Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το update η μείωση της φωτεινότητας στο αυτόματο έχει γίνει λίγο επιθετική ή είναι η ιδέα μου?

 

εγώ πάντως είχα πρόβλημα και πριν την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

το πιο σπαστικό είναι η ελάχιστη φωτεινότητα οταν το ξεκλειδώνεις που πρέπει κάθε φορά χειροκίνητα να την ανεβάζεις.
Link to comment
Share on other sites

Και πριν που και που έπεφτε περίεργα η φωτεινότητα αλλά όχι πάντα, από χθες που έκανα την αναβάθμιση έχω αναγκαστεί αρκετές φορές να την ανεβάσω εγώ μετά το ξεκλείδωμα.

Άσχετο - σχετικό : Με polarized γυαλιά ηλίου δεν βλέπεις τίποτα στην οθόνη, αρκετά εκνευριστικό όταν οδηγείς και έχεις το κινητό για gps

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω την εξής ερώτηση/απορία:

Οι προηγούμενες RΟΜ που κατέβαζα και εγκαθιστούσα απο την ιστοσελίδα: http://en.miui.com/download-342.html#508 ,

είχαν την ονοματοδοσία: miui_HMNote5HMNote5ProGlobal_V10.3.1.0.OEIMIXM_a823482d8d_8.1.zip

ενώ το τελευταίο που έχει έρθει: miui_HMNote5Global_V10.3.1.0.PEIMIXM_d4d2c9f2aa_9.0.zip

Δείτε τις διαφορές με τα BOLD.

 

Καταρχήν έχει κάνει κανείς εγκατάσταση όλη την ROM και εάν ναι είναι ολα οκ?

Επίσης, γιατί στο καινούριο δεν έχει την λέξη: Pro ?

 

Κανείς? Δεν το εχει προσέξει?

Link to comment
Share on other sites

Και πριν που και που έπεφτε περίεργα η φωτεινότητα αλλά όχι πάντα, από χθες που έκανα την αναβάθμιση έχω αναγκαστεί αρκετές φορές να την ανεβάσω εγώ μετά το ξεκλείδωμα.

 

Άσχετο - σχετικό : Με polarized γυαλιά ηλίου δεν βλέπεις τίποτα στην οθόνη, αρκετά εκνευριστικό όταν οδηγείς και έχεις το κινητό για gps

το έχω παρατηρήσει και γω.Αφού βγαζω τα γυαλιά.Το ειχα σκεφτεί αυτό πριν καιρό αλλά το ξέχασα και τωρα μου το θύμησες. έστειλα μήνυμα τον dev του icecold kernel να κάνει ένα προφίλ που θα δίνει έμφαση στα ανάλογα χρώματα οταν φοράς γυαλιά polarized. Μακάρι να το υλοποιήσει..
Link to comment
Share on other sites

Στην Pie άμα θέλετε να έχετε τα χρώματα που έχετε συνηθίσει πηγαίνετε στην Προβολή, Αντίθεση κ Χρώματα κ βάλτε στο στο Αυξημένη Αντίθεση. Επίσης κάτι προβλήματα που είχα αναφέρει για το touch screen τελικά δεν ήταν από το protector αλλά διορθώθηκε με την 10.3.1 Oreo και συνεχίζει να δουλεύει καλά κ στην Pie. Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μετά την αναβάθμιση σε 9, παρατήρησα σήμερα ότι μόλις κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων, είτε σε σκοτεινή λειτουργία είτε κανονική, φαίνονται 3 ευθείες γραμμές από πάνω προς τα κάτω, συμμετρικές μεταξύ τους.

Το έχω ξεκλειδώσει το τηλέφωνο και το έχω root (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν μπορεί κάποιος ας εγκαταστήσει το accubattery. ειναι απλως υπολογιστικό app για την κατανάλωση μπαταριας. καμια σχεση με booster και αηδίες.Στην αρχή με Oreo μου έβγαζε υπολογισμό περίπου 11 ώρες SOT.Στη συνέχεια με Pie devs έπεσε σε 8 ώρες.Τωρα με την τελευταία 9.5.30 μου βγάζει περίπου 10 με ωριαία καταναλωση περίπου 10% (από 12,4%)
Link to comment
Share on other sites

Και γω σας λέω μη κοιτάζετε τα sot γιατί απλά δεν έχουν κανένα νόημα,είναι λογικό να διαφέρει από μέρα σε μέρα, από χρήστη σε χρήστη,κτλ

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δε πάει έτσι..είμαστε μερικοί κολλημένοι με αυτονομία.Αλλο 8 ωρες sot και αλλο 10.και λογισμικό με λογισμικό,ναι μπορεί να σου δώσει αυτή τη 2ωρη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μετά από την αναβάθμιση σε android 9 και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις που έκανα πρόσεξα ότι δεν έχω volte.

Με *#*#86583#*#* ενεργοποιώ και το βλέπω enable

Με *#*#4636#*#* βλέπω ότι το volte είναι ενεργό

αλλά όταν πάω στις Ρυθμίσεις - καρτες sim κινητά δίκτυα , δεν βλέπω πια το κουμπακι volte όπως παλιότερα ...

Σε chat με cosmote πριν από λίγο μου είπαν ότι λειτουργεί και να κοιτάξω τις ρυθμίσεις της συσκευής

Καμιά ιδέα κανένας???

Ευχαριστώ

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μετά από την αναβάθμιση σε android 9 και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις που έκανα πρόσεξα ότι δεν έχω volte.

Με *#*#86583#*#* ενεργοποιώ και το βλέπω enable

Με *#*#4636#*#* βλέπω ότι το volte είναι ενεργό

αλλά όταν πάω στις Ρυθμίσεις - καρτες sim κινητά δίκτυα , δεν βλέπω πια το κουμπακι volte όπως παλιότερα ...

Σε chat με cosmote πριν από λίγο μου είπαν ότι λειτουργεί και να κοιτάξω τις ρυθμίσεις της συσκευής

Καμιά ιδέα κανένας???

Ευχαριστώ

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις στο σχετικά με το τηλέφωνο, εκεί καπου γράφει εσωτερικός χωρος αποθήκευσης, πατα πάνω σε αυτο 5 με 6 φορες και θα σου εμφανίσει ενα μενού για την κάρτα σιμ και έχει και την επιλογή volte. Κοιτα αν είναι απενεργοποημενο και ενεργοποιησετο.

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και βλέπω ότι είναι ενεργοποιημένο

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πριν λίγο έκανα πάλι την διαδικασία, έβαλα την sim σε συμβατό κινητό και έστειλα sms και η απάντηση ήταν ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

το πιο σπαστικό είναι η ελάχιστη φωτεινότητα οταν το ξεκλειδώνεις που πρέπει κάθε φορά χειροκίνητα να την ανεβάζεις.

 

Είχα και πριν την αναβάθμιση απενεργοποιημενη την αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας. Το ιδιο και μετα. Ούτε είχα ούτε έχω πρόβλημα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και βλέπω ότι είναι ενεργοποιημένο

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πριν λίγο έκανα πάλι την διαδικασία, έβαλα την sim σε συμβατό κινητό και έστειλα sms και η απάντηση ήταν ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη

 

το βρήκα, τελικά το λάθος ήταν δικό μου. Δεν δούλευε γιατί με το *#*#86583#*#* το έβαζα στο enable ενώ πρέπει να είναι στο disable

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Στην pie η gcam v6 έχει focus tracking σε φωτογραφία για το βίντεο σε εμένα δεν δουλεύει. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει. Πάντως το night sight σκοτώνει....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Στην pie η gcam v6 έχει focus tracking σε φωτογραφία για το βίντεο σε εμένα δεν δουλεύει. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει. Πάντως το night sight σκοτώνει....

Που είναι το focus tracking και πως ενεργοποιείται,σορυ αλλά αλλά είμαι φουλ του Auto

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το focus tracking και πως ενεργοποιείται,σορυ αλλά αλλά είμαι φουλ του Auto

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

 

Συνηθως έχουν διακόπτη στις ρυθμίσεις. Αν ειναι ενεργο, απλά κάνεις ταπ και κρατάει θεωρητικά μόνιμα την εστίαση σε αυτό (είτε ειναι κινουμενο αντικείμενο είτε κινείς εσύ τη κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

Στην pie πάλι θέλει πείραγμα το build.prop με ροοτ?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως έχουν διακόπτη στις ρυθμίσεις. Αν ειναι ενεργο, απλά κάνεις ταπ και κρατάει θεωρητικά μόνιμα την εστίαση σε αυτό (είτε ειναι κινουμενο αντικείμενο είτε κινείς εσύ τη κάμερα).

Έψαξα αλλά δεν την βρίσκω

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το wifi calling, ενώ δείχνει την ένδειξη οτι είναι ενεργό, οταν πηγα σε δωμάτιο χωρίς σήμα, δεν φαίνεται να λειτουργεί, απλα ο συνομιλητής μου δεν με άκουγε και η κλήση διακόπηκε. Δεν πρέπει να έχω καθόλου σήμα για να μπει σε λειτουργία το wifi calling? Αν τελικά συνδεθεί με τον συνομιλητή μου, το εικονίδιο του wifi calling εξαφανίζεται κατα την διαρκει της κλήσης, είναι σαν να αλλάζει απο wifi σε δικτυο. Σε εσάς λειτουργεί κανονικά? https://imgur.com/a/lzMuIJ0 Edited by panira
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όπως το περίμενα έγινε λίγο πιο αργό το κινητό.

 

Ειδικά κατά την είσοδο και έξοδο σε παιχνίδι, είναι ολοφάνερη η διαφορά. Πρέπει να χρειάζεται γύρω στα 1500-2000ms επιπλέον για να αντιδράσει.

 

Κατα τα άλλα, το dark theme τα σπάει! :p

Link to comment
Share on other sites

Με Android 9 οι ειδοποιήσεις του Facebook δεν φαίνεται τι αφορούν. Γράφει μόνο Facebook. Έτσι είναι σε όλους;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...