Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πάμε καλά . Μόλις τώρα πήγα στην cosmote στην Νίκαια . Ρώτησα τι χρειάζεται και μου απάντησαν την ταυτότητα σου . Όταν τους ρώτησα το κόστος για να την αποκτήσω τα πήρα στο κρανίο και έφυγα τσαντισμένα . Ο λόγος μου είπαν τις χρεώσεις για την φόρτιση και 5 ευρώ γι ατην κάρτα.Ευτυχώς είχε μπροστά του ένα διαφημιστικό που έγραφε ότι έχει δωρεάν ενεργοποίηση το οποίο και του το έδειξα . Έλα που έβγαλε απο το συρτάρι του τον τιμοκατάλογο και μου έδειξε τα 5 ευρώ . Και έφυγα ....άπραγος. Βέβαι δεν θα κάτσω να τους παρακαλάω κιόλας . Θα κάνω μια τρίτη απόπειρα και μετα θατους παρατήσω. Δυστιχώς η cosmote έχει την νοοτροπία του ΟΤΕ της δεκαετίας του '80. Καμιά σχέσημε vodafone .

 

Άλλαξε (από απλά "δωρεάν ως 31/3/2017") σε:

 

https://www.cosmote.gr/mobile/prepaidmastercard/pricelist.html

 

http://i67.tinypic.com/kegmc5.jpg

 

Πολλοί θα πήγαιναν να την πάρουν (και όντως έχει μεγαλούτσικη διαδικασία/ταλαιπωρία για τους υπαλλήλους στα καταστήματα Cosmote) χωρίς να τη φορτίζουν και άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακόμα και αυτό που παραθέτεις γράφει δωρεάν εκδοση με ταυτόχρονη φόρτιση . Αυτό ήθελα και αυτό τους είπα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω σήμερα την εφαρμογή της prepaid, και βλέπω να λέει πως έχω 205 mb, αντί για 200 που είχα εχθές. Ψάχνοντας να δω τι και πως, μπήκα στο e-banking μου να δω τις κινήσεις της κάρτας, και βλέπω το εξής. Εχθές την καταχώρησα στο PayPal. Έκανε μία χρέωση 0,96€, την οποία αμέσως την επέστρεψε (έχω δηλαδή 10€ όπως είχα και εχθές). Ωστόσο μέτρησε σαν συναλλαγή και έδωσε το πρώτο "5άρι".

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω σήμερα την εφαρμογή της prepaid, και βλέπω να λέει πως έχω 205 mb, αντί για 200 που είχα εχθές. Ψάχνοντας να δω τι και πως, μπήκα στο e-banking μου να δω τις κινήσεις της κάρτας, και βλέπω το εξής. Εχθές την καταχώρησα στο PayPal. Έκανε μία χρέωση 0,96€, την οποία αμέσως την επέστρεψε (έχω δηλαδή 10€ όπως είχα και εχθές). Ωστόσο μέτρησε σαν συναλλαγή και έδωσε το πρώτο "5άρι".

 

Sent from my MotoE2

 

!!!

Το οποίο και επέστρεψε (1€)!!! Αλλά τα 1x5MB = 5MB τα πήρες.

 

Για αυτό είναι "καλή" αυτή η προπληρωμένη: Ανά 1€ αγορών , επί 5ΜΒ σε ΜΒ.

Πολλοί θα την πήραν σε καταστήματα Cosmote και αναγκάστηκαν (ΑΝ την παίρναν πολλοί χωρίς φόρτιση €) να αλλάξουν τους όρους έκδοσης:

Δε βλέπω πουθενά "Ως 31/3/2017 δωρεάν το 5€υρο έκδοσης", άρα και από Απρίλη , μόνο αν τη φορτίζεις € δωρεάν η έκδοση (χωρίς το 5€) έως ότου ξαναλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, και το καλό είναι πως με συναλλαγή μικρότερη του 1€ έδωσε τα 5MB. Δηλαδή λογικά και 1,96€ να ήταν θα πάρεις 10, 2,96€ θα πάρεις 15, κ.ο.κ.

 

prepaid.png

 

 

014d710b56d38752f1150eef5260a133.jpg

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα . Πήγα στην COSMOTE στον Πειραια (Πασσαλιμανι) ήταν μια πιτσιρίκα που ήξερα ακριβώς τι θέλω και μου εξηγησε τα πάντα. Η προμήθεια 1 ευρώ είναι μόνο για φόρτιση από την COSMOTE. Από την εθνική δεν έχει προμήθεια .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν ήξερε η συγκεκριμένη, και πως αποκλείεται να μην παίρνει προμήθεια αν το φορτίσεις μέσω της εθνικής. Το γράφει και στους όρους που υπογράφεις, των οποίων παίρνεις αντίγραφο.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν ήξερε η συγκεκριμένη, και πως αποκλείεται να μην παίρνει προμήθεια αν το φορτίσεις μέσω της εθνικής. Το γράφει και στους όρους που υπογράφεις, των οποίων παίρνεις αντίγραφο.

 

Sent from my Moto X Play

 

Ναι, έχεις δίκιο. Το διαπίστωσα μόλις τώρα που με χρέωσε 1ευρώ απο i-pay . Απλά δεν αξίζει να βάλεις λίγα χρήμματα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ναι, δεν διαφέρει σε κάτι. Στην ουσία της εθνικής είναι η κάρτα.

 

Sent from my MotoE2

 

Κανεις λαθος φιλε μου. Η prepaid της εθνικης κραταει 2 ευρω και οχι 1.Αυτος ειναι ενας λογος ακομα για να αποκτησω την καρτα της cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αν και με ρώτησε αν ισχύουν οι ίδιες χρεώσεις φόρτισης. Λογικά εννοούσε συγκριτικά με κατάστημα cosmote. Και η απάντηση είναι ναι, εννοώντας 1€. Το "στην ουσία η κάρτα είναι της εθνικής" πήγαινε στο ότι φαίνεται άμεσα από το e-banking της τράπεζας και την φορτίζεις πανεύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Από το internet banking της Εθνικής η πληρωμή της Cosmote Prepaid είναι δωρεάν και από το internet banking άλλης τράπεζας η πληρωμή της συγκεκριμένης κάρτας κοστίζει 1€ ανεξάρτητου ποσού. Διευκρινίζω πληρωμή της κάρτας και όχι φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς πληρωμή της prepaid;

 

edit: Έχεις δίκιο, πήγα πληρωμή πιστωτικής και έβαλα τον αριθμό της και ποσό 10€ και μου τα έβαλε χωρίς προμήθεια!

Πολλά μπράβο. Βρήκες τρόπο να την "γεμίσουμε" χωρίς κόστος.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι να αναθεωρήσω...

ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη ούτε τα 50 € που λέει στο έντυπο (παρακαλώ αν το έχει κρατήσει κάποιος/α ας το βγάλει μια φώτο και ας μας το ανεβάσει)

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά!!!! (Σε ευχαριστώ κι όλας)

Απλά να επισημάνω ότι στο ΑΤΜ βγάζει το μήνυμα ότι λόγο κλπ νομοθετικόν διατάξεων δεν επιτρέπεται η ανάληψη...

 

Και τότε γιατί το γράφουν στο έντυπο που συνοδεύει τη κάρτα ;;;; :mad:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το είπα σκεπτόμενος πως αν θες να την εκφορτίσεις σου κρατάνε προμήθεια. Αλλά μετά μπαίνοντας να δω τους όρους, σε οδηγεί σε αυτό το pdf : https://www.nbg.gr/greek/Documents/OI_KARTES_MAS_STHRIZOYN_TOYS_ELLHNES.pdf

Eκεί λέει τι μπορείς να κάνεις με την prepaid της εθνικής (έστω και αν δεν είναι η cosmote master αλλά η δικιά της η visa) σε ΑΤΜ, και δεν αναφέρει ανάληψη.

 

Μια εικασία είναι πως έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί και για ανάληψη, αλλά λόγω capital controls δεν το επιτρέπουν να γίνει. Απλά να υπάρχει η δυνατότητα τεχνικά να γίνει μελλοντικά αν έχουμε άρση των cc.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω όρεξη βραδιάτικα να μου ανέβει η πίεση (αν και νομιζω δεν δουλεύουν τέτοια ώρα τα τηλεφωνικά τους κέντρα) θα πάρω αύριο το πρωί τελεφωνάρε και θα ενημερώσω.....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Η αναληψη απο προπληρωμένη δεν ισχύει πλέον σε όλες τις τράπεζες λόγω capital controls.
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς πληρωμή της prepaid;

 

edit: Έχεις δίκιο, πήγα πληρωμή πιστωτικής και έβαλα τον αριθμό της και ποσό 10€ και μου τα έβαλε χωρίς προμήθεια!

Πολλά μπράβο. Βρήκες τρόπο να την "γεμίσουμε" χωρίς κόστος.

 

Φίλε μου , πως ακριβώς γίνεται ; Εμένα δεν μου την εμφανιζει στην πληρωμή .

 

Το βρήκα .Πολλά μπράβο στο alany που το βρήκε .

Προσπάθησα να στείλω σαν πληρωμή 300 ευρώ από alpha bank και έφαγα πόρτα . Λέτε να φταίει που έστειλα 300 ευρώ και όχι 250 που είναι το όριο της φόρτισης;

Edited by chrismasgr
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την πρώτη φορά έβαλα 1€ για δοκιμή και ενώ προχώρησε μου έβγαλε ανεπιτυχής πληρωμή. Στη συνέχεια έβαλα 10€ και όλα καλά. Για δοκίμασε με χαμηλότερο ποσό.

Επίσης, στο iBank πήγα στο πληρωμή πιστωτικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ψιλο-απατη τελικα

πακετο 50 ΜΒ που ενεργοποιηθηκε 21/5 το πρωι, εληξε σε 24 ωρες ακριβώς και οχι στις 23:59:59 της 22/5, οπως ελεγε το sms της ενεργοποιησης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...