Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πολλοί πωλητές δε γνωρίζουν ότι είναι κάρτα της Εθνικής γι αυτό να τους το λέτε πιο μπροστά αλλιώς παπα οι πόντοι του Go4more.

Επίσης το Go4more σε εμένα συνδέθηκε η κάρτα αυτόματα δε χρειάστηκε να κάνω κάτι.

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μαλλον υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας στην εφαρμογή κ δεν ανοίγει.

Πάντως με το συστημα αυτό μπορείς να εχεις δωρεάν ιντερνετ για μεγάλο χρονικό διάστημα... μέσα σε 3 μερες μάζεψα 2GB

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αποκαθίσταται σιγά σιγά.

Σε android βγήκε αναβάθμιση εφαρμογής και λύνονται τα θέματα συνδεσιμότητας.

Σε iPhone ακόμα δεν βγήκε update.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου απαντήσαν από την Εθνική για το θέμα των πόντων. Το email που έστειλα ήταν αυτό:

 

Γειά σας. Χθες το βράδυ 2/11/2017 στις 20:00 έβαλα 24 ευρώ βενζίνη σε ένα πρατήριο Shell με την Cosmote prepaid κάρτα μου της Εθνικής που υπάγεται στο go4more. Δεν μου μπήκαν όμως οι πόντοι μου στο go4more. Η απόδειξη που μου έδωσαν είναι από μηχάνημα της Eurobank. Γίνεται να περαστούν οι πόντοι μου κάπως στο go4more? Ευχαριστώ.

 

Και η απάντηση που μου έστειλαν ήταν αυτή:

Αξιότιμε πελάτη,

 

 

 

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμά σας. Σε απάντηση και σχετικά με τη συλλογή των πόντων, διευκρινίζουμε πως γίνεται ανεξάρτητα από το POS που χρησιμοποιείται (ΕΤΕ ή άλλης Τράπεζας), ΟΜΩΣ σε περίπτωση που η συναλλαγή δεν γίνεται από POS ETE δεν αποδίδονται (συναλλαγές στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις) οι extra πόντοι, αλλά η συναλλαγή εκκαθαρίζεται σαν μια απλή συναλλαγή σε οποιαδήποτε (μη συνεργαζόμενη) επιχείρηση. Επιπλέον η εκκαθάριση της συναλλαγής (άρα και η εμφάνιση στον λογαριασμό του go4more) καθυστερεί.

 

 

 

Με αυτά τα δεδομένα, εφόσον η εν λόγω συναλλαγή σας δεν εμφανίζεται ενώ έχει περάσει ο προβλεπόμενος χρόνος (5-7 ημέρες), παρακαλούμε να μας διευκρινίσετε την κάρτα που χρησιμοποιήσατε, καθώς και κάποιο στοιχείο ταυτοποίησής σας (ΑΔΤ ή ΑΦΜ), προκειμένου να την ελέγξουμε.

 

 

 

Εάν χρειάζεστε οποιαδήποτε διευκρίνιση, παρακαλούμε καλέστε στο 181818 (ή +30 210 4848484 αν βρίσκεστε στο εξωτερικό) καθημερινά 08:00 – 20:00.

 

 

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

 

 

NBG

 

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ /

 

NATIONAL BANK OF GREECE

 

CONTACT CENTER

 

Δ-ΝΣΗ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ/

 

DIGITAL CHANNELS DIVISION (021)

 

T: 18 18 18 / +30 210 48 48 48 4

 

F: +30 210 4806865

 

http://www.nbg.gr

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν περάστηκε η κάρτα σε pos της εθνικής και δεν μπήκαν οι πόντοι. Που είναι το παράξενο?

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δεν περάστηκε η κάρτα σε pos της εθνικής και δεν μπήκαν οι πόντοι. Που είναι το παράξενο?

 

MI5 via Tapatalk

 

Δεν είναι κάτι περίεργο.Απλά πριν ρωτήσω το φόρουμ δεν γνώριζα ότι δεν μπαίνουν οι πόντοι αν περάσει από άλλο pos.Είχα στείλει το mail και είχα πεί ότι θα ενημερώσω.Τώρα που το έμαθα θα είμαι πιο προσεκτικός.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

Ψώνισα στον Σκλαβενίτη 28 ευρω περίπου και μπήκαν 24mb

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί??

sotiris
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

Ψώνισα στον Σκλαβενίτη 28 ευρω περίπου και μπήκαν 24mb

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί??

 

Βασικά 280 ΜΒ έπρεπε να μπουν ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

Ψώνισα στον Σκλαβενίτη 28 ευρω περίπου και μπήκαν 24mb

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί??

 

Για να το λύσουμε πρωτίστως αυτό...Περίμενες μία μέρα μετά την αγορά να ενημερωθεί ή μπήκες κατευθείαν να δείς τα mb σου?Γιατί αργεί να τα περάσει για κανά 24ωρο χονδρικά.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Για να το λύσουμε πρωτίστως αυτό...Περίμενες μία μέρα μετά την αγορά να ενημερωθεί ή μπήκες κατευθείαν να δείς τα mb σου?Γιατί αργεί να τα περάσει για κανά 24ωρο χονδρικά.
Αυτό ακριβώς. Τα 24mb είναι λογικά προγενεστερη συναλλαγή, για θυμήσου...

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ να κάνω πληρωμή της prepaid μέσω του Ibank για να μην χρεώσω προμήθεια... πάω πληρωμές, κάρτες, κάρτες μου, αλλά δεν μου έχει επιλογή της prepaid....κανω Κάτι λάθος?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ να κάνω πληρωμή της prepaid μέσω του Ibank για να μην χρεώσω προμήθεια... πάω πληρωμές, κάρτες, κάρτες μου, αλλά δεν μου έχει επιλογή της prepaid....κανω Κάτι λάθος?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα κάνεις πληρωμή σαν τρίτη κάρτα. Όπως θα πλήρωνες μια κάρτα που δεν ήτανε της εθνικής.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ να κάνω πληρωμή της prepaid μέσω του Ibank για να μην χρεώσω προμήθεια... πάω πληρωμές, κάρτες, κάρτες μου, αλλά δεν μου έχει επιλογή της prepaid....κανω Κάτι λάθος?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ μέσω της εφαρμογής επιλέγω πληρωμή >κάρτας >πληρωμή άλλης κάρτας και βάζω τον αριθμό της κάρτας.

Από το PC έχω καιρό να το κάνω αλλά ψάξε για πληρωμή άλλης κάρτας και όχι κάρτας σου

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω καταβρεί με το κόλπο δωρεάν φόρτισης (αγγαρεύω βέβαια γνωστούς με λογαριασμό ΕΤΕ) και βάζω 750mb κάθε 10 μέρες. Π.χ παρήγγειλα κινητά για μια φίλη χτες και έβγαλα πάνω από τα mb του μήνα που παίρνω από την κάρτα! :D

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω καταβρεί με το κόλπο δωρεάν φόρτισης (αγγαρεύω βέβαια γνωστούς με λογαριασμό ΕΤΕ) και βάζω 750mb κάθε 10 μέρες. Π.χ παρήγγειλα κινητά για μια φίλη χτες και έβγαλα πάνω από τα mb του μήνα που παίρνω από την κάρτα! :D

 

Πρόσεχε γιατί η κίνηση της κάρτας κοινοποιείται στην εφορία. Αν η κίνηση που κάνεις δεν είναι συμβατή με το εισόδημα που δηλώνεις θα περάσεις έλεγχο στη ΔΟΥ και θα σου βεβαιωθεί επιπλέον φόρος επειδή θεωρείται ότι φοροδιαφεύγεις.

Τυπικά δεν είναι νόμιμο να περνάς αγορές άλλου από την κάρτα σου γιατί θεωρείται δωρεά προς τρίτο πρόσωπο και υπόκειται σε φόρο δωρεάς.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε γιατί η κίνηση της κάρτας κοινοποιείται στην εφορία. Αν η κίνηση που κάνεις δεν είναι συμβατή με το εισόδημα που δηλώνεις θα περάσεις έλεγχο στη ΔΟΥ και θα σου βεβαιωθεί επιπλέον φόρος επειδή θεωρείται ότι φοροδιαφεύγεις.

Τυπικά δεν είναι νόμιμο να περνάς αγορές άλλου από την κάρτα σου γιατί θεωρείται δωρεά προς τρίτο πρόσωπο και υπόκειται σε φόρο δωρεάς.

 

Το τελευταίο δεν το γνώριζα. Είναι ου μπλέξεις σε κάθε περίπτωση. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση αγορών και απόδοση των ΜΒ ειναι λιγάκι περίεργη υπόθεση.

Έχω παρατηρήσει μερικές αγορές να αποδίδονται πολύ γρήγορα κι άλλες την επόμενη μέρα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σε αριθμό δηλωμένο που έχει φραγή 4μήνου, μου βγάζει αυτό:

 

cosmote_prepaid_2017.jpg

 

Είτε βάλω τον δηλωμένο αριθμό είτε άλλο C-Ote καρτοκινητό.

Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις τον αριθμό κάνει επιβεβαίωση λαμβάνοντας κωδικό με sms. Μπορείς να λάβεις sms όταν έχεις φραγή;

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις τον αριθμό κάνει επιβεβαίωση λαμβάνοντας κωδικό με sms. Μπορείς να λάβεις sms όταν έχεις φραγή;

 

Sent from my SM-G930F

 

Ακόμα και online απαιτεί επιβεβαιωτικό sms;

 

Φραγή τα ΠΑΝΤΑ όλα έχω στο 4μηνο (ούτε sms να λάβει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς on line.

Off line έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύει χωρίς σύνδεση η εφαρμογή.

Χρειάζεται σύνδεση και την πρώτη φορά που βάζεις τον αριθμό στον οποίο έχεις συνδέσει την κάρτα στέλνει sms για ενεργοποίηση. Όμοια διαδικασία με Viber μετά την εγκατάσταση.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς on line.

Off line έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύει χωρίς σύνδεση η εφαρμογή.

Χρειάζεται σύνδεση και την πρώτη φορά που βάζεις τον αριθμό στον οποίο έχεις συνδέσει την κάρτα στέλνει sms για ενεργοποίηση. Όμοια διαδικασία με Viber μετά την εγκατάσταση.

 

Sent from my SM-G930F

 

Το έχω εδώ και >6 μήνες το app (και την προπληρωμένη με δηλωμένο αριθμό). Κανονικά από τότε.

Εδώ και μισό μήνα μου βγάζει το παραπάνω.

Η φραγή 4μήνου έχει μπει από αρχές Σεπτέμβρη στο δηλωμένο αριθμό. Δούλευε κανονικά πιο πριν.

 

Δεν έχω κάνει αγορές με την προπληρωμένη τελευταία, για να ξέρω ακριβώς (ΚΑΙ πως να τα "δω", άλλωστε).

 

Να "παίζει" που έκανε update το app τελευταία και απαιτεί επιβεβαιωτικό sms;

Και καλοκαίρι που έκανε update το app μου έβγαζε για επιβεβαίωση, αλλά γινόταν κανονικά. Δεν είχα φραγή τότε (Εννοείται!!!).

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ και >6 μήνες το app (και την προπληρωμένη με δηλωμένο αριθμό). Κανονικά από τότε.

Εδώ και μισό μήνα μου βγάζει το παραπάνω.

Η φραγή 4μήνου έχει μπει από αρχές Σεπτέμβρη στο δηλωμένο αριθμό. Δούλευε κανονικά πιο πριν.

 

Δεν έχω κάνει αγορές με την προπληρωμένη τελευταία, για να ξέρω ακριβώς (ΚΑΙ πως να τα "δω", άλλωστε).

 

Να "παίζει" που έκανε update το app τελευταία και απαιτεί επιβεβαιωτικό sms;

Και καλοκαίρι που έκανε update το app μου έβγαζε για επιβεβαίωση, αλλά γινόταν κανονικά. Δεν είχα φραγή τότε (Εννοείται!!!).

Μεγάλε μου για να μην ταλαιπωρισε επειδή σου εξήγησαν και άλλοι ότι κατά το άνοιγμα της εφαρμογής στέλνετε ένα δωρεάν μήνυμα και σου στέλνει ένα 6ψηφιο κωδικό ο οποίος γράφεται και αυτόματα αν η sim είναι στο ίδιο κινητό!! Εάν υπάρχει φραγη δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί (δεν στελνεται μηνυμα) και δεν μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω!! Γιαυτό το λόγο πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανός Cosmote και πες τους να σου αλλάξουν αριθμό για να μπορείς να συνδέθεις!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...