Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σε όλους. Λόγω προβλήματος με το 4s μου, ήρθε καιρός να αλλάξω συσκευή.

16 Γενάρη παρουσιάζομαι Θήβα και ενώ δεν εχω σκοπό να πάρω το καινούριο κινητό μαζί μου τις πρώτες εβδομάδες στο κέντρο ωστόσο θα χρειαστώ κινητό για την υπόλοιπη θητεία μου. Η αλήθεια είναι πως ψιλοφοβάμαι να αγοράσω τώρα κινητό πριν το στρατό αλλά έχω ξεμείνει απο συσκευή συν του οτι κάποιοι υποστηρίζουν πως στο στρατο θα το λιώσω/απολαύσω το κινητό και θα το χρειαστώ ενώ άλλοι, πως είναι επικίνδυνο. Σε γενικές γραμμές είμαι υπεύθυνος και δεν μου έχει τύχει ποτέ να κάνω ζημιά σε κάποια συσκευή μου (περα απο το 4s που άρχισα να το σουτάρω απο τα νεύρα μου :lol: )να ξεχάσω/αφήσω το κινητό μου σε δημόσιο χώρο (παρά μόνο μια φορά που το κατάλαβα στα 5λεπτά πριν κανα 8χρόνια που ήμουν 16χρ. και έσωσα τη συσκευή την τελευταιά στιγμή.)

 

Τέλος πάντων τα ερωτήματα μου είναι τα εξής & χρειάζομαι τη βοήθεια σας:

1) iPhone 5s (φθηνή λύση για το στρατό) ή iPhone SE (Συσκευή που θα μου μείνει και θα τη γουστάρω - για μένα το ιδανικότερο μέγεθος κινητού) ή iPhone 6s (δεν το προτιμώ για το στρατό λόγω μεγέθους αν και αυτό θα τσιμπούσα αν δεν ήταν στρατιοτιλίκι στη μέση)

 

2) Έχετε εμπειρίες σχετικά με στρατό και κινητά; (Σπασίματα, φθορές, κλοπές κλπ..)

 

3) Αγορά μέσω σκρουτζομάγαζου κινητών EU... (Το 4s το είχα τσιμπήσει πριν απο 2.5χρόνια απο ένα τετοιο κατάστημα - δεν είχα κανένα παράπονο - όλα πήγαν οκ, αλλά πάλι φοβάμαι διότι δεν ξέρω τι διααδικασία υπάρχει σε περίπτωση που αποδειχθεί ελαττωματικό απο την αρχή)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φίλοι μου,

στα χρήματα που διαθέτω 150 max 160, σκέφτομαι για το Xiaomi redmi note 3 pro ( crazy Sandays e-shop ), αλλά αν έχετε κάποιο άλλο αξιόλογο να μου προτείνετε το συζυτήω...

Φυσικά σε αυτά τα χρήματα δεν παίρνεις top συσκευές, αλλά να είναι αξιοπρεπείς και ισορροπημένες.

 

Επίσης με τα ίδια χρήματα, μπορώ να ψάξω και σε ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, με περισσότερες δυνατότητες, που λογικά η τιμή του καινούργιο θα είναι γύρω στα 200.

Αν θέλετε να μου προτείνετε κάτι και στην κατηγορία των μεταχειρισμένων

 

Ευχαριστώ!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από Ελλάδα κοιτάς? αν όχι κοίτα αυτό είναι η έκδοση με τα 3gb ram.

 

Αν κοιτάς μόνο από Ελλάδα και η έκδοση με τα 2gb πάλι καλή θα είναι.

 

Φυσικά σε αυτά τα χρήματα δεν παίρνεις top συσκευές, αλλά να είναι αξιοπρεπείς και ισορροπημένες.

 

 

Μην ξεγελιέσαι με τα χρήματα, top συσκευή παίρνεις σε θέμα επιδόσεων. Στο μόνο που χάνεις σε σχέση με κάποια ναυαρχίδα είναι στις φωτογραφίες ιδιαίτερα την νύχτα. το note 3 pro με τον επεξεργαστή που έχει και με την θηριώδη μπαταρία του θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Μην θεωρείς ότι κάνεις κάποιο συμβιβασμό επειδή δεν θα διαθέσεις μια περιουσία

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους. Λόγω προβλήματος με το 4s μου, ήρθε καιρός να αλλάξω συσκευή.

16 Γενάρη παρουσιάζομαι Θήβα και ενώ δεν εχω σκοπό να πάρω το καινούριο κινητό μαζί μου τις πρώτες εβδομάδες στο κέντρο ωστόσο θα χρειαστώ κινητό για την υπόλοιπη θητεία μου. Η αλήθεια είναι πως ψιλοφοβάμαι να αγοράσω τώρα κινητό πριν το στρατό αλλά έχω ξεμείνει απο συσκευή συν του οτι κάποιοι υποστηρίζουν πως στο στρατο θα το λιώσω/απολαύσω το κινητό και θα το χρειαστώ ενώ άλλοι, πως είναι επικίνδυνο. Σε γενικές γραμμές είμαι υπεύθυνος και δεν μου έχει τύχει ποτέ να κάνω ζημιά σε κάποια συσκευή μου (περα απο το 4s που άρχισα να το σουτάρω απο τα νεύρα μου :lol: )να ξεχάσω/αφήσω το κινητό μου σε δημόσιο χώρο (παρά μόνο μια φορά που το κατάλαβα στα 5λεπτά πριν κανα 8χρόνια που ήμουν 16χρ. και έσωσα τη συσκευή την τελευταιά στιγμή.)

 

Τέλος πάντων τα ερωτήματα μου είναι τα εξής & χρειάζομαι τη βοήθεια σας:

1) iPhone 5s (φθηνή λύση για το στρατό) ή iPhone SE (Συσκευή που θα μου μείνει και θα τη γουστάρω - για μένα το ιδανικότερο μέγεθος κινητού) ή iPhone 6s (δεν το προτιμώ για το στρατό λόγω μεγέθους αν και αυτό θα τσιμπούσα αν δεν ήταν στρατιοτιλίκι στη μέση)

 

2) Έχετε εμπειρίες σχετικά με στρατό και κινητά; (Σπασίματα, φθορές, κλοπές κλπ..)

 

3) Αγορά μέσω σκρουτζομάγαζου κινητών EU... (Το 4s το είχα τσιμπήσει πριν απο 2.5χρόνια απο ένα τετοιο κατάστημα - δεν είχα κανένα παράπονο - όλα πήγαν οκ, αλλά πάλι φοβάμαι διότι δεν ξέρω τι διααδικασία υπάρχει σε περίπτωση που αποδειχθεί ελαττωματικό απο την αρχή)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Ειναι θεμα τι θελεις απο μεγεθος.Αμα δεν σε χαλαει το μεγεθος του 6s παρτο.Αλλιως SE.Οσο για το 5s,εχω ηδη ενα,ειμαι ικανοποιημενος αλλα καλυτερα να το κρατησεις και μετα για καιρο το κινητο,οποτε αστο.

Οσο για τη θητεια,παρε και ενα φθηνο με 20-30€ κινητο με πληκτρα,και με 2 καρτες ακομα καλυτερα αμα εχεις και να εχει φακο,ραδιο και καρτα μνημης.Σαν κυριο αυτο και σαν 2ο εχε και το iphone.Καλου κακου βρες και κανενα powerbank,γιατι θα εισαι 95% με 3G μεσα και εξω απο τη μοναδα.Φυσικα οτι συσκευη παρεις,μια καλη θηκη και tempered glass απαραιτητα.Θα σε σωσουν απο πτωσεις/φθορες κλπ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.αν θελει μπορει να ριξει μια ματια στο Alcatel pop up.αλλα θα βρει παρα παρα πολλα μοντελα σε αυτη την τιμη.

Έχεις άποψη για το κινητό; Γιατί το σκέφτομαι για την μητέρα μου. Το βασικό στοιχείο που με ενδιαφέρει είναι η πίσω κάμερα και η οθόνη. Βγαζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Γνωρίζεις;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από Ελλάδα κοιτάς? αν όχι κοίτα αυτό είναι η έκδοση με τα 3gb ram.

Αν κοιτάς μόνο από Ελλάδα και η έκδοση με τα 2gb πάλι καλή θα είναι.

Κοιτάω μόνο Ελλάδα, λόγω του ότι επείγομαι.

 

Μην ξεγελιέσαι με τα χρήματα, top συσκευή παίρνεις σε θέμα επιδόσεων. Στο μόνο που χάνεις σε σχέση με κάποια ναυαρχίδα είναι στις φωτογραφίες ιδιαίτερα την νύχτα. το note 3 pro με τον επεξεργαστή που έχει και με την θηριώδη μπαταρία του θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Μην θεωρείς ότι κάνεις κάποιο συμβιβασμό επειδή δεν θα διαθέσεις μια περιουσία

Δεν με πειράζει τόσο η φωτογραφική μηχανή.

Στα χρήματα αυτά πιστεύω είναι πολύ καλή επιλογή...

Δεν ξέρω αν βρίσκω κάτι ισάξιο.

Τώρα αν πάω για μεταχειρισμένο, με 160ευρώ μποορώ να δώ κάτι ίσως καλύτερο, από αυτά που καινούτγια ανήκουν στη κατηγορια 190-200ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άποψη για το κινητό; Γιατί το σκέφτομαι για την μητέρα μου. Το βασικό στοιχείο που με ενδιαφέρει είναι η πίσω κάμερα και η οθόνη. Βγαζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Γνωρίζεις;
καλησπερα.το κινητο το εχω στην κατοχη μου περιπου δυο μηνες.η καμερα ειναι καταπληκτικη.η οθονη εχει πολυ καλη αναλυση,και πολυ καλη φωτεινοτητα.αυτο που παρατηρησα στην οθονη σε σχεση με αλλα κινητα ειναι οτι τα χρωματα δεν ειναι ποκυ τονισμενα.βγαινουν καπως ποιο φυσικα.αυτο βεβαια δεν ξερω αν θα σου αρεσει.εμενα μου αρεσει δεν ειναι σαν ψευτικα.μπορεις να πας σε καποιο μεγαλο μαγαζι να το δεις απο κοντα το κινητο να εχεις μια καλυτερη αποψη.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Θελει μια φιλη μου ενα κινητο γυρω στα 150 ευρω απο Ελλαδα και να εχει κοντα στις 5 ιντσες οθονη.

Διαβαζω τα θεματα εδω και επειδη εχω μεινει λιγο πισω στα κινητα θα ηθελα τη βοηθεια σας

Θα βαλω μερικα κινητα να μου πειτε καθως το ψαχνω τωρα:

Αλκατελ http://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-alcatel-up-4g-5-6044d-white

Μοτορολα g4 http://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-motorola-moto-g4-play-black-(1)

P8 lite http://www.birdphone.gr/gr/prdid/909779f33ee74b3cbf8bdde259e068ef/productinfo.aspx

Σαμσουνγκ j5 http://www.birdphone.gr/gr/prdid/c73e8a3975494cddb61536ecb514720b/productinfo.aspx

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο το εχω εδω και δυο μηνες περιπου.εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.ολες οθ συσκευες που παρεθεσες φαινονται πολυ καλες.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους. Λόγω προβλήματος με το 4s μου, ήρθε καιρός να αλλάξω συσκευή.

16 Γενάρη παρουσιάζομαι Θήβα και ενώ δεν εχω σκοπό να πάρω το καινούριο κινητό μαζί μου τις πρώτες εβδομάδες στο κέντρο ωστόσο θα χρειαστώ κινητό για την υπόλοιπη θητεία μου. Η αλήθεια είναι πως ψιλοφοβάμαι να αγοράσω τώρα κινητό πριν το στρατό αλλά έχω ξεμείνει απο συσκευή συν του οτι κάποιοι υποστηρίζουν πως στο στρατο θα το λιώσω/απολαύσω το κινητό και θα το χρειαστώ ενώ άλλοι, πως είναι επικίνδυνο. Σε γενικές γραμμές είμαι υπεύθυνος και δεν μου έχει τύχει ποτέ να κάνω ζημιά σε κάποια συσκευή μου (περα απο το 4s που άρχισα να το σουτάρω απο τα νεύρα μου :lol: )να ξεχάσω/αφήσω το κινητό μου σε δημόσιο χώρο (παρά μόνο μια φορά που το κατάλαβα στα 5λεπτά πριν κανα 8χρόνια που ήμουν 16χρ. και έσωσα τη συσκευή την τελευταιά στιγμή.)

 

Τέλος πάντων τα ερωτήματα μου είναι τα εξής & χρειάζομαι τη βοήθεια σας:

1) iPhone 5s (φθηνή λύση για το στρατό) ή iPhone SE (Συσκευή που θα μου μείνει και θα τη γουστάρω - για μένα το ιδανικότερο μέγεθος κινητού) ή iPhone 6s (δεν το προτιμώ για το στρατό λόγω μεγέθους αν και αυτό θα τσιμπούσα αν δεν ήταν στρατιοτιλίκι στη μέση)

 

2) Έχετε εμπειρίες σχετικά με στρατό και κινητά; (Σπασίματα, φθορές, κλοπές κλπ..)

 

3) Αγορά μέσω σκρουτζομάγαζου κινητών EU... (Το 4s το είχα τσιμπήσει πριν απο 2.5χρόνια απο ένα τετοιο κατάστημα - δεν είχα κανένα παράπονο - όλα πήγαν οκ, αλλά πάλι φοβάμαι διότι δεν ξέρω τι διααδικασία υπάρχει σε περίπτωση που αποδειχθεί ελαττωματικό απο την αρχή)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Φίλε εξαρτάται που θα πας

Επίσης αν θα χρειαστείς ράδιο και λοιπά

Βρες από κανένα φίλο κανένα των 20€ για τις 1-2 πρώτες μέρες που δεν θα ξέρεις με τι έχεις να κανείς

Εγώ τότε είχα κρυμμένο σε μια καλτσα το htc desire και το εμφάνισα μετά από 2 μέρες στην αυλωνα

Μετά δεν είχα ποτέ πρόβλημα

Το se είναι καλό αλλά λίγο μικρό. Κινητό θα πάρεις ότι σ αρέσει όχι ειδικά για τον στρατό.

Πάρε ένα 6s με μια θήκη καλή και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να το έχεις και μαζί σου στις ασκήσεις σιγά. Μισή μέρα θα παίρνεις το παλιό

 

Θα τα βγάλει τα λεφτά του ότι πάρεις. Εγώ το έβαζα και ταινίες τότε και βόλευε στην σκοπιά έβλεπα καμία ταινία με τα ακουστικά

Αλλά που και πως θα τύχεις πάντα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να κάνεις την υπέρβαση και να πάρεις το G5. Ο επεξεργαστής του είναι από εκείνους που θα σε κάνουν να το κρατήσεις για χρόνια και να το πουλήσεις σε αξιοπρεπή τιμή
Link to comment
Share on other sites

Από τα μαμά ακουστικά;

Και τα δύο έχουν πολύ ένταση σε σημείο που δεν μπορείς να τα βάζεις τέρμα

 

Ναι ναι της μαμάς τα ακουστικά . Οκ σε ευχαριστώ πολύ

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση αλλά από ότι βλέπω το συγκεκριμένο δεν εχει ακουστικο στην πρόσοψη έτσι δεν είναι? το τηλέφωνο λειτουργεί μόνο με έξτρα Bluetooth?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω το ίδιο αποτέλεσμα είχα κι όταν τα χα δίπλα δίπλα κι εγώ.

 

Προσωπικά αν και ελάχιστα χαμηλότερο, μου ακουγόταν πολύ πολύ λίγο καλύτερο το iphone στα αυτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο το εχω εδω και δυο μηνες περιπου.εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.ολες οθ συσκευες που παρεθεσες φαινονται πολυ καλες.

Ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις συσκευες,η διαφορα τιμης ειναι ελαχιστη.με ενδιαφερει ηχος,καμερα,ταχυτητα βεβαια κ μεταπωληση!
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να κάνεις την υπέρβαση και να πάρεις το G5. Ο επεξεργαστής του είναι από εκείνους που θα σε κάνουν να το κρατήσεις για χρόνια και να το πουλήσεις σε αξιοπρεπή τιμή

 

Δυστυχώς δεν αντέχω άλλη υπέρβαση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για δες το p9 lite

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Αν τα πιάσεις και τα δύο στα χέρια το LG δείχνει πολύ καλύτερη και premium κατασκευή από το p9 lite. Βασικά το p9 lite / 3 GB RAM σκεφτόμουν αλλά λέω να βάλω λίγο παραπάνω και να πάω σε περιτύλιγμα flagship συν την εξαιρετική κάμερα που πραγματικά είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

το παλιο μ κινητο ηταν το nexus 5 και ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο αλλα δυστηχως εχει σπασει και τωρα προβληματιζομαι γα το πιο θα ειναι το επομενο.Με ενδιαφερουν καλος επεξεργαστης με την έννοια να μη κολλαει με αρκετες ανοιχτες εφαρμογες,μια αξιοπρεπη καμερα και γενικα σαν κινητο να μην εχει προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω δωράκι σε κοπέλα, κινητό από κίνα μέχρι 200€. (επιτρέπεται να ανέβει αν είναι κάτι που αξίζει πολύ)

 

Αυτό που θέλουμε είναι:

1)Πολύ καλή κάμερα

2)Καλή μπαταρία(μην είναι όλη την ημέρα με τον φορτιστή/powerbank στο χέρι)

3)Πολύ καλή οθόνη

4)Καλή ποιότητα υλικών

5)Rom χωρίς προβλήματα(Δεν μας πειράζει κάτι σε στυλ global αγγλική)

 

Οι σκέψεις που έχω είναι:

1) Xiaomi Mi5 3/32

2)Xiaomi Redmi Pro 3/64

3)Xiaomi Redmi Note 4 Pro

4)LeTV Le Max 2 X820

5)Leeco Cool1

Τι λέτε;; Όσο πιο γρήγορα καταλήξω τόσο πιο γρήγορα θα έρθει και το δώρο!! :):p

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

προτεινω το #3 (RN4 3/64) που σημερα πηρε και official ελληνικα η global rom.

υπαρχουν και καλυτερες, αλλα οι καμερες ειναι αξιοπρεπεστατες.

ισοζυγισμενη και ομορφη συσκευη. $180 (δεν εχει 800mhz

αλλα απο το 3 pro ειναι καλυτερο, λογω 64rom, tap to wake, design κτλ)

 

το redmi pro ειναι λιγο καλυτερο απο το redmi note 4 αλλα προς το παρον

δεν εχει βγει global rom και δεν ειναι βεβαιο οτι θα βγει

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν "καιγόμαστε" τόσο για το 4g να σου πω την αλήθεια... Ανάμεσα απο RMN 3 pro και ΡΜΝ 4 προ , πάω και εγώ προς το 4 λόγω του ότι είναι και πιο καινούριο.

 

Κατά τ'άλλα red mi pro μου άρεσε λόγω διπλής κάμερας. Για mi5 ? Ουδέν σχόλιο?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...