Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Ποια custom rom προτεινετε για Xiaomi Redmi Note 5 4gb/64gb με s636? Νομιζω λεγεται "whyred" σωστα? Βρισκω ρομ μονο για το vince που νομιζω ειναι η εκδοση για κινα.

 

Επισης πως κανω root και ποιο recovery να πςρασω?

 

Δεν χρειαζομαι λεπτομέρειες απλα 1η φορα κατοχος xiaomi και εχω μπερδευτει. Ειμαι συνηθισμενος με samsung.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Vince ΔΕΝ είναι η έκδοση για Κίνα, είναι το Redmi 5 Plus. Στο xda θα ψάξεις για το Redmi Note 5 Pro. Να δεις και χρειάζεται να κάνεις με το anti roll back (dummy.img ώστε να "ξεκλειδώσεις" τις εντολές fastboot σε περίπτωση που είσαι σε anti roll back 4) και να έχεις στον νου σου ανποτε γυρίσεις σε MIUI να μην flashάρεις έκδοση με χαμηλότερο anti roll back από αυτη που βρίσκεται η συσκευή σου.

 

Από εκεί και πέρα είναι όπως όλα τα τηλέφωνα που flashάρεις recovery μέσω fastboot.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κάνεις android auto στο τηλέφωνο; Δουλεύει σωστά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη για aosip??

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Έχει αυτά που θέλω,π.χ remmaping,θέλω το back πρώτο,κατά τα άλλα σταθερή,καλή μπαταρία,τα γνωστά

Μιλάω πάντα για την τελευταία έκδοση

Με CAF

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά heads up δεν έχει η pe; ούτε ειδοποιήσεις έχω

 

Aosip τέλος α;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται AOSiP/Derp τέλος για εμάς...

Θέλω να πιστεύω θα μείνει κάποια Official αλλιώς πρέπει να αρχίσουμε να "μεταναστεύουμε" προς αλλού...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως το σκεπτικό τους πίσω από το κομμάτι το ότι μερικοί έχουν "placebo" effect.

 

Πρώτα LineageOS, τώρα η AOSiP για να δούμε αν θα αξίζει τελικά η συσκευή για τέτοιου είδους "πειράγματα" από εδώ και πέρα...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται AOSiP/Derp τέλος για εμάς...

Θέλω να πιστεύω θα μείνει κάποια Official αλλιώς πρέπει να αρχίσουμε να "μεταναστεύουμε" προς αλλού...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως το σκεπτικό τους πίσω από το κομμάτι το ότι μερικοί έχουν "placebo" effect.

 

Πρώτα LineageOS, τώρα η AOSiP για να δούμε αν θα αξίζει τελικά η συσκευή για τέτοιου είδους "πειράγματα" από εδώ και πέρα...

Και άλλοι το παράτησαν.ρε είναι δυνατόν να μην έχει τίποτα η pe.πωωωω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με τα από αυτές τις εξελίξεις με βλέπω να το πασάρω στην μητέρα μου και να πηγαίνω προς Poco μεριά που έχουν μαζευτεί πολλοί και ας έχει και το ρημαδι το notch
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Σιγαααααα ρε παιδιά

Πως κάνετε έτσι?

 

Και στο ποκο μπορεί να γίνει έτσι

Αύριο μεθαύριο

Σας βρίσκω λίγο υπερβολικούς

Αυτό μόνο

Άλλωστε κάποια στιγμή θα μας παρατήσουν όλοι αργότερα

Λογικό και αναμενόμενο όσο βγαίνουν συνεχώς καινούρια μοντέλα

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα δούμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σιγαααααα ρε παιδιά

Πως κάνετε έτσι?

 

Και στο ποκο μπορεί να γίνει έτσι

Αύριο μεθαύριο

Σας βρίσκω λίγο υπερβολικούς

Αυτό μόνο

Άλλωστε κάποια στιγμή θα μας παρατήσουν όλοι αργότερα

Λογικό και αναμενόμενο όσο βγαίνουν συνεχώς καινούρια μοντέλα

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δεν κατάλαβες γιατί έγινε αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Στο καλοοο,Έτσι λέω εγώ....όπως και να έγινε

Δικαιολογίες πάντα υπάρχουν και προσωπικες μεταξύ των devs η από ******** χρηστών

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Στο καλοοο,Έτσι λέω εγώ....όπως και να έγινε

Δικαιολογίες πάντα υπάρχουν και προσωπικες μεταξύ των devs η από ******** χρηστών

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Για τις ρομ δε με νοιάζει, για τον caf kernel με πείραξε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

https://yadi.sk/d/SernMEBBbo4XcA

Δουλεύει σε oreo αλλά και σε pie, είναι κλώνος οπότε μπορείτε να την έχετε παράλληλα και με άλλη 6+

https://drive.google.com/file/d/1dgtql9r2zq-joHkUzepM0ooCZezE1z4R/view

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Πώς ρυθμίζουμε στην gcam να αποθηκεύει στην sd?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς ρυθμίζουμε στην gcam να αποθηκεύει στην sd?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Δοκίμασε το GCam tool από playstore.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το "πρόβλημα" είναι ότι θα ξεμείνουμε από επιλογές. Προσωπικά ειδικά για τις ROM δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί εδώ και 6 μήνες είμαι με Pixel Experience (που από ότι φαίνεται παραμένει σταθερή) αλλά έτσι θα μειωθεί η "ανάπτυξη" που έχουμε για την συσκευή μας μιας και θα ασχολούνται λιγότεροι μέχρι να μην μείνει κανένας...

Λιγότερες εναλλακτικές="χαμηλότερη" ποιότητα στα δικά μου μάτια τουλάχιστον...

 

Edit: PureCAF θα συνεχίσει με άλλο όνομα -PureCoffee- από ότι λέει ο developer...

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το "πρόβλημα" είναι ότι θα ξεμείνουμε από επιλογές. Προσωπικά ειδικά για τις ROM δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί εδώ και 6 μήνες είμαι με Pixel Experience (που από ότι φαίνεται παραμένει σταθερή) αλλά έτσι θα μειωθεί η "ανάπτυξη" που έχουμε για την συσκευή μας μιας και θα ασχολούνται λιγότεροι μέχρι να μην μείνει κανένας...

 

Λιγότερες εναλλακτικές="χαμηλότερη" ποιότητα στα δικά μου μάτια τουλάχιστον...

 

 

 

Edit: PureCAF θα συνεχίσει με άλλο όνομα -PureCoffee- από ότι λέει ο developer...

Το θέμα είναι ότι χρησιμοποίησαν το όνομα του συγκεκριμένου κερνελ για το πείραμα και αυτό λογικό και πείραξε το συγκεκριμένο developer αλλά ευτυχώς θα συνεχίσει. Απλά ότι έχω καταλάβει όσοι κάνουν σοβαρή δουλειά και θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο το μόνο feedback που δίνουν σημασία είναι ότι περιέχει logs και αν δουν κάποια μαζική αντίδραση για κάποια δυσλειτουργια στη συσκευή. Το ότι στα telegram groups έχω βαρεθεί να διαβάζω για το pubg είναι γεγονός αλλά είναι και σημείο των καιρών. Με pixel experience, havoc/ havoc mod να οδηγούν τη κούρσα, και μια ποικιλία με 3-4 kernels, πιστεύω δε θα δούμε και καμιά τόσο τρομακτική διαφορά. Αν το ίδιο πείραγμα γίνει σ κάποια άλλη συσκευή για μένα αυτή θα είναι το pocophone σίγουρα.

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση

 

βλεπω ενα στριμ βιντεο στο κινητο μου στο vlc(m3u αρχειο), θελω να το περασω στην τηλεοραση που δεν ειναι smart, δεν εχει wifi κτλ.

 

Υπάρχει κάποιο καλωδιο απο micro usb σε hdmi που να κανει τη δουλεια που θελω, ή πρέπει να βαλω chromecast?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι χρησιμοποίησαν το όνομα του συγκεκριμένου κερνελ για το πείραμα και αυτό λογικό και πείραξε το συγκεκριμένο developer αλλά ευτυχώς θα συνεχίσει. Απλά ότι έχω καταλάβει όσοι κάνουν σοβαρή δουλειά και θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο το μόνο feedback που δίνουν σημασία είναι ότι περιέχει logs και αν δουν κάποια μαζική αντίδραση για κάποια δυσλειτουργια στη συσκευή. Το ότι στα telegram groups έχω βαρεθεί να διαβάζω για το pubg είναι γεγονός αλλά είναι και σημείο των καιρών. Με pixel experience, havoc/ havoc mod να οδηγούν τη κούρσα, και μια ποικιλία με 3-4 kernels, πιστεύω δε θα δούμε και καμιά τόσο τρομακτική διαφορά. Αν το ίδιο πείραγμα γίνει σ κάποια άλλη συσκευή για μένα αυτή θα είναι το pocophone σίγουρα.

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Βρε ψέματα είπαν και το ότι τους πείραξε αυτό που έγραφαν για θερμοκρασία κτλπ, δε το τρώω.τόσο καιρό δεν διάβαζαν ότι βλακεία ήθελες στο τσατ από πακιστανια, Ινδούς κτλπ για παιχνίδια και τα συναφή.ας πούνε, πήραμε ποκο και Ρίχνουμε το βάρος εκεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά..πολυ ντόρος έγινε βλέπω.Αυτο ακριβώς.μεσα στο telegram ολος ο υπόκοσμος και αυτοί έκατσαν ασχολήθηκαν με 2-3 άτομα.φανταστειτε επίπεδο και οι devs...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση

 

βλεπω ενα στριμ βιντεο στο κινητο μου στο vlc(m3u αρχειο), θελω να το περασω στην τηλεοραση που δεν ειναι smart, δεν εχει wifi κτλ.

 

Υπάρχει κάποιο καλωδιο απο micro usb σε hdmi που να κανει τη δουλεια που θελω, ή πρέπει να βαλω chromecast?

Δεν το υποστηρίζει το κινητό. Με Chromecast θα το κάνεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση

 

βλεπω ενα στριμ βιντεο στο κινητο μου στο vlc(m3u αρχειο), θελω να το περασω στην τηλεοραση που δεν ειναι smart, δεν εχει wifi κτλ.

 

Υπάρχει κάποιο καλωδιο απο micro usb σε hdmi που να κανει τη δουλεια που θελω, ή πρέπει να βαλω chromecast?

Αν δεν κάνω λάθος το κινητό πρέπει να υποστηρίζει το πρότυπο mhl πράγμα που δεν .....

Δεν είναι Samsung ....

Σχετικά με το άλλο θέμα ....φτηνές δικαιολογίες ειδικά από τους devs,δε το περίμενα από τον akhil αυτό...

Για αυτό και είπα ....στο καλό και του χρόνου

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα havoc mod, όλα καλά απλά δεν ανοίγει η εφαρμογή του Αμαζον.καθαρή εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα havoc mod, όλα καλά απλά δεν ανοίγει η εφαρμογή του Αμαζον.καθαρή εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει remapping και πλακίδιο για gsm/lte

Recovery/reboot?

Και όλα τα γνωστά ......

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...