Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βολική για πληρωμές λογαριασμών ηλικιωμένων. Άντε να πείσεις την 81 ετών γιαγιά σου που θέλει να πληρώνεις τους λογαριασμούς της, να βγάλετε κάρτα. Ακούει τράπεζες ή κάρτες και φοβάται.

 

Της έδειξα την δική μου και της είπα «Είναι σαν πορτοφολάκι, όσα βάζεις τόσα έχει. Ούτε λογαριασμός από πίσω να σου πάρουν λεφτά (φόβος1), ούτε τράπεζες (φόβος2). Nα, λέει Cosmote, όχι τράπεζα. Είναι όπως βάζουμε στο κινητό λεφτά (είχε, ξέρει) αλλά αντί να μιλάμε και να τα κρατάει η Cosmote, τα δίνει στους λογαριασμούς όταν πληρώνουμε».

 

Κάπως έτσι της το έφερα για να μην με φάνε οι ουρές ή να φαίνονται στην δικά μου κάρτα στην εφορία. Μου μένουν και τα ΜΒ.

 

Έτσι ξεκινάνε και μετά θα την δεις να τσεκάρει υπόλοιπο και κινήσεις από το smartphone και θα πάθεις πλάκα! :happy::lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα γερμανός ισχύει το ίδιο με τα καταστήματα κοσμοτε, όσον αφορά την έκδοση της κάρτας; δωρεάν με ταυτόχρονη φόρτιση και 1€ προμήθεια;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα γερμανός ισχύει το ίδιο με τα καταστήματα κοσμοτε, όσον αφορά την έκδοση της κάρτας; δωρεάν με ταυτόχρονη φόρτιση και 1€ προμήθεια;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πέρυσι που την είχα πάρει εγώ ίσχυε ακριβώς αυτό που λες.Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι μέχρι τώρα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις έβγαλα την κάρτα, την έβαλα ένα 50€ όμως δεν το εμφανίζει στην εφαρμογή.πρέπει να την συνδέσω με το i pay υποχρεωτικά;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις έβγαλα την κάρτα, την έβαλα ένα 50€ όμως δεν το εμφανίζει στην εφαρμογή.πρέπει να την συνδέσω με το i pay υποχρεωτικά;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι..

Διαφορετικά θα το βλέπεις από το i bank της εθνικής

.

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις έβγαλα την κάρτα, την έβαλα ένα 50€ όμως δεν το εμφανίζει στην εφαρμογή.πρέπει να την συνδέσω με το i pay υποχρεωτικά;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως είπε ο minotavros.Βασικά μέσα από την εφαρμογή της Cosmote το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βλέπεις πόσα λεφτά έχεις μέσα,πόσα mb έχεις μαζέψει και να βάζεις τα mb σου για χρήση.Για όλα τα άλλα σε παραπέμπει στο ibank pay.Έχε υπόψιν επίσης,ότι τα mb δεν μπαίνουν κατευθείαν μετά από χρήση της prepaid,αλλά κάνουν κανά 24ωρο να μπουν στην εφαρμογή.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα την συνδέσω, απλά έβαλα στο κατάστημα κατά την έκδοση και φαντάστηκα ότι θα φαίνεται αμέσως

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Στα 5ΜΒ/1€ πάλι, μην ξεχνιόμαστε.

 

Και άλλο το πλήθος των ΜΒ που μπορούν να δοθούν για άλλα χρονικά διαστήματα από ό,τι ξεκίνησε πριν 1 χρόνο.

 

ΜΗΝ ξεχνιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από την εφαρμογή της εθνικής μπορώ να φορτίσω δωρεάν την κάρτα; σε πιο μενού πηγαίνω;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε πληρωμές -> κάρτες -> πληρωμή άλλης κάρτας.

 

Sent from my SM-G930F

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Κάτι άλλο, χρειάζεται η εφαρμογή i bank πλέον; έχω και την go4more, την επίσημη και της prepaid.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται, εκτός αν θέλεις να βλέπεις το υπόλοιπο της κάρτας από την εφαρμογή της prepaid.

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

δες τον παρακατω σύνδεσμο

 

Με το i-bank Pay μπορείς να στείλεις και να λάβεις χρήματα από τους φίλους στο Facebook ή τις επαφές του τηλεφωνικού σου καταλόγου.

Έχεις Prepaid κάρτα της Εθνικής ή Cosmote Prepaid Mastercard;

Τώρα μπορείς να συνδεθείς εύκολα και γρήγορα στην εφαρμογή i-bank Pay απλά εισάγοντας τον αριθμό μιας Prepaid κάρτας έκδοσης Εθνικής Τράπεζας ή της Cosmote Prepaid Mastercard. Συνδέσου και φόρτισε την προπληρωμένη κάρτα σου ή δες το ιστορικό των συναλλαγών σου μέσα από την εφαρμογή i-bank Pay.

 

https://ibankpay.nbg.gr/iBankPay/el

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσω παραπάνω πακέτα από την prepaid, μεταφέρεται η ημερομηνία λήξης των MB?

 

Εμένα μου τα βγάζει χωριστά από τα υπόλοιπα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσω παραπάνω πακέτα από την prepaid, μεταφέρεται η ημερομηνία λήξης των MB?
Όχι.

.

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω (μπορεί να ρωτάω και βλακεια) είναι ότι αφού μπορούμε να κάνουμε ανάληψη σε οποιοδήποτε ATM εθνικής τράπεζας, μπορούμε να κάνουμε κατάθεση στο ATM και να μπουν τα λεφτά από κει;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω (μπορεί να ρωτάω και βλακεια) είναι ότι αφού μπορούμε να κάνουμε ανάληψη σε οποιοδήποτε ATM εθνικής τράπεζας, μπορούμε να κάνουμε κατάθεση στο ATM και να μπουν τα λεφτά από κει;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανάληψη δεν γίνεται λόγω capital controls. Κατάθεση γίνεται, κάνεις ουσιαστικά φόρτιση με τις ανάλογες χρεώσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μια χαρά μεταφέρονται τελικά τα ΜΒ του prepaid.
Που γράφει μέχρι πότε μεταφέρονται;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται αν μεταφέρονται?

 

Ενεργοποιώ σήμερα π.χ. πακέτο 1GB/7ημέρες. Αν την 6η μέρα μου έχουν περισσέψει 200MB από αυτό το πακετό και ενεργοποιήσω οποιοδήποτε από τα πακέτα της prepaid mastercard, θα προστεθούν τα MB στα παλιά και θα λήγουν όλα μαζί όταν λήγει το καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιώ σήμερα π.χ. πακέτο 1GB/7ημέρες. Αν την 6η μέρα μου έχουν περισσέψει 200MB από αυτό το πακετό και ενεργοποιήσω οποιοδήποτε από τα πακέτα της prepaid mastercard, θα προστεθούν τα MB στα παλιά και θα λήγουν όλα μαζί όταν λήγει το καινούργιο.
Ωραία! Δεν το γνώριζα αυτό
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ανάληψη δεν γίνεται λόγω capital controls. Κατάθεση γίνεται, κάνεις ουσιαστικά φόρτιση με τις ανάλογες χρεώσεις.

 

Δεν γίνεται ανάληψη λόγω CC; Αφού το γράφει στο site ότι γίνεται ανάληψη σε οποιοδήποτε ΑΤΜ εθνικής... Δεν έχω κάνει ανάληψη γιατί βάζω μικροποσα π.χ. 30 ευρώ, αλλά με την κατάθεση ισχύει το έχει δοκιμάσει κανένας και να του μπουν στην prepaid; Γιατί μια μέρα είδα κάτι σε προσφορά το βράδυ κατά τις 10 και ήθελα να το πάρω αλλά δεν είχα λεφτά μέσα!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται ανάληψη λόγω CC; Αφού το γράφει στο site ότι γίνεται ανάληψη σε οποιοδήποτε ΑΤΜ εθνικής... Δεν έχω κάνει ανάληψη γιατί βάζω μικροποσα π.χ. 30 ευρώ, αλλά με την κατάθεση ισχύει το έχει δοκιμάσει κανένας και να του μπουν στην prepaid; Γιατί μια μέρα είδα κάτι σε προσφορά το βράδυ κατά τις 10 και ήθελα να το πάρω αλλά δεν είχα λεφτά μέσα!

 

Έχει αστεράκι που λέει «υπό τις ισχύουσες περιοριστικές διατάξεις στην κίνηση κεφαλαίων».

Η κάρτα το επιτρέπει, όταν η νομοθεσία το αφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...