Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είσαι σίγουρος ότι δεν δουλεύει σε non root; πρόσθεσαν dns mode πρόσφατα, υποθέτω για να δουλεύει και σε τέτοιες συσκευές

Το βάζεις στις ρυθμίσεις όπως το "dns.adguard.com" το adaway;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α δεν το εχω δοκιμασει, εχει επιλογη καταλαβαινω να βαλεις δικο σου dns server για να κοβονται απο εκει οι διαφημισεις,

πως το ρυθμιζεις ομως δεν γνωριζω, ας απαντησουν οι προλαλησαντες που το δοκιμαζουν

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις στις ρυθμίσεις όπως το "dns.adguard.com" το adaway;
Όχι, είναι εφαρμογή, την κατεβάζεις από εδώ (έκδοση 5.3 και δουλεύει από έκδοση Android 8 και άνω) https://f-droid.org/packages/org.adaway/

Οταν ανοίξει έχει 2 επιλογές, adblock με root και χωρίς root. Για χωρίς root, επιλέγεις vpn based adblock, θα σου κατεβάσει αυτόματα τα hosts files, θα δημιουργήσει τοπικό δίκτυο vpn στο κινητό και μετά δεν ασχολείσαι ξανά. Χτες που τη δοκίμασα, δούλεψε μια χαρά σε non rooted συσκευή και προσφέρει τις ίδιες επιλογές όπως και για συσκευές με root. Είναι με άλλα λόγια η κλασσική εφαρμογή adaway όπως τη γνωρίζουμε, απλά τώρα δουλεύει και σε συσκευές without root μέσω τοπικού δικτύου vpn στο κινητό. Όπως και οι υπόλοιπες που μέχρι τώρα γνωρίζουμε, dns66, blokada και Netguard.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι εφαρμογή, την κατεβάζεις από εδώ (έκδοση 5.3 και δουλεύει από έκδοση Android 8 και άνω) https://f-droid.org/packages/org.adaway/

Οταν ανοίξει έχει 2 επιλογές, adblock με root και χωρίς root. Για χωρίς root, επιλέγεις vpn based adblock, θα σου κατεβάσει αυτόματα τα hosts files, θα δημιουργήσει τοπικό δίκτυο vpn στο κινητό και μετά δεν ασχολείσαι ξανά. Χτες που τη δοκίμασα, δούλεψε μια χαρά σε non rooted συσκευή και προσφέρει τις ίδιες επιλογές όπως και για συσκευές με root. Είναι με άλλα λόγια η κλασσική εφαρμογή adaway όπως τη γνωρίζουμε, απλά τώρα δουλεύει και σε συσκευές without root μέσω τοπικού δικτύου vpn στο κινητό, όπως και οι υπόλοιπες που μέχρι τώρα γνωρίζουμε, dns66, blokada και Netguard.

Πολύ καλή δουλειά κάνει, απλά έχει βγάλει δύο σηματάκια επάνω στην μπάρα και τώρα με τα noch η μπάρα δεν χωράει και πολλά πράγματα, γίνεται να κρύψουμε τα εικονίδια;

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά κάνει, απλά έχει βγάλει δύο σηματάκια επάνω στην μπάρα και τώρα με τα noch η μπάρα δεν χωράει και πολλά πράγματα, γίνεται να κρύψουμε τα εικονίδια;

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν εννοείς το κλειδακι, δεν γίνεται να φύγει, είναι του Android όταν υπάρχει σύνδεση vpn. Για το άλλο το εικονίδιο γενικά υπάρχει τροπος, κάνε tap πάνω και λογικά θα σε πάει στις ρυθμίσεις του κινητού για ειδοποιήσεις, βάλε ήπια ή low priority (ανάλογα το μενού). Ή μπορείς να τις απενεργοποιήσεις για την εν λόγω εφαρμογή, αλλά αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της εφαρμογής. Εξαρτάται και από την εφαρμογή βέβαια, σε μερικές μπορεί να βγει χωρίς πρόβλημα. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά κάνει, απλά έχει βγάλει δύο σηματάκια επάνω στην μπάρα και τώρα με τα noch η μπάρα δεν χωράει και πολλά πράγματα, γίνεται να κρύψουμε τα εικονίδια;

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαγγέλη ποια εφαρμογή χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα;

Κάνει καλύτερη δουλειά το Adaway σε non rooted συσκευή;

 

Σκέφτομαι μήπως αξίζει να αλλάξω στο tablet που έχω το free Adguard (η Pro άδεια που έχω αγοράσει είναι για 1 μόνο συσκευή και την χρησιμοποιώ στο κινητό που κάνει καταπληκτική δουλειά).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με adguard πολλά κολλήματα βρήκα γιατρειά με τον browser adblocker που είναι ίδιο με το chrome πένα είναι!!!

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ποια εφαρμογή χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα;

Κάνει καλύτερη δουλειά το Adaway σε non rooted συσκευή;

 

Σκέφτομαι μήπως αξίζει να αλλάξω στο tablet που έχω το free Adguard (η Pro άδεια που έχω αγοράσει είναι για 1 μόνο συσκευή και την χρησιμοποιώ στο κινητό που κάνει καταπληκτική δουλειά).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Μάνο από τις ρυθμίσεις dns.adguard.com αυτό χρησιμοποιώ, απλά επειδή κάποιες φορές στο παρελθόν είχε κάποια θέματα με αργό ίντερνετ δοκιμάζω ότι μου κινήσει την περιέργεια

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ενώ είχα το blokada 5 και λειτουργούσε καιρό σήμερα σε μια φαση άρχισε να μου κόβει την πρόσβαση σε πολλά site αλλά και σε εφαρμογές να μην παίρνουν ίντερνετ.

Τόσο σε wifi όσο και σε mobile data.

Είδα και αποειδα δοκίμασα εκδόσεις προηγούμενες 5.7 5.8 δεν είδα προκοπή.

Τελικά δοκίμασα την έκδοση 4.11 που λειτουργεί υποδειγματικά και έμεινα με αυτή.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ενώ είχα το blokada 5 και λειτουργούσε καιρό σήμερα σε μια φαση άρχισε να μου κόβει την πρόσβαση σε πολλά site αλλά και σε εφαρμογές να μην παίρνουν ίντερνετ.

Τόσο σε wifi όσο και σε mobile data.

Είδα και αποειδα δοκίμασα εκδόσεις προηγούμενες 5.7 5.8 δεν είδα προκοπή.

Τελικά δοκίμασα την έκδοση 4.11 που λειτουργεί υποδειγματικά και έμεινα με αυτή.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτι πρόβλημα έχει ο DNS του blokada, εγώ τον άλλαξα κι έβαλα τον Cloudfare και λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρόβλημα έχει ο DNS του blokada, εγώ τον άλλαξα κι έβαλα τον Cloudfare και λειτουργεί μια χαρά.
Πώς αλλαζεις τον DNS στην έκδοση 5.9 φίλε; Έψαξα στο μενού της εφαρμογής αλλά δεν βρήκα κάτι.

Δεν θα έπρεπε να λειτουργεί χωρίς dns μέσω vpn;

Στην επιλογή στη free έκδοση μου βγάζει ανενεργή την δυνατότητα επιλογής της vpn based φραγής.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλαζεις τον DNS στην έκδοση 5.9 φίλε; Έψαξα στο μενού της εφαρμογής αλλά δεν βρήκα κάτι.

Δεν θα έπρεπε να λειτουργεί χωρίς dns μέσω vpn;

Στην επιλογή στη free έκδοση μου βγάζει ανενεργή την δυνατότητα επιλογής της vpn based φραγής.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα ανοίξεις την εφαρμογή θα πατήσεις τον κύβο που γράφει Advanced. Μετά θα πας networks----> All networks - - - - > Use DNS και πατάς πάνω του και επιλέγεις τον Cloudflare. Για κάποιον λόγο έχει πρόβλημα ο DNS του blokada που είναι προεπιλεγμένος. Το αναφέρουν και στο blog τους.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο από τις ρυθμίσεις dns.adguard.com αυτό χρησιμοποιώ, απλά επειδή κάποιες φορές στο παρελθόν είχε κάποια θέματα με αργό ίντερνετ δοκιμάζω ότι μου κινήσει την περιέργεια

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, έπαιζες με DNS μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού, και όχι με εφαρμογή.

Κατάλαβα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις την εφαρμογή θα πατήσεις τον κύβο που γράφει Advanced. Μετά θα πας networks----> All networks - - - - > Use DNS και πατάς πάνω του και επιλέγεις τον Cloudflare. Για κάποιον λόγο έχει πρόβλημα ο DNS του blokada που είναι προεπιλεγμένος. Το αναφέρουν και στο blog τους.
Ευχαριστώ φίλε. Πήγα να δοκιμάσω σύμφωνα με τις οδηγίες σου το ξανακατέβασα και βλέπω ότι έχουν βγάλει νέα έκδοση με προεπιλογή τον dns cloudflare οπότε τώρα λειτουργεί χωρίς επιπλέον ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις Android, Συνδέσεις, Περισσότερες ρυθμίσεις σύνδεσης, Προσωπικό DNS, επιλέγεις "Όνομα κεντρικού υπολογιστή παρόχου προσωπικού DNS", πληκτρολογείς dns.adguard.com, Αποθήκευση.

 

Δεν ήξερα αυτή τη ρύθμιση, την έκανα και επιτέλους δεν έχω διαφημίσεις.

Μακάρι να γινόταν κάτι και με τις υπενθυμίσεις cookies που μας έχουν τρελάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα αυτή τη ρύθμιση, την έκανα και επιτέλους δεν έχω διαφημίσεις.

Μακάρι να γινόταν κάτι και με τις υπενθυμίσεις cookies που μας έχουν τρελάνει.

 

Opera!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Α, έπαιζες με DNS μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού, και όχι με εφαρμογή.

Κατάλαβα.

Και ακόμα με dns μέσα από τις ρυθμίσεις είμαι, σε προηγούμενο ποστ ανέβασε ένα παιδί κάποια dns έβαλα ένα γερμανικό και εδώ και δύο μέρες πάει σφαίρα η συσκευή, οι εφαρμογές εκτός από τα εικονίδια που με ενοχλούν έχω καταλάβει ότι έχουν battery drain και ειδικά με data

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Όταν έχω ενεργό το dns.adguard.com, δεν δουλεύει το ίντερνετ. Όταν επιλέξω ανενεργό dns, τότε δουλεύει το ίντερνετ. Δεν δοκίμασα άλλα dns να δω αν δουλεύει το ίντερνετ.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν έχω ενεργό το dns.adguard.com, δεν δουλεύει το ίντερνετ. Όταν επιλέξω ανενεργό dns, τότε δουλεύει το ίντερνετ. Δεν δοκίμασα άλλα dns να δω αν δουλεύει το ίντερνετ.
Είναι πρόβλημα του dns μου το κάνε και μένα τονεβγαλα και οκ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις την εφαρμογή θα πατήσεις τον κύβο που γράφει Advanced. Μετά θα πας networks----> All networks - - - - > Use DNS και πατάς πάνω του και επιλέγεις τον Cloudflare. Για κάποιον λόγο έχει πρόβλημα ο DNS του blokada που είναι προεπιλεγμένος. Το αναφέρουν και στο blog τους.
δεν ισχύει δυστυχώς μια χαρά διαφημίσεις έχει

και μια χαρά περνάνε οι διαφημίσεις στο tapatalk του myphone

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ανοίγω με Chrome το myphone.gr δεν έχει διαφημίσεις. Ακόμα και με το adguard στο αυτόματο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επιβεβαιώνω και γω,ταχύτατο άνοιγμα ιστοσελίδων καμία διαφήμιση προς το παρόν !!!

From Android 9 (Pie), DNS over TLS can be used without additional software.

Settings> Network & Internet> Advanced> Private DNS:

dnsforge.de

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας προβληματίζει που περνάει και φιλτράρεται όλο το traffic σας μέσα από κάποιον (δωρεάν) δίαυλο;

 

Δεν αναφέρομαι τόσο στα προσωπικά δεδομένα, φακελομένοι είμαστε όλοι, μιλάω πχ. για κωδικούς τραπέζης, δεν υφίσταται κίνδυνος χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους λύσεις;

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας προβληματίζει που περνάει και φιλτράρεται όλο το traffic σας μέσα από κάποιον (δωρεάν) δίαυλο;

 

Δεν αναφέρομαι τόσο στα προσωπικά δεδομένα, φακελομένοι είμαστε όλοι, μιλάω πχ. για κωδικούς τραπέζης, δεν υφίσταται κίνδυνος χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους λύσεις;

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλα οταν θα κανεις μια τραπεζικη συναλλαγη πας στο private dns και το κανεις off.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...