Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest Tankwart

Και ο πατερας και ο γιος εχουν cosmote prepaid.

Εχουν και οι δυο λογαριασμους σε εθνικη ΚΑΙ πειραιως.

Εχουν απο ένα αριθμο κινητού(καρτοκινητο cosmote whatsup)

Μπορουν να φορτιζουν ο ενας τον αλλον δωρεαν?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πέτυχα νομίζω ευχαριστούμε τα παιδιά που το ανακάλυψαν!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ο πατερας και ο γιος εχουν cosmote prepaid.

Εχουν και οι δυο λογαριασμους σε εθνικη ΚΑΙ πειραιως.

Εχουν απο ένα αριθμο κινητού(καρτοκινητο cosmote whatsup)

Μπορουν να φορτιζουν ο ενας τον αλλον δωρεαν?

Ευχαριστω

Λογικά ναι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού συνδέσεις το Β με το IRIS της Εθνικής για να στείλεις χρήματα στο Α θα πρέπει το Α να είναι το κινητό της κάρτας και να συνδεθείς έστω και για μια φορά για να ενεργοποιήσεις το ibsnk pay με μέθοδο εισόδου το Cosmote Prepaid. Έτσι το Β στέλνει στο Α χρήματα δωρεάν.
Από που θα στείλω τα λεφτά; από την εφαρμογή ή μέσω περιηγητή;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Λογικά ναι

 

 

 

 

 

[/color]Από που θα στείλω τα λεφτά; από την εφαρμογή ή μέσω περιηγητή;

 

 

απο την εφαρμογη νομιζω...και παντα θα πρεπει να κανεις αλλαγη συνδεδεμενου προιοντος(γινεται αμεσως,υπαρχει επιλογη μεσα στην εφαρμογη).Ο δοτης να εχει λογαριασμο εθνικης(στην εφαρμογη) και ο ληπτης την καρτα(στην εφαρμογη).Θα δοκιμασω καποια στιγμη αυτες τις μερες με τον πατερα μου και θα ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

απο την εφαρμογη νομιζω...και παντα θα πρεπει να κανεις αλλαγη συνδεδεμενου προιοντος(γινεται αμεσως,υπαρχει επιλογη μεσα στην εφαρμογη).Ο δοτης να εχει λογαριασμο εθνικης(στην εφαρμογη) και ο ληπτης την καρτα(στην εφαρμογη).Θα δοκιμασω καποια στιγμη αυτες τις μερες με τον πατερα μου και θα ενημερωσω...

 

Αυτό γίνεται. Τσεκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Αυτό γίνεται. Τσεκαρισμένο.
Όντως έγινε.Σας ευχαριστούμε όλους που μοιραστήκατε τον τρόπο και μας βοηθήσατε.

 

Στάλθηκε από το HTC M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο την εφαρμογη νομιζω...και παντα θα πρεπει να κανεις αλλαγη συνδεδεμενου προιοντος(γινεται αμεσως,υπαρχει επιλογη μεσα στην εφαρμογη).Ο δοτης να εχει λογαριασμο εθνικης(στην εφαρμογη) και ο ληπτης την καρτα(στην εφαρμογη).Θα δοκιμασω καποια στιγμη αυτες τις μερες με τον πατερα μου και θα ενημερωσω...
Από την I bank pay λες; αλλαγή μόνο το τηλέφωνο μπορείς να κάνεις

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε δικαρτο κινητό xiaomi με δυνατότητα διπλότυπων εφαρμογών το κάνω με ένα κινητό. Στην μια εφαρμογή ibank pay βάζω το ένα κινητό και το συνδέω με τον λογαριασμό που θέλω να στέλνω και στην διπλοτυπη εφαρμογή το κινητο cosmote και το συνδέω με την prepaid και..........έγινε!!!
Link to comment
Share on other sites

iBank pay με λογαριασμό Εθνικής ---στέλνει προς---> iBank pay με Cosmote prepaid

iBank pay με Cosmote prepaid ---στέλνει προς---> iBank pay με Cosmote prepaid

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ίρις Εθνικής ---στέλνει προς---> iBank pay με Cosmote prepaid

Το τηλέφωνο της Cosmote prepaid δεν πρέπει να είναι στο Ίρις με λογαριασμό της Εθνικής.

_______________________________________________________________________

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στα παραπάνω.

 

Τί εννοούμε όμως λέγοντας «Ίρις Εθνικής»; Δεν είναι πάλι iBank pay;

Επίσης, πώς ενεργοποιείται και λειτουργεί το Ίρις; Μόνο γενικότητες βρήκα στα site των τραπεζών.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

iBank pay με λογαριασμό Εθνικής ---στέλνει προς---> iBank pay με Cosmote prepaid

iBank pay με Cosmote prepaid ---στέλνει προς---> iBank pay με Cosmote prepaid

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ίρις Εθνικής ---στέλνει προς---> iBank pay με Cosmote prepaid

Το τηλέφωνο της Cosmote prepaid δεν πρέπει να είναι στο Ίρις με λογαριασμό της Εθνικής.

_______________________________________________________________________

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στα παραπάνω.

 

Τί εννοούμε όμως λέγοντας «Ίρις Εθνικής»; Δεν είναι πάλι iBank pay;

Επίσης, πώς ενεργοποιείται και λειτουργεί το Ίρις; Μόνο γενικότητες βρήκα στα site των τραπεζών.

 

Έτσι είναι όπως τα περιγράφεις. Το IRIS της Εθνικής ενεργοποιείται μέσω i-bank pay. Εκεί έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις ποιος λογαριασμός θέλεις να ταυτοποιηθεί με το κινητό σου. Επίσης όπως έχει αναφερθεί μπορείς να αλλάξεις το συνδεδεμένο προϊόν-λογαριασμό άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε δικαρτο κινητό xiaomi με δυνατότητα διπλότυπων εφαρμογών το κάνω με ένα κινητό. Στην μια εφαρμογή ibank pay βάζω το ένα κινητό και το συνδέω με τον λογαριασμό που θέλω να στέλνω και στην διπλοτυπη εφαρμογή το κινητο cosmote και το συνδέω με την prepaid και..........έγινε!!!
Μετά πως στέλνεις όμως;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μετά πως στέλνεις όμως;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στέλνεις από την πρωτοτυπη εφαρμογή ibankpay που έχεις τον λογαριασμό τράπεζας με iris και τον έναν αριθμό του δικαρτο στον δεύτερο αριθμο cosmote που έχεις συνδέσει στην διπλοτυπη εφαρμογή με την prepaid.
Link to comment
Share on other sites

Κάνω log in με κωδικούς e banking με το ένα νούμερο που θα στείλω, μετά αποσύνδεση και είσοδο με τα στοιχεία της prepaid; για την εφαρμογή I bank pay αναφέρομαι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κάνω log in με κωδικούς e banking με το ένα νούμερο που θα στείλω, μετά αποσύνδεση και είσοδο με τα στοιχεία της prepaid; για την εφαρμογή I bank pay αναφέρομαι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν κατάλαβες. Προφανώς δεν έχεις xiaomi η κινητό με δινατοτητα διπλότυπων εφαρμογών δηλαδή μια εφαρμογή στο ίδιο κινητό 2 φορές ξεχωριστές η μία από την άλλη. Πχ 2 facebook με άλλον χρήστη στη μία και άλλον χρήστη στην άλλη. Το ίδιο γίνεται και με το ibankpay
Link to comment
Share on other sites

στην prepaid μπορούμε να βάλουμε να έρχεται ειδοποίηση με email σε κάθε χρέωση της κάρτας όπως γίνεται και με την κανονική debit card ;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στην prepaid μπορούμε να βάλουμε να έρχεται ειδοποίηση με email σε κάθε χρέωση της κάρτας όπως γίνεται και με την κανονική debit card ;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Που υπάρχει αυτή η ειδοποίηση στην κανονική;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοεί το ibank alerts.

Μόλις το ενεργοποίησα. Έβαλα το free πακέτο που στέλνει e-mail (αυτό με τα sms χρεώνει).

Δεν βλέπω να έχει επιλογή για κάρτα, αλλά για κινήσεις που αφορούν λογαριασμό. Τώρα αν η χρεωστική είναι συνδεδεμένη με αυτόν και τη χρησιμοποιείς, λογικό είναι να σου έχει ειδοποίηση, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει το ίδιο με την prepaid. Παρά μόνο ίσως αν την φορτίζεις από το λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σαν δεύτερο νούμερο μπορώ να προσθέσω στον λογαριασμό μου του πατέρα;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

στην prepaid μπορούμε να βάλουμε να έρχεται ειδοποίηση με email σε κάθε χρέωση της κάρτας όπως γίνεται και με την κανονική debit card ;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Ναι αυτό εννοούσα. το ibank alerts. Σε κάθε συναλλαγή της χρεωστικής μου έρχεται email. θα ήθελα και στην cosmote prepaid να γίνεται το ίδιο, κάτι που τώρα δεν γίνεται.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε. Έχω ebanking εθνικής. Αν πάω να βγάλω cosmote prepaid στο Γερμανό θα συνδέσω το νούμερο μου. Πως μπορώ να την φορτίζω δωρεάν? Επίσης αν πληρώνω με την prepaid OTE ΔΕΗ κτλ θα περνω MB?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε. Έχω ebanking εθνικής. Αν πάω να βγάλω cosmote prepaid στο Γερμανό θα συνδέσω το νούμερο μου. Πως μπορώ να την φορτίζω δωρεάν? Επίσης αν πληρώνω με την prepaid OTE ΔΕΗ κτλ θα περνω MB?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δωρεάν μπορείς αν έχεις την εφαρμογή ibank της εθνικής εσύ και άλλο ένα νούμερο που θα σου στέλνει τα χρήματα. Διάβασε μερικά ποστ πιο πίσω.

Κανονικά παίρνεις mb από παντού που πληρώνεις με κάρτα. Ακόμα και σε ιντερνετικες αγορές εξωτερικού

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δεύτερο νούμερο και την φορτίζω κανονικά.ευχαριστώ τον φίλο και όλα τα παιδιά που τα έγραψαν αναλυτικά.εύκολο είναι μπαμ μπαμ στέλνεις χρήματα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Fyi για κάθε ευρώ, πλέον δίνουν 10μβ.Δεν ξέρω μέχρι πότε

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι ισχύει εδώ και κανά μήνα αυτό με τα 10 mb.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...