Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επομένως ήταν πρόβλημα της καρτας και όχι του κινητού

 

Δεν νομιζω να ηταν προβλημα της καρτας.....

Πριν την αναβαθμιση επαιζε κανονικα. Εγραφε και φωτο κ βιντεο...

Μετα την αναβαθμιση, τις φωτο τις αποθηκευε κανονικα. Μονο τα βιντεο δεν αποθηκευε....

 

Θα μπορουσα να πω οτι ισως καποιο προβλημα με το file system, αλλα και παλι, δεν θα επρεπε να βλεπει την SD ουτε να γραφει τις φωτο που τραβαγα... Αγνωσται αι βουλαι του hardware...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ηταν προβλημα της καρτας.....

 

Πριν την αναβαθμιση επαιζε κανονικα. Εγραφε και φωτο κ βιντεο...

 

Μετα την αναβαθμιση, τις φωτο τις αποθηκευε κανονικα. Μονο τα βιντεο δεν αποθηκευε....

 

 

 

Θα μπορουσα να πω οτι ισως καποιο προβλημα με το file system, αλλα και παλι, δεν θα επρεπε να βλεπει την SD ουτε να γραφει τις φωτο που τραβαγα... Αγνωσται αι βουλαι του hardware...

Δηλαδή, πλέον μετά το format δεν έχεις κανένα πρόβλημα; Τα αρχεία που είχες στην sd τα ξαναέβαλε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου συσκευή έχει κάνα δυο βδομάδες που έμεινε χωρίς δόνηση και έχω ξενερώσει αφάνταστα.

Ούτε haptic feedback, ούτε ούτε όταν σε καλούν ούτε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου συσκευή έχει κάνα δυο βδομάδες που έμεινε χωρίς δόνηση και έχω ξενερώσει αφάνταστα.

Ούτε haptic feedback, ούτε ούτε όταν σε καλούν ούτε τπτ.

 

Μήπως χάλασε το μοτέρ της δόνησης;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χάλασε το μοτέρ της δόνησης;

 

Λογικά ναι γιατί τη μια στιγμή είχε δόνηση και ξαφνικά σταμάτησε

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα μετά την αναβάθμιση σε global 10.3.1.

 

Είτε δε λειτουργεί καθόλου και μένει αρκετά σκοτεινή σε σχέση με το περιβάλλον, είτε προσαρμόζεται ανάλογα αλλά με μεγάλη καθυστέρηση.

 

Καμία πρόταση;..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πλέον μετά το format δεν έχεις κανένα πρόβλημα; Τα αρχεία που είχες στην sd τα ξαναέβαλε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς! Δεν υπάρχει λόγος να ξαναβάλω τα βίντεο στην SD, την άδειασα για να την ξαναγεμίσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλήξει κανείς σε κάποιο version/settings GCAM που να χει την καλύτερη ευκρίνεια; Προς το παρόν είμαι με 6.2.030 με τα default settings και δεν μπορώ να πω πως είχα ιδιαίτερα προβλήματτα.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο tester team της Gcam. Μετά απο άπειρες δοκιμές καταλήγω σε αυτήν. https://androidfilehost.com/?fid=6006931924117894511

Εχω κάνει και 2 δικά μου XML μου βελτιστοποιουν περαιτέρω τη φώτο.

https://drive.google.com/file/d/1Z3mYZbPpU9sk2jUtOgpplqOTREqI1huA/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1-0MDQjQKBm5u4U8JrFqfBCKSZqbabPL3/view?usp=drivesdk.Το 2ο ειναι ίδιο με το 1ο απλά έχει libs edszmanxtremev3.Επισης πολύ τίμια με υπερβολικά χαμηλά επιπεδα θορύβου ειναι του razer2.Με τιμημα όμως λίγο λιγότερη φωτεινότητα.Αλλα σε γενικές γραμμές η 1.6 advanced με τα xml μου πιστεύω δε πιάνεται..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με έχει κουράσει η ιστορία με τις gcam,μια δεν δουλεύει τον ένα μια το άλλο....έφυγαν όλες κράτησα του snap και τέλος,τουλάχιστον ηρεμησα

Κατά τα άλλα διαφημίζονται σαν σούπερ ντουπερ ουαου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εκείνο το θέμα που δε δούλευε η selfie έχει κάνα μήνα που έληξε.πλέον όλα δουλεύουν 100% σωστά και μας μένει να πειραματιζομαστε με το ποια έκδοση βγάζει καλύτερες φώτο.Τώρα αν εννοείς για κάτι slow mo σε 240fps κλαιν λες και μας χαλάει το 120.η ποιότητα της φώτο λόγω τρόπου λειτουργίας της Gcam φυσικά είναι super duper για το midlowrange κινητό μας και δε δύναται καν να συγκριθεί με την αμέσως επόμενη καλύτερη κάμερα.Στο χαλαρό "χτυπάς" κινητά 400+€ με μαμά κάμερα.Για να μη πω και πολύ πιο ακριβά ακόμα και θεωρηθω υπερβολικός!
Link to comment
Share on other sites

εκείνο το θέμα που δε δούλευε η selfie έχει κάνα μήνα που έληξε.πλέον όλα δουλεύουν 100% σωστά και μας μένει να πειραματιζομαστε με το ποια έκδοση βγάζει καλύτερες φώτο.Τώρα αν εννοείς για κάτι slow mo σε 240fps κλαιν λες και μας χαλάει το 120.η ποιότητα της φώτο λόγω τρόπου λειτουργίας της Gcam φυσικά είναι super duper για το midlowrange κινητό μας και δε δύναται καν να συγκριθεί με την αμέσως επόμενη καλύτερη κάμερα.Στο χαλαρό "χτυπάς" κινητά 400+€ με μαμά κάμερα.Για να μη πω και πολύ πιο ακριβά ακόμα και θεωρηθω υπερβολικός!

 

Δεν συμφωνώ με την άποψη σου Κωστή

Καθώς είμαι του αυτόματου,οποιος θέλει να πειραματίζεται ίσως να είναι και ετσι όπως τα λες

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει φιλαράκι,γιαυτό είναι και τα φόρουμ για διάλογο!Τι εννοείς όμως;Η Gcam στο αυτόματο τραβάει όπως ολες οι κάμερες.shoot&go που λέμε!Τώρα όσον αφορά τις άπειρες ρυθμίσεις που έχει,πάλι αφορούν το αυτόματο!δεν εχει manual mode η Gcam δηλαδή.Υπάρχουν κάποιες σπάνιες εκδόσεις με extra προστεθιμενο manual mode με πατέντα.Οσο που λέω για τον τρόπο λειτουργίας δε συγκρίνεται διότι σκέψου το απλά.Ολες μα ολες οι εφαρμογές κάμερας υπολογίζουν τα δεδομένα περιβάλλοντος και το κινητό στιγμιαία αποφασίζει τη σωστή λήψη (iso, shutter speed κλπ)

Αυτό που κάνει η Gcam στην ουσία,είναι να τραβά σερί frames με διαφορετικά iso, shutter speed κλπ για κάθε frame ξεχωριστά, και στο τέλος δημιουργεί ας το πούμε ένα "Μέσο όρο" απο αυτά τα frames (φώτο) και βγάζει το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοησία το dark mode, ή για να γίνω πιο σαφής "μισή δουλειά".

 

Δύο πράγματα έπρεπε να γίνονται

 

1) η εναλλαγή απο και προς dark mode έπρεπε να γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού (πχ να είναι ένα button στην"κουρτίνα" δηλ στο notification area , για να μην πω ότι θα έπρεπε να μας δίνει τη δυνατότητα να το ενεργοποιούμε προγραμματισμένα πχ μετά τις 9μμ) και οχι να ψαχνομαστε στο μενού.

 

2) (το κυριότερο), το dark mode θα έπρεπε να "συνεργάζεται" με τα dark mode των apps που διαθέτουν dark mode (πχ Viber). Είναι βλακεία να ενεργοποιω dark mode συσκευής και μετά να μου λάμπει το λευκό του Viber στα μάτια και να τρέχω στα έγκατα του μενού του να το αλλάζω και αυτό.

 

Κοινή λογική παιδιά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.Ποιο το νόημα του dark αν εφαρμόζεται μόνο στις ρυθμίσεις και στις ειδοποιήσεις..η και κάπου αλλού έστω..Πόσο μάλλον όταν έχεις miui!!δηλαδή ότι πιο παραμετροποιησιμο σε αυτό το κομμάτι λόγω του ότι έχεις θέματα να παίξεις.Π.χ πετάς ένα space dark και τέλος.Ελπίζουμε για καμιά πιο ουσιώδης αλλαγή μελλοντικά.Αν ξεχνάω κάτι,ας με διορθώσει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες (2 - 3 φορες απο τοτε που το αναβαθμισα) ο αυτοματος φωτισμος οθονης (auto brightness) "κολλαει" και μενει σκοτεινη η οθονη. Θα πρεπει να το απενεργοποιησω/ενεργοποιησω για να στρωσει.
Link to comment
Share on other sites

Τα πράματα πάνε καλά και λένε ο cstark27 βρήκε τον κώδικα που ενεργοποιεί το P3 gamut που εχουν τα iphone (25% πιο ζωηρά χρώματα) και λογικά θα έχουμε ανάλογο port στις gcam μελλοντικά.Ομως δεν αρκεί μόνο η κάμερα.Πρεπει να το υποστηρίζει επίσης και η αντίστοιχη εφαρμογή αλλαυ κυρίως και η οθόνη.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι,δύναται η οθόνη μας να υποστηρίξει P3 gamut;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εχει βγει η 10.3.1.0 για το κινητό μου και δεν την εχω περασει ακομη, εχω καποιες ερωτήσεις αν ειναι ευκολο:

1. Πως το rootάρω στην συγκεκριμένη έκδοση; Καποιος οδηγός;

2. Διάβαζα κάποτε οτι η gcam θα παίζει χωρίς root στην Android Pie, τελικά ισχύει;

3. Υπάρχει κάποιο θέμα με το GPS? Με τις τελευταίες εκδόσεις του google maps έχουμε κάποια ασυμβατότητα;

4. Τέλος μπορώ να γυρίσω πίσω στην 10.0.6.0 που ειμαι τώρα σε περίπτωση που δεν μ αρέσει κάτι;

 

Ευχαριστώ!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εκανα το update και απο τοτε χαθηκε η αυτοματη διορθωση στα ελληνικα. Στα αγγλικα οταν γυρναω το πληκτρολογιο λειτουργει. Ειναι καπου αυτη η ρθμιση και δεν την βλεπω; Γιατι στις ρυθμισεις βλεπω κανονικα και τις δυο γλωσσες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να απενεργοποιήσεις την διόρθωση για μια γλώσσα, δοκίμασε να κάνεις μια επανεκκίνηση το κινητό σου και αν δεν φτιάξει (θέλει συνήθως λίγο για να κατεβάσει τις διορθώσεις, μπορεί να κόλλησε) κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων στο Gboard.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να απενεργοποιήσεις την διόρθωση για μια γλώσσα, δοκίμασε να κάνεις μια επανεκκίνηση το κινητό σου και αν δεν φτιάξει (θέλει συνήθως λίγο για να κατεβάσει τις διορθώσεις, μπορεί να κόλλησε) κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων στο Gboard.
Τιποτα. Οταν πληκτρολογω στα αγγλικα κανει και spell check και autocorrect αλλα στα ελληνικα τιποτα . Μετα το update το καταλαβα .

Τωρα εκανα αλλαγη γλωσσας σε ελληνικα απο αγγλικα που το ειχα και χαθηκε και το auto correction και στα αγγλικα...

Αλλαγή γλώσσας κινητού στα ελληνικά. Καθάρισμα ξανά το Gboard. Αφαίρεση και προσθήκη της ελληνικής γλώσσας και αγγλικής στο πληκτρολόγιο. Δύο επανεκκινήσεις και έστρωσε...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από αναβάθμιση το ακουστικό του κινητού μου υπολειτουργεί ( δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ο συνομιλητής ). Υπάρχει κάποιος άλλος που να είχε το ίδιο πρόβλημα; Με επαναφορά εργοστασιακών λέτε να επανέλθει, η το πρόβλημα είναι θέμα Hardware; Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις ! ! !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...