Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα, το bokeh γιατι το βγάλανε; Εδω αλλοι κανουν κρα να το χουν...

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε όχι ρε παιδιά! Δεν κρατήθηκα και έκανα την ενημέρωση αμέσως! Άμα περίμενα λίγο ακόμα θα σε διάβαζα και δεν θα την έκανα. Πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα στην κάμερα δεν άλλαξε κάτι σε ποιότητα. Συνεχίζουμε να έχουμε την Google κανονικά.

 

Δεν έχω να συγκρίνω με προηγούμενη έκδοση της stock εφαρμογής, αφού μόλις σήμερα άρχισα να παίζω με τη συσκευή, αλλά θα συμπαραταχθώ με τους χρήστες της Google Camera: έχει σαφέστατη διαφορά. Και όταν ξέρεις ότι έχεις το υλικό στα χέρια σου και σου λείπει το λογισμικό, βάζεις το λογισμικό. To Arnova's v8.2 έβαλα εγώ, δουλεύει θαύμα ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινει uninstall, μην αγχωνεστε.
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή οθόνη. Καλή ανάλυση

Όσον αφορά τη κάμερα έχει άριστο bokeh mode, τέλειο auto focus.

Θεωρώ ότι πάσχει λίγο στο low light εάν φανταστείς ότι έχει OIS. (Σε σύγκριση με Lumia που είχα παλιότερα)

 

Flagship selfie camera

Απίστευτος ήχος στο video.

 

Αυτονομία:

Άνετα μια με μια μισή μέρα χρήσης *

 

 

Υποστήριξη

Security update κάθε μήνα.(για 3 χρόνια)

Επικοινωνία με την εταιρεία μέσω εφαρμογής για οτιδήποτε προκύψει.

Stock Android χωρίς bloatware.

Γρήγορα updates.

 

*Έχω το dual SIM variant

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4u4huYIy4cxIOcWGj1Ssta2hjD64GHPQQpS-ppTy8mHSugPGEDXCHQiMvC67eqCjRg=w1366-h631-rw or5EowwW43TaYqOSzOlKVYvC93Qjq-A51a0N_xkgmQ3fDj9IjYziSmxwyV6u0OMrsuJO=w1366-h631-rw

 

zv6Jf7K3o1gj7fhSaaw9FsruimQjvv4e5S1kGODi_JtaMCtFVzGxVkayc8sgBBojig=w1366-h631-rw

 

14RJ2w1PiVaCIW2EHVAutX8CJ_JtgRMxWf3j6a7W2eaQb4Nu5S-1mzu3YnjaDFbOGkc=w1366-h631-rw

 

Σημαντικά bugs στο νέο σχεδιασμό της εφαρμογής "Nokia Camera".

 

Η HMD Global ξεκίνησε μια νέα ενημέρωση για την εφαρμογή "Nokia Camera", εισάγοντας κάποιες αλλαγές στη διεπαφή χρήστη, συμπεριλαμβανομένου ενός νέου carousel design για εναλλαγή μεταξύ διαφορετικών τρόπων λειτουργίας. Επιπλέον, η τελευταία έκδοση με τίτλο 90.0.1123.20 προσθέτει υποστήριξη για το Google Motion, το οποίο θα δώσει στους χρήστες τη δυνατότητα να καταγράφουν σύντομα κινούμενα κλιπς, καθώς και υποστήριξη για το Google Lens, το οποίο διευρύνει τη λειτουργικότητα της κάμερας με αναγνώριση αντικειμένων και σχετικές αναζητήσεις στο διαδίκτυο. Αλλά προφανώς, υπάρχει μια προειδοποίηση που συνδέεται με αυτή τη νέα κατασκευή, όπως σύμφωνα με πολλές αναφορές χρηστών που δημοσιεύθηκαν στο Play Store τις τελευταίες 24 ώρες, η τελευταία ενημέρωση φαίνεται να προκαλεί διάφορα ζητήματα ή / και να καταργεί ορισμένα χαρακτηριστικά που ήταν διαθέσιμα πριν από αυτή την τελευταία έκδοση.

 

Συγκεκριμένα, ορισμένοι χρήστες αναφέρουν ότι μετά από τη νέα ενημέρωση, η εφαρμογή είναι πλέον πιο επιρρεπής σε συντριβή όταν χρησιμοποιούν λειτουργίες, συμπεριλαμβανομένων των χρονομετρήσεων και της χειροκίνητης λειτουργίας. Η λειτουργία Bokeh εμφανίζεται επίσης ότι δημιουργεί μερικά προβλήματα τόσο για τις εμπρός όσο και για τις πίσω κάμερες, οδηγώντας είτε σε συντριβή είτε σε απροσδόκητα σφάλματα, ενώ άλλοι χρήστες ισχυρίζονται ότι αυτή η λειτουργία λείπει εντελώς. Άλλα θέματα που αναφέρθηκαν φαίνεται να σχετίζονται με τη λειτουργία Panorama και την εστίαση. Επιπλέον, ορισμένοι χρήστες ισχυρίζονται ότι ο μονόχρωμος αισθητήρας δεν λειτουργεί πλέον με αυτήν την τελευταία ενημέρωση, ενώ άλλοι υποδηλώνουν ότι η λειτουργία Pro δεν είναι πλέον διαθέσιμη. Σε κάθε περίπτωση, αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι σύμφωνα με τις επίσημες απαιτήσεις του Play Store, η λειτουργία Pro πρέπει να είναι συμβατή μόνο με συσκευές Nokia εξοπλισμένες με οπτικά συστήματα ZEISS, όπως τα Nokia 6.1, Nokia 7 Plus και Nokia 8 Sirocco. Θα πρέπει επίσης να διευκρινιστεί ότι έχει κυκλοφορήσει η τρέχουσα ενημέρωση για την εφαρμογή "Nokia Camera" που δημοσιεύθηκε από την HMD Global και όχι η άλλη εφαρμογή με απλή ετικέτα "Camera" η οποία έκανε τη μετάβαση στο Play Store λίγο πριν από ένα χρόνο και δεν έχει ενημερωθεί από τον Μάρτιο.

 

Ελπίζουμε τα όποια προβλήματα αναφέρουν οι χρήστες μέσω feedback να διορθωθούν σύντομα εκ μέρους της Nokia και η HMD Gloabl να αντιμετωπίσει αυτά τα θέματα με κάποια επείγουσα επιδιόρθωση. Για όσους παρόλα αυτά θέλουν να δοκιμάσουν το νέο Nokia Camera App δεν έχουν παρά να κατεβάσουν από το Play Store την ενημέρωση 85MB κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

images?q=tbn:ANd9GcSCAtueLrykIzI_FqeSeN5i9IYTjROnVodzps5Iffo__T8-HWSUIw

 

Πηγή: https://www.androidheadlines.com/2018/08/nokia-camera-app-gets-new-design-users-reporting-major-bugs.html

Edited by Katsaras_John
Πηγή (Via)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Εμενα λειπουν παντελως οι επιλογες "Pro" και "Live Bokeh" εντωμεταξυ. Τα σκατωσε η HMD ολιγον τι με αυτο το update.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα λειπουν παντελως οι επιλογες "Pro" και "Live Bokeh" εντωμεταξυ. Τα σκατωσε η HMD ολιγον τι με αυτο το update.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την πήραν πίσω την εφαρμογή, όσοι τη βάλατε κάντε τη uninstall.

Θα βγει και για το Nokia 8 σύντομα.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

"Uninstall" δεν βλέπω πουθενά. "Απενεργοποίηση" και "επιβολή διακοπής" υπάρχουν διαθέσιμα. Αν την αφήσουμε ως εχει και απλα περιμένουμε το update;

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Uninstall" δεν βλέπω πουθενά. "Απενεργοποίηση" και "επιβολή διακοπής" υπάρχουν διαθέσιμα. Αν την αφήσουμε ως εχει και απλα περιμένουμε το update;

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλύτερα όχι.

το update θα έρθει μέσω software update λογικά, όπως και η έκδοση που έχουμε τώρα.

Πάτα στις 3 τέλειες, έχει εκεί επιλογή.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου ήρθε καμία αναβάθμιση για την κάμερα. Έχω την έκδοση της Pro Camera που πήραμε τον Ιούνιο. Η τελευταία φορά που έλεγξα μου ήρθε το security patch του Αυγούστου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου ήρθε καμία αναβάθμιση για την κάμερα. Έχω την έκδοση της Pro Camera που πήραμε τον Ιούνιο. Η τελευταία φορά που έλεγξα μου ήρθε το security patch του Αυγούστου.

 

Μάλλον δεν πρόλαβε να σου προσφέρει την ενημέρωση μέχρι που την απέσυραν. Σε όποιον την πήρε και δεν την απεγκατέστησε, το play store εμφανίζει την έκδοση ως '' μη συμβατή με τη συσκευή ''.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πρόλαβε να σου προσφέρει την ενημέρωση μέχρι που την απέσυραν. Σε όποιον την πήρε και δεν την απεγκατέστησε, το play store εμφανίζει την έκδοση ως '' μη συμβατή με τη συσκευή ''.

Και σε μένα που δε μου ήρθε καν, αυτό μου λέει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Το αγόρασα χθες. Πρέπει να το αφήσω να φορτίσει συγκεκριμένη ώρα;

 

Όχι. Το κάνεις ό,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ αν ειμαι λιγο offtopic αλλα ή κατι γίνεται ή εγώ είμαι ανάπηρος..

Στον chrome το μικρό εικονίδιο της homepage πάνω αριστερά (σπιτάκι) έφυγε και έγινε το "τετραγωνο" των ειδήσεων google και φυσικά η homepage από google.com έγινε ειδήσεις της google....1ον τι παίζει και 2ον πως αλλάζουμε την αρχική σελίδα;; :blink::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το περιμένω την Τρίτη το τηλέφωνο σύμφωνα με τον Γερμανό (δυστυχώς δεν βρήκα το Dual σε μεγάλη αλυσίδα).

 

Κάποια must do/have tweaks που πρέπει να γνωρίζω;

Κάτι διάβαζα για άλλο / καλύτερο app της κάμερας, more info κάπου;

 

Επίσης ελπίζω να μην με απογοητεύσει από μπαταρία. Κάτοχος Redmi Note 4X με την αυτονομία του να είναι στα μισά ένα χρόνο μετά σε σχέση με καινούργιο.

 

Γενικά το τηλέφωνο μου φάνηκε άψογο σε αυτά τα χρήματα. Με χαλάει μόνο το σχεδιαστικά ξεπερασμένο design (aka μεγάλα bezel, μικρή οθόνη) και ελπίζω μόλις έρθει να είναι αυτό το μόνο του αρνητικό :D

Edited by antonis995
Link to comment
Share on other sites

1. Κάποια must do/have tweaks που πρέπει να γνωρίζω;

2. Κάτι διάβαζα για άλλο / καλύτερο app της κάμερας, more info κάπου;

3. Επίσης ελπίζω να μην με απογοητεύσει από μπαταρία.

 

1. Η συσκευή έρχεται με σχεδόν πεντακάθαρο Android, οπότε ό,τι tweak έχεις να κάνεις είναι σχετικό με τις προτιμήσεις σου στο λειτουργικό (πχ. άλλος launcher). Στην αρχή μπορεί να χρειαστεί να κάνεις υπομονή μέχρι να εγκαταστήσει όλα τα security updates.

2. Αυτό που διάβασες για το app της κάμερας μάλλον είχε να κάνει με το port της Google Camera που προτείνεται όντως να δοκιμάσεις. Στις προηγούμενες σελίδες έχει αναφερθεί πολλές φορές.

3. Δε θα σε απογοητεύσει. Η μπαταρία του είναι στο μέσο όρο της κατηγορίας του από άποψη χωρητικότητας, γίνεται καλή διαχείρισή της από το υλικό-λογισμικό, φορτίζει γρήγορα. Ε για το αν κρατάει σε βάθος χρόνου... θα φανεί με το χρόνο.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το περιμένω την Τρίτη το τηλέφωνο σύμφωνα με τον Γερμανό (δυστυχώς δεν βρήκα το Dual σε μεγάλη αλυσίδα).

 

Κάποια must do/have tweaks που πρέπει να γνωρίζω;

Κάτι διάβαζα για άλλο / καλύτερο app της κάμερας, more info κάπου;

 

Επίσης ελπίζω να μην με απογοητεύσει από μπαταρία. Κάτοχος Redmi Note 4X με την αυτονομία του να είναι στα μισά ένα χρόνο μετά σε σχέση με καινούργιο.

 

Γενικά το τηλέφωνο μου φάνηκε άψογο σε αυτά τα χρήματα. Με χαλάει μόνο το σχεδιαστικά ξεπερασμένο design (aka μεγάλα bezel, μικρή οθόνη) και ελπίζω μόλις έρθει να είναι αυτό το μόνο του αρνητικό :D

Τα λεπτά bezels πού θες μόνο το 8 Sirocco τα προσφέρει! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα δυστυχώς!...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα λεπτά bezels πού θες μόνο το 8 Sirocco τα προσφέρει! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα δυστυχώς!...

Πολύ σωστά, όμως η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια και ήταν εκτός του budget μου. Όπως είπα σε αυτά τα χρήματα το Nokia 8 νομίζω είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πουλάει o Γερμανός εχει ROM της Cosmote ξεκινάει με το Logo της η είναι καθαρό

 

Δεν υπάρχουν branded Nokia.

Επειδή είναι στο προγραμμα Android One, δεν επιτρεπέται να γίνονται παρεμβάσεις στη ρομ από παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...