Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη χρησιμοποιείς όπως οποιαδήποτε prepaid, με τη διαφορά ότι μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε αυτήν χωρίς έξοδα φόρτισης αν έχεις e-banking της εθνικής, και για κάθε συναλλαγή που πραγματοποιείς μαζεύεις mb(5mb/€), τα οποία μπορείς να τα δώσεις σε ένα οποιοδήποτε κινητό cosmote σε πακέτα των 50mb για μία μέρα, 200mb για 3 ημέρες και 750mb για 10 ημέρες.

 

Δεν είναι κάτι φοβερό, αλλά βλέπω πως μπορώ να κανονίζω να την χρησιμοποιώ για κάποια στάνταρ έξοδα που μπορούν να πληρωθούν με κάρτα, και έτσι μαζεύω κάποια mb να υπάρχουν για ώρα ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια της κάρτας (πχ ημερήσιο όριο συναλλαγών ή το ετήσιο) μπορούν να μεταβληθουν απο το web banking της Εθνικης ;

 

Π.χ το ετήσιο οριο αγορών σε Ευρώ (2500) αντιστοιχεί σε 210 Ευρώ το μήνα χρήση. Αν κάποιος θέλει να κάνει περισσότερη χρήση μπορεί να το αυξήσει ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aκυρο τα αναφέρει παρακάτω

 

https://www.cosmote.gr/mobile/prepaidmastercard/faq.html

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά βλέπω μέσα.

c8b0ca431b273112b7ca857aaafe8c79.jpg

78d9f9343538293cda06fde0da5757e1.jpg

Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι για την συγκεκριμένη (mastercard Cosmote αντί για την visa της Εθνικής).

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εκφόρτιση 9€ + 2€ η προμήθεια, δηλαδή έφυγαν 11€ από τη prepaid, και βλέπω πως αυξήθηκαν τα mb που έχω μαζέψει κατά 55. Οπότε από ότι φαίνεται δίνει και με την εκφόρτιση.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.

 

Μαλλον θα την αποκτήσω και εγώ δεδομένου οτι εχω λογαριασμό και ebanking από Εθνικη

Θα πάω στο Γερμανο να ρωτήσω..

Link to comment
Share on other sites

Δύο απορίες:

1)Δεν μπορώ να αλλάξω το "Νέο ανώτατο όριο ημερήσιων συναλλαγών στο διαδίκτυο".Μου το έχεις ως προεπιλογή 0 ευρώ,βάζω τα 20 ευρώ,ακολουθώντας όλη την διαδικασία με τα επιβεβαιωτικά μηνύματα κανονικά,και με το που ξαναμπαίνω μου το εμφανίζει πάλι 0 ευρώ.

2)Δεν κάνει σύνδεση η εφαρμογή με το ibank pay μου.Κάθε φορά που θέλω να δω πχ το ιστορικό κινήσεως της prepaid,με παραπέμπει στο ibank pay,ζητώντας μου να συνδέσω την κάρτα μου με αυτό.Το οποίο το έχω κάνει ήδη,και έτσι είμαι αναγκασμένος να βάζω κωδικούς κάθε φορά στο ibank pay από την αρχή για να μπω.

Έχει κανείς τα ίδια θέματα ή κάνω κάτι λάθος;

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δύο απορίες:

1)Δεν μπορώ να αλλάξω το "Νέο ανώτατο όριο ημερήσιων συναλλαγών στο διαδίκτυο".Μου το έχεις ως προεπιλογή 0 ευρώ,βάζω τα 20 ευρώ,ακολουθώντας όλη την διαδικασία με τα επιβεβαιωτικά μηνύματα κανονικά,και με το που ξαναμπαίνω μου το εμφανίζει πάλι 0 ευρώ.

2)Δεν κάνει σύνδεση η εφαρμογή με το ibank pay μου.Κάθε φορά που θέλω να δω πχ το ιστορικό κινήσεως της prepaid,με παραπέμπει στο ibank pay,ζητώντας μου να συνδέσω την κάρτα μου με αυτό.Το οποίο το έχω κάνει ήδη,και έτσι είμαι αναγκασμένος να βάζω κωδικούς κάθε φορά στο ibank pay από την αρχή για να μπω.

Έχει κανείς τα ίδια θέματα ή κάνω κάτι λάθος;

 

Για το δεύτερο εγώ δεν έχω πρόβλημα .Βάζω μόνο τον 4ψήφιο κωδικό στο ibank pay . Για το πρώτο μου είπανε από την εξυπηρέτηση πελατών ότι δεν γίνεται . Εκτός εάν έπεσα σε άσχετο.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο εγώ δεν έχω πρόβλημα .Βάζω μόνο τον 4ψήφιο κωδικό στο ibank pay . Για το πρώτο μου είπανε από την εξυπηρέτηση πελατών ότι δεν γίνεται . Εκτός εάν έπεσα σε άσχετο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!Για το δεύτερο μάλλον μπορεί να μην γίνεται και επίτηδες τώρα που το ξανασκέφτηκα γιατί θα ήταν λίγο ψιλοχύμα αν έμπαινες από την εφαρμογή της prepaid της Cosmote,που δεν έχει κωδικούς και μπαίνει όποιος θέλει ελεύθερα.Για αυτό σε παραπέμπει στο bank pay μάλλον.Τώρα για το πρώτο θα προσπαθήσω πάλι και αν δεν αλλάξει θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι γίνεται.

 

Ώπα!Ανάποδα τα κατάλαβα...Χαχαχα!Οπότε ερώτηση,κάνει ιντερνετικές αγορές η prepaid παρόλο που λέει 0 στο ανώτατο όριο?Και δεύτερον,μπαίνεις από την εφαρμογή της Cosmote και σου ανοίγει δηλαδή εκεί ιστορικό κινήσεων,υπόλοιπο κτλ,χωρίς να σε παραπέμψει στο ibank pay?

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ωφείλω να αναφέρω ότι εδώ και δέκα ημέρες η εκκαθάριση των Mb γίνεται 2-5 ώρες μετά την συναλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά αποκτώ prepaid και μου έκανε κάτι εντύπωση.Η κάρτα δεν αναγράφει το όνομά μου στα λατινικά πάνω της όπως η χρεωστική μου.Λογικά ως εδώ.Πήγα να βάλω κάρτα μέσω του whats up app στο κινητό μου και στο ονοματεπώνυμο κατόχου έβαλα το όνομα που γράφει πάνω η χρεωστική μου,άσχετα αν χρησιμοποίησα την prepaid μου.Και το δέχτηκε.Μέτα έβαλα κάρτα σε κάποιον άλλον μέσω του whats up app,αλλάζοντας λίγο τα στοιχεία μου στο ονομ/μο κατόχου και πάλι το δέχτηκε!Για να καταλάβετε τι εννοώ,έστω ότι με λένε Δημήτρη Τσίπρα του Γεωργίου.Την μία δέχτηκε το DIM G TSIPRAS και την άλλη το D G TSIPRAS.Τα δέχεται και τα δύο;
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι prepaid συνήθως έτσι είναι. Πρόκειται για έτοιμες κάρτες που τις αποκτάς άμεσα από κάποια κατάστημα τράπεζας και δεν αναγράφουν το όνομα. Σε αντίθεση με τις πιστωτικές και χρεωστικές που είτε στις στέλνουν σπίτι έτοιμες είτε νομίζω μπορεί να έχει και ειδικό μηχάνημα που την φτιάχνει με το όνομά σου σε τράπεζα. Για το άλλο δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο μπορεί να συμπεριφέρεται έτσι σε περιστάσεις που απαιτεί να βάλεις και όνομα. Προσωπικά θα σου συνιστούσα να φτιάξεις, αν δεν έχεις ήδη, ένα λογαριασμό στο paypal, να συνδέσεις την κάρτα σου εκεί και να το χρησιμοποιείς ως τρόπο πληρωμής, και δεν θα σε απασχολήσει ξανά κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Αυτό με το paypal θα το κοιτάξω,να ενημερωθώ σωστά γιατί δεν έχω ιδέα,και θα το φτιάξω.Να σαι καλά!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι πολύ απλό, που πλέον το αποδέχονται ως τρόπο πληρωμής σε πολλές συναλλαγές, και το μόνο που πρέπει να θυμάσαι είναι το e-mail και τον κωδικό του λογαριασμού σου στο paypal. Ούτε να ψάχνεις να βρεις την κάρτα, να μπλεχτείς με ονόματα, να βάλεις την αριθμό της, να βάλεις τον τριψήφιο αριθμό που έχει πίσω κλπ κλπ, και φυσικά δεν έχει προμήθεια για τον πελάτη.

(εκτός αν πετύχεις κανέναν επιχειρηματία κάπως πιο "ξύπνιο" που αν πληρώσεις με paypal σε χρεώνει κάποια λεπτά παραπάνω για να βγάλει την προμήθεια που του ζητάει. Μου έτυχε εμένα σε παραγγελία από εγχώρια επιχείρηση σε παραγγελία αξίας 9€ να μου βάλει "καπέλο" 10-11 λεπτά επιπλέον, αλλά πιστεύω είναι σχετικά σπάνιο να το συναντήσεις...)

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος!Θα το κάνω σίγουρα!

Υγ.Θα στο έγραφα με πμ αλλά θέλω να το διαβάσουν και άλλοι.Θεωρώ πως ο τρόπος που απάντησες σε έναν άνθρωπο που δηλώνει εξαρχής άσχετος επί του θέματος,θα πρέπει να γίνει υπόδειγμα σε ένα μικρό(ευτυχώς) ποσοστό μελών εδώ στο myphone.Είναι ένδειξη παιδείας τουλάχιστον.Να σαι καλά και να ξέρεις ότι με βοήθησες ενώ δεν ήσουν υποχρεωμένος.Άτομα σαν και εσένα θα κάνουν το φόρουμ να κινείται και να μην χάνει μέλη εν μέσω ειρωνείας και επίδειξης γνώσεων με υπεροπτικό τρόπο...Δεν τα λέω για να ξεκινήσω κάποια διαμάχη,αν θεωρείται ότι παραβαίνω κάποιους κανόνες του φόρουμ σβήστε το μήνυμά μου!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στους ορους αναφέρει ότι τα MB αν δε χρησιμοποιηθουν σε 6 μήνες μηδενίζονται. Τι ενοεί ανα συνναλαγή ή στο συνολό τους αν μεινουν απειραχτα για 6 μήνες?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου είσαι;Αυτό αναρωτιόμουν και εγώ σήμερα!Ξέρει κάποιος να απαντήσει;
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένετε μισό μήνα περίπου που κλείνω 6μηνο από την πρώτη χρήση της κάρτας θα σας ενημερώσω, αν δεν το έχει κάνει κανείς μέχρι τότε.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως στο πρόγραμμα go4more της Εθνικής. Αν έχεις κερδίσει Mb και δεν τα περάσεις σε κάποιο αριθμό μέσα σε 6 μήνες θα τα χάσεις. Έτσι αν εσύ την 10/03/2017 είχες κερδίσει 300Mb και μέχρι την 10/09/2017 δεν τα έβαλες σε κινητό την 11/09/2017 θα έχεις υπόλοιπο μηδέν. Απλό είναι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω, είναι το εξής. Έχω μαζέψει 3,8gb. Αν την πρώτη φορά είχα κερδίσει 300mb την 10/3 και δώσω τώρα σε κάποιον 750 mb, θα είμαι οκ για αυτά τα 300;

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με cosmote και μου είπε μια κοπέλα ότι ισχύουν για 6 μήνες ανά συναλλαγή. Δηλαδή κερδιζω σήμερα 100 MB μαζεύω μαζεύω MB συνεχώς και αυτά τα 100 που κέρδισα σήμερα αν δεν τα χρησιμοποιήσω για 6 μήνες θα μηδενιστούν. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν και η ίδια σίγουρη γι αυτό που μου είπε

 

MI 5 Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω, είναι το εξής. Έχω μαζέψει 3,8gb. Αν την πρώτη φορά είχα κερδίσει 300mb την 10/3 και δώσω τώρα σε κάποιον 750 mb, θα είμαι οκ για αυτά τα 300;

 

Sent from my Moto X Play

 

Ναι θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία είπα... Ξέχασα ότι είχα δώσει συνολικά περί το 1gb σε φίλους μου. Οπότε όσα είχα κερδίσει από τις πρώτες συναλλαγές έχουν φύγει, και δεν πρόκειται να δω άμεσα μεταβολή στο υπόλοιπο.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όριο συλλογής mb ανά χρόνο ;

 

Δε διαβασα κάτι τέτοιο στους ορους της κάρτας. Διαβασε και εσύ να το επιβεβαιώσειις.

Το μόνα όρια που διάβασα ειναι τα όρια συναλλαγών ανα ημέρα και ανά έτος. Οπότε βγαινουν αυτόματα και τα μέγιστα mb που μπορείς να πάρεις.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...