Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και παρέλαβα σήμερα να πω ότι είναι μια καλή επιλογή για θηκη.

Πολύ καλή εφαρμογή.

Καλή αίσθηση.

Προστασία κάμερας.

Μόνο μείον ότι λίγο χοντραινει το κινητό αλλά όχι σε βαθμό που να είναι ενοχλητικό.

 

Bakeey Luxury Fabric Splice Soft Silicone Edge Shockproof Protective Case For Xiaomi Redmi Note 5

https://banggood.app.link/grDWXblkLT

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγόρασα χτες μια ίδια από AliExpress ως mofi . Νομίζω στην Ελλάδα την βρίσκεις διπλάσια και τριπλάσια τιμή . Και εμένα από review μου φάνηκε καλή .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χτες μια ίδια από AliExpress ως mofi . Νομίζω στην Ελλάδα την βρίσκεις διπλάσια και τριπλάσια τιμή . Και εμένα από review μου φάνηκε καλή .
Κι εγώ την mofi του φοράω. Πολύ καλή εφαρμογή...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να περασω την dev τι διαδικασια κανω ?και αν περασω dev και δε μ αρεσει μετα πως ξαναπερναω σε κανονικη ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ηλικιακά μπορεί να έχω την ηλικία του πατέρα σας και επειδή δεν το σκαλίζω το κινητό όταν λέμε κάνουμε ολόκληρη την αναβάθμιση τι εννοούμε ακριβώς;; δηλαδή πηγαίνουμε πάνω στις τρεις τελίτσες δεξιά ( μέσω ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο ενημέρωσης του συστήματος και πατάμε αυτό που λέει ενημέρωση;;; Δεν θέλω να χάσω τις επαφές μου τα προγράμματα και γενικά όλες πληροφορίες που έχω αποθηκεύσει στο κινητό μου...
Κατεβάζεις την τελευταία ρομ ολόκληρη full ota δηλαδή και μετά κάνεις αυτό που είπες με τις τρεις τελείες αλλά πριν κάνεις αυτό δοκίμασε να κάνεις και αυτό που λέει ο άκαλος μήπως και καταλάθος στρώσει έτσι.Δεν χάνεις τίποτα ούτε ρυθμίσεις ούτε επαφές η κάτι αλλο,μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/redmi-note-5-pro/how-to/received-9-5-17-ota-update-t3813192/amp/ Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό με gestures σήμερα τα απενεργοποιησα. Κακά τα ψέμματα στη καθημερινότητα δεν είναι πάντα βολικά και καμιά φορά θέλει 2-3 φορές για να πιάσει το gesture
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό με gestures σήμερα τα απενεργοποιησα. Κακά τα ψέμματα στη καθημερινότητα δεν είναι πάντα βολικά και καμιά φορά θέλει 2-3 φορές για να πιάσει το gesture
Προερχόμενος από blackberry διαφωνώ . Ευτυχώς που έχει το android πλέον gestures . Ειδικά σε αυτή την παντόφλα 6 ιντσών απαιτούνται. Επειδή δεν μπορώ να το πιάσω καλά στο χέρι πατούσα λάθος κουμπί στην αρχή μέχρι που βρήκα τα gestures και τα ενεργοποίησα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

φιλε κωστα ποσο καιρο εκανε να σου ξεκλειδωσει bootloader?
15 μέρες.σημερα κιολας έβαλα την xtrv 10.2.1.0

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά τα πάει το Note 5 απέναντι στο Note 7 το απλό σε θέμα κάμερας, να δούμε και στο Note 7 pro τι γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Το note 5 που δεν είναι καλό σε low light είναι ελάχιστα χειρότερο από το 7. Πως το κατάφεραν αυτό? Θέλω να πιστεύω ότι με μερικά updates θα βελτιώσουν τη κάμερα γιατί αμφιβάλω ότι αυτό είναι ότι καλύτερο μπορεί να δώσει ένας τέτοιος αισθητήρας.

Επίσης από ότι είδα στο βίντεο το eis δουλεύει αν επιλέξεις 30fps, δεν δουλεύει στα 60fps. Μόνο η xiaomi ξέρει το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το κινητό είναι σε flight mode εκπέμπει ακτινοβολία από την sim?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμιά βοήθεια;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού σου απαντήσανε σε προηγούμενο ποστ γιατί ξαναρωτάς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, με τους συνδέσμους στα sms.

Αν σε ένα μήνυμα υπάρχει σύνδεσμος, μερικές φορές είναι με μπλε χρώμα και πατώντας πάνω συνδέομαι απευθείας, τις περισσότερες φορές ομως, ακόμη και σε sms από τον ίδιο παραλήπτη, δεν έχουν μπλε χρώμα και είναι αδύνατη η απευθείας σύνδεση. Τι μπορεί να συμβαίνει και λειτουργεί μια έτσι και μια αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, με τους συνδέσμους στα sms.

 

Αν σε ένα μήνυμα υπάρχει σύνδεσμος, μερικές φορές είναι με μπλε χρώμα και πατώντας πάνω συνδέομαι απευθείας, τις περισσότερες φορές ομως, ακόμη και σε sms από τον ίδιο παραλήπτη, δεν έχουν μπλε χρώμα και είναι αδύνατη η απευθείας σύνδεση. Τι μπορεί να συμβαίνει και λειτουργεί μια έτσι και μια αλλιώς;

Το μπλε είναι δωρεάν το πράσινο με πληρωμή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο στα iPhone :p

 

Έχει να κάνει με την κωδικοποίηση του SMS, αν ο αποστολέας το στέλνει με αλφάβητο Unicode τότε ίσως να μην πιάνει το link, αν το στέλνει με κανονική κωδικοποίηση τότε το κινητό καταλαβαίνει ότι είναι link.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με MIUI 10.2.1 και προσπαθώ για root. Έχω φλασάρει το magisk με twrp, όπως λέει εδώ κι όλα γίνονται κανονικά, αλλά μετά την επανεκκίνηση δεν μου δίνει δικαιώματα. Το one click root το έχουν κατεβάσει. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με MIUI 10.2.1 και προσπαθώ για root. Έχω φλασάρει το magisk με twrp, όπως λέει εδώ κι όλα γίνονται κανονικά, αλλά μετά την επανεκκίνηση δεν μου δίνει δικαιώματα. Το one click root το έχουν κατεβάσει. Καμιά ιδέα;

 

Αν τρέξεις το magisk app τι σου εμφανίζει ;

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/qemhtbA

 

Κάνω εγκατάσταση αλλά πάλι τα ίδια.

 

αφού φαίνεται εγκατεστημένο ήδη γιατί κάνεις εγκατάσταση πάλι ;

δικαιώματα που δε σου δίνει ;

 

σίγουρα στις ρυθμίσεις δεν είναι επιλεγμένο το να μην δίνει πρόσβαση καθόλου στις εφαρμογές ;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα από το twrp, δεν έπιασε. Το δοκίμασα και μέσω του app, τα ίδια. Το έχω κάνει 5-6 φορές από το πρωί.

Το "πρόσβαση υπερχρήστη" είναι στο "εφαρμογές και ADB".

Το τσεκάρω με root ckecker και δεν είναι ρουταρισμένο. Το ίδιο και με το adaway, που θέλει root.

 

EDIT: Άκυρο, μόλις πάτησα το τσεκ πάλι, έτσι για το ****, και πλέον είναι ρουταρισμένο, χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Τι να πω...

 

Ευχαριστώ.

Edited by apostolispd
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα από το twrp, δεν έπιασε. Το δοκίμασα και μέσω του app, τα ίδια. Το έχω κάνει 5-6 φορές από το πρωί.

Το "πρόσβαση υπερχρήστη" είναι στο "εφαρμογές και ADB".

Το τσεκάρω με root ckecker και δεν είναι ρουταρισμένο. Το ίδιο και με το adaway, που θέλει root.

 

EDIT: Άκυρο, μόλις πάτησα το τσεκ πάλι, έτσι για το ****, και πλέον είναι ρουταρισμένο, χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Τι να πω...

 

Ευχαριστώ.

 

Στο miui ειχα το ιδιο προβλημα, καποιες εφαρμογες δε μπορουσαν να ζητησουν root. Εχει ενα bug και το εμποδιζει

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο στα iPhone :p

 

Έχει να κάνει με την κωδικοποίηση του SMS, αν ο αποστολέας το στέλνει με αλφάβητο Unicode τότε ίσως να μην πιάνει το link, αν το στέλνει με κανονική κωδικοποίηση τότε το κινητό καταλαβαίνει ότι είναι link.

Καθότι το miui είναι μια ξεδιάντροπη αντιγραφή του ios και βεβαίως σε μερικούς μας αρέσει το ίδιο συμβαίνει και με το mi messages απλώς η xiaomi απενεργοποίησε τα mi messages ως συνήθως στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες και πλέον δεν έχουμε δωρεάν sms.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Καθότι το miui είναι μια ξεδιάντροπη αντιγραφή του ios και βεβαίως σε μερικούς μας αρέσει το ίδιο συμβαίνει και με το mi messages απλώς η xiaomi απενεργοποίησε τα mi messages ως συνήθως στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες και πλέον δεν έχουμε δωρεάν sms.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στη mi-globe.com το mi message λειτουργεί κανονικά όπως και το root.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Στο miui ειχα το ιδιο προβλημα, καποιες εφαρμογες δε μπορουσαν να ζητησουν root. Εχει ενα bug και το εμποδιζει

Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε. Στα καλά καθούμενα ζήτησε permision, ώρες μετά το τελευταίο φλασάρισμα του magisk.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θέλω να περάσω την pixel experience για πρώτη φορά. Περιμένω 2 βδομάδες να ξεκλειδώσω bootloader και να περάσω το twrp και από εκεί την rom. Επειδή είμαι λίγο άσχετος, μόλις την περάσω, πρέπει να αλλάξω και kernel(δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό απλά το έχω δει στο ίντερνετ), η απλώς αλλάζω μόνο την rom και τέλος;

Επίσης, αφού περάσω την rom το κινητό θα είναι και με root;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θέλω να περάσω την pixel experience για πρώτη φορά. Περιμένω 2 βδομάδες να ξεκλειδώσω bootloader και να περάσω το twrp και από εκεί την rom. Επειδή είμαι λίγο άσχετος, μόλις την περάσω, πρέπει να αλλάξω και kernel(δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό απλά το έχω δει στο ίντερνετ), η απλώς αλλάζω μόνο την rom και τέλος;

Επίσης, αφού περάσω την rom το κινητό θα είναι και με root;

Ευχαριστώ

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις kernel. Απλά περνάς την ROM και είσαι έτοιμος. (Κάθε ROM έρχεται με ένα kernel, ο kernel σκέψου ότι είναι το βασικό κομμάτι του λειτουργικού σου, διαχειρίζεται τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν τα υποσυστήματα της συσκευής -οθονη, κάμερα, ηχος- )

Όχι, δεν θα είναι αυτομάτως rooted η συσκευή. Σε περίπτωση που θέλεις να έχεις root απλά το περνάς εκ των υστέρων.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...