Jump to content

[myPOLL] Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;


ZZW30
 Κοινοποίηση

Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;  

935 members have voted

  1. 1. Πόσες ίντσες είναι η οθόνη του smartphone σας;

    • Έως και 4,7"
      99
    • Από 4,8" έως και 5,2"
      267
    • Από 5,3" έως και 5,7"
      473
    • Από 5,8" και μεγαλύτερη
      96


Recommended Posts

5,5 έχω, μα θέλω 6,5 εαν βγάλουν συσκευή δίχως παθητικά περιθώρια οθόνης!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά Φυσικά κάνεις δεν μας είπε γιατί αναλογία οθόνης οπότε το ψιλοκανει άκυρο το poll αυτο.

 

Πχ με την αναλογία 18:9 του LG g6 είναι σαν να έχεις 5" στο πλάτος . Διαβάστε το link που έχω στο θέμα της υπογραφής.

 

Οπότε 6αρι για αναλογία οθόνης 16:9

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5,5...

 

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

6.4"

Αλλά ίσως το ιδανικό να "παίζει" όχι κάτω από 6"

 

Θεωρώ ότι και εκεί πλέον θα πάνω τουλάχιστον το 70% των εταιρειών.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 5,5'' έχω τώρα, αλλά άνετα θα ανέβαινα και πάνω από τις 6'' όχι όμως με τα ''τύπου τηλεκοντρόλ'' :rolleyes:

Μάλιστα σαν αναλογία οθόνης θα προτιμούσα 16:10 (όπως είχε το πρώτο ΝΟΤΕ 1280x800 αλλά με μεγαλύτερη ανάλυση, 1920x1200 πχ)

Edited by NovaLacertae
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 5.5 μάγκες. Να μπορούμε να κάνουμε και καμία δουλειά με το κινητό που είναι πιο ακριβό από το pc μας

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι θέλω να μπορώ να κρατάω το κινητό με το ένα χέρι και να πληκρολογώ χωρίς να φοβάμαι μη μου πέσει. Έτσι έχω καταλήξει ότι δεν πρέπει να έχει πλάτος (βάση και του μεγέθους της παλάμης μου) πάνω από 7 εκ. Άρα είμαι στις 5 ίντσες περίπου. Τώρα εάν κάποιος έχει το κινητό για εργαλείο δουλειάς είναι λογικό να θέλει περισσότερες ίντσες
Link to comment
Share on other sites

5.5 μακάρι να φτιάξει κάποτε αυτά τα bezels η apple τίποτα άλλο δεν θέλω ας μείνει το ίδιο απλά να είναι λίγο μικρότερο!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ποιασει στα χερια μ ολα τα μεγευθει απο 5.1 και ανω τωρα χρεισιμοποιηω μονο απο 5.3 και ανω συγκεκριμενα το s7 edge 5.5 το Note 4 5.7 και το Motorola Nexus 6 5.96. Πραγματικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος με αυτα τα μεγευθει των οθονων δεν πιστευω οτι πρεπει οι εταιριες να βγαζουν πανω απο 5.7 οθονες για κινητα τηλεφωνα γιατι μετα δεν θα κραταμε κινητο στα χερια μας αλλα ταβλετ και ειναι επικινδυνο να μας πεσει χαμο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Lg g3 5.5 ίσως το συμαζεμένο 5.5. Θα έπαιρνα και μέχρι 6 αρκεί να ήταν συμαζεμένο.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε μου φάνηκε wow η 4.3" oθόνη του hd2.Τώρα είμαι στις 6.5" με αναλογία 16/9-->νομίζω πως έχει σημασία πλέον να το αναφέρουμε και αυτό και έχω βρει "λιμάνι" θα έλεγα.Ανετο σε ότι κάνεις.Πλέον οτιδήποτε λιγότερο μου φαίνεται πολύ μικρό.
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε μου φάνηκε wow η 4.3" oθόνη του hd2.Τώρα είμαι στις 6.5" με αναλογία 16/9-->νομίζω πως έχει σημασία πλέον να το αναφέρουμε και αυτό και έχω βρει "λιμάνι" θα έλεγα.Ανετο σε ότι κάνεις.Πλέον οτιδήποτε λιγότερο μου φαίνεται πολύ μικρό.

 

Κάποτε ήταν "wow" οι 3.5" του iPhone :) :rolleyes:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν 4.7'' αλλά όλο και δεν βρίσκεις πια "αξιοπρεπή" οπότε το επόμενο το βλέπω σε 5'' :(

 

Υ.Γ. για μερικά σχόλια. Παιδιά.. δεν υπάρχει "συμμαζεμένο κινητό" πάνω από 5-5.5'' Συμμαζεμένη ταμπλέτα είναι σε αυτές τις ίντσες.. :ninja:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή 5".

Το επόμενο θα είναι -πιθανότατα- λίγο μικρότερο, 4.5" - 4.7".

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα το Nokia 808 PureView με 4', ελαφρύ, εύχρηστο, βολικό με ένα χέρι και επίσης το Panasonic CM1, ό,τι πιο compact με καλή κάμερα σε μοντέρνα συσκευή, στις 4,7'. Λόγω πάχους όμως, οριακά χρήση με ένα χέρι. Πιο εύχρηστο όμως από το σχετικά φαρδύ Lumia 1020... Σε πολύ λεπτό κινητό ίσως πήγαινα οριακά μέχρι 5.

 

Θέλω να είναι γρήγορο κι εύχρηστο με ένα χέρι. Κινητό είναι! Για εργαλείο δουλειάς έχω το laptop μου, κι αν θέλω κάτι πιο φορητό παίρνω ένα δυνατό tablet.

 

Οριακά μέχρι 5 ίντσες λέγεται smartphone, 5-7 ίντσες λέγεται phablet, 7 και άνω tablet. Οι δύο τελευταίες κατηγορίες της δημοσκόπησης αναφέρονται σε phablets. Απλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. ;) Και φυσικά πολύς κόσμος θέλει να συνδυάζει κινητό και tablet μαζί, οπότε πάει σε phablet, απλά εμένα δεν με βολεύει κάτι τέτοιο...

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

4.7 εδώ και 3 χρόνια για χειρισμό με το ένα χέρι. Ο βασικότερος λόγος που δεν άναβαθμιζω είναι η απουσία επιλογών σε αυτή τη διάσταση.

Πολύ σημαντικό είναι επίσης και το πάχος, το οποίο πρέπει να είναι κάτω από 8 χιλιοστά, ώστε να μπαίνει απροβλημάτιστα σε οποιαδήποτε τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

4.6", Xperia SP

 

Θα προτιμούσα 5άρι ή και μεγαλύτερο πλεον

Edited by Dark Scizor

Xiaomi Redmi Note 9 NFC 4/128

Android 10 | MiUI 12.0.9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...