Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://t.me/redminote5proofficial/975185

Κατά αρχήν το τηλέφωνο μας έχεις ?

Γιατι έγραψες πιο πάνω για το απλό

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως πηγα να κανω... και δεν ειχα κανει την τελευταια αναβαθμιση στην Κινεζικη νομιζα θα το εσωνα. Τωρα ανοιγει και παει στο Recovery 'η με το Vol down στο Fastboot αλλα δεν κανει τπτ

 

Ελπίζω να μην έκανες flash all & RELOCK ετσι;

 

Edit: Το note 5 έχει μια μόνο πίσω κάμερα. Αν έχει δυο είναι το note 5 pro (Στην Ελλάδα σκέτο note 5 το λένε ομως)

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια εχω αυτο .. https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Dual-Rear-Camera-5_99-inch-4GB-64GB-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1265634.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=HK

Οταν εβαλα το ΙΜΕΙ μου εβγαλε οτι εχω το απλο, IMEI.info: Redmi Note 5 (MEE7S) ειχε λαθος στοιχεια δίπλα και μετα μου ειπαν οτι μαλλον εχω το Pro...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπίζω να μην έκανες flash all & RELOCK ετσι;

 

Edit: Το note 5 έχει μια μόνο πίσω κάμερα. Αν έχει δυο είναι το note 5 pro (Στην Ελλάδα σκέτο note 5 το λένε ομως)

 

Αυτο που λες ηταν επιλογες κατω δεξια στο mi flash? Δεν το πειραξα αρα ναι... clean all and lock, flash all and lock δεν διαβασα καπου να τα πειραξω αρα δεν τα πειραξα. Εκανε λογικη ωρα το φλασαρισμα και μετα ανοιξε στο Mi Recovery, this Miui version cant be installed on this device κλπ. 2 καμερες εχει.

Τωρα κανει συνεχομενα reboot εκτος αν το παω στο Flashboot Που μενει εκει ανοιχτο.

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια εχω αυτο .. https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Dual-Rear-Camera-5_99-inch-4GB-64GB-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1265634.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=HK

Οταν εβαλα το ΙΜΕΙ μου εβγαλε οτι εχω το απλο, IMEI.info: Redmi Note 5 (MEE7S) ειχε λαθος στοιχεια δίπλα και μετα μου ειπαν οτι μαλλον εχω το Pro...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτο που λες ηταν επιλογες κατω δεξια στο mi flash? Δεν το πειραξα αρα ναι... clean all and lock, flash all and lock δεν διαβασα καπου να τα πειραξω αρα δεν τα πειραξα. Εκανε λογικη ωρα το φλασαρισμα και μετα ανοιξε στο Recovery, this Miui version cant be installed on this device κλπ. 2 καμερες εχει.

Τωρα κανει συνεχομενα reboot εκτος αν το παω στο Flashboot Που μενει εκει ανοιχτο.

 

Ναι αυτο λεω. Lock ή relock δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στο xda ειχα βρει παλαιοτερα οδηγους για την περιπτωση σου αλλα δεν θυμαμαι αν ισχυουν για relocked bootloaders. Δοκίμασες να ξαναφλασαρεις την κινεζική ρομ ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος με ξεμπλοκαρες!. Το mi unlock το βρήκε πάλι κλειδωμένο το bootloader και τον ξανά ξεκλείδωσα. Και... ανοιξε... Παω να δω τι ρομ εχει μετα απο τοσα φλασαρισματα :lol: Παντως Αγγλικα βλεπω. Τωρα δηλ αν βαλω Twrp μπορω να περασω custom?

 

 

Έχω κάνει διάφορα απο όσα βρήκα στο ξένο φορουμ αλλα δεν δουλεψε κατι, οχι την Κινεζικη που ειχα πριν δεν την εχω δοκιμασει. Ακολούθησα κάποια βήματα για Κινεζική 9 αλλά το φλασαρισμα διηρκεσε μερικά δευτερόλεπτα και φυσικά δεν έγινε κάτι.

 

PS Global 10.3 μια χαρα με βρισκω :D

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος με ξεμπλοκαρες!. Το mi unlock το βρήκε πάλι κλειδωμένο το bootloader και τον ξανά ξεκλείδωσα. Και... ανοιξε... Παω να δω τι ρομ εχει μετα απο τοσα φλασαρισματα :lol: Παντως Αγγλικα βλεπω. Τωρα δηλ αν βαλω Twrp μπορω να περασω custom?

 

 

Έχω κάνει διάφορα απο όσα βρήκα στο ξένο φορουμ αλλα δεν δουλεψε κατι, οχι την Κινεζικη που ειχα πριν δεν την εχω δοκιμασει. Ακολούθησα κάποια βήματα για Κινεζική 9 αλλά το φλασαρισμα διηρκεσε μερικά δευτερόλεπτα και φυσικά δεν έγινε κάτι.

 

Τέλος καλό όλα καλά. Προσοχή στα φλασαρίσματα και μακρια απο lock/relock. Ναι βαλε TWRP και άλλαξε του τα φωτα!

Edit: Εδω στο 5ο βήμα https://forum.xda-developers.com/redmi-note-5-pro/how-to/index-everything-anti-roll-t3816219

 

Και για γιατί δεν το βάζετε μόνο LTE να δουμε αν πράγματι δουλεύει?

Έστω όπως λέτε με προβληματακια

Εγώ πάντως έχω μεγάλες επιφυλάξεις

 

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

 

Ναι δουλεύει κανονικά, μήνες τώρα το είχα ετσι

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω το Pro? γιατι νομιζω οτι φλασαρα την απλη εκδοση... Αφου μονο το 1ο φλασαρισμα ολοκληρωθηκε..

Υπαρχουν απλες οδηγιες για το twrp? Τα μπερδεψαν περισσοτερα με τα antirollback Κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω το Pro? γιατι νομιζω οτι φλασαρα την απλη εκδοση... Αφου μονο το 1ο φλασαρισμα ολοκληρωθηκε..

Υπαρχουν απλες οδηγιες για το twrp? Τα μπερδεψαν περισσοτερα με τα antirollback Κλπ..

 

Το pro φαίνεται να έχεις, από τα specs του banggood.

 

Το μόνο που με παραξενεύει είναι πουωδε συμπεριλαμβάνει το κανάλι B20.

 

Κινέζικο Pro;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω το Pro? γιατι νομιζω οτι φλασαρα την απλη εκδοση... Αφου μονο το 1ο φλασαρισμα ολοκληρωθηκε..

Υπαρχουν απλες οδηγιες για το twrp? Τα μπερδεψαν περισσοτερα με τα antirollback Κλπ..

 

Στο xda υπάρχουν όλα,τo antirolback αφορά επίσημο firmware,αν είσαι σε 4 δεν κατεβαίνεις σε 3

Edit:δεν χρειάζεται το dummy....

Στο τέλος κάνε ένα reboot recovery,πέρασε την custom που θέλεις και gapps και είσαι έτοιμος

https://www.thecustomdroid.com/install-twrp-recovery-on-redmi-note-5-pro/

 

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει το σηματακι του volte επάνω ?

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Σε LTE only το έχω και μιλάω κανονικά, επίσης βγάζει κλησεις πολύ πιο γρήγορα. Διαφορά στην ποιότητα του ήχου δεν βλέπω, υποτίθεται ότι έχει HD Voice στις κλήσεις (βγάζει σηματακι).
Link to comment
Share on other sites

Σε LTE only το έχω και μιλάω κανονικά, επίσης βγάζει κλησεις πολύ πιο γρήγορα. Διαφορά στην ποιότητα του ήχου δεν βλέπω, υποτίθεται ότι έχει HD Voice στις κλήσεις (βγάζει σηματακι).

Πολύ ωραία τότε,με ενδιαφέρει πολύ το LTE only,αν και σε Q δεν περιμένω πολλά σε ποιότητα ήχου που ήδη είναι πολύ καλή σε 3g

 

AOSiP PIE>REDMI NOTE 5 PRO

Link to comment
Share on other sites

το μονο που λειπει πολυ απο την Κινεζικη ρομ ειναι η δυνατοτητα να αλλαζει αυτοματα τις εικονες στην οθονη κλειδωματος και τα θεματα της xiaomi..

Θα εχει πολυσυζητηθει φαντάζομαι σε τοσες σελιδες αλλα google camera πως βαζουμε? :D

Link to comment
Share on other sites

Android 9 μόλις διαθεσιμοcdabea306d9faac23a3f3378575aacb5.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω καμιά ουσιαστική αλλαγή

Κλάιν Μάιν dark mode πως το λένε να χαμε να λέγαμε οτι κάτι άλλαξε

Link to comment
Share on other sites

Με μία πρώτη ματιά δεν βλέπω σημαντικές αλλαγές, αν και νομίζω πως είναι πιο γρήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Πιο σβέλτο το νιώθω το κινητό με την ενημέρωση σε android pie (9).

Γρήγορα και απροβληματιστα έγινε η αναβάθμιση.

Στη μισή ώρα που το είχα στα χέρια μου με το νέο update, οι επιφανειακές αλλαγές που είδα είναι 3.

1. Dark mode διαθέσιμο.

2. Smooth, όμορφα animations επαναφοράς στην αρχική οθόνη από εφαρμογές συστήματος που έχεις στην αρχική οθόνη (πχ κάμερα, τηλέφωνο, μηνύματα).

3. Ωραίο animation φόρτισης στην οθόνη κλειδώματος, σαν αυτό που έχει το mi 9.

Link to comment
Share on other sites

Στης γυναίκας μου το τηλ που την έβγαλε , ξεκίνησα να την κατεβάσω αλλά μετά από λίγη ώρα που το κοίταξα είχε εξαφανιστεί και δεν την ξαναεμφανιζει!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...