Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κάντε εγγραφή για να λαμβάνετε beta έκδοση των χαρτών της Google και θα λυθούν όλα τα θέματα που έχετε. Εδώ και πολύ καιρό δεν έχω κανένα θέμα με τούς χάρτες. Θα εξαφανιστεί και το σπαστικό στην ν οδό!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάντε εγγραφή για να λαμβάνετε beta έκδοση των χαρτών της Google και θα λυθούν όλα τα θέματα που έχετε. Εδώ και πολύ καιρό δεν έχω κανένα θέμα με τούς χάρτες. Θα εξαφανιστεί και το σπαστικό στην ν οδό!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετά θα παίρνουμε μόνο beta;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, μετά την αναβάθμιση των Google maps μου δούλεψε κανονικά η πλοήγηση. Ελπίζω να μην ήταν τυχαίο. Παρεμπιπτόντως στους χάρτες, με εκφώνηση οδών γίνεται να το λέει σωστά. Όταν λέει την οδό, λέει στη νι (όνομα οδού). Φαντάζομαι διαβάζει το στη-ν με αυτόν τον τρόπο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αυτό το νι το κάνει και στο samsung a7 οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα κινητού ,έχει πολλά θέματα το google maps
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το κινητό πολύ καιρό αλλά τώρα τελευταία έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα που δεν ξέρω αν έχει να κάνει με αυτά που αναφερετε στις τελευταίες σελίδες.

 

Σε τυχαιες στιγμές δεν μου δουλεύει το home gesture με τίποτα και κάνει input σαν scrolling. Και επίσης όταν πλήκτρολογω γρήγορα κάνει διαφορά "κολπα" όπως διπλό input σε γράμμα ή απλά αγνοει κάποια άλλα. Συμβαίνει και σε άλλους ή είμαι ο μόνος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το κινητό πολύ καιρό αλλά τώρα τελευταία έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα που δεν ξέρω αν έχει να κάνει με αυτά που αναφερετε στις τελευταίες σελίδες.

 

Σε τυχαιες στιγμές δεν μου δουλεύει το home gesture με τίποτα και κάνει input σαν scrolling. Και επίσης όταν πλήκτρολογω γρήγορα κάνει διαφορά "κολπα" όπως διπλό input σε γράμμα ή απλά αγνοει κάποια άλλα. Συμβαίνει και σε άλλους ή είμαι ο μόνος?

 

Συμβαινει σιγουρα σε πολλους όμως δεν ξερω γιατι δεν το αναφερουν…

εμενα μου κανει τετοια τρελα με το τελευταιο update ...μερικες φορες μαυριζει και η οθονη λες και εχει πεθανει το κινητο.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

@SERS1612

Ναι αλλά δεν θα καταλάβεις την διαφορά και μπορείς να ακυρώσεις την εγγραφή οπότε θέλεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μπορεί κάποιος να βάλει τις οδηγίες βήμα-βήμα ή να με παραπέμψει κάπου αλλού για το πώς μπαίνει η google cam στο κινητό;

 

Αν δεν είσαι σε MIUI 10 που απ' όσο ξέρω δεν δουλεύει το camera2 API:

Ξεκλειδώνεις bootloader (θα σου κάνει επαναφορά)

Περνάς TWRP

Κάνεις root

Κατεβάσεις ένα built prop editor και προσθέτεις τη γραμμή "setprop persist.camera.HAL3.enabled 1"

Εγκαθιστάς το gcam

 

Αν δε θες root ούτε μόνιμο TWRP, ακολουθείς τομ οδηγό στο βήμα 2 μέχρι το σημείο του dummy.img και μετά ακολουθείς αυτόν για προσωρινό TWRP και ενεργοποίηση camera 2 API με ADB.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μόλις έβαλα την pixel experience για πρώτη φορά και ήθελα να βγάλω από την αρχική οθόνη το μικρό widget που έχει με την ημερομηνία και δίπλα θερμοκρασία αλλά δεν ξέρω πως γίνεται

Επίσης, προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση αρχείο apk και δεν μπορώ με τίποτα. Έχω ενεργοποιήσει τον εντοπισμό σφαλμάτων, και την ασφάλεια πηγής αλλά και πάλι δεν μπορώ. Ούτε αν κάνω το apk σε μορφή zip και να το κάνω από το twrp

Μήπως γνωρίζει κάποιος?

Edited by elias1994
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σε MIUI 10 που απ' όσο ξέρω δεν δουλεύει το camera2 API:

Ξεκλειδώνεις bootloader (θα σου κάνει επαναφορά)

Περνάς TWRP

Κάνεις root

Κατεβάσεις ένα built prop editor και προσθέτεις τη γραμμή "setprop persist.camera.HAL3.enabled 1"

Εγκαθιστάς το gcam

 

Αν δε θες root ούτε μόνιμο TWRP, ακολουθείς τομ οδηγό στο βήμα 2 μέχρι το σημείο του dummy.img και μετά ακολουθείς αυτόν για προσωρινό TWRP και ενεργοποίηση camera 2 API με ADB.

Τη γραμμή την προσθέτουμε οπουδήποτε στο αρχείο;

Ισχύει για όλα τα Xiaomi;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτά που λέτε για το Google Maps με ή χωρίς κουμπιά και δεν κατάλαβα τι εννοείτε. Εμένα η εφαρμογή δουλεύει ως εξής...

Τις πρώτες φορές που την ανοίγω κολλάει εντελώς. Μάλιστα τελευταία βγαίνει και ένα κόκκινο τρίγωνο ότι δε μπορεί να λάβει δεδομένα και δεν βγαίνουν καν τα στοιχεία της υπό πλοήγησης κατεύθυνση. Πχ ήθελα να μου.βγαλει μια διαδρομή 15 λεπτών με τα πόδια στο κέντρο της Αθήνας και δεν φορτώνει καν τους χάρτες και τη διαδρομή. Όλα λύνονται όταν κάνω restart. Μεγάλη απογοήτευση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτά που λέτε για το Google Maps με ή χωρίς κουμπιά και δεν κατάλαβα τι εννοείτε. Εμένα η εφαρμογή δουλεύει ως εξής...

 

Τις πρώτες φορές που την ανοίγω κολλάει εντελώς. Μάλιστα τελευταία βγαίνει και ένα κόκκινο τρίγωνο ότι δε μπορεί να λάβει δεδομένα και δεν βγαίνουν καν τα στοιχεία της υπό πλοήγησης κατεύθυνση. Πχ ήθελα να μου.βγαλει μια διαδρομή 15 λεπτών με τα πόδια στο κέντρο της Αθήνας και δεν φορτώνει καν τους χάρτες και τη διαδρομή. Όλα λύνονται όταν κάνω restart. Μεγάλη απογοήτευση

Το τηλέφωνο έχει δύο τρόπους χειρισμού. Είτε με κουμπιά επί της οθόνης, είτε με χειρονομίες (gestures). Αυτό εννοούμε. Αυτό που περιγράφεις δεν μου το έχει κάνει ποτέ. Δεδομένα έχεις ανοιχτά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κινητό σε ότι αφορά σύνδεση στο internet και ποιότητα σύνδεσης είναι από τα χειρότερα του ανταγωνισμού. Έχω απογοητευτεί αρκετά σε αυτό το κομμάτι αν και είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένο το κινητό ως δεύτερο κυριολεκτικά καινούργιο/εργοστασίου χωρίς κάποιο ελάττωμα. Σε σύγκριση με το low-mid range Samsung J7 2017 της γυναίκας σε αυτό το θέμα είναι πολύ μα πολύ πίσω. Κατά τα άλλα είναι ένα καλό κινητό με σχετικά καλές κάμερες, αρκετά γρήγορο, καλή μπαταρία και κάνεις τη δουλειά σου άνετα. Βέβαια η οθόνη του είναι μέτριας ποιότητας με χρώματα σαν ξεθωριασμένα κάπως και με γυαλιά ηλίου polarized δεν βλέπεις κυριολεκτικά τίποτα, ήχος πολύ χαμηλός ιδίως με ακουστικά και μη ποιοτικός. Κατά την άποψη μου δεν είναι best value for money (τουλάχιστον σε σχέση με την τιμή για όποιους έχουν αγοράσει την επίσημη Ελληνική έκδοση της Infoquest) και η αξία του σε μικρό χρονικό διάστημα από την αγορά πέφτει κατακόρυφα σε ελάχιστο σημείο όπως στα περισσότερα xiaomi διότι κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνει νέο αντίστοιχο μοντέλο της εταιρίας. Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Από όλα Αυτά που γράφεις δεν υφίσταται τίποτα όσον αφορά την δική μου συσκευή, για την ακρίβεια της κόρης μου. Σφαίρα πιάνει παντού σήμα Wifi κλπ ,χρώματα πολύ καλά οκ δεν έχει amoled οθόνη, μην περιμένεις wow οθόνη και στον ήχο με ακουστικά του s8 μου απλά σκοτώνει ειδικά σε μουσική βάζει κάτω και τα Samsung ( s8,s7 edge).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Από όλα Αυτά που γράφεις δεν υφίσταται τίποτα όσον αφορά την δική μου συσκευή, για την ακρίβεια της κόρης μου. Σφαίρα πιάνει παντού σήμα Wifi κλπ ,χρώματα πολύ καλά οκ δεν έχει amoled οθόνη, μην περιμένεις wow οθόνη και στον ήχο με ακουστικά του s8 μου απλά σκοτώνει ειδικά σε μουσική βάζει κάτω και τα Samsung ( s8,s7 edge).

Φίλε μου μην τα παραλέμε δεν σκοτώνει τίποτα, οκ καλή συσκευή αλλά όχι για τα 249 ευρώ που έχει της Infoquest, αυτό είπα παραπάνω, και πίστεψε με η οθόνη του σε σύγκριση με κινητά της κατηγορίας του είναι από τις χειρότερες όπως και η σύνδεση στο Internet και μέσω wifi αλλά κυρίως μέσω δεδομένων χωρίς ενεργοποιημένο το carrier aggregation παρόλου που χρησιμοποιεί snapdragon 636 που είναι συμβατός. Κάντο σύγκριση με άλλα κινητά της κατηγορίας του στο κομμάτι αυτό εγώ σου έφερα παράδειγμα παραπάνω με υποδεέστερο κινητό στα ''χαρτιά'' από άποψη ισχύος, μην το βλέπεις μόνο σαν μονάδα και αν σε ικανοποιεί εσένα προσωπικά. Για εμένα η αξία του της επίσημης αντιπροσωπείας έπρεπε να είναι στα 150-160 ευρώ. Κατα τα άλλα έγραψα και προηγουμένως ότι είναι ένα καλό κινητό για κάποιον όχι ιδιαίτερα απαιτητικό αλλά κατά την άποψη μου δεν είναι best value. Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης άλλα θέμα άποψης και γνώμης, αυτά ....!!

 

ΥΓ

συνάδελφοι και φίλοι που έχουν το κινητό έχουν παρατηρήσει και αυτοί αυτά που γράφω παραπάνω, μάλιστα θέλουν να τα πουλήσουν άλλα δεν το κάνουν γιατί ενώ τα πήρανε στην τιμή που γράφω παραπάνω δεν μπορούν να τα πουλήσουν ούτε 100 ευρώ συσκευές μολις 2-3 μηνών σχεδόν αχρησιμοποίητες και όλες έκδοση 4/64.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράξενο μήπως έχει κάποιο θέμα ή συσκευή σου; και φυσικά δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, διάλογο κάνουμε ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στα 160ε που το πήρα δεν υπηρχε ανταγωνισμός. Τώρα απο εκεί και πέρα σε αυτή την τιμή το καθένα κινητό επώνυμο η μη έχει τα δικά του προτερήματα ελαττώματα. Ξαναλέω για την τιμη του την περίοδο που κυκλοφόρησε δεν υπήρχε ανταγωνισμός. Στα 250 που το έδινε η infoquest θα συμφωνήσω ότι σε αντίστοιχα κινητά μπορούσες να βρεις κατι καλύτερο κ πάλι όχι από Ελλαδα..
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράξενο μήπως έχει κάποιο θέμα ή συσκευή σου; και φυσικά δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, διάλογο κάνουμε ;)

Η συσκευή μου όπως και γνωστών και φίλων είναι άριστη σχεδόν εργοστασιού ελάχιστα χρησιμοποιημένη χωρίς να εμφανίζει κάποιο πρόβλημα ελάττωμα, απλά αυτά που αναφέρω είναι μειονεκτήματα του κινητού ως συσκευή ή ως δυνατότητες hardware ή λόγω προβληματικών αναβαθμίσεων λογισμικού από πλευράς εταιρίας.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ

συνάδελφοι και φίλοι που έχουν το κινητό έχουν παρατηρήσει και αυτοί αυτά που γράφω παραπάνω, μάλιστα θέλουν να τα πουλήσουν άλλα δεν το κάνουν γιατί ενώ τα πήρανε στην τιμή που γράφω παραπάνω δεν μπορούν να τα πουλήσουν ούτε 100 ευρώ συσκευές μολις 2-3 μηνών σχεδόν αχρησιμοποίητες και όλες έκδοση 4/64.

φιλε μου που ακριβως προσπαθουν να τα πουλησουν και δεν φευγουν με τιποτα γιατι εγω προχθες εδωσα το note 4 3/32 90ευρω. και μαλιστα με ζαλισαν καμια δεκαρια για 85 ευρω και δεν το εδινα. οσο για wifi εχω δυο σπιτι της γυναικας μου και το δικο μου. καμπανα. και 4g καμπανα. αντιθετα ενα sony z5 απλα γαμιεται.

μαλλον υπαρβολικος σε βρησκω ισως επειδη χρυσοσατε την infoquest. οσα για τα γυαλια polarized εγω οταν τα φοραω δεν βλεπω καμια οθονη . ουτε του λαπτοπ, ουτε το pc , ουτε το αυτοκινητου ουτε της τηλεορασης. :lol:

τωρα για ξεθωριασμενα χρωματα. σιγουρα δεν ειναι σαμσουν oled αλλα θα την ελεγα παραπανω απο τιμια. για 140 ευρωπαικα που το πηρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

@ninjamoz, Φίλε μου δεν θα το συνεχίσω διότι έχει αποδειχτεί ότι οι απόψεις λαμβάνονται κακώς ως αντιπαραθέσεις. Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός και όταν φοράω τα δικά μου γυαλιά polarized βλέπω και την οθόνη του αυτοκινήτου και των δύο άλλων κινητών που έχω samsung, υπάρχει η αποψή μου και η άποψη σου, τέλος καλό όλα καλά....

 

 

ΥΓ

και αν ενδιαφέρεται κάποιος να αγοράσει το κινητό μου 4/64 άριστο ας δει τις αγγελίες (εκτός αν μπορείς να βοηθήσεις εσύ-δεν το γράφω ειρωνικά, κυριολεκτώ).

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι άριστες 4/64 στα 100 ευρώ με όλα τα παρελκόμενα θέλω εγώ μία...στείλε μου π.μ.:)

Ευχαριστώ

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

@ninjamoz, Φίλε μου δεν θα το συνεχίσω διότι έχει αποδειχτεί ότι οι απόψεις λαμβάνονται κακώς ως αντιπαραθέσεις. Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός και όταν φοράω τα δικά μου γυαλιά polarized βλέπω και την οθόνη του αυτοκινήτου και των δύο άλλων κινητών που έχω samsung, υπάρχει η αποψή μου και η άποψη σου, τέλος καλό όλα καλά....

 

 

ΥΓ

και αν ενδιαφέρεται κάποιος να αγοράσει το κινητό μου 4/64 άριστο ας δει τις αγγελίες (εκτός αν μπορείς να βοηθήσεις εσύ-δεν το γράφω ειρωνικά, κυριολεκτώ).

Αν γυρίσεις το κινητό στο πλάι φαίνεται η οθόνη κανονικά ,σε όλες τις οθόνες lcd συμβαίνει αυτό,με τα γυαλιά polarized
Link to comment
Share on other sites

@ninjamoz, Φίλε μου δεν θα το συνεχίσω διότι έχει αποδειχτεί ότι οι απόψεις λαμβάνονται κακώς ως αντιπαραθέσεις.

Εγώ δεν θα το δώσω αλλά μόλις πέσει το note 9 θα πάει.... για ώρα ανάγκης

Και xiaomi δεν ξανά παιρνω,τουλάχιστον vfm

Έτσι απλά....

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσεις το κινητό στο πλάι φαίνεται η οθόνη κανονικά ,σε όλες τις οθόνες lcd συμβαίνει αυτό,με τα γυαλιά polarized

Φίλε μου δεν βολεύει ενώ οδηγείς να γυρίσεις το τηλ σε landscape για να απαντήσεις σε κλήση κλπ. Επίσης σε Huawei κινητά με lcd δεν συμβαίνει αυτό τουλάχιστον στο portrait mode που είναι και το ζητούμενο.

 

Εγώ δεν θα το δώσω αλλά μόλις πέσει το note 9 θα πάει.... για ώρα ανάγκης

Και xiaomi δεν ξανά παιρνω,τουλάχιστον vfm

Έτσι απλά....

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Καλά εννοείται ότι δεν ξαναπαίρνω xiaomi αλλά τι να το κανω που έχω άλλα δυο samsung εκτός της γυναίκας. Αλλά από την άλλη τσάμπα δεν το δίνω είναι κρίμα τα λεφτά που έδωσα, αν δεν μπορω να το δώσω στην τελευταία τιμή που το έχω, προτιμώ να το κάνω δώρο πχ σε κάποιον συγγενή.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγω αντιθέτως με το εν λόγο κινητό είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με τελευταία εμπειρία το J7,s7,s7 edge,στην Σαμσουνγκ δεν ξαναγυρναω.Το Νότε5 από το καλοκαίρι περισυ δουλεύει σε όλα ρολόι,η μόνη διαφορά από το Σαμσουνγκ που είχα είναι στις βραδυνές φώτο,που δεν τραβάω ούτως η άλλως και στην αμολεντ(Σιγά τα ωα).Σκύλος και θα παραμείνει μέχρι να τα φτυσει(για πρώτη φορά στα χρονικά καθώς κάθε τρίμηνο άλλαζα κινητό).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγω αντιθέτως με το εν λόγο κινητό είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με τελευταία εμπειρία το J7,s7,s7 edge,στην Σαμσουνγκ δεν ξαναγυρναω.Το Νότε5 από το καλοκαίρι περισυ δουλεύει σε όλα ρολόι,η μόνη διαφορά από το Σαμσουνγκ που είχα είναι στις βραδυνές φώτο,που δεν τραβάω ούτως η άλλως και στην αμολεντ(Σιγά τα ωα).Σκύλος και θα παραμείνει μέχρι να τα φτυσει(για πρώτη φορά στα χρονικά καθώς κάθε τρίμηνο άλλαζα κινητό).
Μια από τα ίδια
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...