κρίνει αν ικανοποιεί τον ίδιο. Ούτε να την βγάζουμε χρεπι είναι σωστό και αληθές, ούτε να μη σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας μόλις γίνει σύγκριση με καλύτερη κάμερα.

 

Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να εκφράσει ο καθένας την άποψη του, άλλωστε γιαυτό υπάρχει και το θέμα για το συζητάμε. Αλλά έχουμε κουράσει τόσο πολύ το θέμα της φωτογραφικής, και έχουμε ξεχάσει ότι το κινητό είναι ακόμα ένα από τα καλύτερα που κυκλοφορούν σε σύνολο μέχρι στιγμής. Στο θέμα της φωτογραφίας πάντα θα διίστανται οι απόψεις. Έχω το πάω με δικά μου κριτήρια εσύ και ο καθένας με τα δικά του.εγω θα το συγκρίνω με κινητά που είχα στο χέρι μου, και όχι με κινητά που δεν είχα.Άλλος μπορεί να το συγκρίνει με το S9,note 8 κτλ. Δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι σωστός και εσύ λάθος. Απλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μεχρι στιγμης και το face unlock, και το night mode εχουμε παρει, πολυ βασικα χαρακτηριστικα-πλεονεκτηματα που ειχε το P20 PRO, οποτε και μικραινει η ψαλιδα αναμεσα τους.. ποσα πια παραπανω καλα εχει το P20 PRO;

 

notch!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την 145 εννοείς!Γιατί αυτήν έχει εμφανίσει το ff..
Ναι με την 146 θα μας στείλει ταχυδρομικός η Huawei μια κάμερα να την βάλουμε για να έχουμε τρεις & εμείς.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

οποτε μεχρι στιγμης και το face unlock, και το night mode εχουμε παρει, πολυ βασικα χαρακτηριστικα-πλεονεκτηματα που ειχε το P20 PRO, οποτε και μικραινει η ψαλιδα αναμεσα τους.. ποσα πια παραπανω καλα εχει το P20 PRO;
Ότι παραπάνω δώσουν σαν feature χρήσιμο είναι! Και το συγκεκριμένο, ιδιαίτερα θα έλεγα. Αν εξαιρέσουμε το αποτύπωμα που θα το ήθελα και εγώ μπροστά (το βρίσκω πολύ πιο εύχρηστο απ' οτι πίσω) το Ρ20pro μάλλον αδιάφορο μου είναι.
notch!!!!
Θεός φυλάξει! ;)

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα το night mode του P20 Pro, θα με βολεψει παρα πολυ.

Το χρησιμοποιουσα με τριποδο (το selfie stick-τριποδο της Huawei AF15, αλλα δυστυχως τα φτυσε παρα πολυ γρηγορα και το γυρισα πισω) και ετριβα τα ματια μου με αυτα που εβγαζα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα το night mode του P20 Pro, θα με βολεψει παρα πολυ.

Το χρησιμοποιουσα με τριποδο (το selfie stick-τριποδο της Huawei AF15, αλλα δυστυχως τα φτυσε παρα πολυ γρηγορα και το γυρισα πισω) και ετριβα τα ματια μου με αυτα που εβγαζα!

 

Μα το night mode επειδή αφήνει το κλείστρο ανοιχτό για αρκετά δευτερόλεπτα, θέλει το κινητό να είναι σταθερό κάπου. Αλλιώς βγαίνει μουτζούρα. Προσωπικά στερεωνω κάπου το κινητό και για λήψη πάρω το κουμπί του ήχου από τα ακουστικά ώστε να μη κουνήσω τη συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Μα το night mode επειδή αφήνει το κλείστρο ανοιχτό για αρκετά δευτερόλεπτα, θέλει το κινητό να είναι σταθερό κάπου. Αλλιώς βγαίνει μουτζούρα. Προσωπικά στερεωνω κάπου το κινητό και για λήψη πάρω το κουμπί του ήχου από τα ακουστικά ώστε να μη κουνήσω τη συσκευή!

 

ναι αλλα με το night mode του P20 Pro, δεν χρειαζεσαι πλεον τριποδο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε off_d ομολογώ πίστη και αφοσίωση τόσο στα γραφόμενα του τύπου (όσο και στα δικά σου) και απορρίπτω μετά βδελυγμίας οποιαδήποτε αντίθετη άποψη.

Σφάλμα μου, που σχολίασα το άρθρο "ευαγγέλιο" του τύπου, το οποίο θα έπρεπε να το αποδεχτώ άνευ δεύτερης κουβέντας και ζητώ συγνώμη που τόλμησα να εμπιστευτώ τα αδαή μου μάτια και όχι τα έμπειρα των τόσων άλλων ανεξάρτητων reviewer.

 

PS: Εγώ βέβαια, αν και παντελώς άσχετος, έχω το θράσος και έχω διαφορετική άποψη.

PS2: Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το συνεχίσω το θέμα "κάμερα χρέπι" γιατί αν μη τι άλλο με κούρασε. :zzz:

 

 

 

Έλα μου, ντε?

 

Αν δε σου αρέσει να διαβάζεις αντίθετες απόψεις και εμπιστεύεσαι μόνο τα δικά σου (έμπειρα?) μάτια, τότε απλά μην τις διαβάζεις, ή ακόμα καλύτερα, μην απαντάς. Εφόσον απαντάς, και μάλιστα κράζοντας, τότε αυτομάτως οφείλεις να δεχτείς και αντίθετες απόψεις πέραν των ματιών σου, εκτός αν θεωρείς ότι όλοι εμείς πρέπει να αποδεχτούμε τα δικά σου (ξαναλέω, "έμπειρα?") μάτια...

Αν διαβάσεις τι γράφει αναλυτικά ο τύπος, ίσως και αναθεωρήσεις γι΄αυτά που γράφεις τώρα. Ρίξε μία ματιά και στο αναλυτικό review του DxO για να δεις με ποιες αναλυτικές βαθμολογίες καταλήγει να παίρνει το τελικό του βαθμό, καθώς και το τι γράφει ο reviewer αναλυτικά σε κάθε section, και ίσως διακρίνεις ότι με εξαίρεση το Auto Focus, και το DxO, σχεδόν τα ίδια με τον τύπο λέει. Αλλά βέβαια, γιατί να το κάνεις, αφού αρκεί απλά να διαβάζουμε τη τελική βαθμολογία χωρίς να μας ενδιαφέρει πως καταλήγουμε σε αυτήν....

Κατά τα άλλα, ίσως αν διάβαζες λίγο προσεκτικά αυτά που γράφω εγώ ως απόψεις μου, κατά καιρούς, να διέκρινες ότι αυτό που λέω συνέχεια είναι "κρίμα ένα τέτοιο hardware να χαραμίζεται από ένα τόσο απαράδεκτο software, και ειδικά στο camera app και στο post processing" καθώς και "μακάρι να λυθούν σύντομα σε κάποιο update"... Επίσης, να ξαναπώ ότι παρέθεσα ένα review φωτογράφου, και το δήλωσα εξ αρχής. Μπορείς να το κράξεις αν θες, όντας φωτογράφος. Αν όμως δεν είσαι, τότε οφείλεις να σεβαστείς την άποψη ενός επαγγελματία στο συγκεκριμένο τομέα. Από κει και πέρα, αν έχεις πρόβλημα με αντίθετες απόψεις τότε μετέφερε το στον admin του topic να μας απαγορεύσει να βάζουμε λινκ από reviews που κριτικάρουν, εν μέρη αρνητικά, το δικό σου holy grail.

 

Σχετικά με το γιατί ασχολούμαστε τόσο με τη φωτογραφική, είναι προφανής η απάντηση. Γιατί πλέον τα κινητά ως πρωταρχικό selling point τους έχουν τις κάμερες. Δες την παρουσίαση πχ του Mate 10 Pro ή πιο πρόσφατα του P20 και θα δεις πόσο χρόνο αφιέρωσαν στις κάμερες και στα features των καμερών.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Τέλη Ιουνίου για το gpu turbo update η σειρά Mate 10.

Λογικά σε μας τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.

 

https://www.gizchina.com/2018/06/13/gpu-turbo-schedule-released-mate-10-will-be-the-first/

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου αρέσει να διαβάζεις αντίθετες απόψεις και εμπιστεύεσαι μόνο τα δικά σου (έμπειρα?) μάτια, τότε απλά μην τις διαβάζεις, ή ακόμα καλύτερα, μην απαντάς. Εφόσον απαντάς, και μάλιστα κράζοντας, τότε αυτομάτως οφείλεις να δεχτείς και αντίθετες απόψεις πέραν των ματιών σου, εκτός αν θεωρείς ότι όλοι εμείς πρέπει να αποδεχτούμε τα δικά σου (ξαναλέω, "έμπειρα?") μάτια...

Αν διαβάσεις τι γράφει αναλυτικά ο τύπος, ίσως και αναθεωρήσεις γι΄αυτά που γράφεις τώρα. Ρίξε μία ματιά και στο αναλυτικό review του DxO για να δεις με ποιες αναλυτικές βαθμολογίες καταλήγει να παίρνει το τελικό του βαθμό, καθώς και το τι γράφει ο reviewer αναλυτικά σε κάθε section, και ίσως διακρίνεις ότι με εξαίρεση το Auto Focus, και το DxO, σχεδόν τα ίδια με τον τύπο λέει. Αλλά βέβαια, γιατί να το κάνεις, αφού αρκεί απλά να διαβάζουμε τη τελική βαθμολογία χωρίς να μας ενδιαφέρει πως καταλήγουμε σε αυτήν....

Κατά τα άλλα, ίσως αν διάβαζες λίγο προσεκτικά αυτά που γράφω εγώ ως απόψεις μου, κατά καιρούς, να διέκρινες ότι αυτό που λέω συνέχεια είναι "κρίμα ένα τέτοιο hardware να χαραμίζεται από ένα τόσο απαράδεκτο software, και ειδικά στο camera app και στο post processing" καθώς και "μακάρι να λυθούν σύντομα σε κάποιο update"... Επίσης, να ξαναπώ ότι παρέθεσα ένα review φωτογράφου, και το δήλωσα εξ αρχής. Μπορείς να το κράξεις αν θες, όντας φωτογράφος. Αν όμως δεν είσαι, τότε οφείλεις να σεβαστείς την άποψη ενός επαγγελματία στο συγκεκριμένο τομέα. Από κει και πέρα, αν έχεις πρόβλημα με αντίθετες απόψεις τότε μετέφερε το στον admin του topic να μας απαγορεύσει να βάζουμε λινκ από reviews που κριτικάρουν, εν μέρη αρνητικά, το δικό σου holy grail.

 

Σχετικά με το γιατί ασχολούμαστε τόσο με τη φωτογραφική, είναι προφανής η απάντηση. Γιατί πλέον τα κινητά ως πρωταρχικό selling point τους έχουν τις κάμερες. Δες την παρουσίαση πχ του Mate 10 Pro ή πιο πρόσφατα του P20 και θα δεις πόσο χρόνο αφιέρωσαν στις κάμερες και στα features των καμερών.

 

Φίλε το έχουμε κουράσει υπερβολικά το θέμα.

Όπως βάζεις εσύ λινκ και παραθέτεις απόψεις, θα δεχτείς και την κριτική τους από τον άλλο.

Στην προκειμένη εσύ είσαι που δεν δέχεσαι αντίρρηση σ" αυτά που γράφει ο τύπος και επιμένεις ότι θα πρέπει να τα δεχτούμε as is.

Επειδή όμως οι απόψεις είναι σαν τους κωλ..... (όλοι έχουν από μια), έτσι και εγώ έχω μία, η οποία πως να το κάνουμε δηλαδή έρχεται σε αντίθεση με την δική σου (αλλά και του τύπου). Κράτα λοιπόν την δική σου και άσε και εγώ να έχω την δική μου, αντίθετη στην προκειμένη.

Δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω και είναι δικαίωμά μου να γράψω την αντίθετη γνώμη μου.

 

Και δεν καταλαβαίνω και την αρχική σου "επίθεση" σε ότι έγραψα για τον τύπο και το άρθρο του.

 

Άστο όμως καλύτερα, απάντησε ότι θα απαντήσεις, γιατί προφανώς θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο και τέρμα. Δεν επανέρχομαι στο θέμα.

 

Τα γραπτά υπάρχουν και όποιος τα διαβάσει σχηματίζει και την γνώμη του.

 

Over n' out!

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...