Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο best price πλεον το βρισκεις στα 300 ευρώ :blink:

νομιζω στα λεφτα του δεν εχει ανταγωνισμό πλεον ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακαρι να ερθει η Oreo γρηγορα που την περιμενει ποσος κοσμος.

 

Μαζί σου, ποτέ δεν διαφώνησα, και θα την βάλω και επιτόπου να ξέρεις! Όλοι θέλουμε να βελτιωθεί η εταιρία του κινητού μας, και ελπίζω οι ανακοινώσεις να είναι αλήθεια. Το ότι υποστηρίζει ακόμη G5 σημαίνει ότι θα πάμε και στην επόμενη έκδοση Android τουλάχιστον, απλά μην την περιμένεις πριν τα Χριστούγεννα και ανοίξουμε καινούργιο κύκλο!

 

@Voodoo και γενικά για το κινητό, η εμπειρία μου έως τώρα είναι,

 

πτώση μπύρας (πολύς!), καφέ, και νερού. Δεν έκανα καμία απολύτως ενέργεια, επιτόπου σκούπισα λίγο, αυτοί που έκαναν τη ζημιά τρελάθηκαν "ώχ, τι θα γίνει τώρα;", "χάλασε;" και τα λοιπά, εγώ cool και ήρεμος, "είναι αδιάβροχο". Δεν γνωρίζω τι θα γίνει στο μέλλον, και σίγουρα ΔΕΝ θα έκανα και μπάνιο στη θάλασσα με το κινητό (το αλάτι σκοτώνει!), αλλά η αδιαβροχοποίηση είναι πλέον απαραπίτητη (πάντα ήταν, απλά δεν υπήρχαν μοντέλα), ειδικά σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, με θάλασσα, πολύ ήλιο, αλάτι, ιδρώματα κ.α

 

Από πτώσεις τα έχουμε πάει πολύ χάλια, είναι το μόνο κινητό που μου έχει πέσει τόσες φορές από καινούργιο. Με μία Frosted Nilkin συνήθως, δεν έχει πάθει ούτε γρατζουνιά. Μου έχει πέσει από το ύψος της μηχανής (σταματημένος) με την πλάτη, όπως έβγαινα από το αυτοκίνητο 2 φορές, και "πολλές" σε διάφορες άλλες καταστάσεις. Μέχρι στιγμής καλά, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για το κινητο. Δεν αγοράζω κινητό για κάθε χρόνο, αυτό θέλω να έχει ζωή 2-3 χρόνια, έως ότου τα ΑΙ γίνουν πραγματικά χρήσιμα, γιατί τώρα είναι απλώς gimmicks, και προχωρήσει περισσότερο η τεχνολογία στις οθόνες/μπαταρία/κάμερες.

 

Τα standard του κινητού είναι εδώ, και είναι εντυπωσιακά.

 

http://www.lg.com/us/mobile-phones/g6/quality

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ όλα τα άλλα θέματα που έχω με το κινητό σήμερα μου όταν το άνοιξα και πήγα να μπω σε μια ελαφριά εφαρμογή το κινητό κόλλησε και ενώ περίμενα ότι θα βγάλει το μήνυμα ότι η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί αντ αυτού είδα το σήμα της lg και έκανε κάτι σαν reboot αλλά δεν ζήτησε κωδικό σιμ μετά. Γενικά είμαι απογοητευμένος με την συσκευή όταν σκέφτομαι συγκριτικά την εμπειρία μου με το optimus g. Ναι μεν είναι λιγα τα λεφτά συγκριτικά με άλλες αντίστοιχες συσκευές αλλά τόση αυξηση θερμοκρασίας σε ήπια και βαριά χρήση, σημαδια ir μέσα σε ένα εξάμηνο, γρατζουνιές διπλα στη θύρα φόρτισης πιθανότατα απ τον φορτιστή Παρ ότι το κινητό το προσέχω όσο πιο πολύ μπορώ και κολλήματα Και reboot τόσο συντομα ενώ από χαρακτηριστικά υποτίθεται ότι έπρεπε να πετάει.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ όλα τα άλλα θέματα που έχω με το κινητό σήμερα μου όταν το άνοιξα και πήγα να μπω σε μια ελαφριά εφαρμογή το κινητό κόλλησε και ενώ περίμενα ότι θα βγάλει το μήνυμα ότι η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί αντ αυτού είδα το σήμα της lg και έκανε κάτι σαν reboot αλλά δεν ζήτησε κωδικό σιμ μετά. Γενικά είμαι απογοητευμένος με την συσκευή όταν σκέφτομαι συγκριτικά την εμπειρία μου με το optimus g. Ναι μεν είναι λιγα τα λεφτά συγκριτικά με άλλες αντίστοιχες συσκευές αλλά τόση αυξηση θερμοκρασίας σε ήπια και βαριά χρήση, σημαδια ir μέσα σε ένα εξάμηνο, γρατζουνιές διπλα στη θύρα φόρτισης πιθανότατα απ τον φορτιστή Παρ ότι το κινητό το προσέχω όσο πιο πολύ μπορώ και κολλήματα Και reboot τόσο συντομα ενώ από χαρακτηριστικά υποτίθεται ότι έπρεπε να πετάει.

 

Η εμπειρία μου είναι τελείως διαφορετική μέσα στο δικό μου πρώτο εξάμηνο, με πολύ βαρυά χρήση, και καθόλου προσοχή. Έχεις κάνει reset? επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; αν έχεις κάνει και έχει ακόμη προβλήματα τότε επέστρεψέ το, και πες ότι σου κάνει restart χωρίς λόγο.

 

ΣΗΜ: καλά, οι γρατζουνιές δίπλα στη θύρα φόρτισης δεν είναι λόγος επιστροφής στο service, κοιτάω τώρα το δικό μου και δεν βλέπω τίποτα, και για να βάλω τον φορτιστή τον ψάχνω στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθεια σας αλλά θέλω να μιλήσετε ειλικρινά. Είμαι ανάμεσα στο lg g6 4/32 και στο HTC u ultra . δεν με απασχολεί το μέγεθος ούτε αν έχει θύρα ακουστικών τζακ .υπερτερεί κάπου θεαματικά το ένα από το άλλο που πρέπει να τό διαλεξω με κλειστά μάτια. Ευχαριστώ .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το HTC κάνει 270 το lg 330

 

Η βασική κάμερα του u ultra είναι σίγουρα καλύτερη ενώ έχει και καλά στέρεο ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα αυτο πως γινεται?
Δεν ξέρω ρε παιδιά. Ούτε εγώ περίμενα το μέταλλο να είναι τόσο ευαίσθητο κι όμως είναι γρατσουνιές. Προφανώς και αυτό δεν είναι λόγος για σέρβις αλλά είναι το ir? Η θα το πάω θα είμαι μια εβδομάδα χωρίς κινητό ουσιαστικά και θα μου πουν δεν γίνεται κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο, τα είπαμε και και πριν μέρες .... ήδη έπρεπε να είχες πάει το κινητό στο σέρβις!

Δυστυχώς έπεσες στην περίπτωση που κάτι στο κινητό σου ανεβάζει θερμοκρασία (ίσως πλακέτα, ίσως προβληματική μπαταρία ή ότι άλλο)! Εφόσον έχεις ήδη κάνει επαναφορά και δεν είδες κάτι διαφορετικό προς το καλύτερο, τότε πας στο σέρβις χθες.

Γιατί ταλαιπωρείς τον εαυτό σου? Το κινητό είναι ένα μαραφέτι που (δυστυχώς) το έχουμε συνεχώς πάνω μας, για δουλειά, για ευχαρίστηση, για φωτογραφίες. Αν σου κάνει την ζωή δύσκολη πας και το διορθώνεις και δεν αναλώνεσαι σε φόρουμ να περνάνε άδικα οι μέρες! Όσο για τις γρατσουνιές , έχω δει πανάκριβα iphone που έχουν σημαδάκια στο ίδιο σημείο. Εγώ προσωπικά το βάζω πάντα χειρουργικά και σε σούπερ slow motion! :p Αν τώρα στα σκοτάδια κάνει κάποιος προσπάθειες να βρει την τρύπα, εεεε, τότε μην διαμαρτύρεται μετά. (ΔΕΝ μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα, αλλά γενικά)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο, τα είπαμε και και πριν μέρες .... ήδη έπρεπε να είχες πάει το κινητό στο σέρβις!

Δυστυχώς έπεσες στην περίπτωση που κάτι στο κινητό σου ανεβάζει θερμοκρασία (ίσως πλακέτα, ίσως προβληματική μπαταρία ή ότι άλλο)! Εφόσον έχεις ήδη κάνει επαναφορά και δεν είδες κάτι διαφορετικό προς το καλύτερο, τότε πας στο σέρβις χθες.

Γιατί ταλαιπωρείς τον εαυτό σου? Το κινητό είναι ένα μαραφέτι που (δυστυχώς) το έχουμε συνεχώς πάνω μας, για δουλειά, για ευχαρίστηση, για φωτογραφίες. Αν σου κάνει την ζωή δύσκολη πας και το διορθώνεις και δεν αναλώνεσαι σε φόρουμ να περνάνε άδικα οι μέρες! Όσο για τις γρατσουνιές , έχω δει πανάκριβα iphone που έχουν σημαδάκια στο ίδιο σημείο. Εγώ προσωπικά το βάζω πάντα χειρουργικά και σε σούπερ slow motion! :p Αν τώρα στα σκοτάδια κάνει κάποιος προσπάθειες να βρει την τρύπα, εεεε, τότε μην διαμαρτύρεται μετά. (ΔΕΝ μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα, αλλά γενικά)

Το ξέρω απλώς ρωτάω και εσας Μήπως συμβαίνει και σε κανέναν άλλο να ξέρω τι να πω και στο σέρβις σε περίπτωση που μου ρίξουν πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όποιον ενδιαφέρεται δίνω μια Spigen Rugged Armor σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Έχω άλλες 3 θήκες οπότε λέω αυτή να την δώσω.

Τιμή και φωτό με πμ.

 

Μερσί!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε πότε θα πάρουμε update σε Android oreo? Κάτι είχα δει ότι θα αρχίσει το roll-out τέλη Απριλίου....
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα λένε πως θα γίνει σταδιακά μέχρι τέλος του μήνα ...

Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις με αυτούς και δεν θα ήταν έκπληξη να καλοκαιριάσουμε για να την δούμε!

Το μόνο που μας χαροποιεί είναι πως αλλάζει πολιτική η Lg στο θέμα των αναβαθμίσεων --->>> https://www.xblog.gr/lg-software-upgrade-center/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ... Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στην συγκεκριμένη συσκευή, το μόνο που με κρατάει πίσω είναι το θέμα της εγγύησης. Τι ισχύει τελικά για αυτήν την συσκευή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οτι έχουμε πει.

Ευρωπαϊκό με απόδειξη αγοράς = 2 χρόνια εγγύηση.

Καλησπέρα στο φόρουμ... Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στην συγκεκριμένη συσκευή, το μόνο που με κρατάει πίσω είναι το θέμα της εγγύησης. Τι ισχύει τελικά για αυτήν την συσκευή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ όλα τα άλλα θέματα που έχω με το κινητό σήμερα μου όταν το άνοιξα και πήγα να μπω σε μια ελαφριά εφαρμογή το κινητό κόλλησε και ενώ περίμενα ότι θα βγάλει το μήνυμα ότι η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί αντ αυτού είδα το σήμα της lg και έκανε κάτι σαν reboot αλλά δεν ζήτησε κωδικό σιμ μετά. Γενικά είμαι απογοητευμένος με την συσκευή όταν σκέφτομαι συγκριτικά την εμπειρία μου με το optimus g. Ναι μεν είναι λιγα τα λεφτά συγκριτικά με άλλες αντίστοιχες συσκευές αλλά τόση αυξηση θερμοκρασίας σε ήπια και βαριά χρήση, σημαδια ir μέσα σε ένα εξάμηνο, γρατζουνιές διπλα στη θύρα φόρτισης πιθανότατα απ τον φορτιστή Παρ ότι το κινητό το προσέχω όσο πιο πολύ μπορώ και κολλήματα Και reboot τόσο συντομα ενώ από χαρακτηριστικά υποτίθεται ότι έπρεπε να πετάει.

 

Κι εμενα το κινητο ανεβαζε θερμοκρασια οταν το πηρα, με ανοιχτα τα δεδομενα συνηθως.

Το πηγα στην procordia, μου αλλαξαν αυθημερον το καπακι της μπαταριας και επιδιορθωθηκε το προβλημα αμεσως.

Δεν ξανανεβασε θερμοκρασια απο τοτε.

Πριν εφτανε πενηντα βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα λένε πως θα γίνει σταδιακά μέχρι τέλος του μήνα ...

Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις με αυτούς και δεν θα ήταν έκπληξη να καλοκαιριάσουμε για να την δούμε!

Το μόνο που μας χαροποιεί είναι πως αλλάζει πολιτική η Lg στο θέμα των αναβαθμίσεων --->>> https://www.xblog.gr/lg-software-upgrade-center/

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Για πληρη οθονη στο lg g6:

 

1) Type the following commands in adb/fastboot environment (adb shell) on your PC after connecting the phone in file transfer mode and usb debugging is on:

· Hide Status Bar only type:

adb shell settings put global policy_control immersive.status=*

· Hide Navigation Bar only type:

adb shell settings put global policy_control immersive.navigation=*

· Hide Both Bars type:

adb shell settings put global policy_control immersive.full=*

· Back to normal/default state:

adb shell settings put global policy_control null*

 

2) For the H870 the code *#546368#*870# works to Enable force long display in svc menu

 

3) download fingerprint quick action in playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ztc1997.fingerprint2sleep to use fingerprint as back and home button

 

4) if you want more control, download button mapper in playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=flar2.homebutton, assign volume down button hold for recents, and volume up button hold for toggle notification OR

 

5) download https://play.google.com/store/apps/details?id=com.conena.navigation.gesture.control to have iphone X gesture control

Τα έχει κάνει κάποιος τα παραπάνω; Διαβάζω ότι αν γενικά πειράξεις την navigation bar έχεις battery drain

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα ότι σε κινητά όπου δεν γίνονται security updates όπως τα lg πχ καλό θα ήταν να βάζαμε antivirus.. Ισχύει κάτι τέτοιο η βλακείες λένε;.. Ειδικα αυτοί που κάνουν τραπεζικές συναλλαγές με το κινητό κτλ..

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι και πόσο αξιόπιστα είναι τα anti-virus, δεν είμαι σίγουρος από τι μπορούν να σε σώσουν και ποια είναι καλά, επίσης τι κόστος έχουν σε μπαταρία και ταχύτητα στη συσκευή.

για εμένα κοινή λογική αρκεί:

1. Δεν κατεβάζουμε άγνωστες εφαρμογές, ειδικά εκτός play store.

2. Κοιτάμε τα δικαιώματα που ζητούνται, πχ αν μια εφαρμογή φακού θέλει internet & storage access δεν είναι καλό.

3. Οι τράπεζες συνήθως έχουν και άλλες δικλείδες ασφαλείας, όπως κωδικός μίας χρήσης πχ μέσω SMS.

 

επίσης μπορείς πάντα να καταγγείλεις μια μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή στην κάρτα σου, μου έχει τύχει και μου επέστρεψαν τα χρήματα.

 

παρόλα αυτά η LG θα έπρεπε να στέλνει security updates κάθε μήνα. Την επόμενη φορά που θα πάρω τηλέφωνο θα είναι pixel η androidone. Η κατάσταση με τα updates είναι απαράδεκτη σχεδόν σε όλους τους κατασκευαστές, ακόμη και αυτοί που τα πάνε καλά φέτος μπορεί να τα παρατήσουν του χρόνου όπως έγινε με την Motorola πχ μόλις την πούλησε η Google, συνέχιζαν να διαφημίζουν γρήγορα updates αλλά το Moto X Play πήρε nougat αφού βγήκε το oreo.

 

μφχ

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι και πόσο αξιόπιστα είναι τα anti-virus, δεν είμαι σίγουρος από τι μπορούν να σε σώσουν και ποια είναι καλά, επίσης τι κόστος έχουν σε μπαταρία και ταχύτητα στη συσκευή.

για εμένα κοινή λογική αρκεί:

1. Δεν κατεβάζουμε άγνωστες εφαρμογές, ειδικά εκτός play store.

2. Κοιτάμε τα δικαιώματα που ζητούνται, πχ αν μια εφαρμογή φακού θέλει internet & storage access δεν είναι καλό.

3. Οι τράπεζες συνήθως έχουν και άλλες δικλείδες ασφαλείας, όπως κωδικός μίας χρήσης πχ μέσω SMS.

 

επίσης μπορείς πάντα να καταγγείλεις μια μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή στην κάρτα σου, μου έχει τύχει και μου επέστρεψαν τα χρήματα.

 

παρόλα αυτά η LG θα έπρεπε να στέλνει security updates κάθε μήνα. Την επόμενη φορά που θα πάρω τηλέφωνο θα είναι pixel η androidone. Η κατάσταση με τα updates είναι απαράδεκτη σχεδόν σε όλους τους κατασκευαστές, ακόμη και αυτοί που τα πάνε καλά φέτος μπορεί να τα παρατήσουν του χρόνου όπως έγινε με την Motorola πχ μόλις την πούλησε η Google, συνέχιζαν να διαφημίζουν γρήγορα updates αλλά το Moto X Play πήρε nougat αφού βγήκε το oreo.

 

μφχ

 

Να σου πω την αληθεια αν ηταν να επαιρνες pixel θα το ειχες παρει ηδη αλλα κοστιζει τουλαχιστον τα 2πλασια χρηματα το pixel 2 xl και εχει θεμα με την εγγυηση του.Επισης απο Android one κινητα μονο τα nokia(που τωρα σιγα σιγα ανεβαινουν)και τα oneplus ειναι που κατι κανουν αλλα και αυτα κοστιζουν παρα πανω.

 

Ειναι οντως ψιλο ξενερα που τωρα καθομαστε ολοι και περιμενουμε ποτε θα παρουμε android 8 το G6 τελευταιοι απο ολους(γιαυτο εχει παγωσει το θεμα τις τελευταιες μερες) και κριμα απο αυτες τις ''λεπτομερειες'' να θαβεται το κινητο.

 

Ενα αλλο παραπονο που εχω με το κινητο ειναι και στο κομματι των γραφικων στα παιχνιδια.

Στο Hearthstone συγκεκριμενα που παιζω εχει αρκετες φορες μικρο κολληματα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Το ειχα βαλει διπλα σε Oneplus5t(με snap835 δηλαδη)και δυστηχως η διαφορα την καταλαβαινει ακομα και οποιος δεν ασχολειται με κινητα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει,παρολο που ο snap821 εννοειται οτι ειναι δυνατος.Κατι τετοιο αργοτερα διαβασα και σε gsmarena.

All in all, the G6 does very well in CPU-intensive tasks, and is below average in graphics-specific tests.

https://www.gsmarena.com/lg_g6-review-1590p5.php

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

καθε 1080p κινητο αντιμετωπιζει μικροτερο φορτιο γραφικων απο καθε 1440p

ναι φυσικα θα μπορουσε το g6 να ταν 1080p και φυσικα και θα πρεπε να εχει ρυθμιση αναλυσης στο menu

παρολα αυτα αλλαζει μεσω adb

 

επισης καθε κινητο με 835 ζεσταινεται λιγοτερο απο καθε κινητο με 821 καθως εχει 10nm o 835

οποτε σε συνεχες gaming ο 821 ενδεχεται γρηγοροτερα να κανει throttling

 

οταν λοιπον συνδιαζεις 1080p + 835 προφανως ειναι ανετοτερο απο 1440p + 821

το g6 απευθυνεται σε χρηστες που θελουν κορυφαιες καμερες σε κορυφαια τιμη

για gaming κτλ υπαρχουν πολλλλλλαααααα κινητα να επιλεξεις, οπως το v30, και φυσικα ακριβοτερα

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια αν ηταν να επαιρνες pixel θα το ειχες παρει ηδη αλλα κοστιζει τουλαχιστον τα 2πλασια χρηματα το pixel 2 xl και εχει θεμα με την εγγυηση του.Επισης απο Android one κινητα μονο τα nokia(που τωρα σιγα σιγα ανεβαινουν)και τα oneplus ειναι που κατι κανουν αλλα και αυτα κοστιζουν παρα πανω.

 

Ειναι οντως ψιλο ξενερα που τωρα καθομαστε ολοι και περιμενουμε ποτε θα παρουμε android 8 το G6 τελευταιοι απο ολους(γιαυτο εχει παγωσει το θεμα τις τελευταιες μερες) και κριμα απο αυτες τις ''λεπτομερειες'' να θαβεται το κινητο.

https://www.gsmarena.com/lg_g6-review-1590p5.php

 

όντως ο λόγος που δεν πήρα pixel ήταν η τιμή (πριν είχα Nexus 5x).

Αλλά το μετάνιωσα γιατί αν και γλίτωσα λεφτά δεν πρόκειται να το κρατήσω 2 χρόνια, με τόσες καθυστερήσεις στα security updates & oreo / android P αν έρθει ποτέ στο μέλλον.

Οπότε τουλάχιστο εγώ, την επόμενη φορά θα πληρώσω παραπάνω για να έχω updates και αν δεν έχω αρκετά χρήματα για pixel θα πάρω κάτι σαν το xiaomi mi A1. Δέχομαι ότι το LG G6 έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την τιμή του αλλά για εμένα κινητό με τέτοια υποστήριξη είναι πρόβλημα ασφαλείας.

Άντε τώρα το ανέχομαι με security update Jan 2018, 4 μήνες πίσω, αλλά υποψιάζομαι ότι του χρόνου τέτοια εποχή θα είμαστε 12 μήνες πίσω - μακάρι να πέσω έξω.

Link to comment
Share on other sites

καθε 1080p κινητο αντιμετωπιζει μικροτερο φορτιο γραφικων απο καθε 1440p

ναι φυσικα θα μπορουσε το g6 να ταν 1080p και φυσικα και θα πρεπε να εχει ρυθμιση αναλυσης στο menu

παρολα αυτα αλλαζει μεσω adb

 

επισης καθε κινητο με 835 ζεσταινεται λιγοτερο απο καθε κινητο με 821 καθως εχει 10nm o 835

οποτε σε συνεχες gaming ο 821 ενδεχεται γρηγοροτερα να κανει throttling

 

οταν λοιπον συνδιαζεις 1080p + 835 προφανως ειναι ανετοτερο απο 1440p + 821

το g6 απευθυνεται σε χρηστες που θελουν κορυφαιες καμερες σε κορυφαια τιμη

για gaming κτλ υπαρχουν πολλλλλλαααααα κινητα να επιλεξεις, οπως το v30, και φυσικα ακριβοτερα

 

Εχει επιλογη για gaming στην οποια ριχνει την αναλυση(και settings υποθετω) για να γλυτωσει μπαταρια,παλι ιδια ομως συμπεριφορα εχει μεσα στο παιχνιδι.

 

Για throttling παντως δεν διαβασα κατι να αναφερει το gsmarena,ενω το ειχε αναφερει στο p10 πχ.

 

Παντως(αν και δεν ξερω αν πρεπει οντως να μας κανει να νιωσουμε και πολυ καλυτερα)διαβαζω και στο διπλα θεμα του HTC U11(ναυαρχιδα της εταιρειας μεχρι να βγει το U11 φετος)οτι σε security patch εχουν μεινει στου Νοεμβριου,ακομα χειροτερα και απο εμας δηλαδη(βεβαια android 8 πρεπει να εχει απο το 2017).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

όντως ο λόγος που δεν πήρα pixel ήταν η τιμή (πριν είχα Nexus 5x).

Αλλά το μετάνιωσα γιατί αν και γλίτωσα λεφτά δεν πρόκειται να το κρατήσω 2 χρόνια, με τόσες καθυστερήσεις στα security updates & oreo / android P αν έρθει ποτέ στο μέλλον.

Οπότε τουλάχιστο εγώ, την επόμενη φορά θα πληρώσω παραπάνω για να έχω updates και αν δεν έχω αρκετά χρήματα για pixel θα πάρω κάτι σαν το xiaomi mi A1. Δέχομαι ότι το LG G6 έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την τιμή του αλλά για εμένα κινητό με τέτοια υποστήριξη είναι πρόβλημα ασφαλείας.

Άντε τώρα το ανέχομαι με security update Jan 2018, 4 μήνες πίσω, αλλά υποψιάζομαι ότι του χρόνου τέτοια εποχή θα είμαστε 12 μήνες πίσω - μακάρι να πέσω έξω.

 

Και εγω δυστηχως αυτο σκεφτομαι.Ναι μεν εχει παρα πολλα πραγματα που αγαπω το G6 οπως την wide camera,το ανετο χρηση για ενα χερι λογω μεγεθους,την αδιαβροχοποιηση(ας μην χρειαστει ποτε βεβαια να δοκιμασω αν λειτουργει),την κορυφαια Ips οθονη(απο τις καλυτερες στην αγορα για μενα διπλα στα Iphone),την καλη μπαταρια αλλα δυστηχως σε updates(κανονικα και security)και στο skin της LG με εχει απογοητευσει( ram management θα μπορουσε και καλυτερα με μονο 1.3gb ελευθερα απο τα 4).

 

Δηλαδη ναι μεν σαν συσκευη ειναι value for money αλλα σκεφτομαι οτι αν ειναι να παρω μια να την κρατησω καιρο δυστηχως πρεπει να δωσω καποια παραπανω χρηματα,ειτε για το Oneplus6,ειτε ισως για το V30 που κοντραρει στα ισια το νεο G7 και σε μερικα πραγματα ειναι και καλυτερο(μεγαλυτερη μπαταρια,poled οθονη,δεν εχει notch,νομιζω καλυτερο dac για τα ακουστικα).

 

Θελω ομως να δω και το oreo που περιμενουμε τοσο καιρο στο G6 τι λεει,αλλα αργει.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση με το 5x, δεν στέκει.

Στο 5x έπρεπε να έχεις το φορτιστή πάνω σου. Αν άνοιγες και το GPS, αντίο ζωή. Ούτε μια ώρα δεν άντεχε.

Κι αυτή η συνεχής ενασχόληση με τα μηνιαία updates ήταν θέμα. Αν δεν υπήρχε το flashfire δεν νομίζω να έμπαινα στον κόπο να ξαναστείνω το κινητό κάθε μήνα (Nexus σημαίνει root).

Τώρα βέβαια, η καθυστέρηση λήψης του Oreo, εμένα με πειράζει. Υπομονή όμως. Στον Καναδά ξεκίνησε το update. Σε μερικές βδομάδες θα το έχουμε.

Στο 5x πάντως το Oreo σ ε ρ ν ό τ α ν.

Το g6 είναι ένα τηλέφωνο. Το παίρνεις για να μην ασχολείσαι.

Τα Nexus/Pixel θέλουν στοργή και φροντίδα.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...