Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με τι εισαι root για αρχη; βαλε supersu και συνεχιζουμε

 

Το με τι είσαι root δε το κατάλαβα, άλλα πλέον δεν έχει και νόημα αφού ακολουθώντας τη συμβουλή σου, πέρασα το supersu, και μετά από reboot το Titanium Backup "κατάλαβε" ότι έχω root access. Έτσι κατάφερα να απεγκαταστήσω τις δύο εφαρμογές που είχα ήδη απενεργοποιήσει μέσω του Device Control.

 

Ευχαρίστω για τη συμβουλή, δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς είναι το supersu οπότε πίστευα ότι το χρειαζόμαστε για να γίνει root η συσκευή και όχι για να διαχειριστεί τις εφαρμογές μιας rooted συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά τελικά κατάφερα να απαλλαγώ από τα σκουπίδια και της εγκαταστάσεις διαφόρων εφαρμογών και είπα να μοιραστώ την διαδικασία just in case που το χρειαστεί κάποιος.

Οπότε με το latest sp-tools έκανα install το twrp, έπειτα με το twrp εγκατέστησα το SuperSU-v2.79-201612051815 και όπως πρότεινε ο stargr ποιο πάνω έκανα disable όλα τα services του appstore που ήτανε προ εγκατεστημένη εφαρμογή της leagoo. Αν το κάνεις unistall πιθανόν να μην bootαρη το κινητό και αν το κάνεις απλό disable από τα settings του κινητού πάλι θα συνεχίσει να κάνει τα δικά του. Οπότε η λύση είναι με root και την εφαρμογή disable service.

Αναφορικά στο Leagoo Μ5 που έχει τα ίδια θέματα μπορείς να κάνεις με τον ίδιο τρόπο root και το appstore μπορείς απλά να το κάνεις uninstall με κάποιον root unistaller.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μια ερώτηση ίσως χαζή:

αν σβήσουμε κάποιες φωτογραφίες από το κινητό, μπορούμε να τις ξαναβρούμε; υπάρχει πουθενά κάτι σαν recycle bin?

Όχι αν τις σβησεις δεν τις βρίσκεις ξανά.

Εκτός αν έχεις από πριν στο κινητό σου την εφαρμογή dumpster. (η κάποια παρόμοια)

6376c7cfe8f12edc6601cfcfd3204ee3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, από τη marshmallow και μετά, για εξοικονόμηση μπαταρίας καλύτερα το wifi policy να είναι στο ποτέ αντί για το πάντα, δηλαδή να κλείνει το wifi μετά το κλείδωμα του κινητού. Σε αντίθεση παλιότερα που πρότεινανε όλοι να έχουμε πάντα το wifi ανοιχτό. Απλά κάποιες φορές εμένα, αποσυνδέεται μετά από 5 λεπτά, άλλες φορές μένει συνέχεια συνδεμένο. Υπάρχει τρόπος να το πειράξουμε αυτό το χρονικό περιθώριο; πάντως παρατηρώ όντως μικρότερη κατανάλωση με την επιλογή στο ποτέ, διότι έτσι δεν αφήνει το λειτουργικό να συνδεθούν μέσω 4G πολλές εφαρμογές πχ Google services, ενώ με WiFi συνέχεια ανοιχτό, αφήνει τα πάντα συνδεδεμένα και καταναλώνει λίγο παραπάνω μπαταρία σε standby χρόνους

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει νας δοκιμασει καποιος το samsung smart switch για να δουμε αν πραγματικα κανει backup/restore τα app μαζι με τις ρυθμίσεις του και αν ειναι μονο για samsung κινητα ή για ολα σε μη ρουτ κινητα.

 

Αν το κανει πραγματικα τοτε δεν θα ξαναχρειαστουμε το titanium pro τουλαχιστον οσο αφορα το backup/restore των app μας.

Link to comment
Share on other sites

Το samsung smart switch είναι μόνο για samsung κινητά.

 

Το titanium είναι μόνο για root συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα εδώ και μερικές μέρες έχω ένα τρομερό battery drain.. δείτε και τη photo κάτω και θα καταλάβετε δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Κάτι ρουφάει την μπαταρία μου σαν σφουγγάρι

Είμαι με LGV10 και δεν είμαι ρουτ.. μπορεί να βοηθήσει κανείς τι στο καλό είναι αυτή η ένδειξη που βγαίνει πρώτη πρώτη. 3b51bc1dc14a512cdbf7480ef070d8aa.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα εδώ και μερικές μέρες έχω ένα τρομερό battery drain.. δείτε και τη photo κάτω και θα καταλάβετε δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Κάτι ρουφάει την μπαταρία μου σαν σφουγγάρι

Είμαι με LGV10 και δεν είμαι ρουτ.. μπορεί να βοηθήσει κανείς τι στο καλό είναι αυτή η ένδειξη που βγαίνει πρώτη πρώτη. 3b51bc1dc14a512cdbf7480ef070d8aa.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χωρίς ροοτ και Betterbatterystats δεν μπορείς να βρεις 100% τι φταίει.

Εκτός αν πας ψάχνοντας, αφαιρώντας εφαρμογές.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους λόγους έκανα επαναφορά εργοστασιακών, με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν εφαρμογές κλπ.

Προσπαθώ να τις ξαναεγκαταστήσω και έχω κολλήσει στο amazon underground, για να εγκαταστήσω τις αγορασμένες εφαρμογές, αλλά δεν μου εμφανίζει την εφαρμογή που είχα, ακόμη και αν πληκτρολογήσω amazon underground.

 

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους λόγους έκανα επαναφορά εργοστασιακών, με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν εφαρμογές κλπ.

Προσπαθώ να τις ξαναεγκαταστήσω και έχω κολλήσει στο amazon underground, για να εγκαταστήσω τις αγορασμένες εφαρμογές, αλλά δεν μου εμφανίζει την εφαρμογή που είχα, ακόμη και αν πληκτρολογήσω amazon underground.

 

Κάποια βοήθεια;

 

Amazon Underground

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ροοτ και Betterbatterystats δεν μπορείς να βρεις 100% τι φταίει.

Εκτός αν πας ψάχνοντας, αφαιρώντας εφαρμογές.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Μάλιστα. Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη έτσι;

Ποοοο και δεν έχω χρόνο για φορμάτ καθόλου δεν λου αυτές τις μέρες

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το samsung smart switch είναι μόνο για samsung κινητά.

 

Το titanium είναι μόνο για root συσκευές.

Το εχεις δοκιμασει?

Εστω ας ειναι μονο για samsung κινητα, αλλα ειναι απο οποιοδηποτε κινητο ακομα και απο iphone σε samsung κινητο.

Τουλαχιστον ετσι λεει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε χρειάζεται root για να δεις τα στατιστικά της μπαταρίας στο gsam, σου έχει οδηγίες μέσω adb στο enable more stats

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ.

Η απορία μου είναι γιατί δεν το έβρισκα στο play store.

 

Και άλλη μια απορία. Χρησιμοποιούσα το Beep'nGo (το έχω στην SD ως apk) για τις κάρτες των καταστημάτων και ενώ το εγκατέστησα κάθε φορά που προσπαθώ να ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου είτε μέσω Google είτε μέσω email, μου λέει ότι δεν έχω σύνδεση ενώ έχω με WiFi αλλά και με data.

Kαθάρισα και τα (λίγα) δεδομένα του αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Να φταίει το apk αλλά και πάλι πως δούλευε πριν την επαναφορά.

Το περίεργο είναι ότι δεν το βρίσκω στο play store.

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμασει?

Εστω ας ειναι μονο για samsung κινητα, αλλα ειναι απο οποιοδηποτε κινητο ακομα και απο iphone σε samsung κινητο.

Τουλαχιστον ετσι λεει.

 

Το smart switch το έχω μόνο στο pc και μόνο για τους drivers που xρειάζονται τα samsung.

 

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο, τα backup που θέλω εγώ τα παίρνω με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους.

 

Είμαι root παντού και πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας φίλος θέλει να του αγοράσω το "zidoo x10" adroid tv-box

 

To βρίσκω εδώ στα 280 ευρώ

 

http://www.topsystems-bg.com/zidoo-x10-android-tv-box-android-6-0-4k-realtek-rtd-1295-cpu-2gb-ram-hdmi-recording-dual-band-wifi-sata-support/?ref=bestprice.gr

 

και στο ebay στα 215 ευρώ

 

https://www.ebay.com/itm/ZIDOO-X10-Android-6-0-TV-Box-4K-Realtek-RTD-1295-CPU-2GB-RAM-HDMI/172792116633?hash=item283b367599:g:e1wAAOSwGkZZdYis

 

Ξέροντας ότι το ebay κάνει 15-25 μέρες να παραδώσει, αλλά τόσο λέει ΚΑΙ το κατάστημα (άρα από Κίνα αγοράζει και αυτός). Αν το πάρω από ebay, λέτε να έχω θέματα με τελωνείο?

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμασει?

Εστω ας ειναι μονο για samsung κινητα, αλλα ειναι απο οποιοδηποτε κινητο ακομα και απο iphone σε samsung κινητο.

Τουλαχιστον ετσι λεει.

Εγώ το δοκίμασα από iPhone 4s σε ένα J5 2016 και μετέφερε τα πάντα. Αλλά το σύνδεσα με OTG μόνο.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

λόγω αλλαγής κινητού (από Moto G 4g σε Xiaomi Redmi 4x) θα ήθελα να μεταφέρω το ιστορικό των διαφόρων συνομιλίων μέσω Viber και Whatsapp στην νέα συσκευή. Ξέρει κανείς πώς θα μπορούσα να το κάνω;

 

(αν τυχόν έχει σημασία, στο παλιό κινητό δεν έχω πειράξει τίποτα, οπότε οι συνομιλίες είναι διαθέσιμες εκεί. Επίσης, και στις δύο εφαρμογές είναι εγκατεστημένες σε υπολογιστή, οπότε και από εκεί μπορώ να βρω τις συνομιλίες, αν χρειαστεί)

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά,δε το έχω κάνει, το viber μέσα από τις ρυθμίσεις έχει back up ,google drive, και μπορείς από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ξανά την κάρτα στο παλιό κινητό.

 

Στο Whatsapp Βρέθηκαν οι παλιές συνομιλίες και έκανα backup (και στο google drive), Οπότε ευελπιστώ ότι θα το επαναφέρω στην νέα συσκευή

 

Στο viber όμως με υποχρέωσε να ξαναγραφτώ, και πλέον δεν φάινονται οι παλιές συνομιλίες :angry: οποτε δενυπάρχει κάτι για να κάνω backup :mad:

 

Το μόνο σημειο πλέον που φάινονται οι παλιές συνομιλιες είναι ο υπολογιστής, αλλά εκεί δεν βρίσκω επιλογή για backup :worry:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Η απορία μου είναι γιατί δεν το έβρισκα στο play store.

 

Και άλλη μια απορία. Χρησιμοποιούσα το Beep'nGo (το έχω στην SD ως apk) για τις κάρτες των καταστημάτων και ενώ το εγκατέστησα κάθε φορά που προσπαθώ να ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου είτε μέσω Google είτε μέσω email, μου λέει ότι δεν έχω σύνδεση ενώ έχω με WiFi αλλά και με data.

Kαθάρισα και τα (λίγα) δεδομένα του αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Να φταίει το apk αλλά και πάλι πως δούλευε πριν την επαναφορά.

Το περίεργο είναι ότι δεν το βρίσκω στο play store.

 

Μα κάνεις και κάτι επιλογές....

Και το Underground κλείνει γι αυτό και δεν το έβρισκες και το BeepNgo έχει κλείσει εδώ και 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μα κάνεις και κάτι επιλογές....

Και το Underground κλείνει γι αυτό και δεν το έβρισκες και το BeepNgo έχει κλείσει εδώ και 6 μήνες.

 

Δεν είναι χθεσινές επιλογές αλλά ετών.

Και εν πάση περιπτώσει, μέσω του Amazon, έχω αρκετές εφαρμογές στο cloud και τώρα πλέον μπήκε το apk στην SD για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

 

Προτείνεις κάποια άλλη εφαρμογή για φύλαξη των καρτών (barcodes) των SM?

Link to comment
Share on other sites

Μα δε χρειάζεται root για να δεις τα στατιστικά της μπαταρίας στο gsam, σου έχει οδηγίες μέσω adb στο enable more stats

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

 

εχεις δικιο το εκανα και μου τα βγαζει αναλυτικα ολα ...

να εισαι καλα ...

ρε παιδια μου βγαζει πρωτο σε καταναλωση το fota update !

ειναι δυνατον ? :confused:

και γενικα κατι τετοια κουλα μου θεριζουν την μπαταρια μου ..'

δευτερο η τριτο ειναι το my places !!!

να τα κλεισω με greenify ολα αυτα τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...