Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις kernel. Απλά περνάς την ROM και είσαι έτοιμος. (Κάθε ROM έρχεται με ένα kernel, ο kernel σκέψου ότι είναι το βασικό κομμάτι του λειτουργικού σου, διαχειρίζεται τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν τα υποσυστήματα της συσκευής -οθονη, κάμερα, ηχος- )

Όχι, δεν θα είναι αυτομάτως rooted η συσκευή. Σε περίπτωση που θέλεις να έχεις root απλά το περνάς εκ των υστέρων.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θέλω να περάσω την pixel experience για πρώτη φορά. Περιμένω 2 βδομάδες να ξεκλειδώσω bootloader και να περάσω το twrp και από εκεί την rom. Επειδή είμαι λίγο άσχετος, μόλις την περάσω, πρέπει να αλλάξω και kernel(δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό απλά το έχω δει στο ίντερνετ), η απλώς αλλάζω μόνο την rom και τέλος;

Επίσης, αφού περάσω την rom το κινητό θα είναι και με root;

Ευχαριστώ

Νομίζω δε μπορείς να περάσεις άλλη rom όσο είναι κλειδωμένος ο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δε μπορείς να περάσεις άλλη rom όσο είναι κλειδωμένος ο bootloader.

 

Τι γνωρίζω αυτό, γι αυτό περιμένω να ξεκλειδώσει. Απλά είχα την απορία για το kernel

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη παρέα .Πήρα ένα note 5 απο bangood και δεν προσεξα οτι δεν ήταν global version και η φίλη που προορίζεται το κιν. θέλει ελληνικά... Άν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας γιατί βλέπω να μου μένει το κινητακι και ειναι και σε rose gold:O:O
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα είς γνώση μου για την κόρη μου πέρασα πανευκολα τα Google services και είναι με αγγλικά με την stable cn και δουλεύει άψογα

Αν θες ελληνικά πρέπει να ξεκλειδώσεις πρώτα και μετά να περάσεις global καλύτερα κοίτα στο miui.gr να βρεις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα είς γνώση μου για την κόρη μου πέρασα πανευκολα τα Google services και είναι με αγγλικά με την stable cn και δουλεύει άψογα

Αν θες ελληνικά πρέπει να ξεκλειδώσεις πρώτα και μετά να περάσεις global καλύτερα κοίτα στο miui.gr να βρεις πληροφορίες

 

ευχαριστώ πολύ ήδη άρχισα τα ταχύρυθμα μαθήματα..:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλός κατέβασα το APK . Όχι ότι την χρησιμοποιώ αλλά το δοκίμασα μήπως μου εμφανίσει την εφαρμογή mail και στο galaxy watch αλλά τζιφος.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλός κατέβασα το APK . Όχι ότι την χρησιμοποιώ αλλά το δοκίμασα μήπως μου εμφανίσει την εφαρμογή mail και στο galaxy watch αλλά τζιφος.

 

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει στις καινούριες Xiaomi συσκευές (5 και Pocophone), δε μου φαίνεται περίεργο ότι δε λειτουργεί στο galaxy watch.

 

Πάντως, δεν μιλούσα για apk mirror κλπ.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή region και ενεργοποίηση της; Το είχα δοκιμάσει. Δεν υπήρχε η εφαρμογή στο τηλέφωνο ούτε απεργοποιημενη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σε Aex 9 με f2fs. Μέχρι στιγμής καμία διαφορά δεν βλέπω στις επιδόσεις, όλα όμως πάνε μια χαρά. Η Aex είναι πολύ καλύτερη από Arrow, την προτείνω!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σε Aex 9 με f2fs. Μέχρι στιγμής καμία διαφορά δεν βλέπω στις επιδόσεις, όλα όμως πάνε μια χαρά. Η Aex είναι πολύ καλύτερη από Arrow, την προτείνω!

Σε τι είναι καλύτερη?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά περισσότερα Features όπως Full Gestures (χωρίς NavBar), και το ότι μπορείς να αυξομειωνεις την ένταση του ήχου κλήσης πατώντας τα +/-, που είχε καταργηθεί στην Pie. Αυτά είναι τα σημαντικότερα για εμένα, αλλά έχει πολλα καλουδια!
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά περισσότερα Features όπως Full Gestures (χωρίς NavBar), και το ότι μπορείς να αυξομειωνεις την ένταση του ήχου κλήσης πατώντας τα +/-, που είχε καταργηθεί στην Pie. Αυτά είναι τα σημαντικότερα για εμένα, αλλά έχει πολλα καλουδια!

Το μόνο που μου λείπει από την arrows είναι το πλακίδιο του LTE όπως στην aosip

Gestures δεν .....καλοδεχουμενα βέβαια και τα οποία άλλα,αλλά δεν βλέπω λόγο για στήσιμο από την αρχή

Προς το παρόν.... :p

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Άμα περάσω από την global miui 10.2.1.0 την pixel experience με android 9, μετά θα μπορέσω αν θέλω να ξανά αλλάξω rom να πάω σε Android 8 ή δεν θα γίνεται λόγω Anti rollback?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Άμα περάσω από την global miui 10.2.1.0 την pixel experience με android 9, μετά θα μπορέσω αν θέλω να ξανά αλλάξω rom να πάω σε Android 8 ή δεν θα γίνεται λόγω Anti rollback?

Ευχαριστώ

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά δεν το έχω κάνει να σου πω με σιγουριά

Άλλωστε το anti έχει να κάνει με επίσημο firmware

Και όχι με custom rom

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο φίλος akalos το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην περάσεις Official ROM με χαμηλότερο anti roll back από ότι έχει η συσκευή σου. Αν είσαι σε 4 περνάς όλα τα 4 ΟΧΙ όμως 3.

 

Όσες φορές το χρειάστηκε να το κάνω δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα προσέχοντας μόνο το anti roll back της MIUI ROM που πάω να περάσω να είναι >= με αυτό του κινητού.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο φίλος akalos το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην περάσεις Official ROM με χαμηλότερο anti roll back από ότι έχει η συσκευή σου. Αν είσαι σε 4 περνάς όλα τα 4 ΟΧΙ όμως 3.

 

Όσες φορές το χρειάστηκε να το κάνω δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα προσέχοντας μόνο το anti roll back της MIUI ROM που πάω να περάσω να είναι >= με αυτό του κινητού.

Έχουν ανέβει τα level στα antiroll back?

Θυμάμαι το τελευταίο ήταν σε 4

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ανέβει τα level στα antiroll back?

Θυμάμαι το τελευταίο ήταν σε 4

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Όχι, ακόμη 4 είναι στα build που έχω περάσει εγώ. Απλά ποτέ δεν ξέρεις στο μέλλον

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για ακουστικά ψείρες τι προτείνεται?

 

Οικονομικά και πολύ καλά!! Τα AKG από s8 παίζουν απίθανα!

* τιπσάκι ... φόρεσε τα ανάποδα!! Το δεξί στο αριστερό κ το αριστερό στο δεξί χωρίς να τα πειράξεις όπως έρχονται σφραγισμένα, κάθονται σούπερ χωρίς να κουράζουν και δεν χάνεται ο ήχος. Εγώ έχω πάθει πλάκα με την απόδοσή τους τόσο στο 5plus όσο και στο note 5 .Επίσης βάλε την επιλογή τύπου ακουστικών MI Earbuds αφού πρώτα πας στις πρόσθετες ρυθμίσεις- ακουστικά & εφέ ήχου ;)

 

https://www.skroutz.gr/s/12011061/Samsung-Tangle-Free-Earphones-Tuned-by-AKG-EO-IG955-Bulk.html

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο φίλος akalos το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην περάσεις Official ROM με χαμηλότερο anti roll back από ότι έχει η συσκευή σου. Αν είσαι σε 4 περνάς όλα τα 4 ΟΧΙ όμως 3.

 

Όσες φορές το χρειάστηκε να το κάνω δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα προσέχοντας μόνο το anti roll back της MIUI ROM που πάω να περάσω να είναι >= με αυτό του κινητού.

 

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά δεν το έχω κάνει να σου πω με σιγουριά

Άλλωστε το anti έχει να κάνει με επίσημο firmware

Και όχι με custom rom

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos..! Το redmi note 5 της γυναίκας έκλεισε ξαφνικά ενώ το είχε στην τσάντα και δεν ανοίγει ούτε φορτίζει ούτε μπαίνει recovery.... Το καλό είναι ότι το πήρα προχθές από ιμσομνια υποτίθεται σε άριστη κατάσταση...... Καμία ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos..! Το redmi note 5 της γυναίκας έκλεισε ξαφνικά ενώ το είχε στην τσάντα και δεν ανοίγει ούτε φορτίζει ούτε μπαίνει recovery.... Το καλό είναι ότι το πήρα προχθές από ιμσομνια υποτίθεται σε άριστη κατάσταση...... Καμία ιδέα???
Να επικοινωνήσεις με αυτόν που το πήρες;εγγύηση δεν έχει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση γτ μου φαινεται η vodafone μας δουλευει..Ο βοηθος wifi που εχει σαν επιλογη η συσκευη στις ρυθμισεις ενεργοποιει τα δεδομενα απο μονο του η απλα κανει μεταβαση απο το wifi σε δεδομενα με την προυποθεση να τα εχεις εσυ ενεργοποιημενα ομως γτ με χρεωσανε ενω ειχα τα δεδομενα απενεργοποιημενα και μου λενε οτι φταιει ο βοηθος wifi.:mad:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...