Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα στην παρεα εχω ενα προβλημα ξαφνικα στην συσκευη δεν υπαρχει το δακτυλικο αποτυπωμα τι μπορει να φτεει.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς, γιατί ενώ το κινητό αναγνωρίζει ακουστικά Jbl, δεν αναγνωρίζει ακουστικά Samsung ή Nokia;

 

Γενικά θέματα με ακουστικά έχω παρατηρήσει και εγώ (και όχι μόνο με το RN4). Τα Samsung για κάποιο λόγο ναι μεν τα αναγνώριζε αλλά ο ήχος ήταν παραμορφωμένος. Αντίθετα με τα ακουστικά της Sony ή της Nokia, ο ήχος ήταν μια χαρά. Ίσως να είναι καθαρά λόγω ακουστικών και της κατασκευής του ή του βύσματος που έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέματα με ακουστικά έχω παρατηρήσει και εγώ (και όχι μόνο με το RN4). Τα Samsung για κάποιο λόγο ναι μεν τα αναγνώριζε αλλά ο ήχος ήταν παραμορφωμένος. Αντίθετα με τα ακουστικά της Sony ή της Nokia, ο ήχος ήταν μια χαρά. Ίσως να είναι καθαρά λόγω ακουστικών και της κατασκευής του ή του βύσματος που έχουν...

 

Αν μιλάμε για ενσύρματα ακουστικά δεν είναι θέμα βύσματος. Η σύνθετη αντίσταση που έχουν είναι το πρόβλημα (μετριέται σε Ohm) και διαφέρει απο μοντέλο σε μοντέλο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Σήμερα είχα ένα ατύχημα με το κινητό μου και επείγομαι για αγορά καινούργιου.

Μου αρέσουν τα xiaomi αλλά δεν έχω χρόνο για πολύ ψάξιμο.

Να προχωρήσω για το Note 4 global που βρίσκω στο παρακάτω λινκ;

https://www.geekbuying.com/item/Offical-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-4G-64GB-Smartphone---Black-379093.html

 

Να πω ότι έχω wind καρτοκινητό και απλά θέλω να βάλω την κάρτα και να δουλέψει κανονικά το 4G συν να παίρνω αναβαθμίσεις ΟΤΑ.

Αξίζει ή να δω για κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

καλυτερα απο κανα gearbest η απο ελλαδα,ειχα ασχημη εμπειρια με τις διαδικασιες αποζημιωσης το καλοκαιρι με ενα RN4 πoυ ηρθε ελαττωματικο απο geekbuying

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κανείς, γιατί ενώ το κινητό αναγνωρίζει ακουστικά Jbl, δεν αναγνωρίζει ακουστικά Samsung ή Nokia;
τα ακουστικα βγαινουν σε 2 πρωτοκολα,ctia και omtp.Αλλα τηλεφωνα δουλευουν με το ενα πρωτοκολο αλλα με το αλλο.Με εναν ανταπτορα ctia to omtp/omtp to ctia λυνεται αυτο. Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ την γνωστή κιτρινιλα στην οθόνη στο υψος των πλήκτρων. Αγορά από nok-shop.gr . Εχει κάνει κάποιος χρήση εγγύησης από το συγκεκριμένο μαγαζί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Επειδή είμαι νέο μέλος δεν γνωρίζω αν γράφω στο σωστό topic, οπότε την επιείκιά σας παρακαλώ. Το πρόβλημα έχει ως εξής: Πρίν περίπου ένα μήνα ο γιός μου έριξε το κινητό του στο νερό. Το πήρα αμέσως το σκούπισα όσο μπορούσα έβγαλα την sim tray και το έβαλα στο ρύζι. Σήμερα προσπάθησα να το ανοίξω αλλά τίποτα.το έβαλα στον φορτιστή και αναβοσβήνει το κόκκινο λεντάκι αλλά δεν ανάβει. Καμία ιδέα μπας και σωθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Link to comment
Share on other sites

Το πας σε έναν τεχνικο της περιοχής σου να καθαρίσει την υγρασία από μέσα, κανεις το σταυρό σου να μην έχει πάει εκεί που ΔΕΝ πρέπει, και περιμένεις ενημέρωση από εκείνον...
Link to comment
Share on other sites

Μούφα η Global Beta ROM αυτής της βδομάδας, φτιάχνει μεν το πρόβλημα με το WiFi που αντιμετώπισαν κάποιοι αλλά το πρόβλημα με τον Chrome που δε δουλεύει παραμένει. Έκανα υποβάθμιση στην Global Beta 8.3.15 και αναμένω διορθωμένη ROM προσεχώς. Αν δε το φτιάξουν, αντίο MiUI, hello LineageOS.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Επειδή είμαι νέο μέλος δεν γνωρίζω αν γράφω στο σωστό topic, οπότε την επιείκιά σας παρακαλώ. Το πρόβλημα έχει ως εξής: Πρίν περίπου ένα μήνα ο γιός μου έριξε το κινητό του στο νερό. Το πήρα αμέσως το σκούπισα όσο μπορούσα έβγαλα την sim tray και το έβαλα στο ρύζι. Σήμερα προσπάθησα να το ανοίξω αλλά τίποτα.το έβαλα στον φορτιστή και αναβοσβήνει το κόκκινο λεντάκι αλλά δεν ανάβει. Καμία ιδέα μπας και σωθεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Ότι σου έγραψε ο φίλος από πάνω ( ή το ανοίγεις μόνος σου να το στεγνώσεις αν έχεις εμπειρία και πιάνουν τα χέρια σου) και επίσης μην προσπαθείς άλλο να το ανάψεις μπορεί να γίνει χειρότερα
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.μετα την τελευταια αναβαθμιση ΟΤΑ σε miui 9.5.4 μου κανει το εξης κουλο απο το πουθενα.την sim1 της wind την βγαζει εκτος δικτυου αρκετες φορες ενω με καλουν ,και ενω σαν ενδειξει μου δειχνει οτι εχει σημα.αυτο συμβαινει και οταν παω να παρω τηλεφωνο.με αποτελεσμα να χανω παρα πολλα τηλεφωνα ...εχουμε καποια ενδειξη πως φτιαχνετε?
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για ενσύρματα ακουστικά δεν είναι θέμα βύσματος. Η σύνθετη αντίσταση που έχουν είναι το πρόβλημα (μετριέται σε Ohm) και διαφέρει απο μοντέλο σε μοντέλο.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

μετά από κάθε επανεκκίνηση τα τσεκ τα πράσινα γίνονται Χ κόκκινα και πχ το Google maps όταν βάζω διαδρομή μου βγάζει ότι είναι offline άρα δεν παίρνει δεδομένα. γιατί γίνεται αυτό μετά από επανεκκίνηση; μπορεί να το τσεκάρει κάποιος; είναι στο security το εικονίδιο, και μετά data usage... 09a6d081635484803d34e26d02023390.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

f0a70be4c2b980f658aa254170d1de0c.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Μούφα η Global Beta ROM αυτής της βδομάδας, φτιάχνει μεν το πρόβλημα με το WiFi που αντιμετώπισαν κάποιοι αλλά το πρόβλημα με τον Chrome που δε δουλεύει παραμένει. Έκανα υποβάθμιση στην Global Beta 8.3.15 και αναμένω διορθωμένη ROM προσεχώς. Αν δε το φτιάξουν, αντίο MiUI, hello LineageOS.

 

Εγώ άλλαξα σε developer τον Ιανουάριο. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι κ την προηγούμενη βδομάδα. Με την 8.3.22 όμως πέρα από το chrome που έγινε ανυπόφορος, κ το sot μειώθηκε κατά 30%.

Οπότε γύρισα κ σε stable 9.2.1. γιατί είδα ότι δεν θα έφτιαχναν κάτι στην 8.3.29, πέρα από την εφαρμογή της μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα σε developer τον Ιανουάριο. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι κ την προηγούμενη βδομάδα. Με την 8.3.22 όμως πέρα από το chrome που έγινε ανυπόφορος, κ το sot μειώθηκε κατά 30%.

Οπότε γύρισα κ σε stable 9.2.1. γιατί είδα ότι δεν θα έφτιαχναν κάτι στην 8.3.29, πέρα από την εφαρμογή της μουσικής.

Πρέπει να το φτιάξουν όμως αλλιώς το πρόβλημα θα περάσει και στις σταθερές ROMs αργά ή γρήγορα. Για την ώρα θα περιμένω μια βδομάδα ακόμα μένοντας στην 8.3.15 η οποία δουλεύει μια χαρά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Όσοι έχετε προβλήματα πιστεύω να μπαίνετε στην εφαρμογή που υπάρχει για αυτό το λόγο, να δηλώνεται εκεί το πρόβλημα μαζί με το log.

Εγώ κάποιες φορές που το έχω κάνει δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά το λύνουν.

Μάλιστα μια φορά πρότεινα να γίνεται να σβήνει ένα sms με swipe και δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά μετά από λίγο καιρό το πρόσθεσαν.

Έκανα βέβαια και κάποιες άλλες προτάσεις αλλά δεν τους άρεσαν μάλλον

Το να τα λέμε εδώ καλά είναι αλλά καλύτερα να τα λέμε εκεί που πρέπει. Επίσης στο official forum υπάρχει και το να κάνουμε confirm σε κάποιο πρόβλημα χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε νέο θέμα

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά σημαίνει ότι θα διορθωθούν τα όποια προβλήματα αφού τα αναγνωρίζουν.

 

Ποια προβληματα εγω δεν εντοπισα κανενα πλην την αφαιρεση των θεματων αλλα αυτο δεν ειναι αξιο λόγου καν.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποια προβληματα εγω δεν εντοπισα κανενα πλην την αφαιρεση των θεματων αλλα αυτο δεν ειναι αξιο λόγου καν.
ρε συ αρχίζεις και κουράζεις ότι το κινητό σου είναι το τέλειο και ότι ΌΛΟΙ οι άλλοι τα παραλεμε. νισάφι πια

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, το πρόβλημα που είχα είναι το εξής: ενώ διάβαζα για προβλήματα με την μπαταρία εγώ είχα 8+ ώρες sot πάντα με rom 9.5.1 stable από xiaomi.eu και πάντα με update. Όταν αποφάσισα να περάσω χειροκίνητα την rom με full wipes από TWRP και back up απο mi account εκεί κατάλαβα τι έλεγαν όλοι, με την ίδια rom ξαφνικά είχα τις μισές ώρες sot και στην χρήση μπαταρίας το "σύστημα Android" το ποσοστό του ήταν συνεχώς από 19%-22% πράγμα που δεν είχε φτάσει τόσο ποτέ!!!

Ψάχνοντας κάπου διάβασα ότι αν κάνεις full wipes και περάσεις rom χειροκίνητα τότε πρέπει να ξαναπεράσεις και το lazyflasher, ως μοναδική λύση που είχε μείνει το έκανα και τώρα βλέπω το σύστημα Android να είναι 11-12% και την μπαταρία να είναι ξανά στα προηγούμενα επίπεδα. Είναι δεύτερη μέρα και είναι πιο στρωτή, τώρα τι να σας πω ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ποτέ μα ποτέ σε κανένα από τα 4 κινητά (και με διαφορετική χρήση) το Android system δεν πέφτει κάτω από 20 % μόνο εάν σε σπάνιες καταστάσεις το sot ανέβει αρκετά οπότε πέφτουν τα ποσοστά του software (apps)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγω μιας και το λέτε το κοίταξα και στο δικό μου το android φαίνεται να καταναλώνει περί του 25-28% της ενέργειας της μπαταρίας. Του έκανα μια επανεκκίνηση και στο καπάκι το ποσοστό εκτοξεύτηκε στο 45%. Μετά απο λίγο κατέβηκε στο 34% και ευελπιστώ ότι με το πέρασμα των λεπτών θα ξαναπάει στο 25% περίπου. Αλλα σε καμμία περίπτωση δεν πέφτει κάτω απο εκεί, όπως ένας φίλος παραπάνω είπε για 12-13%, με τη χρήση κάπαιας εφαρμογής..... Το τι γινόταν με τις 1ες ROM όσον αφορά αυτόν τον τομέα δεν έχω ιδέα διότι τότε δεν έμπαινα σε διαδικασία να βλέπω αυτούς τους δείκτες, παρά μόνο μετά την την 9.2.0 όπου άρχισαν και όλα τα ευτράπελα με την μπαταρία. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι δεν ξέρω μήπως εγώ δεν κάνω κάτι σωστά, και το λέω αυτό διότι δεν έχω κανένα σενάριο εξοικονόμισης ενέργειας ανοικτό και ενεργοποιημένο, ούτε έχω, αυτόματα το κινητό να κλείνει εφαρμογές που είναι σε αδράνεια στο παρασκήνιο. Τα λεγόμενά μου είναι με βάσει πως είχα συνηθίσει να δουλεύω το κινητό με το που το πήρα.

Να τονίσω επίσης ότι με πλήρης φόρτιση το βράδυ στο 98%, και όλα κλειστά εκτός το GSM το πρωί το βλέπω και έχει κατέβει στο 91%, ενώ με τα ίδια δεδομένα στην αρχή ζήτημα να μου έπεφτε το βράδυ 1-2%. Απο κει και πέρα όλη τη διάρκεια της μέρα πηγαίνει απο το 91% στο 83% περίπου και επι συνολου με την ελαφριά χρήση που του κάνω εγώ θα μου την παλέψει γύρω στις 3 μέρες για να φτάσει στο 20%, ενώ παλαιότερα άνετα έφτανα περί τις 5 μέρες ! Τώρα αν βγάλω τις 3 μέρες θεωρούμμαι πολύ τυχερός !!

Αν έχετε κάτι επι των λεγομένων μου να μου πείτε ρίχτε το....

Τι στο καλό συμβαίνει?

Edited by mrmatchris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...