Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει και στον Γερμανό στα 299...

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να δουλέψει με USB hub στο κινητό μας; Δοκίμασα έναν παλιό Trust USB2.0 7-port με αντάπτορα USB-C otg δούλευε συμπαθητικά. Το θέμα είναι ότι έχω αγοράσει πρόσφατα έναν Hama USB-C 4-port ειδικά για χρήση με το Nokia 8 αλλά δε δουλεύει σωστά. Μια βλέπει μια δε βλέπει τα στικάκια που του βάζω, τα οποία απλά με έναν αντάπτορα USB-C (ένα-ένα τη φορά) τα βλέπει κανονικά. Παίζει να μην υποστηρίζει πλήρως τη σύνδεση πολλαπλών USB drives; Το ζητούμενό μου είναι να συνδέω 2-3 συσκευές USB πάνω και να αντιγράφω αρχεία από drive σε drive. Τι παίζει τελικά; :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να δουλέψει με USB hub στο κινητό μας; Δοκίμασα έναν παλιό Trust USB2.0 7-port με αντάπτορα USB-C otg δούλευε συμπαθητικά. Το θέμα είναι ότι έχω αγοράσει πρόσφατα έναν Hama USB-C 4-port ειδικά για χρήση με το Nokia 8 αλλά δε δουλεύει σωστά. Μια βλέπει μια δε βλέπει τα στικάκια που του βάζω, τα οποία απλά με έναν αντάπτορα USB-C (ένα-ένα τη φορά) τα βλέπει κανονικά. Παίζει να μην υποστηρίζει πλήρως τη σύνδεση πολλαπλών USB drives; Το ζητούμενό μου είναι να συνδέω 2-3 συσκευές USB πάνω και να αντιγράφω αρχεία από drive σε drive. Τι παίζει τελικά; :what:

 

Απλά κατέβασε την εφαρμογή es εξερεύνηση αρχείων. Και θα τα βλέπει όλα. Αυτό δουλεύω εγώ. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κατέβασε την εφαρμογή es εξερεύνηση αρχείων. Και θα τα βλέπει όλα. Αυτό δουλεύω εγώ. Καλημέρα.

Τον ES Explorer δουλεύω εννοείται. Και η λειτουργία USB OTG είναι δοκιμασμένη και στην προεγκατεστημένη εφαρμογή file manager του Android ("Αρχεία") αλλά και στον X-plore. Απ' ό,τι κατάλαβα ο συγκεκριμένος hub μάλλον έχει θέμα με το βύσμα Type-C. Δεν κουμπώνει καλά και χάνει τη σύνδεση. Μάλλον θα αγοράσω κάτι άλλο τελικά.

Νομίζω είναι και θέμα συμβατότητας. Θα δείξει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και στον Γερμανό στα 299...

Δηλαδή να υποθέσω ότι ακόμα πωλείται κανονικά; Γιατί όταν πήγα να το πάρω τότε που το είχαν προσφορά, δεν υπήρχε πουθενά. Ούτε Αθήνα για να το παραγγείλουν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Αν το ήξερα δεν θα μείωνα το πάγιό μου και θα έδινα άλλα 149€ επιπλέον για να το πάρω! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Νοκια 7 πήρε την 9

Και σύντομα έρχεται και σε μας ..... πολύ σύντομα

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

nokia-8-main.jpg?w=770&ssl=1

 

HMD Global: Επιτρέπει (επιτέλους) το ξεκλείδωμα του Bootloader στο Nokia 8!

 

Ένα από τα ισχυρότερα πλεονεκτήματα της χρήσης του Android OS είναι οι άπειρες προσαρμογές που μπορεί κανείς να προσθέσει σε ένα smartphone. Μέσα από Custom ROMs, πολλοί μπορούν να πειραματιστούν με διαφορετικό λογισμικό από αυτό των κατασκευαστών τους. Ορισμένες εταιρείες όπως η Motorola και η OnePlus επιτρέπουν λόγο φιλοσοφίας στους κατόχους των κινητών να ξεκλειδώσουν το Bootloader τους, που είναι το πρώτο βήμα για το φλασάρισμα Custom Recoveries και ROMs ή άλλου είδους εφαρμογών. Άλλες εταιρείες όπως η Xiaomi έχουν πιο αυστηρή πολιτική, επιτρέποντας στους χρήστες να ξεκλειδώσουν το Bootloader μετά από μια καθορισμένη χρονική περίοδο (Σημ: 720 ώρες στο Xiaomi Mi 8). Ωστόσο, μερικές εταιρείες όπως η Nokia δεν παρείχαν ποτέ έναν τρόπο καθώς παρείχαν Stock Pure Android και δεν ήθελαν τους κατόχους να πειραματιστούν με κάτι διαφορετικό. Από σήμερα, τα πράγματα θα αλλάξουν! Ο Chief Product Officer της εταιρείας, Juho Sarvikas, ανακοίνωσε στην κοινότητα προγραμματιστών μέσω του Twitter ότι το Nokia 8 θα είναι το πρώτο smartphone που θα μπορούν οι κάτοχοι να ξεκλειδώσουν τον Bootloader. Η κίνηση αυτή ακυρώνει την εγγύηση και δεν είναι κάτι που επιθυμούν όλοι.

 

Περιττό να πούμε οτι έγινε χαμός στους φίλους της εταιρίας ενώ δεν είναι λίγοι αυτοί που θέλουν να δουν το Nokia 8 με το Sailfish OS, την εξέλιξη του λειτουργικού των παλιών Nokia. Εάν έχετε το κινητό και σας ενδιαφέρει ο πειραματισμός μπορείτε να κατευθυνθείτε εδώ και να ακολουθήσετε τις οδηγίες. Συμβουλεύουμε να περιμένετε λίγες μέρες πριν προχωρήσετε σε αλλαγές μέχρι να ανέβουν Stable εκδόσεις και Official εκδοχές των αγαπημένων σας Custom Recoveries / ROMs. Αναμένουμε τη Nokia να επεκτείνει τη δυνατότητα και σε άλλες συσκευές της τις επόμενες ημέρες. :up:

 

https://www.nokia.com/el_gr/phones/bootloader

https://twitter.com/sarvikas/status/1045298106818949120/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1045298106818949120&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gizchina.com%2F2018%2F09%2F28%2Fnokia-finally-allows-developers-to-unlock-nokia-8-bootloader%2F

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνουν μετά την εγγύηση. Σώνει και καλά Day 1 πρέπει να το κάνουν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, είναι μια σωστή κίνηση, που ζητούσαν αρκετοί χρήστες παγκοσμίως.

Το θέμα είναι αν θα έχει υποστήριξη απ' την κοινότητα.

Φυσικά όποιοι έχουν την "κάψα" να ξεκλειδώσουν τον bootloader και να ρουτάρουν, δε θα σκεφτούν εγγύηση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, είναι μια σωστή κίνηση, που ζητούσαν αρκετοί χρήστες παγκοσμίως.

 

Το θέμα είναι αν θα έχει υποστήριξη απ' την κοινότητα.

 

Φυσικά όποιοι έχουν την "κάψα" να ξεκλειδώσουν τον bootloader και να ρουτάρουν, δε θα σκεφτούν εγγύηση.

 

 

 

Θέλω να δω τους γνωστούς άγνωστους να βγουν και να πούνε μπράβο στη κίνηση της Nokia.

Όχι μόνο να βγαίνουν και να κατά κρίνουν με κάθε ευκαιρία.

Εμένα πάντως με αφήνει αδιάφορο η κίνηση αυτή.... παρ όλα αυτά μπράβο που άκουσε αυτούς που ήθελαν το ξεκλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τους γνωστούς άγνωστους να βγουν και να πούνε μπράβο στη κίνηση της Nokia.

Όχι μόνο να βγαίνουν και να κατά κρίνουν με κάθε ευκαιρία.

Εμένα πάντως με αφήνει αδιάφορο η κίνηση αυτή.... παρ όλα αυτά μπράβο που άκουσε αυτούς που ήθελαν το ξεκλείδωμα.

 

Αν αχολούμουν ποτέ με root κλπ θα ήταν μόνο μετά το πέρας της εγγύησης. Είμαι πολύ μακριά απ' αυτό, όποτε κοιτάζω να απολαύσω τη συσκευή σε στοκ κατάσταση, που έτσι κι αλλιώς είναι σταθερότατη και υπερπλήρης ως έχει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν αχολούμουν ποτέ με root κλπ θα ήταν μόνο μετά το πέρας της εγγύησης. Είμαι πολύ μακριά απ' αυτό, όποτε κοιτάζω να απολαύσω τη συσκευή σε στοκ κατάσταση, που έτσι κι αλλιώς είναι σταθερότατη και υπερπλήρης ως έχει.

Κι εγώ έτσι θα έκανα αν το είχα. Μόνο που δεν θα το πείραζα και κατόπιν εγγυήσεως!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι θα έκανα αν το είχα. Μόνο που δεν θα το πείραζα και κατόπιν εγγυήσεως!

Στο Sony που είχα, το root γινόταν χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader, και χωρίς να γίνεται αντιληπτό από την εταιρεία, οπότε το είχα ρουτάρει και με βόλευε αρκετά μπορώ να πω. Σε κινητά που έχεις θέμα με την ακύρωση της εγγύησης, δεν τα αγγίζεις αυτά, εκτός κι αν θες να ρισκάρεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο Sony που είχα, το root γινόταν χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader, και χωρίς να γίνεται αντιληπτό από την εταιρεία, οπότε το είχα ρουτάρει και με βόλευε αρκετά μπορώ να πω. Σε κινητά που έχεις θέμα με την ακύρωση της εγγύησης, δεν τα αγγίζεις αυτά, εκτός κι αν θες να ρισκάρεις.

Θες να πεις ότι παρ' όλο που ρούταρες το Sony είχες ακόμα εγγύηση; Τωρα όμως μπορείς να κάνεις το ίδιο σε Sony; Όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά από περιέργεια ρωτάω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι παρ' όλο που ρούταρες το Sony είχες ακόμα εγγύηση; Τωρα όμως μπορείς να κάνεις το ίδιο σε Sony; Όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά από περιέργεια ρωτάω!

Όχι, όσο είχα ρουτάρει και είχα άλλη ROM μέσα (επίσημη, όχι custom), ήμουν εκτός εγγύησης. Αν τύχαινε κάτι, φλάσαρα την εργοστασιακή ROM και το έστελνα στο σέρβις. Πράγμα που έκανα κιόλας, όταν μου χτύπησε η πλακέτα. Φλάσαρα την εργοστασιακή και το έστειλα, και δεν είχα πρόβλημα με εγγύηση.

Δεν ξέρω τι παίζει σήμερα με τα Sony. Η συσκευή για την οποία μιλάω είναι 4 χρόνια πίσω.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όσο είχα ρουτάρει και είχα άλλη ROM μέσα (επίσημη, όχι custom), ήμουν εκτός εγγύησης. Αν τύχαινε κάτι, φλάσαρα την εργοστασιακή ROM και το έστελνα στο σέρβις. Πράγμα που έκανα κιόλας, όταν μου χτύπησε η πλακέτα. Φλάσαρα την εργοστασιακή και το έστειλα, και δεν είχα πρόβλημα με εγγύηση.

Δεν ξέρω τι παίζει σήμερα με τα Sony. Η συσκευή για την οποία μιλάω είναι 4 χρόνια πίσω.

Στο Nokia 8 θα σε καταλάβουν ακόμα κι αν περάσεις ξανά την επίσημη, ή αυτό δεν γίνετε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο Nokia 8 θα σε καταλάβουν ακόμα κι αν περάσεις ξανά την επίσημη, ή αυτό δεν γίνετε;

 

O bootloader δεν ξανακλειδώνει και μένεις εκτός εγγύησης όπως και να έχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κανέναν να βιάστηκε να το αναφέρει, αλλά ας έχουμε υπόψη, ότι το Pie πάει για Νοέμβριο στις συσκευές μας. Θα προηγηθούν άλλα, για να έχουμε εμείς λιγότερα bugs. :p

 

https://www.androidpolice.com/2018/10/04/nokia-will-start-rolling-android-pie-updates-month/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κανέναν να βιάστηκε να το αναφέρει, αλλά ας έχουμε υπόψη, ότι το Pie πάει για Νοέμβριο στις συσκευές μας. Θα προηγηθούν άλλα, για να έχουμε εμείς λιγότερα bugs. :p

 

https://www.androidpolice.com/2018/10/04/nokia-will-start-rolling-android-pie-updates-month/

Κάτι έλεγαν οι τύποι στο Droid Life ότι η ενημέρωση του Νοέμβρη θα φέρει περισσότερα χαρακτηριστικά και το έλεγαν με έμφαση. Μακάρι να πάρουμε κατευθείαν την 9.1 αν και το κόβω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να δω πως θα δουλεύει η 9 αφού εμείς έχουμε κάτω touch κουμπιά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να δω πως θα δουλεύει η 9 αφού εμείς έχουμε κάτω touch κουμπιά.

Πήρε το μάτι μου σε κάποια βίντεο πως όταν θα ενεργοποιούμε τα gestures, αυτόματα δε θα λειτουργούν τα capacitive buttons.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε το μάτι μου σε κάποια βίντεο πως όταν θα ενεργοποιούμε τα gestures, αυτόματα δε θα λειτουργούν τα capacitive buttons.

 

Αυτό θα ήταν ωραίο κατά την δική μου άποψη. Θα βολεύει να το δουλέψεις με το ένα χέρι καλύτερα. Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...