Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά εννοείται ότι δεν ξαναπαίρνω xiaomi αλλά τι να το κανω που έχω άλλα δυο samsung εκτός της γυναίκας. Αλλά από την άλλη τσάμπα δεν το δίνω είναι κρίμα τα λεφτά που έδωσα, αν δεν μπορω να το δώσω στην τελευταία τιμή που το έχω, προτιμώ να το κάνω δώρο πχ σε κάποιον συγγενή.

μιλα μας λιγο για την μπαταρια των σαμσουν (μια μερα με το ζορι) για την αναβαθμιση αντροιντ που πηραν και ολοι τα στελνανε στα σερβις για downgrade. καλα να μην πω για οθονες που σπανε για πλακα μεσα στις τσεπες. ολα τα κινητα εχουν τα κουσουρια τους. τελειο κινητο δεν βγαζουν και ξερουν γιατι δεν βγαζουν. οσο για τις αγγελιες που λες. στον ινσομνια ενα 64αρι με 100 ευρω δεν εχω δει οποτε παιξε μπαλα εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

4-64 Στα 130,140 δίνεται πιστεύω, απλά πολύς κόσμος έχει στραφεί στο note 6 και ως νεότερη συσκευή λογικό είναι οπότε έχει πέσει και η ζήτηση του Ν5 . Κατά τα άλλα για μένα παραμένει εξαιρετικά καλό κινητό.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έχω στο ενεργητικό του θρυλικές σούπες από το ύψος του αυτου σε άσφαλτο,με την θηκουλα της μαμάς και μόνο.Μολις προχθές του άλλαξα τζάμακι....αν αφήσουμε την ποιότητα σήματος και κάτι αλλά που έχανε το s7 edge που είχα,θα άντεχε το Σαμσουνγκ σε τέτοιες πτώσεις????ούτε για αστείο....
Link to comment
Share on other sites

μιλα μας λιγο για την μπαταρια των σαμσουν (μια μερα με το ζορι) για την αναβαθμιση αντροιντ που πηραν και ολοι τα στελνανε στα σερβις για downgrade. καλα να μην πω για οθονες που σπανε για πλακα μεσα στις τσεπες. ολα τα κινητα εχουν τα κουσουρια τους. τελειο κινητο δεν βγαζουν και ξερουν γιατι δεν βγαζουν. οσο για τις αγγελιες που λες. στον ινσομνια ενα 64αρι με 100 ευρω δεν εχω δει οποτε παιξε μπαλα εκει ;)

Φίλε μου να σου πω με το παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω samsung J7 2017 android 8.1, μπαταρία SOT γύρω στις 8 ώρες όσο και Ν5 με την Stable 10.2.1.0., πρόβλημα με οθόνη και σπασίματα κανένα απολύτως με ''άγρια'' χρήση και για την κατηγορία του τρομερή οθόνη, να μην αναφέρω για το Note 9 που έχω γιατί παίζει μία κατηγορία μόνο του. Εσύ μπορεί να έχεις άλλη γνώμη από δική σου εμπειρία, μπορώ και γω να σου αναφέρω πολλά περιστατικά βλαβών άλλων εταιριών και κυρίως xiaomi αλλά όπως είπα και πριν ο καθένας έχει τη γνώμη του και εφόσον τον καλύπτει το κινητό όλα οκ, αλλά δεν μπορούμε να επιβάλουμε τη γνώμη μας με το έτσι θέλω σε κάποιον άλλον. Όλα τα παραπάνω τα γράφω με γνώμονα την επίσημη τωρινή Ελληνική τιμή (249 ευρώ) διότι κάποιος δεν παίρνει από Κίνα για τους Χ λόγους ή από Skroutz ιδίως Κινέζικα κινητά για άλλους Χ λόγους.

Τώρα για την τιμή και τα 100 ευρώ, ίσως να μην το έθεσα σωστά εγώ, φίλοι που το πήραν 250 ευρώ σε σχετική αγγελίας τους δεν είχαν καν προσφορές στα 100 ευρώ όχι ότι το πουλούσαν 100 ευρώ, αν και ένας τελικά το έδωσε στα 100. Συγκεκριμένα το πουλούσαν γύρω στα 130-140 ευρώ Ελληνικό Infoquest σχεδόν αχρησιμποίητο με tempered grass και θήκες όλα επώνυμα αγορασμένα από Ελλάδα. Ουσιαστικά 100 ευρώ το πουλούσαν χωρίς τα έξτρα και δεν είχαν καμία προσφορά για κινητο που αγόρασαν στην παραπάνω τιμή πριν λίγο καιρό.

 

4-64 Στα 130,140 δίνεται πιστεύω, απλά πολύς κόσμος έχει στραφεί στο note 6 και ως νεότερη συσκευή λογικό είναι οπότε έχει πέσει και η ζήτηση του Ν5 . Κατά τα άλλα για μένα παραμένει εξαιρετικά καλό κινητό.

 

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις με την λεπτομέρεια ότι οι παραπάνω τιμές γράφονται και αφορρούν κυρίως τα Επίσημα Ελληνικά Ν5 (όχι skroutz γιατί εκεί καινούργιο πριν από λίγο είχε 156,73 ευρώ) και πάλι δεν υπάρχουν προσφορές από ενδιαφερόμενους διότι η xiaomi μέσα σε μερικούς μήνες μετά το Ν5 έβγαλε Ν6 και Ν7 και ουσιαστικά χαράμισε και ακύρωσε το Ν5 όσον αφορά την αξία του.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις με την λεπτομέρεια ότι οι παραπάνω τιμές γράφονται και αφορρούν κυρίως τα Επίσημα Ελληνικά Ν5 (όχι skroutz γιατί εκεί καινούργιο πριν από λίγο είχε 156,73 ευρώ) και πάλι δεν υπάρχουν προσφορές από ενδιαφερόμενους διότι η xiaomi μέσα σε μερικούς μήνες μετά το Ν5 έβγαλε Ν6 και Ν7 και ουσιαστικά χαράμισε και ακύρωσε το Ν5 όσον αφορά την αξία του.

 

Όλοι οι μεγάλοι κάθε τρεις και λίγο παρουσιάζουν νέο μοντέλο. Άμεση συνέπεια η απαξίωση των πιο παλιών. Αλλά μην κοιτάς μόνο την ίδια σειρά...εδώ πλέον βρίσκεις άριστο pocophone στα 220,00€...λογικό κι επόμενο οι τιμές των midrange να πάνε ακόμα πιο κάτω...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι μεγάλοι κάθε τρεις και λίγο παρουσιάζουν νέο μοντέλο. Άμεση συνέπεια η απαξίωση των πιο παλιών. Αλλά μην κοιτάς μόνο την ίδια σειρά...εδώ πλέον βρίσκεις άριστο pocophone στα 220,00€...λογικό κι επόμενο οι τιμές των midrange να πάνε ακόμα πιο κάτω...

Συμφωνώ δεν λέω κάτι διαφορετικό το ίδιο πράγμα αναφέρω άλλα, η xiaomi το έχει παρακάνει το πράγμα περισσότερο και έτσι τα κινητά της απαξιώνονται πλήρως σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ δεν λέω κάτι διαφορετικό το ίδιο πράγμα αναφέρω άλλα, η xiaomi το έχει παρακάνει το πράγμα περισσότερο και έτσι τα κινητά της απαξιώνονται πλήρως σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

 

Όλα απαξιώνονται και πολύ γρήγορα πλέον...το ζήτημα είναι το πότε αγόρασες...

π.χ. samsung note 9..μέσα σε 6 μήνες έχει χάσει 40% (τιμές σκρουτζ)

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνουμε ένα Νοτε5,ΝΟΤΕ6,το κρατάμε 2 χρόνια και μετά το βάζουμε στο συρτάρι,το δίνουμε σε κανένα ανιψάκι η την γυναίκα και παίρνουμε το αντίστοιχο Νότε 9,10,11 η ότι κέρατο κυκλοφορεί.Σιγα τα αστρονομικά ποσά να μπούμε στην διαδικασία πώλησης για 50 ευρώ.Το έχουμε για back up.160 ευρώ κινητό σε 1 μισή χρόνο έχει κάνει απόσβεση τα χρήματα του...Η εποχή που σκαγαμε 600αρικα για καλό κινητό τελείωσε ποια.Με ένα διακοσαρακι ταβάνι κάνουμε μια χαρά την δουλειά σου σε ολα Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Παίρνουμε ένα Νοτε5,ΝΟΤΕ6,το κρατάμε 2 χρόνια και μετά το βάζουμε στο συρτάρι,το δίνουμε σε κανένα ανιψάκι η την γυναίκα και παίρνουμε το αντίστοιχο Νότε 9,10,11 η ότι κέρατο κυκλοφορεί.Σιγα τα αστρονομικά ποσά να μπούμε στην διαδικασία πώλησης για 50 ευρώ.Το έχουμε για back up.160 ευρώ κινητό σε 1 μισή χρόνο έχει κάνει απόσβεση τα χρήματα του...Η εποχή που σκαγαμε 600αρικα για καλό κινητό τελείωσε ποια.Με ένα διακοσαρακι ταβάνι κάνουμε μια χαρά την δουλειά σου σε ολα

 

με 4/64 είσαι άνετος για πολλά παραπάνω από 2 χρόνια...εκτός και παίζεις παιχνίδια. To LG V10 στέκεται μια χαρά ακόμα και σήμερα..

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω κάτι, στην pixel experience πόσες ώρες SOT σας βγάζει το κινητό?

Την πέρασα την Κυριακή και μου φαίνεται ότι την ρουφάει πολύ γρήγορα.

Είδα ένα βιντεάκι στο youtube για αλλαγή kernel για καλύτερη μπαταρία αλλά δεν ξέρω αν κάνουν

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν τα κοιτάω αυτά, σίγουρα βγάζω μιαμιση μέρα άνετα.και δεν το φορτίζω πάντα 100%

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Το κινητό της συζύγου note 4/64 είναι αγορασμένο από Κωτσόβολο και πριν λίγο διαπιστώσαμε ότι η οθόνη στην άκρη που είναι τα κουμπιά της αυξομείωσης ήχου έχει μια κιτρινιλα. Καλύπτεται από την εγγύηση. Είναι 5 μηνών συσκευή.

Ευχαριστώ

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Screen burn in...το πας στην επίσημη αντιπροσωπεία για αλλαγή οθόνης. Το παρουσίασε και μιας γνωστής μου το καλοκαίρι...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν μπλέκω με Κωτσόβολο και πάω infoquest?

Ευχαριστώ

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν μπλέκω με Κωτσόβολο και πάω infoquest?

Ευχαριστώ

 

Sent from my Pixel 2 XL

Ο Κωτσόβολος θα το στείλει στην infoquest οπότε καλύτερα να το πας μόνος σου για να γίνει και πιο γρήγορα .
Link to comment
Share on other sites

οταν τραβαω βιντεο με την εφαρμογη του κινητου, τοτε αρκετα συχνα καταγραφεται στο αρχειο βιντεο αλλαγη φωτεινοτητας στο πλανο.

ειτε απενεργοποιησω την αυτοματη φωτεινοτητα οθονης ειτε οχι.

 

με την εφαρμογη Open Camera , κατι τετοιο δεν συμβαινει, αλλα με αυτην παρατηρω ελαφρως χειροτερη ποιοτητα σε σχεση με την εφαρμογη του κινητου.

 

εχετε παρατηρησει κατι σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πλέον αυτό που κάνει και είναι εκνευριστικό είναι ότι κάθε μια δυο ώρες ενώ έχω τα δεδομένα μόνιμα ανοιχτά, δεν λειτουργούν και πρέπει να κλείσω και να ανοίξω τα δεδομένα. Τραγικό τηλέφωνο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το open camera εκτόξευει την ποιότητα αρκεί στις ρυθμίσεις να ανέβει το bitrate πχ στα 100. Το κινητό θα επιλέξει να γράψει όσο καλύτερα μπορει.Η μαμά εφαρμογή γράφει στα 20 και το open στα 42 bitrate. ενδεικτικά το S9 γράφει στα 48.....όσον αφορά για τα δεδομενα πρόβλημα δικτύου μου κάνει,όχι του κινητού,εγώ με ΒΟΝΤΑ δεν έχω θέμα, τουλάχιστον δεν το έχω παρατηρήσει....
Link to comment
Share on other sites

Για όλους εσάς με τα προβλήματα έχετε δοκιμάσει να κάνετε επαναφορά;

Κι εγώ βαριέμαι να κάνω τέτοια μετά από κάθε αναβάθμιση αλλά έκανα πριν μια βδομάδα και όλα έστρωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρω τις φωτογραφίες απο την φωτογραφικη μηχανή d7000 έβαζα καλώδιο otg και όταν έβλεπε την μηχανή μου έβγαζε μήνυμα "σύστημα Android" και από κάτω είχε επιλογές για το πως θα περάσω τις φωτογραφίες. Μια απο από αυτές ήταν το camera importer.

Με την τελευταία αναβάθμιση δυστυχώς δεν γίνεται αυτό. Δοκίμασα αλλά καλώδια usb και άλλα otg αλλά τζίφος. Όταν ομως παω με το πρόγραμμα dslrdashboard βλέπει την μηχανή και κατεβάζει τις φωτογραφίες. Όμως τραγικά ποιο αργά.

Για ποιο λόγο γίνεται αυτό?

Πλέον δεν βγάζει σύστημα Android.

Ενω στις γυναίκας μου το rn4 δουλεύει κανονικά.

Να πω ότι η τελευταία έκδοση της Google camera του arnova είναι ότι ποιο σταθερό έχω βάλει σε σημείο να είναι η βασική εφαρμογή για φωτογραφίες.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι σωστά τα megapixels στις ρυθμίσεις της gcam? Μου βγάζει 16:9 σε 9 megapixels και 4:3 12 megapixels , 18:9 δεν έχει? Επίσης στην μπροστινή camera βγάζει 13 megapixels είναι σωστό?c48ef96adc3022d0ff31fd99de4edf68.jpg

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση θα θελα να κανω. Στην εφαρμογή της κάμερας, στο βίντεο υπάρχει μια ρύθμιση που λέει διάστημα χρόνου. Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνει; Και σε ποια τιμή είναι καλό να είναι. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση σχετικα με αλλαγη bluetooth codec.

 

Καλημερα, απο το μενου "επιλογες προγραμματιστων" προσπαθω ν αλλαξω το codec του bluetooth (κωδικοποιητη) σε aac ή apt απο sbc που ειναι default, ομως παντα το επαναφερει σε sbc. Εχετε καμια ιδεα????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...