Jump to content

[myPOLL] Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;


ZZW30
 Κοινοποίηση

Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;  

935 members have voted

  1. 1. Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;

    • Έως και 4,7"
      99
    • Από 4,8" έως και 5,2"
      267
    • Από 5,3" έως και 5,7"
      473
    • Από 5,8" και μεγαλύτερη
      96


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσο μικραινουν τα besels, αυτο θα γινεται με ολους.. ;)

 

(Και, οσο αναφορα "τους υπολοιπους", ριξε μια ματια και ΕΔΩ! ( http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_mix-8400.php ) ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ! την Samsung.. :)

 

τα ξερω φιλε...εχω xiaomi :) φοβερη εταιρια !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στις 5.5 με Νοτε 4 οποτε καλα ειμαι.Για παραπανω δεν με βλεπω καθως τα χερια μου δεν ειναι μεγαλα:-)

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5,2" με κανονικά bezels για χρήση με ένα χέρι.

Πέρασα από 5,5'' και ακόμα και με μικρά bezels δεν με πολυβόλεψε για χρήση με το ένα χέρι.

Αν ήθελα με δύο χέρια θα κουβαλούσα μαζί το tablet.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στις μεγάλες οθόνες το 2012 όταν ακόμα τις χλεύαζαν (Note1). Τώρα έχω οθόνη 5,5 (LG G4) αλλά δεν θα ειχα πρόβλημα να είχα μέχρι και 6. Το μέγεθος παίζει ρόλο !!!

 

Εκεί είμαι κι εγώ με G4. Ειδική μνεία να γίνει στην κουρμπαριστή πλάτη, που διευκολύνει το κράτημα. Αλλά και σε 6 πήγαινα άνετα. Μεγαλώνουμε και το μέγεθος μετράει.

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις 5.5 ίντσες. Όχι δεν είναι ιδανική. Ούτε για μένα ούτε για εσάς. Την συσκευή την επέλεξα για τα άλλα της χαρακτηριστικά (αναλογία οθόνης/μπαταρίας, υψηλή ανάλυση κάμερας, ικανοποιητική ram και προπαντώς αναβαθμίσεις Motorola).

 

Αυτό που σας ενθουσιάζει κάθε φορά, στο νέο μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης είναι η ευκολία στη θέαση, κατά το browsing. Όλα τα άλλα που κάνει μία τέτοια συσκευή, επικοινωνία (κλήσεις, μηνύματα), λήψη (εικόνες, βίντεο), άλλες λειτουργίες (Gps, ημερολόγιο/ατζέντα, ξυπνητήρι/ρολόι), μπορούν να γίνουν και σε 4 ίντσες. Με πολύ καλύτερη φορητότητα.

Για το browsing (άντε και το μπαταριο-κτόνο gaming), ιδανική δεν είναι ούτε η 5.5 ιντσών οθόνη, ούτε η 6.0, ούτε η 6.8 ιντσών.

Τάμπλετ θέλει, 10 ίντσες. Όχι πιο μεγάλο γιατί κουράζονται τα μάτια κατά την κίνηση των εικόνων (δεδομένης της απόστασης και για πολύωρη χρήση). Όχι πιο μικρό γιατί μπορείς και μεγαλύτερο. Ακριβώς 10.

Έτσι, κάθε φορά που θα αυξάνεται η οθόνη από τους κατασκευαστές θα ανακαλύπτετε κι εσείς το νέο ιδανικό μέγεθος, που με απανωτές κολωτούμπες θα ακολουθεί (οποία σύμπτωσης!) την εξέλιξη του hw. Μήπως είναι πιο εύκολο να αντικρίσουμε τις πραγματικές μας ανάγκες και να πάρουμε ένα 8ιντσο ταμπλετάκι με 3G, παρέα με ένα talkband ακουστικό/ρολόι, να τελειώνουμε;

 

 

 

Δεν θα παω πανω απο τις 5" ποτε σε κινητο. Οριακο ειναι λογο bezel για εμενα το Ζ10 που εχω στις 4.3 και μου καθεται πολυ καλα το Α3 της γυναικας μου με μεγαλυτερη οθονη και συμμαζεμένες διαστασεις. Βεβαια ειναι και θεμα λειτουργικου. Το android στις 4.7" με "πνιγει" ενω το Blackberry θα μπορουσα να το χειριστω και σε 3.5"...

Μεγάλη αλήθεια. Το Android αν δεν το customάρεις, πνίγει. Απαιτεί να πας σε μεγάλη οθόνη, πριμοδοτώντας την αγορά νέου hw. Εξυπηρετεί παράλληλα το συμφέρον του, καθώς δίνει χώρο για τις διαφημίσεις...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι πως έχω κάνει κωλοτούμπα στο θέμα οθόνης. Αυτή την στιγμή είμαι στις 6 κάτι που πριν 1-1.5 χρόνο μου φαινόταν αδιανόητο. Αλλά τελικά... once big always big... Βέβαια αν ήταν λίγο μικρότερη ίσως να με βόλευε περισσότερο στην καθημερινή χρήση. Απίθανο όμως να γυρίσω σε λιγότερο από 5.7. Παρόλο που δεν είμαι κάνας γίγαντας συνηθίζεται το μέγεθος, πιστέψτε με. Πολύ σημαντικό είναι οι βασικές λειτουργίες να γίνονται άνετα με το ένα χέρι κάτι που το πετυχαίνω. Όπως χρήσιμο είναι να υπάρχει υποβοήθηση από το λειτουργικό όπως on screen button για το notiffication bar μάζεμα του πληκτρολόγιου ή ότι άλλο προσθέτει η κάθε εταιρεία. Διαφορετικά πραγματικά θα ήταν δυσκολότερη η καθημερινή χρήση. Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχω ενα S7 στις 5.1' και ενα Lumia 950 dual sim στις 5.2' και πιστευω οτι μεχρι αυτες τις ιντσες μπορεις να χειριστεις την συσκευη με το ενα χερι...Ειχα και για εβα διαστημα το 1+3 στις 5.5' δουλευα απροβληματιστα απλα μερικες φορες που βιαζομουνα στην δουλεια και επρεπε να γραψω ηθελε να ξοδευω πιο πολυ χρονο για να το πιασω με τα δυο χερια...

Το ιδανικο ειναι μεχρι 5.5 αρκει να ειναι σαν συσκευη μαζεμενη...

Εχω ακομα καταληξει οτι το S8 δεν προκειται να το παρω,και ισως για πρωτη φορα αν ολα πανε καλα,και δεν εχουμε τα προβληματα του Ν7 θα παω για το Ν8,γνωριζοντας φυσικα οτι εκει θα εχω 6,4' οθονη μαλλον...

Αν αλλαξω τελικα συσκευη 3 ειναι οι επιλογες μου...

Νote 8,θα ειναι μαλλον 6,4 ' αλλα πιστευω μαζεμενη σαν διαστασεις συσκευη,1+ το καινουργιο που θα παρουσιασει το καλοκαιρι αρκει να ειναι αδιαβροχη η με αντοχη στο νερο συσκευη,και τελος το S7 edge μονο και μονο για το γμτ....κανοντας αντικατασταση με το απλο που εχω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι μεγάλες οθόνες, αλλά το ιδανικό για μένα είναι οι 5 ίντσες, γιατί δε θέλω η συσκευή μου να είναι σαν παντόφλα νούμερο 46... :p
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει μέχρι 6 και θεωρώ τις 5,5 που είμαι τώρα, το κατώτατο όριο. Δε θα πήγαινα για κανένα λόγο πιο κάτω.
Link to comment
Share on other sites

5.5" έχω αυτή τη στιγμή, αλλά θεωρώ το ιδανικό μέχρι τις 4.8" για να λέγεται τηλέφωνο.

Gaming και browsing γίνονται πολύ πολύ πιο εύκολα και ξεκούραστα με ένα tablet.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

6 εχω τωρα, αλλα δεν θα ηταν και τεραστιο προβλημα να παω σε 5.7 ας πουμε που ειναι η αμεσως παρακατω κατηγορια. Απο 5.5 και κατω ζοριζει το πραγμα. Χλωμο.
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

5,7 έχω στο note 3 και εννοείται ότι τώρα δε θα αγόραζα κινητό με λιγότερες από 6 ίντσες.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

5.0 ...αλλα θα γουσταρα κανα 6αρι

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να διαβάζεις σε γυναικείο περιοδικό "πόσο το έχει ο δικός σου" ανοιχτό το παράθυρο όταν οδηγεί :lol:

 

Πάντως σαν 6" το ελάχιστο για κάποιον που θέλει να κάνει μεικτή χρήση χωρίς να του βγαίνουν τα μάτια.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...