Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα δεν μ' αρέσει ο λευκός φόντος. Όχι μόνο κατά τη διάρκεια της κλήσης, αλλά γενικώς. ;)

 

Για την εφαρμογή τηλεφώνου κι επαφών έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ exDialer. Την εφαρμογή κλήσης άλλαξαν, αλλά μάλλον θα την αλλάξουν ξανά είπαν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή της καμερας θα την ανανεωσουν μετα απ το αποτυχημένο update που δωσαν ή μπα;

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή της καμερας θα την ανανεωσουν μετα απ το αποτυχημένο update που δωσαν ή μπα;

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χωρίς να γνωρίζω κάτι ή να θέλω να το παίξω ειδικός. Πιστεύω πως με την αναβάθμιση Σεπτεμβρίου θα βγάλουν μαζί και για την κάμερα. Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς αλλαγή στο χρώμα της εφαρμογής του τηλεφώνου; Όχι στον dialer, αλλά στην οθόνη κατά τη διάρκεια της κλήσης. Το φόντο από μπλε είναι λευκό πλέον. Λογικά ευθύνεται η αναβάθμιση που μου ήρθε πρόσφατα στο τηλέφωνο της Google, ε;

 

Είναι ασφαλές να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση;

Γι αυτό Πάνο πάντα ξετικάρουμε την επιλογή της αυτόματης αναβάθμισης των εφαρμογών από το Play Store, για να ξέρουμε τι αναβαθμίζει η κυρά Google !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι χαζό;

Το always on που έχει η οθόνη δεν κάνει burn in μετά από καιρό;

Με προβλημάτισε γιατί όποτε πιάσω το κινητό είναι στο ίδιο σημείο και γνωρίζω ότι μόνο οι AMOLED οθόνες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

 

Κατά πάσα πιθανότητα εφόσον είναι built in feature δεν θα διατρέχει το παραμικρό κίνδυνο για κάτι τέτοιο αλλά είναι να ρωτήσω για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Το always on που έχει η οθόνη δεν κάνει burn in μετά από καιρό;

 

Δεν το λες και always on. Το μέγιστο που μπορεί να κάτσει στην οθόνη συνεχόμενα είναι 20 λεπτά (ρυθμίζεται με ελάχιστον το 1 λεπτό). Απλά όταν πας να πιάσεις το κινητό ανάβει εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και always on. Το μέγιστο που μπορεί να κάτσει στην οθόνη συνεχόμενα είναι 20 λεπτά (ρυθμίζεται με ελάχιστον το 1 λεπτό). Απλά όταν πας να πιάσεις το κινητό ανάβει εκείνη τη στιγμή.

Άρα για αυτό μάλλον το έβλεπα συνέχεια ανοιχτό όταν το έπιανα στα χέρια μου. Ωραία, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι χαζό;

Το always on που έχει η οθόνη δεν κάνει burn in μετά από καιρό;

Με προβλημάτισε γιατί όποτε πιάσω το κινητό είναι στο ίδιο σημείο και γνωρίζω ότι μόνο οι AMOLED οθόνες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

 

Κατά πάσα πιθανότητα εφόσον είναι built in feature δεν θα διατρέχει το παραμικρό κίνδυνο για κάτι τέτοιο αλλά είναι να ρωτήσω για σιγουριά.

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι μόνο οι AMOLED έχουν αυτό το πρόβλημα. Δλδ το αντίθετο. Ας μας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι χαζό;

Το always on που έχει η οθόνη δεν κάνει burn in μετά από καιρό;

Με προβλημάτισε γιατί όποτε πιάσω το κινητό είναι στο ίδιο σημείο και γνωρίζω ότι μόνο οι AMOLED οθόνες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

 

Κατά πάσα πιθανότητα εφόσον είναι built in feature δεν θα διατρέχει το παραμικρό κίνδυνο για κάτι τέτοιο αλλά είναι να ρωτήσω για σιγουριά.

Το Burn in είναι χαρακτηριστικό των amoled οθονών.

Η οθόνη του Nokia είναι ips lcd.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έβαλα τον σωστό όρο. Απλά θυμάμαι την σειρά Galaxy να διαφημίζει το always on, γι αυτό υπέθεσα ότι δεν θα έχουν πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όπως είναι υλοοποιημένη η Glance screen (το always on display), να μη μπορείς να δεις ειδοποιήσεις από third party εφαρμογές, δε με βολεύει καθόλου. Έτσι βρήκα τη λύση του Glimpse Notifications, που σε συνδυασμό με μια flip θήκη, πλέον μου δίνει τη δυνατότητα να έχω οπτικές ειδοποιήσεις όταν απλά ανοίγω το πορτάκι της θήκης (ανοίγει η lock screen). Οι ηχητικές ειδοποιήσεις μου έρχονται έτσι κι αλλιώς.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όπως είναι υλοοποιημένη η Glance screen (το always on display), να μη μπορείς να δεις ειδοποιήσεις από third party εφαρμογές, δε με βολεύει καθόλου. Έτσι βρήκα τη λύση του Glimpse Notifications, που σε συνδυασμό με μια flip θήκη, πλέον μου δίνει τη δυνατότητα να έχω οπτικές ειδοποιήσεις όταν απλά ανοίγω το πορτάκι της θήκης (ανοίγει η lock screen). Οι ηχητικές ειδοποιήσεις μου έρχονται έτσι κι αλλιώς.

Ενεργή θήκη για το Nokia 8 είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ενεργή θήκη για το Nokia 8 είναι;

Όχι, απλά η εφαρμογή αντιλαμβάνεται πότε είναι καλυμμένος ο αισθητήρας προσέγγισης (αυτός που κλείνει την οθόνη όταν μιλάς με το τηλέφωνο στο αυτί), και κρατάει κλειστή την οθόνη ακόμα κι όταν έρθει ειδοποίηση. Όταν ανοίξεις το πορτάκι της θήκης, η εφαρμογή το αντιλαμβάνεται μέσω του αισθητήρα που δεν είναι πλέον καλυμμένος, κι έτσι σου ανοίγει το lock screen και βλέπεις τις ειδοποιήσεις που σου είχαν έρθει νωρίτερα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως βλέπω αν έχω τις τελευταίες ενημερώσεις περασμένες;

Το τηλέφωνο ήρθε με 8.1.0 και από τότε μου έχει πετάξει 4-5 φορές να κάνω επανεκκίνηση για να περαστούν ενημερώσεις.

 

Ξέχασα να αναφέρω, όλα αυτά από την Παρασκευή το απόγευμα που το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως βλέπω αν έχω τις τελευταίες ενημερώσεις περασμένες;

Το τηλέφωνο ήρθε με 8.1.0 και από τότε μου έχει πετάξει 4-5 φορές να κάνω επανεκκίνηση για να περαστούν ενημερώσεις.

 

Ξέχασα να αναφέρω, όλα αυτά από την Παρασκευή το απόγευμα που το πήρα.

 

Ρυθμίσεις-σύστημα-ενημέρωση συστήματος. Πρέπει να λέει 1 Αυγούστου 2018

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-σύστημα-ενημέρωση συστήματος. Πρέπει να λέει 1 Αυγούστου 2018

Το τσέκαρα, αυτό λέει :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την gcam κανουμε καποια ρυθμιση? το hdr+ ενεργοποιειται αυτοματα? για την ημερα ειναι καλυτερη απο τη μαμα καμερα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια με την gcam κανουμε καποια ρυθμιση? το hdr+ ενεργοποιειται αυτοματα? για την ημερα ειναι καλυτερη απο τη μαμα καμερα?

 

Gcam δεν είναι ένα πράγμα, εξαρτάται και από ποια "έκδοση" θα εγκαταστήσεις. Σε κάθε περίπτωση τα πλήκτρα ελέγχου θα δείχνουν αν έχεις ενεργό το hdr+.

 

Και για την ημέρα η Gcam μπορεί να είναι καλύτερη ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλου εύρους φωτεινότητας στη λήψη ακριβώς λόγω του hdr+. Βέβαια είναι και θέμα γούστου στο αποτέλεσμα. Δοκιμάζεις στην αρχή και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συχνά συγκρίνουμε τη κάμερα της Google με τη stock, θα αναφέρω ότι εκτός από τις καλύτερες φωτογραφιες που βγάζει η gcam, καλύτερα αποτελέσματα βλέπω και στο βίντεο.

Καλύτερη σταθεροποίηση, πιο ομαλή εγγραφή και γενικά σαν σύνολο είναι καλύτερη.

Στο μόνο που είναι καλύτερη η stock είναι στον ήχο, αλλά δεν αξίζει μόνο γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω το δικαρτο νοκια 8 και έχω το εξής ζητημα. Έχω βάλει δύο κάρτες σιμ (μια σύνδεση κ μια frog) αλλά στις ρυθμίσεις/δίκτυο και διαδίκτυο/κάρτες σιμ ενώ μου δίνει την επιλογή να αλλάξω απο τη μια στην άλλη, όταν επιλέξω αυτή που θέλω (τη σύνδεση) δεν το δέχεται και κρατάει αυτή που εχει προεπιλεξεί εκείνο(την frog εν προκειμένω ). Βγάζοντας βέβαια τη frog αναγκάζεται, αφού έχει μόνο τη σύνδεση, να δεχτεί αυτή. Όταν καλώ κάποιον, μου έχει επιλογή για αλλαγή σιμ την οποία και κάνω οποτε το ζήτημα λύνεται εν μέρει, αλλά θα ήθελα να μπορώ από τις ρυθμίσεις να το κάνω μια και καλη αν ξέρει κάποιος τον τρόπο. Να σημειώσω ότι στην επιλογή για δεδομένα και σμσ δέχεται κανονικά την αλλαγή. Δοκίμασα να αλλάξω σειρα τις κάρτες στο sim tray αλλά πάλι δε δούλεψε. Το μόνο που δε δοκίμασα είναι επαναφορά στις εργοστασιακές.

Ευχαριστώ

 

Μήπως έχει καμία ιδέα κάποιος τι μπορεί να φταίει;

 

Επίσης μου κρασαρει η gcam συνήθως οταν δοκιμάζω τη λήψη "πορτραίτο" που θολώνει το πίσω μέρος . Σας έχει τύχει ποτέ; Έχω την έκδοση 5.1.018

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καμία ιδέα κάποιος τι μπορεί να φταίει;

 

Επίσης μου κρασαρει η gcam συνήθως οταν δοκιμάζω τη λήψη "πορτραίτο" που θολώνει το πίσω μέρος . Σας έχει τύχει ποτέ; Έχω την έκδοση 5.1.018

 

Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι ακριβώς δεν δουλεύει στην εναλλαγή των SIM. Θέλεις να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένη SIM για data ή ομιλία ή SMS και δεν κρατάει την επιλογή; Σε μένα δουλεύει κανονικά και το έχω σκίσει κιόλας στις δοκιμαστικές αλλαγές.

 

Αν σου κρασάρει η gcam, πρέπει να δοκιμάσεις άλλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω κλήση , παίρνει default τη σιμ της frog. Κ χρειάζεται να πατησω να κάνει εναλλαγή σιμ την ώρα της κλήσης για να πάρει τη σύνδεση. Από τις ρυθμίσεις , πατάω να έχει ως προεπιλογή την καρτα της σύνδεσης αλλά δε το δέχεται κ κρατάει για κάποιο λόγο τη σιμ της φρογκ.
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν τυχαίο κόλλημα που κάπως τυχαία θα ξεκολλήσει. Επανεκκίνηση συσκευής, λειτουργία πτήσης, απενεργοποίηση sim από το μενού και ξανά, κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω να υπάρχει η ακριβής λύση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...