Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το Nokia 8 μόνο το δίκαρτο έρχεται επίσημα Ελλάδα;

 

Το αντίθετο. Με μια κάρτα έρχεται επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,νέος κάτοχος εδώ κ 1 εβδομάδα.το πήρα με την προσφορά του Γερμανού.τελικη τιμή 242 με απαλλαγή ΦΠΑ.σε αυτή την τιμή ακόμη κ τώρα πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλύτερο.με χάλασε που το πήρα μονόκαρτο,αλλά το κατάλαβα την ώρα που προσπαθούσα να βάλω την 2η καρτα Edited by valadis4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δλδ αυτό που δίνει σε προσφορά ο Γερμανός είναι μονοκαρτο;

 

Ναι. Συνήθως στα dual SIM τονίζεται ότι παίρνεις dual sim. Όταν δεν αναφέρεται τίποτα, είναι μονόκαρτο.

Δεν ξέρω τι απόθεμα έχει ο Γερμανός και καταφέρνει να το διατηρεί σε αυτή την τιμή και άμεσα διαθέσιμο. Το προηγούμενο μήνα υπήρχε στην ίδια και χαμηλότερη τιμή στα λεγόμενα σκρουτζομάγαζα και σε dual sim, τώρα φαίνεται να έχουν θέμα διαθεσιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά του αυτή τη στιγμή σε σχέση με το 7 plus;

 

Εννοείται ότι αξίζει. Συσκευή με κορυφαίο hardware, που μόλις και τολμάς να το πεις περσινό, από γνωστό κατασκευαστή με υποστήριξη, σε τιμή 300€; Το μόνο που σε κρατάει είναι η εμφάνιση, αφού η μανία του lifestyle, η επιβεβλημένη μόδα που αλλάζει χρονιά με τη χρονιά, σε κάνει να πρέπει να δώσεις υπερδιπλάσια χρήματα για να πάρεις συσκευή με γυαλί μπρος πίσω, με μικρό ή μεγάλο notch και πάνω από όλα χωρίς περιθώρια οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το συγκρίνεις άμεσα με το 7 plus, εκτός από την διαφορετική οθόνη σε μέγεθος και αναλογίες και την μεγαλύτερη μπαταρία, τα υπόλοιπα specs του είναι υποδεέστερα, ενώ πωλείται ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αξίζει. Συσκευή με κορυφαίο hardware, που μόλις και τολμάς να το πεις περσινό, από γνωστό κατασκευαστή με υποστήριξη, σε τιμή 300€; Το μόνο που σε κρατάει είναι η εμφάνιση, αφού η μανία του lifestyle, η επιβεβλημένη μόδα που αλλάζει χρονιά με τη χρονιά, σε κάνει να πρέπει να δώσεις υπερδιπλάσια χρήματα για να πάρεις συσκευή με γυαλί μπρος πίσω, με μικρό ή μεγάλο notch και πάνω από όλα χωρίς περιθώρια οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το συγκρίνεις άμεσα με το 7 plus, εκτός από την διαφορετική οθόνη σε μέγεθος και αναλογίες και την μεγαλύτερη μπαταρία, τα υπόλοιπα specs του είναι υποδεέστερα, ενώ πωλείται ακριβότερα.

Έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά εχει και 6άρα οθόνη το 7plus. Οπότε για την 5,3" οθόνη του Nokia 8 και με τα 3090mAh της μπαταρίας του, δεν τη λες και μικρή!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά εχει και 6άρα οθόνη το 7plus. Οπότε για την 5,3" οθόνη του Nokia 8 και με τα 3090mAh της μπαταρίας του, δεν τη λες και μικρή!

 

Είναι σε διαφορετική αναλογία πλευρών και σε διαφορετική ανάλυση. Τα συνολικά εικονοστοιχεία στο Nokia 8 είναι πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πιο πολλά ppi το 8. Επιβαρύνει πιο πολύ τη μπαταρία αυτό απ' ότι η μεγαλύτερη οθόνη;

5,3 με 6 ίντσες είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά νομίζω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πιο πολλά ppi το 8. Επιβαρύνει πιο πολύ τη μπαταρία αυτό απ' ότι η μεγαλύτερη οθόνη;

5,3 με 6 ίντσες είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά νομίζω.

 

Nokia 8 = 5,3'' διαγώνιος σε 16:9 = 66.0 × 117.3 (mm) με ανάλυση 1440 × 2560

Nokia 7 plus = 6'' διαγώνιος σε 18:9 = 68.2 × 136.3 (mm) με ανάλυση 1080 × 2160

 

Η οθόνη του Nokia 7 plus είναι μεγαλύτερη στο "μήκος" κατά 20mm. Τα pixel που φιλοξενεί είναι πολύ λιγότερα. Αν o LED φωτισμός καίει παραπάνω για τα λίγα τετραγωνικά χιλιοστά μεγαλύτερης οθόνης σε σύγκριση με το chip που επεξεργάζεται τα πολλά περισσότερα εικονοστοιχεία, πολύ αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Nokia 8 = 5,3'' διαγώνιος σε 16:9 = 66.0 × 117.3 (mm) με ανάλυση 1440 × 2560

Nokia 7 plus = 6'' διαγώνιος σε 18:9 = 68.2 × 136.3 (mm) με ανάλυση 1080 × 2160

 

Η οθόνη του Nokia 7 plus είναι μεγαλύτερη στο "μήκος" κατά 20mm. Τα pixel που φιλοξενεί είναι πολύ λιγότερα. Αν o LED φωτισμός καίει παραπάνω για τα λίγα τετραγωνικά χιλιοστά μεγαλύτερης οθόνης σε σύγκριση με το chip που επεξεργάζεται τα πολλά περισσότερα εικονοστοιχεία, πολύ αμφιβάλλω.

Θες να πεις οτι το 8 χρειάζεται μεγαλύτερη μπαταρία λόγο περισσότερων εικονοστοιχείων;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βγαλαν update της καμερας στο store, καπου 247mb, αλλα παλι δεν βλέπω το bokeh mode. Εκτός αν το κανεις αλλιως καπως μεσω της εστίασης.. Δεν ξερω.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγαλαν update της καμερας στο store, καπου 247mb, αλλα παλι δεν βλέπω το bokeh mode. Εκτός αν το κανεις αλλιως καπως μεσω της εστίασης.. Δεν ξερω.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ίδιο ψανχω και εγώ. Αν δεν το βρω θα κάνω uninstall το update και θα γυρίσω στην προηγούμενη κάμερα

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παίζει κανονικά το live bokeh .σήμερα το πήρα ελαφρώς μεταχειρισμένο ,και μου έβγαλε αναβάθμιση για την κάμερα στο στορ όπου και την έκανα .δουλεύει .αν εννοείς αυτήν την επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα αναβάθμιση δεν βλέπω.....

 

Ναι, ούτε εγώ, αλλά αφού είναι γνωστό, ότι δεν διατίθενται οι αναβαθμίσεις στο Play store ταυτόχρονα για όλους τους λογαριασμούς, αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παίζει κανονικά το live bokeh .σήμερα το πήρα ελαφρώς μεταχειρισμένο ,και μου έβγαλε αναβάθμιση για την κάμερα στο στορ όπου και την έκανα .δουλεύει .αν εννοείς αυτήν την επιλογή.
Στείλε μια φώτο με την επιλογή να καταλάβουμε που είναι το bokeh στη νέα κάμερα

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση camera app , το εφέ είναι ενεργό από το μενού πάνω αριστερά (τρεις οριζόντιες παύλες )
billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση camera app , το εφέ είναι ενεργό από το μενού πάνω αριστερά (τρεις οριζόντιες παύλες )
Εμενα οι 3 οριζόντιες παυλες με πανε στις ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχει κανονικά .όπως είπε και ο φίλος προηγουμένως ,πατάς τις 3 γραμμές πάνω αριστερά και σου εμφανίζει τις επιλογές της κάμερας .και όλες δουλεύουν κανονικά
Link to comment
Share on other sites

το pro mode το εχει;
Εμενα προσωπικα ειναι η ακριβώς ιδια φαση οπως πριν 2 βδομάδες. Χωρις pro mode, χωρις bokeh. Την εκανα uninstall και τωρα, 2 βδομάδες μετά ειναι το ιδιο update. Απαράδεκτοι...

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...