Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Μήπως έκανα λαλακια?Σήμερα πήγα το έπιασα το Νοκια και έχει φοβερή οθόνη ρε φιλε(δεν ξέρω για το Mi 8).Είναι μεν λίγο πιο γρήγορο το Mi 8 αλλά οκ σιγά.. (και πιο μεγάλη οθόνη που είναι από τους λόγους που δεν κοίταξα αρκετά το Νοκια).

 

Δε θα το μετανιώσεις, η οθόνη στο Mi8 είναι απόλαυση από θέμα screen to body ratio σε σχέση με το Nokia 8 και η stock camera του είναι σαφώς ανώτερη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το μετανιώσεις, η οθόνη στο Mi8 είναι απόλαυση από θέμα screen to body ratio σε σχέση με το Nokia 8 και η stock camera του είναι σαφώς ανώτερη.

 

Ευχαριστώ,πραγματικά με έβγαλες από σοβαρές σκέψεις!Οπότε η επόμενη συσκευή που θα πάρω εύχομαι να είναι το τούμπανο Νοκια που περιμένουν όλοι... :)

Link to comment
Share on other sites

Nokia fan μια ζωή,όλες μου οι μεγάλες αγορές Νοκια και τελευταίο το Lumia 920..Αφου κατάφερα να αντέξω 5 χρόνια χωρίς υποστήριξη από Microsoft για τα Windows δεν έχω κάτι άλλο να πω (το κινητό σαν κινητό άψογο ακόμα και σήμερα,μόνο μείον η μπαταρία).Ψαχτηκα αρκετά και σκεφτόμουν πολύ το 8 αλλά έχει μικρή οθόνη (φοβερή όμως) και αποφάσισα να πάρω με κουπόνι από Κίνα (360€) το Xiaomi Mi 8..Απλα θέλω την γνώμη σας αν έκανα καλά ή έπρεπε να πάρω το Νοκια
Μετα απο τοσα χρόνια με Windows, αν καταλαβα σωστα πας στο πρώτο σου Android και επιλεγεις αυτο να ειναι Xiaomi; Ελπίζω να εχεις υπόψην τι εστι MIUI και να εχεις ορεξη να ρυθμιζεις πραγματακια για το καθετι ολη την ωρα μεχρι να το "στήσεις" στα μετρα σου. Καλορίζικο και καλοδουλευτο να 'ναι...

 

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσα χρόνια με Windows, αν καταλαβα σωστα πας στο πρώτο σου Android και επιλεγεις αυτο να ειναι Xiaomi; Ελπίζω να εχεις υπόψην τι εστι MIUI και να εχεις ορεξη να ρυθμιζεις πραγματακια για το καθετι ολη την ωρα μεχρι να το "στήσεις" στα μετρα σου. Καλορίζικο και καλοδουλευτο να 'ναι...

 

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χάχα σ ευχαριστώ πολύ.Οχι η αλήθεια είναι οτι τον τελευταίο χρόνο έχω πιάσει κάποιες mid range συσκευές Android και εχω εξοικειωθεί,αλλά από Miui η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα...και επειδή άλλο mid range δεν θέλω(κακή επιλογή μετά από WP να πας σε mid range Android),είπα να αγοράσω μια ναυαρχίδα (αν είχε μεγαλύτερη οθόνη το Νοκια θα το είχα πάρει).

Link to comment
Share on other sites

Χάχα σ ευχαριστώ πολύ.Οχι η αλήθεια είναι οτι τον τελευταίο χρόνο έχω πιάσει κάποιες mid range συσκευές Android και εχω εξοικειωθεί,αλλά από Miui η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα...και επειδή άλλο mid range δεν θέλω(κακή επιλογή μετά από WP να πας σε mid range Android),είπα να αγοράσω μια ναυαρχίδα (αν είχε μεγαλύτερη οθόνη το Νοκια θα το είχα πάρει).

 

Καλό είναι να γνωρίζεις ότι η Xaomi περιορίζεται σε 5% κέρδος από τις συσκευές της.

Όλα τα υπόλοιπα έσοδα έρχονται από υπηρεσίες.

 

Οπότε πρέπει να απενεργοποιήσεις κάποιες ρυθμίσεις.

 

Πχ σε κάποια system apps έχει διαφημίσεις, μην παραξενεύτεις θέλει αρκετό ψάξιμο να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Όπως επίσης εφαρμογές όπως ο καιρός θα σου ζητάει δικαιώματα τηλεφώνου, πάλι μην παραξενεύτεις. Απλά πρέπει να συνηθίσεις ότι τα data σου θα πάνε ένα μακρινό ταξίδι στην άπω Ανατολή :p

 

Χωρίς πλάκα, έχε το νου σου στο data usage από το λειτουργικό, εάν δεις ότι είναι μεγάλο κάτι βρωμάει.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γνωρίζεις ότι η Xaomi περιορίζεται σε 5% κέρδος από τις συσκευές της.

Όλα τα υπόλοιπα έσοδα έρχονται από υπηρεσίες.

 

Οπότε πρέπει να απενεργοποιήσεις κάποιες ρυθμίσεις.

 

Πχ σε κάποια system apps έχει διαφημίσεις, μην παραξενεύτεις θέλει αρκετό ψάξιμο να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Όπως επίσης εφαρμογές όπως ο καιρός θα σου ζητάει δικαιώματα τηλεφώνου, πάλι μην παραξενεύτεις. Απλά πρέπει να συνηθίσεις ότι τα data σου θα πάνε ένα μακρινό ταξίδι στην άπω Ανατολή :p

 

Χωρίς πλάκα, έχε το νου σου στο data usage από το λειτουργικό, εάν δεις ότι είναι μεγάλο κάτι βρωμάει.

 

Α ναι ε?Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν είχα ιδέα για όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω το δικαρτο νοκια 8 και έχω το εξής ζητημα. Έχω βάλει δύο κάρτες σιμ (μια σύνδεση κ μια frog) αλλά στις ρυθμίσεις/δίκτυο και διαδίκτυο/κάρτες σιμ ενώ μου δίνει την επιλογή να αλλάξω απο τη μια στην άλλη, όταν επιλέξω αυτή που θέλω (τη σύνδεση) δεν το δέχεται και κρατάει αυτή που εχει προεπιλεξεί εκείνο(την frog εν προκειμένω ). Βγάζοντας βέβαια τη frog αναγκάζεται, αφού έχει μόνο τη σύνδεση, να δεχτεί αυτή. Όταν καλώ κάποιον, μου έχει επιλογή για αλλαγή σιμ την οποία και κάνω οποτε το ζήτημα λύνεται εν μέρει, αλλά θα ήθελα να μπορώ από τις ρυθμίσεις να το κάνω μια και καλη αν ξέρει κάποιος τον τρόπο. Να σημειώσω ότι με την επιλογή για δεδομένα και σμσ δέχεται κανονικά την αλλαγή. Το μόνο που δε δοκίμασα είναι επαναφορά στις εργοστασιακές. Δοκίμασα να αλλάξω σειρα τις κάρτες στο sim tray αλλά πάλι δε δούλεψε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε ένα τσεκ στο στορ μήπως έχει καμιά αναβάθμιση.

 

 

Εκανε και την τελευταία αναβάθμιση αλλά πάλι κολλάει και κρασάρει το κινητο!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εκανε και την τελευταία αναβάθμιση αλλά πάλι κολλάει και κρασάρει το κινητο!:cry:

 

Πραγματικά περίεργο! Έκανες εκκαθάριση δεδομένων; Μήπως και.....

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ε?Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν είχα ιδέα για όλα αυτά.
Εγω να φανταστείς αγορασα το Nokia 8 που ειναι pure Android ας πουμε μονο και μονο για αποτοξίνωση απο τα 2 Xiaomi που είχα. Κοιμόμουν κι εβλεπα εφιαλτες οτι καπου, σε καποιο υπομενού του μενού των μενού, ακόμη ρυθμιζω το Xiaomi. Ότι ακόμη σταματάω δικαιωματα εφαρμογών, μπαταρίας, ασφαλείας, wifi κλπ. Αλλες μετα ρυθμίσεις για να έρχονται οι ειδοποιήσεις.. ρυθμίσεις για να τις βλέπεις σε καθε μια ξεχωριστά.. Δες εδω μια ιστοσελίδα που εχω ακομη αποθηκευμένη στην καρτα μνημης του κινητου.. Για να μπαινω να ρυθμιζω όταν ειχα τα Xiaomi

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-Ελληνικός-οδηγός-ενεργοποίησης-Δικαιωμάτων-Ειδοποιήσεων-στην-MIUI-8/

 

Ελπιζω τωρα που εσενα θα εχει MIUI 9 και σύντομα την 10, να εχουν απλουστευτει τα πράγματα. Αλλιως πουλα το και παρε το Nokia 8 ή καποιο αλλο με καθαρη εκδοση Android (Sony, Moto) να βρεις την υγειά σου οπως κι εγω.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω να φανταστείς αγορασα το Nokia 8 που ειναι pure Android ας πουμε μονο και μονο για αποτοξίνωση απο τα 2 Xiaomi που είχα. Κοιμόμουν κι εβλεπα εφιαλτες οτι καπου, σε καποιο υπομενού του μενού των μενού, ακόμη ρυθμιζω το Xiaomi. Ότι ακόμη σταματάω δικαιωματα εφαρμογών, μπαταρίας, ασφαλείας, wifi κλπ. Αλλες μετα ρυθμίσεις για να έρχονται οι ειδοποιήσεις.. ρυθμίσεις για να τις βλέπεις σε καθε μια ξεχωριστά.. Δες εδω μια ιστοσελίδα που εχω ακομη αποθηκευμένη στην καρτα μνημης του κινητου.. Για να μπαινω να ρυθμιζω όταν ειχα τα Xiaomi

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-Ελληνικός-οδηγός-ενεργοποίησης-Δικαιωμάτων-Ειδοποιήσεων-στην-MIUI-8/

 

Ελπιζω τωρα που εσενα θα εχει MIUI 9 και σύντομα την 10, να εχουν απλουστευτει τα πράγματα. Αλλιως πουλα το και παρε το Nokia 8 ή καποιο αλλο με καθαρη εκδοση Android (Sony, Moto) να βρεις την υγειά σου οπως κι εγω.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πραγματικά είχα Sony και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ό,τι πιο κοντά σε pure Android σε σχέση με άλλους γνωστούς κατασκευαστές. Λόγω καλύτερης κάμερας και καλύτερης υποστήριξης, και εννοείται λόγω της παλιάς μου αγάπης για τα Nokia, πήγα ξανά σε Nokia. Και νομίζω δε θα το μετανιώσω. Προς το παρόν όλα καλά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Α ναι ε?Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν είχα ιδέα για όλα αυτά.
Έχεις διαβάσει τόσα που στο τέλος θα πας για εξομολόγηση με τόσες τύψεις που σε γεμίσαμε!!!

Απόλαυσε το Mi 8 σου φίλε μου, εδώ στο νήμα αγαπάμε τη Nokia αλλά δεν είμαστε κολλημένοι.

Όσο για το Miui, το βρίσκω εξαιρετικό.

Αν πάρεις τη Global version δε θα έχεις θέμα με διαφημίσεις και λοιπά περίεργα. Εγώ παίζω συγχρόνως με Nokia 8 και Xiaomi Redmi 5 Plus, είμαι στον δεύτερο χρόνο που έχω από κοντά τη συγκεκριμένη ρομ και είμαι ευχαριστημένος.

Το stock Android είναι άλλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είχα Sony και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ό,τι πιο κοντά σε pure Android σε σχέση με άλλους γνωστούς κατασκευαστές. Λόγω καλύτερης κάμερας και καλύτερης υποστήριξης, και εννοείται λόγω της παλιάς μου αγάπης για τα Nokia, πήγα ξανά σε Nokia. Και νομίζω δε θα το μετανιώσω. Προς το παρόν όλα καλά.

 

Εγω ειχα και το Sony Xperia XA Ultra πριν τα Xiaomi. Πολυ καλο και σβελτο κι ας ειχε για επεξεργαστη ενα mediatek ψοφιμι. Τωρα ημουν αναμεσα στο Nokia 8 και το Sony Xperia XZ1 γιατι ηθελα vanilla android φαση. Και τα 2 εχουν παρομοια specs. Πηρα εγω το Nokia κι ο αδερφος μου το Sony τελικα. Το ιδιο pure android εχει και το Sony, σβελτο και με καλή καμερα. Για να ειμαι δικαιος παιρνει και τις ενημερωσεις ασφαλειας μια βδομαδα πριν το Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει τόσα που στο τέλος θα πας για εξομολόγηση με τόσες τύψεις που σε γεμίσαμε!!!

Απόλαυσε το Mi 8 σου φίλε μου, εδώ στο νήμα αγαπάμε τη Nokia αλλά δεν είμαστε κολλημένοι.

Όσο για το Miui, το βρίσκω εξαιρετικό.

Αν πάρεις τη Global version δε θα έχεις θέμα με διαφημίσεις και λοιπά περίεργα. Εγώ παίζω συγχρόνως με Nokia 8 και Xiaomi Redmi 5 Plus, είμαι στον δεύτερο χρόνο που έχω από κοντά τη συγκεκριμένη ρομ και είμαι ευχαριστημένος.

Το stock Android είναι άλλη φάση.

 

Πολλοί στο φόρουμ κράζουν stock Android, ότι είναι πολύ γυμνό λέει κλπ, αλλά ζώντας με το Nokia 8 τους τελευταίους μήνες, πραγματικά δε νομίζω να γυρίσω σε οποιοδήποτε skin, τουλάχιστον όχι εύκολα. Δε συγκρίνω με τίποτα την αμεσότητα, τη φρεσκάδα και τους γρήγορους ρυθμούς μιας συσκευής που τρέχει πραγματικά αυτό που θες, κι όχι 800 εφαρμογές bloatware που πολύ συχνά δε μπορείς να απεγκαταστήσεις κιόλας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά περίεργο! Έκανες εκκαθάριση δεδομένων; Μήπως και.....

 

Και εκκαθάριση έκανα.....Και εμένα μου φαίνεται περίεργο....Θα δοκιμάσω να κάνω μια επαναφορά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχει συνδέσει κανείς με samsung gear s3;Ρωτάω γιατί έχω κάποια μικροπροβλήματα με τη συνεργασία τους.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει τόσα που στο τέλος θα πας για εξομολόγηση με τόσες τύψεις που σε γεμίσαμε!!!

Απόλαυσε το Mi 8 σου φίλε μου, εδώ στο νήμα αγαπάμε τη Nokia αλλά δεν είμαστε κολλημένοι.

Όσο για το Miui, το βρίσκω εξαιρετικό.

Αν πάρεις τη Global version δε θα έχεις θέμα με διαφημίσεις και λοιπά περίεργα. Εγώ παίζω συγχρόνως με Nokia 8 και Xiaomi Redmi 5 Plus, είμαι στον δεύτερο χρόνο που έχω από κοντά τη συγκεκριμένη ρομ και είμαι ευχαριστημένος.

Το stock Android είναι άλλη φάση.

 

Χαχα όχι εντάξει χαίρομαι να τα ξέρω και σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο να απαντησετε,απλά σε δυσκολεύουν στην επιλογή μετά.Ηθελα να έχει μεγαλύτερη οθόνη το Νόκια 8 θα το είχα πάρει αμέσως.Τωρα επειδή έχω την επέμβαση και θα μείνω στο κρεβάτι κάποιο διάστημα,έψαχνα κάτι που να έχει και μεγάλη οθόνη για ταινίες,κανένα παιχνιδάκι κλπ αλλά δεν ήθελα ταμπλετ.Γιαυτο λέω αν ήταν πιο μεγάλο θα το είχα πάρει.Πηγα το είδα από κοντά,φοβερή οθόνη αλλά δεν θα με βολέψει σ αυτό που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά το έχει συνδέσει κανείς με samsung gear s3;Ρωτάω γιατί έχω κάποια μικροπροβλήματα με τη συνεργασία τους.

 

Τι είδους προβλήματα αντιμετωπίζεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους προβλήματα αντιμετωπίζεις;
Όταν απομακρύνομαι από το τηλέφωνο,το bluetooth λογικό είναι ότι αποσυνδέεται.Μολις επιστρέφω,δεν συνδέεται αυτόματα όπως γίνονταν με το note, αλλά πρέπει να το κάνω manual.Αν δε το κάνω παραμένει αποσυνδεδεμένο.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν απομακρύνομαι από το τηλέφωνο,το bluetooth λογικό είναι ότι αποσυνδέεται.Μολις επιστρέφω,δεν συνδέεται αυτόματα όπως γίνονταν με το note, αλλά πρέπει να το κάνω manual.Αν δε το κάνω παραμένει αποσυνδεδεμένο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7649802#post7649802

 

(Αν θέλεις πληροφορίες για το πως να το κάνεις εδώ είμαστε)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7649802#post7649802

 

(Αν θέλεις πληροφορίες για το πως να το κάνεις εδώ είμαστε)

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς αλλαγή στο χρώμα της εφαρμογής του τηλεφώνου; Όχι στον dialer, αλλά στην οθόνη κατά τη διάρκεια της κλήσης. Το φόντο από μπλε είναι λευκό πλέον. Λογικά ευθύνεται η αναβάθμιση που μου ήρθε πρόσφατα στο τηλέφωνο της Google, ε;

 

Είναι ασφαλές να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί να γυρίσεις στην προηγούμενη έκδοση; Λόγω του χρώματος του φόντου; Αυτού του τύπου οι εφαρμογές καλό είναι να αναβαθμίζονται μιας και διορθώνουν bug fixes. Θα συνεχίσει να αναβαθμίζεται, εσύ θα μείνεις στην παλιά λόγω του φόντου; Δε νομίζω ότι αξίζει...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να γυρίσεις στην προηγούμενη έκδοση; Λόγω του χρώματος του φόντου; Αυτού του τύπου οι εφαρμογές καλό είναι να αναβαθμίζονται μιας και διορθώνουν bug fixes. Θα συνεχίσει να αναβαθμίζεται, εσύ θα μείνεις στην παλιά λόγω του φόντου; Δε νομίζω ότι αξίζει...

 

Έχεις δίκιο, τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι εφαρμογή συστήματος, όχι καμιά τυχαία εφαρμογή. Εξάλλου στη σελίδα της εφαρμογής στο play store μας προϊδεάζουν για νέα έκδοση προσεχώς με dark theme, οπότε μάλλον θα κάνω λίγη υπομονή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα δεν μ' αρέσει ο λευκός φόντος. Όχι μόνο κατά τη διάρκεια της κλήσης, αλλά γενικώς. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...