Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το ibank pay συνδεδεμένο με την prepaid μου.Επίσης έχω ενεργοποιήσει το Iris και έχω συνδέσει με το ibank pay με το αριθμό του κινητού μου.Οπότε κάθε φορά που μου στέλνουν λεφτά στο κινητό μου,μπαίνουν κατευθείαν στην prepaid μου,χωρίς προμήθεια.Οπότε αν θέλω να βάλω πχ 50 ευρώ στην prepaid μου τα βάζει η γυναίκα μου από το ibank pay της,κάνοντάς μου πληρωμή στον αριθμό μου,και έτσι γλιτώνουμε το 1 ευρώ.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Να φορτώσουμε τη κάρτα μέσω της χρεωστικής μας δεν γίνεται ανέξοδα;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Στα 1000 ευρώ η προμήθεια είναι 3 ευρώ .

Με μέγιστο όριο φόρτισης ανά συναλλαγή τα 250€, πώς γίνεται αυτό;

Ούτε 3€ για φόρτιση από 200,01€ έως 500€, όπως αναφέρουν στην σελίδα τους, μπορεί να γίνει έτσι.

 

Έχω το ibank pay συνδεδεμένο με την prepaid μου.Επίσης έχω ενεργοποιήσει το Iris και έχω συνδέσει με το ibank pay με το αριθμό του κινητού μου.Οπότε κάθε φορά που μου στέλνουν λεφτά στο κινητό μου,μπαίνουν κατευθείαν στην prepaid μου,χωρίς προμήθεια.

Ακόμη κι αν ο άλλος έχει Ίρις από άλλη τράπεζα; Ούτε ο άλλος έχει προμήθεια;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ό,τι τράπεζα και να έχεις δεν έχει έμβασμα μέσω Ίρις.Αυτό είναι το καλό!

Διάβασε εδώ https://www.newsbeast.gr/financial/business/arthro/3429695/ameses-diatrapezikes-metafores-chrimaton-apo-tin-iris

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Με μέγιστο όριο φόρτισης ανά συναλλαγή τα 250€, πώς γίνεται αυτό;

Ούτε 3€ για φόρτιση από 200,01€ έως 500€, όπως αναφέρουν στην σελίδα τους, μπορεί να γίνει έτσι.

 

 

Ακόμη κι αν ο άλλος έχει Ίρις από άλλη τράπεζα; Ούτε ο άλλος έχει προμήθεια;

Τελευταία φορά την είχα φορτώσει 800€ μέσω της εφαρμογής

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, έχει ο πατέρας μου λογαριασμό μόνος του στη Πειραιώς.αύριο θα πάω να τον βγάλω κωδικούς για ebanking.θα μπορώ να τον στέλνω λεφτά από τον δικό μου της Εθνικής και τουμπαλιν από τον δικό του μέσω ιρις σε εμένα; έχει τίποτα περιορισμούς αυτό;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για δωρεάν φόρτιση υπάρχει. Φοβάμαι ότι αν τον αναφέρω εδώ θα το μπλοκάρουν πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση, έχει ο πατέρας μου λογαριασμό μόνος του στη Πειραιώς.αύριο θα πάω να τον βγάλω κωδικούς για ebanking.θα μπορώ να τον στέλνω λεφτά από τον δικό μου της Εθνικής και τουμπαλιν από τον δικό του μέσω ιρις σε εμένα; έχει τίποτα περιορισμούς αυτό;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι. Από άλλη τράπεζα πάει στο IBAN που είναι συνδεδεμένο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, έχει ο πατέρας μου λογαριασμό μόνος του στη Πειραιώς.αύριο θα πάω να τον βγάλω κωδικούς για ebanking.θα μπορώ να τον στέλνω λεφτά από τον δικό μου της Εθνικής και τουμπαλιν από τον δικό του μέσω ιρις σε εμένα; έχει τίποτα περιορισμούς αυτό;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7546815

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για δωρεάν φόρτιση υπάρχει. Φοβάμαι ότι αν τον αναφέρω εδώ θα το μπλοκάρουν πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όχι. Από άλλη τράπεζα πάει στο IBAN που είναι συνδεδεμένο το κινητό.

Γράψε έστω με πμ

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για δωρεάν φόρτιση υπάρχει. Φοβάμαι ότι αν τον αναφέρω εδώ θα το μπλοκάρουν πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όχι. Από άλλη τράπεζα πάει στο IBAN που είναι συνδεδεμένο το κινητό.

Αν μπορείς στείλε μου με πμ.

Ευχαριστώ!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Για να μην γράφει τα ίδια σε όλους, όσοι πήρατε απάντηση πείτε και σε άλλους

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πήρα μάλλον ο φίλος δε θέλει να πει ή απλά δεν υπάρχει τρόπος

Σεβαστό από εμένα όπως και να έχει

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν απάντησα στα μηνύματα σας λόγω υποχρεώσεων.

Το Forum είναι για να μαθαίνεις κάτι που δεν ξέρουν, δεν σκέφτηκαν, δεν δοκίμασαν κάποιοι σχετικά με μια υπηρεσία προσφορά και οτιδήποτε άλλο. Για τον λόγο αυτό και μόνο θα σας αναφέρω πως μπορεί πλέον να γίνει η δωρεάν φόρτιση. Η διαδικασία γίνεται μέσω i-bank pay τόσο εκείνου που στέλνει τα χρήματα (δότης), όσο και εκείνου που λαμβάνει τα χρήματα στην Cosmote Prepaid (λήπτης). Πρέπει ο λήπτης να έχει επιλεγμένο ως συνδεδεμένο προϊόν την Cosmote prepaid και ο δότης λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας. Στην περίπτωση αυτή δουλεύει ακόμα και αν ο δότης έχει επιλεγμένο προϊόν την Cosmote Prepaid. Για παράδειγμα ο πατέρας με i-bank pay στέλνει χρήματα στον υιό που έχει επιλεγμένο στο i-bank pay την κάρτα. Αν τώρα δεν θες να κάνεις αυτό καταργείς το i-bank pay και το iris για το νούμερο με το οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα και αφού το κάνεις αυτό συνδέεσαι με το i-bank pay με την κάρτα και όχι με τους κωδικούς που έχεις την internet banking στην Εθνική τράπεζα, Στην συνέχεια και αφού πλέον το νούμερο που είναι η κάρτα δεν είναι ταυτοποιημένο με λογαριασμό Εθνικής τράπεζας (δεν πειράζει να είναι στο iris με άλλη τράπεζα) ενεργοποιείς το iris στην Εθνική Τράπεζα ταυτοποιώντας το με άλλο κινητό τηλέφωνο. Έτσι από το i-bank pay με ταυτοποιημένο το νέο νούμερο στέλνεις χρήματα στον αριθμό που είναι η κάρτα σου δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν απάντησα στα μηνύματα σας λόγω υποχρεώσεων.

Το Forum είναι για να μαθαίνεις κάτι που δεν ξέρουν, δεν σκέφτηκαν, δεν δοκίμασαν κάποιοι σχετικά με μια υπηρεσία προσφορά και οτιδήποτε άλλο. Για τον λόγο αυτό και μόνο θα σας αναφέρω πως μπορεί πλέον να γίνει η δωρεάν φόρτιση. Η διαδικασία γίνεται μέσω i-bank pay τόσο εκείνου που στέλνει τα χρήματα (δότης), όσο και εκείνου που λαμβάνει τα χρήματα στην Cosmote Prepaid (λήπτης). Πρέπει ο λήπτης να έχει επιλεγμένο ως συνδεδεμένο προϊόν την Cosmote prepaid και ο δότης λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας. Στην περίπτωση αυτή δουλεύει ακόμα και αν ο δότης έχει επιλεγμένο προϊόν την Cosmote Prepaid. Για παράδειγμα ο πατέρας με i-bank pay στέλνει χρήματα στον υιό που έχει επιλεγμένο στο i-bank pay την κάρτα. Αν τώρα δεν θες να κάνεις αυτό καταργείς το i-bank pay και το iris για το νούμερο με το οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα και αφού το κάνεις αυτό συνδέεσαι με το i-bank pay με την κάρτα και όχι με τους κωδικούς που έχεις την internet banking στην Εθνική τράπεζα, Στην συνέχεια και αφού πλέον το νούμερο που είναι η κάρτα δεν είναι ταυτοποιημένο με λογαριασμό Εθνικής τράπεζας (δεν πειράζει να είναι στο iris με άλλη τράπεζα) ενεργοποιείς το iris στην Εθνική Τράπεζα ταυτοποιώντας το με άλλο κινητό τηλέφωνο. Έτσι από το i-bank pay με ταυτοποιημένο το νέο νούμερο στέλνεις χρήματα στον αριθμό που είναι η κάρτα σου δωρεάν.

Ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα, έχω ένα περίσσιο νούμερο, εάν το δηλώσω εκείνο μπορώ να στέλνω στον εαυτό μου χρήματα;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το νούμερο που έχει η κάρτα να μην είναι στο IRIS με IBAN της Εθνικής Τράπεζας, το δεύτερο νούμερο να το δηλώσεις στο IRIS της Εθνικής με i-bsnk pay και την κάρτα στο i-bank pay με σύνδεση μέσω κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα μεγάλο, με revolut έχει δοκιμάσει να την φορτώσει κανείς; είναι τσάμπα;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Δεν πρέπει το κινητό που έχεις την κάρτα να έχει IRIS της Εθνικής Τράπεζας ταυτοποιημενο δλδ με IBSN Εθνικής. Έπειτα ενεργοποιείς το ibank pay με την κάρτα κ όχι με τους κωδικούς της τράπεζας για internet banking και δέχεσαι φόρτιση από ibank pay.
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα, έχω το Α κινητό και το Β. Κανένα δεν είναι συνδεδεμένο με τίποτα.συνδέω το Β με το ibank pay/iris.πως θα στείλω λεφτά στο Α αφού δν φαίνεται πουθενά; δεν έχω βρει τέτοια επιλογή για αποστολή χρημάτων μέσω Ίρις σε κάρτα.

 

Το Α κινητό πρέπει να το δηλώσω στην τράπεζα ή μόνο στην εφαρμογή Ίρις;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Είναι απλό. Δεν πρέπει το κινητό που έχεις την κάρτα να έχει IRIS της Εθνικής Τράπεζας ταυτοποιημενο δλδ με IBSN Εθνικής. Έπειτα ενεργοποιείς το ibank pay με την κάρτα κ όχι με τους κωδικούς της τράπεζας για internet banking και δέχεσαι φόρτιση από ibank pay.

Συγνωμη επειδη δεν εχω καταλαβει.Ειναι απαραιτητο να υπαρχουν 2 ατομα για να γινει?Δηλαδη πρεπει να "φορτιζω" εγω τον πατερα μου και ο πατερας μου εμενα?Δεν μπορει ο καθενας να το κανει αυτο μονος του?Και αν μπορει ο καθενας μονος του πρεπει να εχει στη διαθεση του 2 αριθμους κινητου?

Δηλαδη ενας ανθρωπος με ενα κινητο ,ενα λογαριασμο εθνικης ,ενα λογαριασμο αλλης τραπεζας και μια cosmote prepaid μπορει ?

 

Μαλλον καταλαβα....

1)Μπορω να ταυτοποιησω το κινητο (στο οποιο ειναι δηλωμενη η cosmote prepaid) με iris αλλης τραπεζας

2)στο ibank-pay συνδεδεμενο προιον θα ειναι η cosmote prepaid(οπως ειναι τωρα δηλαδη)

3)Με το iris της "αλλης" τραπεζας πληρωνω το κινητο στο οποιο ειναι η cosmote prepaid,που στην ουσια ειναι το ΙΔΙΟ κινητο.......γινονται ολα αυτα?

Edited by Tankwart
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη επειδη δεν εχω καταλαβει.Ειναι απαραιτητο να υπαρχουν 2 ατομα για να γινει?Δηλαδη πρεπει να "φορτιζω" εγω τον πατερα μου και ο πατερας μου εμενα?Δεν μπορει ο καθενας να το κανει αυτο μονος του?Και αν μπορει ο καθενας μονος του πρεπει να εχει στη διαθεση του 2 αριθμους κινητου?

Δηλαδη ενας ανθρωπος με ενα κινητο ,ενα λογαριασμο εθνικης ,ενα λογαριασμο αλλης τραπεζας και μια cosmote prepaid μπορει ?

 

Μαλλον καταλαβα....

1)Μπορω να ταυτοποιησω το κινητο (στο οποιο ειναι δηλωμενη η cosmote prepaid) με iris αλλης τραπεζας

2)στο ibank-pay συνδεδεμενο προιον θα ειναι η cosmote prepaid(οπως ειναι τωρα δηλαδη)

3)Με το iris της "αλλης" τραπεζας πληρωνω το κινητο στο οποιο ειναι η cosmote prepaid,που στην ουσια ειναι το ΙΔΙΟ κινητο.......γινονται ολα αυτα?

Έτσι το σκέφτηκα και εγώ στην αρχή, από λογαριασμό του πατέρα στην Πειραιώς στέλνω με ιρις στον δικό μου στην Εθνική.τα λεφτά πως θα μπουν στην κάρτα όμως

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

IRIS. Η υπηρεσία που υποστηρίζεται από το διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ καλύπτει τις συστημικές τράπεζες, Πειραιώς, Εθνική, Alpha Bank και Eurobank.

 

Ουσιαστικά μπορεί κάποιος με ένα smart κινητό τηλέφωνο να πληρώνει οτιδήποτε και να μεταφέρει χρήματα χωρίς να είναι απαραίτητος ο αριθμός λογαριασμού του δικαιούχου, το γνωστό IBAN. Με τη χρήση ενός εναλλακτικού αναγνωριστικού στοιχείου, όπως ο αριθμός του κινητού για πληρωμές προς ιδιώτες ή ΑΦΜ για πληρωμές προς εταιρίες και ελεύθερους επαγγελματίες, μπορούν να γίνουν όλα με ευκολία.

 

Η άμεση πληρωμή ενεργοποιείται από τον εντολέα και ολοκληρώνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα με αντίστοιχη ενημέρωση του δικαιούχου και του εντολέα για την επιτυχή ολοκλήρωσή της. Προκειμένου να χρησιμοποιήσουν την Υπηρεσία, ο εντολέας και ο δικαιούχος πρέπει να εγγραφούν στην εφαρμογή της τράπεζας επιλογής τους. Μπορούν να εγγραφούν σε περισσότερες εφαρμογές για την μεταφορά χρημάτων, ωστόσο θα λαμβάνουν χρήματα σε λογαριασμό μιας μόνο τράπεζας.

 

Η νέα υπηρεσία είναι διαθέσιμη από τον Ιούνιο του 2017, αλλά όχι ευρέως διαδεδομένη. Ο συναλλασσόμενος δεν χρεώνεται για μεταφορές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών, σε αντίθεση με τον παραδοσιακό τρόπο μεταφορών (έμβασμα στο γκισέ ή e-banking), στις οποίες υπάρχουν χρεώσεις.

 

Η μεταφορά γίνεται σε πραγματικό χρόνο ενώ δεν χρειάζεται το IBAN του παραλήπτη των χρημάτων. Εφόσον ο παραλήπτης έχει κάνει εγγραφή στο IRIS, αυτό σημαίνει ότι έχει δηλώσει το IBAN του λογαριασμού του όπου θέλει να λαμβάνει τα χρήματα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνει ο συναλλασσόμενος είναι να επιλέξει τον παραλήπτη από τις επαφές του τηλεφώνου του.

 

Πώς ενεργοποιήσετε την υπηρεσία IRIS

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσει ο ενδιαφερόμενος την εφαρμογή (app) της τράπεζας που συνεργάζεται, οπότε θα εγγραφεί αυτόματα στην υπηρεσία IRIS

 

IRIS 24/7 Payment από την Τράπεζα Πειραιώς,

 

i-bank Pay από την Εθνική Τράπεζα,

 

Alpha Quick Transfer από την Alpha Bank,

 

Paf – Pay a Friend από τη Eurobank,

 

Για να στείλετε χρήματα:

 

Απαραίτητη προϋπόθεση ο συναλλασσόμενος να είναι να είναι εγγεγραμμένος χρήστης στην υπηρεσία IRIS. Μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής για κάθε τράπεζα, θα επιλέξει επιλέγετε τον γνωστό του πρόσωπο που επιθυμεί να στείλει τα χρήματα από τον τηλεφωνικό του κατάλογο. Σημειώνεται ότι για τις μεταφορές μέσω IRIS υπάρχει ανώτατο ημερήσιο όριο 500 ευρώ.

 

Επίσης, θα πρέπει ο συναλλασσόμενος να έxει γραφτεί στο IRIS. Μόλις του μεταφερθούν τα χρήματα, λαμβάνει γραπτό μήνυμα στο κινητό του (SMS) που τον ενημερώνει για το ποσό και τον αποστολέα.

http://www.in.gr/2018/03/22/economy/pws-mporeite-na-metaferete-xrimata-mesw-toy-kinitoy-sas/

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα, έχω το Α κινητό και το Β. Κανένα δεν είναι συνδεδεμένο με τίποτα.συνδέω το Β με το ibank pay/iris.πως θα στείλω λεφτά στο Α αφού δν φαίνεται πουθενά; δεν έχω βρει τέτοια επιλογή για αποστολή χρημάτων μέσω Ίρις σε κάρτα.

 

Το Α κινητό πρέπει να το δηλώσω στην τράπεζα ή μόνο στην εφαρμογή Ίρις;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού συνδέσεις το Β με το IRIS της Εθνικής για να στείλεις χρήματα στο Α θα πρέπει το Α να είναι το κινητό της κάρτας και να συνδεθείς έστω και για μια φορά για να ενεργοποιήσεις το ibsnk pay με μέθοδο εισόδου το Cosmote Prepaid. Έτσι το Β στέλνει στο Α χρήματα δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...