Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυρίως υπάρχει θέμα privacy γιατί όλο το internet traffic σου περνά από τους servers του adguard και αποθηκεύεται εκεί (όπως συμβαίνει με τις περισσότερες υπηρεσίες dns, αλλά υπάρχουν και κάποιες όπως dns.watch που δεν κρατάνε δεδομένα). Οπότε θα πρέπει να δεις το privacy policy. Για θέμα ασφάλειας, ισχύει ότι για όλους τους dns servers.
δηλαδή τι ισχύει για την ασφάλεια; δεν γνωρίζω γιαυτό έκανα την ερώτηση

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποιώ το blokada  χρόνια και έχει ρύθμιση μέσα στην εφαρμογή να κόβει διαφημίσεις σε Facebook, Instagram. 
Το blokada σού κόβει τις διαφημίσεις από τις εφαρμογές των Facebook και Instagram, ή όταν μπαίνει σε αυτά μέσω browser;
Χρησιμοποιώ χρόνια το adguard αλλά τελευταία μου κόβει εντελώς το ίντερνετ από browser χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις. Τι μπορεί να είναι;
Έχει θέμα το τελευταίο διάστημα, τα ίδια τραβάμε όλοι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχω τέτοιου είδους πρόβλημα, και έχω την Pro έκδοση του Adguard από την Black Friday του 2018 όταν και το άκουσα επειδή δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το Adaway στο καινούριο μου non rooted Huawei Mate 20 Pro.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsiftsism said:

Το blokada σού κόβει τις διαφημίσεις από τις εφαρμογές των Facebook και Instagram, ή όταν μπαίνει σε αυτά μέσω browser; 

Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν έχω Facebook το έχω διαγράψει. Αλλά παλιότερα έκοβε και στην εφαρμογή. Έχει επιλογή κάπου στους ρυθμίσεις του blokada να το κάνεις αυτό εκεί που έχει ένα κύβο και πατάς στα blocklists. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τι ισχύει για την ασφάλεια; δεν γνωρίζω γιαυτό έκανα την ερώτηση

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το adguard είναι γενικά αξιόπιστο από θέμα ασφάλειας. Δεν είναι στους top προτεινόμενους dns servers από άποψη ασφάλειας, αλλά είναι γενικά ΟΚ και κυρίως διαφημίζεται για το adblock που προσφέρει. Οπότε όπως γράφω για θέματα ασφάλειας ισχύει σε γενικές γραμμές ότι για τους περισσότερους public dns servers, οπως και για τον isp dns server του παρόχου που ήδη χρησιμοποιείς. Πάνω κάτω είναι εξίσου αξιόπιστοι γιατί έχουν πολλές δικλείδες ασφαλείας. Αλλά αν με ρωτήσεις προσωπικά ποιον θεωρώ πιο αξιόπιστο καθαρά από θέμα ασφάλειας πχ το adguard dns server ή το dns server της Google, θα σου απαντήσω της google γιατί είναι διαφορετικά τα μεγέθη. Τώρα για το ποιοι συγκεκριμένα μπορεί ειναι οι κίνδυνοι ασφαλείας για ένα dns server που ρωτάς, ή κατά πόσο ένας είναι περισσότερο αξιόπιστος από κάποιον άλλο θέλει μεγάλη ανάλυση.

Αυτό που παίζει επίσης σημαντικό ρόλο για εμένα είναι το privacy όπως ανέφερα, γιατί privacy και ασφάλεια πάνε πακέτο. Εγώ γενικά προτιμώ open source adblockers που δουλεύουν με host files γιατί όλα μένουν τοπικά στο κινητό και δεν φεύγει καμία πληροφορία για το internet traffic. Αλλά και το adguard που γνωρίζει το internet traffic σου, δεν μπορεί πχ με αυτές τις πληροφορίες που συγκεντρώνει να παραβιάσει κάποιον λογαριασμό σου. Πρόβλημα θα έχεις αν παραβιαστεί ο dns server και αν αντί να σε κατευθύνει στο site πχ της τράπεζας Πειραιώς, σε κατευθύνει σε fake ιστοσελίδα για να κλέψει το password.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω έχω μια τηλεόραση Samsung 4ετιας και προσπαθώ να απαλαγω από τις διαφημίσεις στο youtube οι οποίες τον τελευταίο καιρό είναι υπερβολικά πολλές ακόμη μέσα στην διάρκεια ενός βίντεο. Στο κινητό οι διαφημίσεις μπλοκάρονται μια χαρά αλλά όταν πάω να στείλω ένα βίντεο μέσω mirroring στην τηλεόραση πάλι βγαίνουν διαφημίσεις. Από ίντερνετ έχω ενεργοποιημένο το securenet της vodafone και ρούτερ έχω το H300s. Κάτι πρέπει να κάνω στο ρούτερ λογικά αλλά δεν ξέρω με ποιο τρόπο. Στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης έχει μια επιλογή να αλλάξω το dns δοκίμασα με το 8.8.8.8 της google και με το 176.103.130.130 ή το 94.140.14.14 της adguard αλλά δεν κατάφερα κάτι. 

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Με Samsung Tizen τηλεόραση δεν γίνεται ούτε να κόψει τις διαφημίσεις από YouTube ούτε να βάλει Vanced. Επίσης
1. Για τηλεόραση δεν υπάρχει vanced/revanced και δεν δουλεύουν σωστά εφαρμογές που δεν είναι σχεδιασμένες για Android tv
2. Το vanced έχει πεθάνει. Πλέον κάνεις patch το YouTube με το revanced

Η μόνη λύση για YouTube χωρίς διαφημίσεις είναι κάποιο φθηνό android tv box σαν το mi box και εγκατάσταση του SmartTubeNext. Η προφανώς YouTube premium.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mol said:

Να κατεβάσεις το vanced και δε θα βλέπεις διαφημίσεις 😉

 

1 ώρα πριν, mol said:

Mirroring κάνει οπότε με το vanced/revanced/καικαθεvanced δε θα βλέπει διαφημίσεις 

Δυστυχώς ενώ στο κινητό δεν έχει διαφημίσεις με το vanced μόλις κάνω mirroring στην εφαρμογή Youtube στην τηλεόραση αρχίζουν κανονικά οι διαφημίσεις. Εν το μεταξύ παρέκαμψα το ρούτερ κάνοντας hotspot από το κινητό μου στην τηλεόραση με ρυθμισμένο dns στο adguard αλλά οι διαφημίσεις συνεχίζονται κανονικότητα! Οπότε πάμε στην λύση του mi stick 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gthebest said:

 

Δυστυχώς ενώ στο κινητό δεν έχει διαφημίσεις με το vanced μόλις κάνω mirroring στην εφαρμογή Youtube στην τηλεόραση αρχίζουν κανονικά οι διαφημίσεις. Εν το μεταξύ παρέκαμψα το ρούτερ κάνοντας hotspot από το κινητό μου στην τηλεόραση με ρυθμισμένο dns στο adguard αλλά οι διαφημίσεις συνεχίζονται κανονικότητα! Οπότε πάμε στην λύση του mi stick 

Δυστυχώς ακριβώς έτσι είναι... και εμένα σε panasonic μία από τα ίδια!! Ευτυχώς έχω κουτί, είναι λίγο πιό φασαρία αλλά έτσι όπως έχει γίνει το youtube είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gthebest said:

 

Δυστυχώς ενώ στο κινητό δεν έχει διαφημίσεις με το vanced μόλις κάνω mirroring στην εφαρμογή Youtube στην τηλεόραση αρχίζουν κανονικά οι διαφημίσεις. Εν το μεταξύ παρέκαμψα το ρούτερ κάνοντας hotspot από το κινητό μου στην τηλεόραση με ρυθμισμένο dns στο adguard αλλά οι διαφημίσεις συνεχίζονται κανονικότητα! Οπότε πάμε στην λύση του mi stick 

Όταν κάνεις mirroring σε τηλεόραση από το youtube αυτό που συμβαίνει είναι ότι η ίδια η τηλεόραση μπαίνει στο youtube παίρνοντας μόνο από το κινητό την διεύθυνση του βίντεο. Κατά συνέπεια οι διαφημίσεις δεν έχουν να κάνουν με το κινητό αλλά με την εφαρμογή youtube της τηλεόρασης. Δεν υπάρχει τρόπος αυτό να παρακαμφθεί από το κινητό και όλες οι τηλεοράσεις ανεξάρτητα από τον κατασκευαστή θα κάνουν το ίδιο πράγμα, εκτός της λύσης του εξωτερικού κουτιού.    

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ένα παλιό tv box που έχω έκανα εγκατάσταση μια φοβερή εφαρμογή που βρήκα το SmartTubeNext και αντίο διαφημίσεις. Συνδέσα και το Youtube Vanded από το κινητό μου μεσω mirroring για να κάνω αναζήτηση και επιλογή βίντεο από το κινητό μου. Το μόνο που δεν κατάφερα να κάνω είναι να συνδέσω και το youtube music vanced μέσω mirroring με το SmartTubeNext, πράγμα που το έκανα στην εφαρμογή του youtube στην samsung τηλεόραση μου. Αν κάποιος το έχει κάνει ας με βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Με Samsung Tizen τηλεόραση δεν γίνεται ούτε να κόψει τις διαφημίσεις από YouTube ούτε να βάλει Vanced. Επίσης
1. Για τηλεόραση δεν υπάρχει vanced/revanced και δεν δουλεύουν σωστά εφαρμογές που δεν είναι σχεδιασμένες για Android tv
2. Το vanced έχει πεθάνει. Πλέον κάνεις patch το YouTube με το revanced

Η μόνη λύση για YouTube χωρίς διαφημίσεις είναι κάποιο φθηνό android tv box σαν το mi box και εγκατάσταση του SmartTubeNext. Η προφανώς YouTube premium.
Ποιος είπε ότι πέθανε το vanced? Μια χαρά λειτουργεί.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GUZGUN said:

Ποιος είπε ότι πέθανε το vanced? Μια χαρά λειτουργεί.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και γω το ίδιο διαβάζω συνέχεια αλλά μια χαρά παίζει σε 3 κινητά και 1 τάμπλετ 🤪

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GUZGUN said:

Ποιος είπε ότι πέθανε το vanced? Μια χαρά λειτουργεί.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λειτουργεί μέχρι να γίνει κάποιο update από τη μεριά της Google. Το project έχει σταματήσει εδώ και πολλούς μήνες μετά την αγωγή από την Google.

Και εφόσον υπάρχει το revanced που νομικά δεν έχει κανένα θέμα σαν patcher και λειτουργεί και με άλλες εφαρμογές, δεν βλέπω το λόγο να κατεβάζει κάποιος μια obsolete εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Μια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το

doh-de.blahdns.com . Δουλεύει σε εσάς? Εμένα απο χθες δεν λειτουργεί και μου κόβει το ίντερνετ. Καμία ιδέα?

 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 28/11/2021 at 3:48 ΜΜ, MeddlingMageGR said:

Συνδεεσαι με VPN στην Τουρκία. Φτιάχνεις καινούργιο λογαριασμό όντας συνδεδεμένος με Τουρκία.

Την προηγούμενη μέρα έχεις προμηθευτεί τουρκική Netflix Card από εδώ :

https://www.mtcgame.com/el-GR/netflix/netflix-hediye-karti?Trc1&gclid=EAIaIQobChMIpdiFodSu8wIVjbbtCh2HoADjEAAYASAAEgI3hPD_BwE&__cf_chl_jschl_tk__=pmd_2fXbUOG9oh8.JNeLRoj9PG5DSgi95rCTajutOZnJAsA-1633342663-0-gqNtZGzNAlCjcnBszQi9

 

Προσοχή γιατί στο mtcgame θα πρέπει να κάνεις λογαριασμό. Τον κωδικό θα στον στείλουν με φωτογραφία μέσα στο site του mtcgame στο account σου και στις αγορές σου.

Κατόπιν και αφού φτιάξεις λογαριασμό κάνεις τον κωδικό redeem και ολοκληρώνεις την έναρξη της εγγραφής σου. Ύστερα επικοινωνείς με την τεχνική υποστήριξη του Netflix και τους δίνεις την ελληνική πιστωτική σου κάρτα για να την προσθέσουν στον επιθυμητό τρόπο πληρωμής. Και αυτό διότι δεν μπορείς να την προσθέσεις μόνος σου. 

Αυτό ήταν. 

 

 

 

Η διαδικασία με υφιστάμενο λογαριασμό δεν προχωράει ;

 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...