Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δε βάζετε το block this που είναι free και κόβει τα πάντα χωρίς προβλήματα?

 

Κάνει πραγματικά καλή δουλειά, αλλά σε πολλές συσκευές δε δουλεύει σωστά πλέον. Σε όσες δουλεύει το προτιμώ και εγώ, αλλά μάλλον το έχουν εγκαταλείψει.

Από το site του : Updated ... March 15, 2016

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα ρε παιδια απο τα δωρεαν ποιο ειναι το καλυτερο και το πιο φιλικο σε μπαταρια ?

σ

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι δεν έχετε root δοκιμάστε το DNS66: https://www.f-droid.org/en/packages/org.jak_linux.dns66/

πολυ καλο και πολυ ελαφρυ ...αλλα στον chrome ειχα διαφημίσεις ενω με τα αλλα δωρεαν που δοκιμασα οχι ..:)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια απο τα δωρεαν ποιο ειναι το καλυτερο και το πιο φιλικο σε μπαταρια ?

 

Το πιο θεωρεί ο καθένας καλύτερο είναι θέμα υποκειμενικό, σε άλλους αρέσει το ένα σε άλλους το άλλο, ανάλογα με τις απαιτήσεις. Επιλογές ευτυχώς υπάρχουν. Οπότε δοκιμάζεις και κρατάς αυτό που σε καλύπτει. Εγώ πχ το Netguard, το οποίο βέβαια ο βασικός σκοπός δεν είναι ως adblocker, δεν το αλλάζω με κανένα. Open source και συνεχής υποστήριξη από τον developer είναι δύο στοιχεία που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το netguaurd φτιάχνει εικονικό vpn στο κινητό, υπάρχει σε free, το adguard αλλάζεις τις ρυθμίσεις dns mode, το έχω και το φοβάμαι όταν μπαίνω σε τραπεζικη εφαρμογή,, μολονότι έχει επιλογή που κλείνει.

Προσωπικά συνιστώ το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο netguard αυτό από το playstore ή το xda; Είχα βάλει παλιά και δεν κατάφερα να φτιάξω τις ρυθμίσεις να κόβει διαφήμισεις

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο netguard αυτό από το playstore ή το xda; Είχα βάλει παλιά και δεν κατάφερα να φτιάξω τις ρυθμίσεις να κόβει διαφήμισεις

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Βάζεις την έκδοση του Netguard από το xda ή το github https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md Στο playstore δεν έχει το extra χαρακτηριστικό για adblock γιατί απαγορεύεται, οπότε αν το βάλεις να το εξαιρέσεις από τα αυτόματα update του playstore, μόνο χειροκίνητα μέσα από την εφαρμογή.

Απλά ακολουθείς τα βήματα που γράφει στο λινκ πιο πάνω και είσαι ΟΚ, δεν θέλει κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις. Κατεβαζεις απλά τα host files και επιλέγεις filter traffic μέσα στις ρυθμίσεις. Το έχω σε 8 συσκευές χωρίς κανένα θέμα. Όσον αφορά τις διαφημίσεις, κόβει στην πλειοψηφία των εφαρμογών με βάση τα host files. Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο βάζεις και host files της επιλογής σου ή αγοράζεις την Pro έκδοση να κόβεις συγκεκριμένες διευθύνσεις για κάθε εφαρμογή χωριστά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το πιο θεωρεί ο καθένας καλύτερο είναι θέμα υποκειμενικό, σε άλλους αρέσει το ένα σε άλλους το άλλο, ανάλογα με τις απαιτήσεις. Επιλογές ευτυχώς υπάρχουν. Οπότε δοκιμάζεις και κρατάς αυτό που σε καλύπτει. Εγώ πχ το Netguard, το οποίο βέβαια ο βασικός σκοπός δεν είναι ως adblocker, δεν το αλλάζω με κανένα. Open source και συνεχής υποστήριξη από τον developer είναι δύο στοιχεία που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου.

 

φιλε μου το δοκιμασα ..φαινεται ενδιαφέρον...

εκανα αυτα που ειπες αλλα τις διαφημίσεις δεν καταφερα να τις κοψω ουτε εγω ..

για την ωρα δοκιμαζω το blokada που κυριολεκτικα κοβει τα παντα ..αν και δωρεαν εχουν τρομερη δουλειά ..

θελω να το τεσταρω και σαν μπαταρια βεβαια ..

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

netguard settings

Ψάξε στο Google, η ρύθμιση 5 λεπτά είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://android.gadgethacks.com/how-to/enable-netguards-hidden-ad-blocking-feature-your-android-phone-0176386/

Link to comment
Share on other sites

netguard settings

 

Ψάξε στο Google, η ρύθμιση 5 λεπτά είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://android.gadgethacks.com/how-to/enable-netguards-hidden-ad-blocking-feature-your-android-phone-0176386/

Για adblocking, εκτός από τα 2 βασικά βήματα, να κατεβάσει δηλαδή τα host files και να ενεργοποιήσει το filter traffic, η μόνη επιπλέον ρύθμιση που ίσως χρειάζεται σε κάποια κινητά είναι να ενεργοποιήσει την επιλογή manage system apps μέσα από τα advanced settings. Έχει και ο developer troubleshooting οδηγίες για όποιον έχει θέματα https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md.

φιλε μου το δοκιμασα ..φαινεται ενδιαφέρον...

εκανα αυτα που ειπες αλλα τις διαφημίσεις δεν καταφερα να τις κοψω ουτε εγω ..

για την ωρα δοκιμαζω το blokada που κυριολεκτικα κοβει τα παντα ..αν και δωρεαν εχουν τρομερη δουλειά ..

θελω να το τεσταρω και σαν μπαταρια βεβαια ..

Το blokada το είχα δουλέψει παλαιότερα ήταν ΟΚ. Και είναι και αυτό open-source. Απλά τα updates ήταν τα πιο πολλά σε beta φάση και δημιουργούσαν προβλήματα και ήταν λίγο σπαστικό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για adblocking, εκτός από τα 2 βασικά βήματα, να κατεβάσει δηλαδή τα host files και να ενεργοποιήσει το filter traffic, η μόνη επιπλέον ρύθμιση που ίσως χρειάζεται σε κάποια κινητά είναι να ενεργοποιήσει την επιλογή manage system apps μέσα από τα advanced settings. Έχει και ο developer troubleshooting οδηγίες για όποιον έχει θέματα https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md.

 

Το blokada το είχα δουλέψει παλαιότερα ήταν ΟΚ. Και είναι και αυτό open-source. Απλά τα updates ήταν τα πιο πολλά σε beta φάση και δημιουργούσαν προβλήματα και ήταν λίγο σπαστικό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

τωρα δουλεψε τουμπανο το netguard ..

thanks παιδες ..το κραταω να δουμε πως θα παει :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το netguard μου το βαζει πολυ ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας....(δεν ξερω αν οντως ισχύει δεν εχω κλεισει ακομη φουλ κυκλο μαζι του )

+οτι μερικες φορες κολλάνε τα παντα στο ιντερνετ πρέπει να το κλείσω και να το ανοίξω ξανά για να στρωσει η κατασταση ..

(παντα με τις πανω ρυθμισεις που με ειπατε ...)

ειναι ετσι η κανω κατι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι στο βγάζει υψηλά στην κατανάλωση είναι φυσιολογικό, αφου τρέχει 24 ώρες στο παρασκήνιο για να περιορίζει τις διαφημίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι στο βγάζει υψηλά στην κατανάλωση είναι φυσιολογικό, αφου τρέχει 24 ώρες στο παρασκήνιο για να περιορίζει τις διαφημίσεις.

το blokada δεν μου το ειχε τοσο ψηλα ομως το οποιο επισης ετρεχε 24 ωρες το 24ωρο :):)

Link to comment
Share on other sites

Brave για εμένα ένας από τους καλύτερους browser με ενσωματωμένο ad-blocker και εννοείτε δωρεάν που υπάρχει και στο google play που αυτό από μόνο του λέει πολλά.

 

Δεν χάνετε κάτι αν το δοκιμάσετε εκτός από τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το netguard μου το βαζει πολυ ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας....(δεν ξερω αν οντως ισχύει δεν εχω κλεισει ακομη φουλ κυκλο μαζι του )

 

+οτι μερικες φορες κολλάνε τα παντα στο ιντερνετ πρέπει να το κλείσω και να το ανοίξω ξανά για να στρωσει η κατασταση ..

 

(παντα με τις πανω ρυθμισεις που με ειπατε ...)

 

ειναι ετσι η κανω κατι λαθος ?

 

Ποια έκδοση έβαλες, την 2.261? Γενικά να βάζεις τις stable. Όχι, εμενα σε όλες τις συσκευές είναι πολύ χαμηλά στην κατανάλωση. Το ότι στο βγάζει ψηλά, λογικά οφείλεται στο ότι επειδή το Internet traffic όλων των εφαρμογών περνά από το Netguard, εσφαλμένα φαίνεται ότι κατανάλωση των εφαρμογών γίνεται από το Netguard. Αν συμβαίνει αυτό το SOT δεν θα πρέπει να σου έχει επηρεαστεί, οπότε δες πως πάει.

Για τα κολλήματα που αναφέρεις δεν έχω διαβάσει παρόμοιες αναφορές από άλλους. Τι συσκευή έχεις? Γιατί γενικά τέτοιου είδους προβλήματα θα περίμενε κανείς από συσκευές με μικρή ram και buggy VPN service της ρομ. Εν πάσει περιπτώσει δες πως πάει και αν δεις ότι έχεις θέματα βάζεις blokada.

Brave για εμένα ένας από τους καλύτερους browser με ενσωματωμένο ad-blocker και εννοείτε δωρεάν που υπάρχει και στο google play που αυτό από μόνο του λέει πολλά.

 

Δεν χάνετε κάτι αν το δοκιμάσετε εκτός από τις διαφημίσεις.

Υπάρχουν δεκάδες browsers με adblocker στο playstore, δεν λέει κάτι αυτό. Για εμένα είναι σημαντικό ότι ο brave είναι open source σε αντίθεση με άλλους browsers. Adblockers που κόβουν διαφημίσεις σε εφαρμογές όμως απαγορεύονται στο playstore, γι αυτό δεν υπάρχουν εκεί.

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παιδια το netguard μου το βαζει πολυ ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας....(δεν ξερω αν οντως ισχύει δεν εχω κλεισει ακομη φουλ κυκλο μαζι του )

+οτι μερικες φορες κολλάνε τα παντα στο ιντερνετ πρέπει να το κλείσω και να το ανοίξω ξανά για να στρωσει η κατασταση ..

(παντα με τις πανω ρυθμισεις που με ειπατε ...)

ειναι ετσι η κανω κατι λαθος ?

 

Το να στο δείχνει ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας δε λέει και κάτι, όλο το ίντερνετ περνάει από αυτό, εκτός βέβαια και εάν πρόσεξες γενικότερα αυξημένη κατανάλωση.

 

Για τα κολλήματα, εξαιρεσε το από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας.Αυτό ισχύει για όλα, όχι μόνο για το netguard.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις είχα κάνει update στο πρόγραμμα και μου έβαλε την beta έκδοση. Το γύρισα στο stable όλα καλά τώρα..

Συσκευή έχω το LG g 7 το οποίο είναι τούμπανο οπότε το πρόβλημα δεν ήταν από δω..

Τεσπα το ξανά δοκιμάζω πάλι και αν υπάρχει πρόβλημα και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις είχα κάνει update στο πρόγραμμα και μου έβαλε την beta έκδοση. Το γύρισα στο stable όλα καλά τώρα..

Συσκευή έχω το LG g 7 το οποίο είναι τούμπανο οπότε το πρόβλημα δεν ήταν από δω..

Τεσπα το ξανά δοκιμάζω πάλι και αν υπάρχει πρόβλημα και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ προτιμώ πάντα τις stable και έχω απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις για update μέσα από την εφαρμογή, έχει επιλογή στις ρυθμίσεις. Επίσης, να βγάλεις το Netguard από τις αυτόματες ενημερώσεις του playstore γιατί αν κάνει ενημέρωση μέσω playstore θα χάσεις το adblock. Όταν θα βγαίνει stable έκδοση θα φαίνεται στο playstore και θα πας στο site στο github και θα κατεβάζεις από εκεί το update. Εγώ αυτό κάνω, καθώς και update τα host files μέσα από την εφαρμογή μια φορά στο τόσο.

Με βάση τα specs του κινητού σου η επίπτωση στην μπαταρία θα πρέπει να είναι μικρή. Ασχέτως τι σου βγάζει για κατανάλωση, εσύ να κοιτάς το SOT το οποίο δεν θα πρέπει να επηρεάζεται είτε χρησιμοποιείς είτε όχι την εφαρμογή. Αν έχεις θέματα το πιο πιθανό είναι να οφείλονται στο VPN service της ρομ, που μπορεί να διαφέρει ο τρόπος που δουλεύει από ρομ σε ρομ. Βλέπεις πως πάει και πράττεις αναλόγως.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

" Εγώ αυτό κάνω, καθώς και update τα host files μέσα από την εφαρμογή μια φορά στο τόσο. "

 

Update στο host files πως κάνουμε ;

Εγώ κατέβασα στην αρχή ένα host files, και δεν το ξαναπειραξα, γιατί δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

" Εγώ αυτό κάνω, καθώς και update τα host files μέσα από την εφαρμογή μια φορά στο τόσο. "

 

 

 

Update στο host files πως κάνουμε ;

 

Εγώ κατέβασα στην αρχή ένα host files, και δεν το ξαναπειραξα, γιατί δεν ξέρω.

 

Ουσιαστικά ότι έκανες και την πρώτη φορά, απλά κατεβάζεις το host file, το οποίο θα αντικαταστήσει το προηγούμενο. Settings - > backup - > download hosts files. Τα hosts files που χρησιμοποιεί το Netguard ενημερώνονται τακτικά, εγώ μια φορά το μήνα περίπου κάνω download τα hosts να είμαι σίγουρος ότι έχουν ανανεωθεί.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόβλημα πάλι με το προσωπικό dns του adguard σε όσους έχουν pie. Δεν κάνει ενημερώσεις από play store. Έβαλα ένα άλλο dns που έγραψε κάποιος μερικά post πιο πάνω για να λυθεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόβλημα πάλι με το προσωπικό dns του adguard σε όσους έχουν pie. Δεν κάνει ενημερώσεις από play store. Έβαλα ένα άλλο dns που έγραψε κάποιος μερικά post πιο πάνω για να λυθεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε εμένα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Κάνω updates κανονικά με tο προσωπικό dns του adguard.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόβλημα πάλι με το προσωπικό dns του adguard σε όσους έχουν pie. Δεν κάνει ενημερώσεις από play store. Έβαλα ένα άλλο dns που έγραψε κάποιος μερικά post πιο πάνω για να λυθεί το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...