Jump to content

Redmi 4 Prime


adversus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για δώστε κανένα link αγοράς, για το redmi 4a ρε παιδιά θέλω να πάρω 2 για τις κόρες μου. Αυτό που λέτε με internarional εκδόσεις για να κάνουν μονα τους update και σωστά Ελληνικά.

 

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, το συγκεκριμένο κατάστημα στο Aliexpress λένε ότι είναι το καλύτερο για Xiaomi κινητά.

https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Xiaomi-Redmi-4A-Global-Version-Mobile-Phone-Snapdragon-425-Quad-Core-CPU-2GB-RAM-16GB/311331_32790247735.html?aff_platform=data-feeds&cpt=1486252478741&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=2b9b62fc9c9241a288d2e8c67ea977e1-1486252478741-00095-JYJQJYByj

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, το συγκεκριμένο κατάστημα στο Aliexpress λένε ότι είναι το καλύτερο για Xiaomi κινητά.

https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Xiaomi-Redmi-4A-Global-Version-Mobile-Phone-Snapdragon-425-Quad-Core-CPU-2GB-RAM-16GB/311331_32790247735.html?aff_platform=data-feeds&cpt=1486252478741&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=2b9b62fc9c9241a288d2e8c67ea977e1-1486252478741-00095-JYJQJYByj

 

Αυτο δεν ειναι international.

Ξεκινα απο εδω και ρωτα τους ποτε θα ξαναστοκαρουν.

http://www.geekbuying.com/item/Official-Global-Xiaomi-Redmi-4A-2GB-16GB-Smartphone---Gold-374921.html?source=ShareAsale

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε κανένα link αγοράς, για το redmi 4a ρε παιδιά θέλω να πάρω 2 για τις κόρες μου. Αυτό που λέτε με internarional εκδόσεις για να κάνουν μονα τους update και σωστά Ελληνικά.

 

Προσωπικά δεν θα έδινα κινητό με υψηλό sar σε παιδιά.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι international.

Ξεκινα απο εδω και ρωτα τους ποτε θα ξαναστοκαρουν.

http://www.geekbuying.com/item/Official-Global-Xiaomi-Redmi-4A-2GB-16GB-Smartphone---Gold-374921.html?source=ShareAsale

 

Σωστος δεν το προσεξα.

 

Η αν θες πας εδω http://www.honorbuy.com/1042-xiaomi-redmi-4a-international-version-2gb-16gb-gold.html

Ευρωπαικη αποθηκη αλλα ακριβοτερα εξοδα αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε κανένα link αγοράς, για το redmi 4a ρε παιδιά θέλω να πάρω 2 για τις κόρες μου. Αυτό που λέτε με internarional εκδόσεις για να κάνουν μονα τους update και σωστά Ελληνικά.

 

Να σου πω την γνώμη δεν νομίζω η κόρες να χρειάζονται την international έκδοση. Εκτός κ αν ζεις βόρεια Ελλάδα ή όπου αλλού έχει πρόβλημα η wind στο 4g που κ πάλι θα κάνουν την δουλειά τους μια χαρά με 3g. Αυτή είναι η διαφορά τους. Τώρα αν θες Ελληνικά κ εννοείς με αυτό την international τότε έχεις μπερδευτεί με την global official ROM που έχει κανονικά ελληνικά κ πέρνει ενημέρωση . Βρες ένα καλό κινέζομαγαζο κ πάρτο

Link to comment
Share on other sites

Λέω να παραγγείλω το εν λόγω κινητό!Το θέμα είναι ότι φοβάμαι λίγο το τελωνείο και λέω να το πάρω απο

 

1.http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-4-prime-xiaomi-redmi-4-pro-5-0inch-fhd-screen-ram-3gb-rom-32gb-stock-in-eu-warehouse-gold.html το οποίο στέλνεται από Ευρώπη και έχει "Official Stable Global ROM(Google play&OTA update&Greek language)"

 

2.http://www.honorbuy.com/1017-xiaomi-redmi-4-32gb-smartphone-gold.html , δε γνωρίζω το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά γράφει "Support Shipping From EU Warehouse".Έχει κανείς κάποια εμπειρία?

 

3.https://www.vnp.gr/kinita-tilefona/xiaomi-redmi-4-dual-sim-32gb-prime-edition.html η να το πάρω απο Ελλάδα το οποίο θα κόψω και τιμολόγιο στο μαγαζί μου?Όμως θα έχω εγγύηση εδώ και θα μπορώ να περάσω ελληνικά εύκολα?

 

Τι προτείνετε?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω ακριβά νομίζω είναι όλα. Τελωνείο δύσκολο να σε πιάσει και πάλι πιο φθηνά θα σου έρθει. Εκτός κ αν το βιάζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Λέω να παραγγείλω το εν λόγω κινητό!Το θέμα είναι ότι φοβάμαι λίγο το τελωνείο και λέω να το πάρω απο

 

1.http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-4-prime-xiaomi-redmi-4-pro-5-0inch-fhd-screen-ram-3gb-rom-32gb-stock-in-eu-warehouse-gold.html το οποίο στέλνεται από Ευρώπη και έχει "Official Stable Global ROM(Google play&OTA update&Greek language)"

 

2.http://www.honorbuy.com/1017-xiaomi-redmi-4-32gb-smartphone-gold.html , δε γνωρίζω το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά γράφει "Support Shipping From EU Warehouse".Έχει κανείς κάποια εμπειρία?

 

3.https://www.vnp.gr/kinita-tilefona/xiaomi-redmi-4-dual-sim-32gb-prime-edition.html η να το πάρω απο Ελλάδα το οποίο θα κόψω και τιμολόγιο στο μαγαζί μου?Όμως θα έχω εγγύηση εδώ και θα μπορώ να περάσω ελληνικά εύκολα?

 

Τι προτείνετε?

 

Vickmall λόγω του ότι το χει φθηνότερα απ'τα 3 και θα σου έρθει νωρίτερα μιας και η αποθήκη του είναι στην Ελλάδα. ( και αξιοπιστίας βεβαίως αλλά σε αυτό δεν πάει πίσω και το honorbuy ). Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο έχουν γυρίσει απ'τις διακοπές τους.

Στο honorbuy θα σου βγει λίγο ακριβότερα γιατί έχει έξοδα αποστολής 34$ ( σύνολο 199 )

Tελευταία λύση το ελληνικό μαγαζί που δεν έχει κακή τιμή σε σχέση με τις ευρωπαικές αποθήκες αλλά δεν το χει άμεσα διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω ακριβά νομίζω είναι όλα. Τελωνείο δύσκολο να σε πιάσει και πάλι πιο φθηνά θα σου έρθει. Εκτός κ αν το βιάζεσαι.

 

Αν περάσει απο τελωνείο θα έχει τουλάχιστον 50 ευρώ επιπλέον επιβάρυνση!Το είδες κάπου πιο φτηνά να το κοιτάξω, έστω να αξιζει να το ρισκάρω?

 

 

Tελευταία λύση το ελληνικό μαγαζί που δεν έχει κακή τιμή σε σχέση με τις ευρωπαικές αποθήκες αλλά δεν το χει άμεσα διαθέσιμο.

 

Λέει για αγγλικό μενού , θα μπορώ να βάλω με ευκολία ελληνικά, θα πρέπει να περάσω άλλη rom?Διάβασα κάπου ότι με αναβάθμιση που έκανε μόνο του το κινητό πήρε και ελληνικά.

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει απο τελωνείο θα έχει τουλάχιστον 50 ευρώ επιπλέον επιβάρυνση!Το είδες κάπου πιο φτηνά να το κοιτάξω, έστω να αξιζει να το ρισκάρω?

 

 

 

 

Λέει για αγγλικό μενού , θα μπορώ να βάλω με ευκολία ελληνικά, θα πρέπει να περάσω άλλη rom?Διάβασα κάπου ότι με αναβάθμιση που έκανε μόνο του το κινητό πήρε και ελληνικά.

 

Όσο δεν γράφει με ποιά ρομ έρχεται δεν μπορώ να ξέρω αν θα έχει, το να αλλάξεις ρομ όμως ναι δεν είναι τίποτα δύσκολο.

Αν το ελληνικό μαγαζί το χει με κάποια ψευτοκινεζική ρομ κι όχι με official τότε θα πρέπει αναγκαστικά να την αλλάξεις.

 

Αν το πάρεις από την Κίνα θα σου βγει 150, ακόμα και άλλα 50 να δώσεις βγαίνει η ίδια τιμή. Άρα στα μείον θα είναι μόνο η αναμονή σου.

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκατάσταση της global 8.1.3, απαιτείται ξεκλείδωμα του bootloader;

 

Εφ'όσον είναι global official δεν θα έπρεπε να είναι δυνατόν να έρθει με OTA ;

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Για την εγκατάσταση της global 8.1.3, απαιτείται ξεκλείδωμα του bootloader;

 

Εφ'όσον είναι global official δεν θα έπρεπε να είναι δυνατόν να έρθει με OTA ;

εννοείται τι ρομ έχεις... αν έχεις multilanguage κινεζική(πηραγμενη) δεν θα σου έρθει ποτέ update

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

εννοείται τι ρομ έχεις... αν έχεις multilanguage κινεζική(πηραγμενη) δεν θα σου έρθει ποτέ update

 

8.1.2 global stable έχω, η οποία είναι κ αυτή official. Άρα γιατί να μην μου έρθει με OTA η 8.1.3?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Πώς καταλαβαίνουμε αν η έκδοση είναι πειραγμένη ή όχι; Από Κίνα μου ήρθε αλλά το MIUI version λέει MIUI Global 8.0. Stable 8.0.5.0.0 (MBECNDG). Updates χειροκίνητα που ψάχνω δεν βρίσκει κάτι. Κάνει κάτι κουλό το τηλέφωνο τώρα τελευταία, δεν ανοίγει η οθόνη από stand by με το power button, αρνείται πεισματικά και θέλει αρκετά πατήματα να ξεσκαλώσει και σκέφτομαι μήπως είναι θέμα λειτουργικού. Πήγα να περάσω το Mi PC Suite αλλά κατόπιν εορτής έμαθα οτι δεν υποστηρίζει Marshmallow.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πώς καταλαβαίνουμε αν η έκδοση είναι πειραγμένη ή όχι; Από Κίνα μου ήρθε αλλά το MIUI version λέει MIUI Global 8.0. Stable 8.0.5.0.0 (MBECNDG). Updates χειροκίνητα που ψάχνω δεν βρίσκει κάτι. Κάνει κάτι κουλό το τηλέφωνο τώρα τελευταία, δεν ανοίγει η οθόνη από stand by με το power button, αρνείται πεισματικά και θέλει αρκετά πατήματα να ξεσκαλώσει και σκέφτομαι μήπως είναι θέμα λειτουργικού. Πήγα να περάσω το Mi PC Suite αλλά κατόπιν εορτής έμαθα οτι δεν υποστηρίζει Marshmallow.

 

Η επισημες ROM εχουν 4 ψηφια. Εσενα εχει 5. Επισης το CN δηλωνει China το ποιο δεν κολαει με το Global.

 

Αρα εχεις πειραγμενη ROM:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Άρα τώρα διάβασμα στο Ελληνικό community της Xiaomi;

 

edit: μάλλον και από εδώ θα κάνουμε δουλειά: http://en.miui.com/a-234.html

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το κινητό πριν 3 μέρες από geekbuing. Ολα πήγαν καλά κ εντός προγράμματος. Όταν ήρθε φορούσε μια ρομ 8.0.5.... Stable κ καλά η οποία είχε τα ελληνικά, καθόλου κινεζιες κ ολα καλά για μια μέρα που την αφηςα. Μετά από διάβασμα εδώ του έβαλα την 8.1.2.0 global stable από το site της xiaomi. Απο τότε έχω τα εξής φαινόμενα.

1. Ξαφνικά έκλεισε το κινητό κ για 15 λεπτά δεν άνοιγε ούτε ανταποκρινόταν σε ρεύμα καλώδια κτλ. Τελικά άνοιξε πατώντας το κουμπί ανοίγματος κ το πλήκτρο μείωσης φωνής κ λειτούργησε το κινητό μετά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Σαν να έκανα ενα απλό reboot.

2 σε μια στιγμή που μιλούσα κ χτύπησεδευτερη γραμμή, κόλλησε για ενα λεπτό κ χάθηκαν κ οι 2 κλείσεις.

3 κ χειρότερο το Bluetooth δεν πολύ δουλεύει. Βασικά σήμερα δεν δουλεύει καθόλου κ δεν μπορεί να συγχρονιστεί με ενα ρολόι Garmin.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι να κάνω με το Bluetooth? αυτο κυρίως με καίει περισσότερο αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το κινητό πριν 3 μέρες από geekbuing. Ολα πήγαν καλά κ εντός προγράμματος. Όταν ήρθε φορούσε μια ρομ 8.0.5.... Stable κ καλά η οποία είχε τα ελληνικά, καθόλου κινεζιες κ ολα καλά για μια μέρα που την αφηςα. Μετά από διάβασμα εδώ του έβαλα την 8.1.2.0 global stable από το site της xiaomi. Απο τότε έχω τα εξής φαινόμενα.

1. Ξαφνικά έκλεισε το κινητό κ για 15 λεπτά δεν άνοιγε ούτε ανταποκρινόταν σε ρεύμα καλώδια κτλ. Τελικά άνοιξε πατώντας το κουμπί ανοίγματος κ το πλήκτρο μείωσης φωνής κ λειτούργησε το κινητό μετά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Σαν να έκανα ενα απλό reboot.

2 σε μια στιγμή που μιλούσα κ χτύπησεδευτερη γραμμή, κόλλησε για ενα λεπτό κ χάθηκαν κ οι 2 κλείσεις.

3 κ χειρότερο το Bluetooth δεν πολύ δουλεύει. Βασικά σήμερα δεν δουλεύει καθόλου κ δεν μπορεί να συγχρονιστεί με ενα ρολόι Garmin.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι να κάνω με το Bluetooth? αυτο κυρίως με καίει περισσότερο αυτή την στιγμή.

Εγώ θα ξεκινούσα διαδικασία για φλασάρισμα της ελληνικής.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται ακόμα και μετά το πέρασμα της Official Global Rom. Υπάρχει έντονο Lag (αρκετών δευτερολέπτων) από τη στιγμή που πατάς το Power button εως ότου ενεργοποιηθεί η οθόνη. Any ideas;
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το κινητό πριν 3 μέρες από geekbuing. Ολα πήγαν καλά κ εντός προγράμματος. Όταν ήρθε φορούσε μια ρομ 8.0.5.... Stable κ καλά η οποία είχε τα ελληνικά, καθόλου κινεζιες κ ολα καλά για μια μέρα που την αφηςα. Μετά από διάβασμα εδώ του έβαλα την 8.1.2.0 global stable από το site της xiaomi. Απο τότε έχω τα εξής φαινόμενα.

1. Ξαφνικά έκλεισε το κινητό κ για 15 λεπτά δεν άνοιγε ούτε ανταποκρινόταν σε ρεύμα καλώδια κτλ. Τελικά άνοιξε πατώντας το κουμπί ανοίγματος κ το πλήκτρο μείωσης φωνής κ λειτούργησε το κινητό μετά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Σαν να έκανα ενα απλό reboot.

2 σε μια στιγμή που μιλούσα κ χτύπησεδευτερη γραμμή, κόλλησε για ενα λεπτό κ χάθηκαν κ οι 2 κλείσεις.

3 κ χειρότερο το Bluetooth δεν πολύ δουλεύει. Βασικά σήμερα δεν δουλεύει καθόλου κ δεν μπορεί να συγχρονιστεί με ενα ρολόι Garmin.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι να κάνω με το Bluetooth? αυτο κυρίως με καίει περισσότερο αυτή την στιγμή.

 

Για το 1 μάλλον είναι το γνωστό bug με τα random shutdowns, που συμβαίνει αραιά και εντελώς τυχαία και δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος αντιμετώπισης πέραν από δοκιμή άλλης rom μέχρι να μην το ξανακάνει...

Το 2 και το 3 προσωπικά, κοντά 2 μήνες τώρα που έχω το κινητό δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα από τα 2 προβλήματα... Bluetooth χρησιμοποιώ με ένα ακουστικό που έχω και είναι μια χαρά...

 

Το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται ακόμα και μετά το πέρασμα της Official Global Rom. Υπάρχει έντονο Lag (αρκετών δευτερολέπτων) από τη στιγμή που πατάς το Power button εως ότου ενεργοποιηθεί η οθόνη. Any ideas;

 

Πρώτη φορά ακούω για κάτι τέτοιο... Τι να σου πω, εγώ είμαι με την τελευταία China stable και με εξαίρεση το γεγονός ότι δεν έχω Ελληνικά (που δε μου χρειάζονται κιόλας), δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ τελικά ελαφρώς μεταχειρισμένο απο ενα ξάδερφο μου στα 150 ευρώ!Έχει ελληνικά κανονικά ,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ωραία οθόνη , η μπαταρία φαίνεται να κρατάει αρκετά και μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα.

Έχω και ένα LG G3 που το δουλεύω ως βασικό τηλέφωνο και λέω παρόλο που το xiaomi έχει πιο μικρή οθόνη να το δουλεύω ως πρωτεύον αντι του G3.Το μόνο που δεν εχω τεστάρει ακόμη και να συγκρίνω με το G3 είναι οι φωτογραφίες του που το εχω σαν υψηλό στάνταρ.Γνωρίζει κανείς αν το 4 prime συναγωνίζεται τη κάμερα του G3, έχει κάνει κανείς κάποιο συγκριτικό?Δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μοντέλο..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το G3 φημίζεται για την κάμερά του.

Η διαφορά με το redmi (ειδικά σε δύσκολες συνθήκες), ανάλογα και με τις παραστάσεις που έχεις, εκτιμώ θα είναι σχεδόν χαωτική.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την ποιότητα του βίντεο στον ήχο είναι τόσο χάλια όσο υπάρχει στο βιντεάκι στο 6:37
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...