Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυρίως σε 3g. Σε 2g σε ελάχιστες περιπτωσεις που έχω πιασει σε idle η κλήση έχει βγει κανονικά.

Το παρατηρώ και ίσως δοκιμασω αλλη συσκευή καμια μέρα. Λογο δουλειας πραγματοποιώ καμια 70ρια κλήσεις τη μέρα και οτι πρόβλημα υπάρχει το επιβεβαιώνω σύντομα.

Ήμουν Αθήνα για 3ημερο και δεν έκανε κιχ. Μου μυρίζει πρόβλημα δικτυου στα Χανιά.

Edited by skoulikomirmigot
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εδω και 2 μέρες χάνω κλήσεις στο σπιτι στο κέντρο της Λαρισας , παρατήρησε καποιος άλλος το ίδιο;. Και μια άλλη ερωτηση, ειναι προτιμώτερο το 4g σε κλειστους χώρους; παιζει και αυτο ρόλο στις κλησεις;
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μέρες χάνω κλήσεις στο σπιτι στο κέντρο της Λαρισας , παρατήρησε καποιος άλλος το ίδιο;. Και μια άλλη ερωτηση, ειναι προτιμώτερο το 4g σε κλειστους χώρους; παιζει και αυτο ρόλο στις κλησεις;

 

Στην Αθήνα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Αν είσαι σε 4g και έρθει κλήση σε γυρνάει σε 3g ή 2g, εκτός αν εχεις ενεργοποιήσει το Volte (οπότε και σε κρατάει σε 4g)

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Αν είσαι σε 4g και έρθει κλήση σε γυρνάει σε 3g ή 2g, εκτός αν εχεις ενεργοποιήσει το Volte (οπότε και σε κρατάει σε 4g)

Οχι δεν εχω το Volte, Ισως ειναι προβλημα εδω της Λάρισας; ....:O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στον Βόλο δεν έχω τέτοιο θέμα, αν και μερικές φορές αργούν να παραδοθούν sms.

 

Πάντως ορισμένοι κράζουν την Vodafone που τους πετάει εύκολα σε 2G για να μην χάνουν κλήσεις και εδώ, όπως και στο άλλο νήμα της Cosmote υπάρχουν παράπονα για χαμένες κλήσεις επειδή η Cosmote τους κρατάει με μισή μπάρα σε 4G και 3G! Πλάκα έχει:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στον Βόλο δεν έχω τέτοιο θέμα, αν και μερικές φορές αργούν να παραδοθούν sms.

 

Πάντως ορισμένοι κράζουν την Vodafone που τους πετάει εύκολα σε 2G για να μην χάνουν κλήσεις και εδώ, όπως και στο άλλο νήμα της Cosmote υπάρχουν παράπονα για χαμένες κλήσεις επειδή η Cosmote τους κρατάει με μισή μπάρα σε 4G και 3G! Πλάκα έχει:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Επειδή ημουν πριν στη vodafone, προτιμώ να μου έρθει η κλήση σε μήνυμα και να παρω εγώ πίσω...παρά να σερφάρω και να με γυρνάει σε Ε όπως η αγαπημένη κόκκινη...1000 φορές αυτό με τη cosmote

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε τη συσκευή σου για να μη σε γυρνάει.

 

Επειδή τις δουλεύω και τις 2 ταυτόχρονα, ναι, η Cosmote έχει ξεφύγει σε 3G και 4G κάλυψη, ιδίως σε επαρχία, αλλά έχει αρκετά θεματάκια με τον ήχο (ιδίως στο 2G) και με υπο-λειτουργικότητα του δικτύου σε αρκετές περιπτώσεις (αναφορικά με κλήσεις/sms).

 

Αλλά οκ, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα:p Σίγουρα το τελικό συμπέρασμα είναι πάρε τη μία και βάρα την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε τη συσκευή σου για να μη σε γυρνάει.

 

Επειδή τις δουλεύω και τις 2 ταυτόχρονα, ναι, η Cosmote έχει ξεφύγει σε 3G και 4G κάλυψη, ιδίως σε επαρχία, αλλά έχει αρκετά θεματάκια με τον ήχο (ιδίως στο 2G) και με υπο-λειτουργικότητα του δικτύου σε αρκετές περιπτώσεις (αναφορικά με κλήσεις/sms).

 

Αλλά οκ, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα:p Σίγουρα το τελικό συμπέρασμα είναι πάρε τη μία και βάρα την άλλη.

 

Για μενα μονο Wind,κραταει 3G/4G ακομα και με μιση μπαρα και δεν χανω ποτε κληση.Ποτε δεν εχασα κληση λογω σηματος στη Wind.Και εχουμε οικογενειακως απο το 2012.

Με Cosmote δεν ειχα θεμα οπως αυτο,αλλα εχει τυχει μια φορα να μη βγαινει κληση απο whats up.Οσο για τον ηχο στο 2G και τα δεδομενα,δεν κουνιεται φυλλο.Με Wind εχω με διαφορα καλυτερο ηχο και παιρνω κανονικα notifications καθως και στελνω στο messenger ή μπαινω στο 0.facebook.Με τις αλλες εισαι μη σου τυχει να μην εχεις 3G.Στο κεντρο που εχω θεμα,εψαχνα να βρω 3G ειδικα με τη Vodafone.Με τη Wind πιο καλα και η Cosmote ειναι η μονη που εχει.

 

Και το λεω απο εμπειρια δικια μου και τουπατερα μου οπου μιλαει γυρω στα 500' προς ολους το μηνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ημουν πριν στη vodafone, προτιμώ να μου έρθει η κλήση σε μήνυμα και να παρω εγώ πίσω...παρά να σερφάρω και να με γυρνάει σε Ε όπως η αγαπημένη κόκκινη...1000 φορές αυτό με τη cosmote

 

H Vodafone παίζει με εταιρικούς πελάτες. Καταλαβαίνεις ότι δε θέλουν να χάνουν κλήσεις σε καμία περίπτωση. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χθες πάλι γύρω στις 3 το μεσημέρι δεν είχε δίκτυο καθόλου η Cosmote για αρκετή ώρα, στη περιοχή της Θεσσαλονίκης! Το παρατήρησε κανείς;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όντως! Ήμουν στο λεωφορείο πηγαίνοντας ανατολικά και από το Ιπποκράτειο έως Κηφισιά δεν είχα ούτε γραμμή 3g και 4g, ούτε καν στη Βούλγαρη.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως! Ήμουν στο λεωφορείο πηγαίνοντας ανατολικά και από το Ιπποκράτειο έως Κηφισιά δεν είχα ούτε γραμμή 3g και 4g, ούτε καν στη Βούλγαρη.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χαχα,επεσε η κοσμοτε σημερα; Πραγματικα μονο για κινητη μια 2η καρτα.Αμα φερει η Wind καλυψη 4G/3G σε επιπεδο κοσμοτε,τελειωσε.

Edited by XP130TD
Εκτός θέματος

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απλά τραγική η Cosmote τώρα, στην περιοχή Νοσοκομείου/Γορίτσας, στον Βόλο. Οκ, μπορεί να υπάρχει πολύ αυξημένος φόρτος στην πόλη και στα περίχωρα λόγω του Τελικού Κυπέλου, αλλά να μην μπορείς να πάρεις καθόλου τηλέφωνο, ούτε μέσω 2G ούτε μέσω 3G;;;:wacko: 1 στις 10 προσπάθειες πετυχαίνει. Έλεος
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Αλλά για να υλοποιηθεί το VoLTE και το VoWiFi στην πλειονότητα των συνδρομητών και στην πλειονότητα των συσκευών απέχουμε ακόμη κανά 2-3 χρονάκια, οπότε επί του παρόντος, επαναλαμβάνω πως είναι ανεπίτρεπτο αυτό που συμβαίνει. Και, ακόμη και στην περίπτωση των VoLTE/VoWiFi, αν ο άλλος συνδρομητής δεν το διαθέτει και είναι φουλαρισμένο το δίκτυο, απλά εγώ θα καλώ και εκείνος θα φαίνεται με κλειστό τηλέφωνο. Άρα πάλι στα ίδια καταλήγουμε.:p Κατανοώ το ότι μπορεί να συμβεί αυτό κάποιες φορές και ότι τα δίκτυα δεν είναι σχεδιασμένα έτσι και μπλα-μπλα, αλλά το να μην μπορείς να βγάλεις κλήση για πολλή ώρα (πάνω από μισάωρο) ούτε από 2G ούτε από 3G είναι ανεπίτρεπτο. Τους τα χαρίζω τα speedtests. Ευτυχώς έχω και άλλον πάροχο και έκανα τη δουλειά μου.
Link to comment
Share on other sites

Απλά τραγική η Cosmote τώρα, στην περιοχή Νοσοκομείου/Γορίτσας, στον Βόλο. Οκ, μπορεί να υπάρχει πολύ αυξημένος φόρτος στην πόλη και στα περίχωρα λόγω του Τελικού Κυπέλου, αλλά να μην μπορείς να πάρεις καθόλου τηλέφωνο, ούτε μέσω 2G ούτε μέσω 3G;;;:wacko: 1 στις 10 προσπάθειες πετυχαίνει. Έλεος

Γιατί όλοι Cosmote είχαν στον τελικό κυπέλλου; ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι! Αλλά Πιθανολογώ πως βρισκόταν αρκετοί με Cosmote συν οι πιο μόνιμοι συνδρομητές της περιοχής. Δεν εξηγείται αλλιώς (εκτός και αν συνέπεσε με κάποια βλάβη άλλου τύπου, αλλά τόσο τυχαίο δεν το νομίζω:p)
Link to comment
Share on other sites

Χθες πάλι γύρω στις 3 το μεσημέρι δεν είχε δίκτυο καθόλου η Cosmote για αρκετή ώρα, στη περιοχή της Θεσσαλονίκης! Το παρατήρησε κανείς;

Έπεσε ένας κόμβος παιδιά, στηνΘεσ/νίκη κεντρικά, απο ανθρώπινο λάθος. Εντάξει συμβαίνουν και αυτά. Και οι τεχνικοί άνθρωποι είναι και η στραβη δεν θέλει πολύ να γίνει.

 

 

 

Όντως! Ήμουν στο λεωφορείο πηγαίνοντας ανατολικά και από το Ιπποκράτειο έως Κηφισιά δεν είχα ούτε γραμμή 3g και 4g, ούτε καν στη Βούλγαρη.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου, αυτό δεν έχει σχέση με το οτι έγινε στην Θεσ/νίκη, ουτε είχε πρόβλημα ολόκληρο το δίκτυο της Cosmote.

Μην φτάνουμε σε υπερβολές τώρα για ενα ανθρώπινο λάθος που συνέβει στην Θεσ/νίκη, έπεσε το δίκτυο στην Αθήνα! Ημαρτον!

Πιθανότατα κάτι μπλόκαρε στο κινητό σου την δεδομένη στιγμή και σε έβγαλε εκτός δικτύου.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε ένας κόμβος παιδιά, στηνΘεσ/νίκη κεντρικά, απο ανθρώπινο λάθος. Εντάξει συμβαίνουν και αυτά. Και οι τεχνικοί άνθρωποι είναι και η στραβη δεν θέλει πολύ να γίνει.

 

 

 

 

 

Φίλε μου, αυτό δεν έχει σχέση με το οτι έγινε στην Θεσ/νίκη, ουτε είχε πρόβλημα ολόκληρο το δίκτυο της Cosmote.

Μην φτάνουμε σε υπερβολές τώρα για ενα ανθρώπινο λάθος που συνέβει στην Θεσ/νίκη, έπεσε το δίκτυο στην Αθήνα! Ημαρτον!

Πιθανότατα κάτι μπλόκαρε στο κινητό σου την δεδομένη στιγμή και σε έβγαλε εκτός δικτύου.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Είπα εγώ ότι είχε πρόβλημα όλη η κοσμοτε ή όλη η Θεσσαλονίκη? Μπορεί να ήταν σύμπτωση με το γεγονός που αναφέρεις και απλά κάτι να συνέβαινε με τη κεραία στη Βούλγαρη. Την ίδια στιγμή με κοσμοτε ήταν ένα iphone 5s και ένα honor 8 και κανένα δεν είχε σήμα. Δεν έχω λόγω να υπερβάλλω σε κάτι ούτως ή άλλος ήταν παροδικό και δεν έπαθα και κάτι αν δε μπορώ να στείλω ένα μήνυμα για 5 λεπτά που θα περάσω από εκεί.

Ποια Αθήνα; Ιπποκράτειο, Κηφισιά, Βούλγαρη είναι περιοχές ανατολικά στην Θεσ/νίκη:p

 

Katsiani Ιπποκράτειο είναι νοσοκομείο, πηγαίνοντας ανατολικά είναι η Βούλγαρη και η Κηφισιά. Τώρα η Αθήνα που ανέφερε ο fanatikos δε ξέρω...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ ότι είχε πρόβλημα όλη η κοσμοτε ή όλη η Θεσσαλονίκη? Μπορεί να ήταν σύμπτωση με το γεγονός που αναφέρεις και απλά κάτι να συνέβαινε με τη κεραία στη Βούλγαρη. Την ίδια στιγμή με κοσμοτε ήταν ένα iphone 5s και ένα honor 8 και κανένα δεν είχε σήμα. Δεν έχω λόγω να υπερβάλλω σε κάτι ούτως ή άλλος ήταν παροδικό και δεν έπαθα και κάτι αν δε μπορώ να στείλω ένα μήνυμα για 5 λεπτά που θα περάσω από εκεί.

 

 

Katsiani Ιπποκράτειο είναι νοσοκομείο, πηγαίνοντας ανατολικά είναι η Βούλγαρη και η Κηφισιά. Τώρα η Αθήνα που ανέφερε ο fanatikos δε ξέρω...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε και την περιοχή γύρω από το νοσοκομείο Ιπποκράτειο τη λέμε,αυτό εννοώ:)

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά. Μπερδεύτηκα με Αθήνα. Ιπποκράτειο και ίσια επάνω την Κηφισίας βγαίνεις Κηφισιά.

Ταιριάζουν και μπερδεύτηκα νομίζοντας ότι ο φίλος μιλούσε για Αθήνα!

 

Σόρρυ!

 

Όσον αφορά όμως το συμβάν ισχύει. Παίχτηκε βλακεία στην Καρόλου.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες που ήμουν πριν από περίπου ένα μήνα ήταν όντως καλή η cosmote. Στο κέντρο που κοίταξα είχα φουλ από band 7. Στον Άγιο Ιωάννη στη λιμνούλα εκεί στις ταβέρνες μόνο Η+ και που και πού έπιανε αδύναμο 4g από band 3.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...