Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ το ίδιο, κάτοχος G2 εδώ και 3 χρόνια και είμαι μεταξύ αυτών των τριών(5t,s7edge,p10). Παω προς s7 edge. Σχετικά με 5t και sar τι παίζει; γενικά πρέπει να κοιτάμε το sar;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ψάχνω ένα κινητό με ταβάνι τα 200€... Το θέλω άμεσα οπότε την Κίνα μάλλον τη ξεχνάω. Θέλω δίκαρτο, να κρατάει η μπαταρία (γιατί λόγω δουλειάς έχω αρκετές κλήσεις κάθε μέρα) και (γιατί όχι) καλή καμερούλα...

 

Είμαι ανάμεσα στα εξής. Προσπάθησα να τα βάλω με σειρά προτίμησης. Παρόλα αυτά το συζητάμε αν θέτε ;) χααχχαχα:

Xiaomi Redmi 4X (32GB)

Xiaomi Redmi Note 4 (3/32)

Xiaomi Redmi 4X (64GB)

Xiaomi Redmi Note 4 (4/64)

Lenovo K6 Note

ZTE Blade A610 Plus

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχονται τα εγγόνια οι παππούδες ανακαλύπτουν ότι μπορούν να έχουν φωτό στο κινητού τους κ θέλουν να αντικαταστήσουν τα feature phones τους! Επειδή τα λεφτά μας πλέον πάνε σε παμπερς θέλω να αγοράσω ότι πιο φτηνό για αξιόπιστο android για βασικές λειτουργίες με σχετικα καλή οθόνη όχι λαγκαρισμα (γενικά ότι θα αγχωνε έναν μεγάλο άσχετο με την τεχνολογία άτομο) max 100€

Κ Κίνα μέσα αρκεί να μη μπλέξουμε με τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά πολλά, το vfm σε αυτά τα λεφτά xiaomi redmi 4A

 

Συμφωνώ. Κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει.

 

Αν θες να κάνεις μια μικρή υπέρβαση που για τους παππούδες δεν πολύ αξίζει βέβαια, δες το Redmi 4x

Link to comment
Share on other sites

Το xaiomi 4a είχα κ γω στο μυαλό μου αλλά έλεγα μήπως παίζει του άλλο σε πιο χαμηλή τιμή. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

οχι με τιποτα η καμερα του εφαμιλλη του S7 , ουτε καν. Το ειχα 3 μηνες το z play και ξερω τι σου λεω
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάμερες εφάμιλλες με amoled οθόνη δεν νομίζω να υπάρχουν. Και μάλιστα στα λεφτά που ψάχνεις, οι μόνες κάμερες εφάμιλλες του s7 είναι το lg g5 se και nexus 5x.

 

Προφανώς κανένα απο τα 2 δεν έχει amoled οθόνη και μάλιστα το nexus 5x στη τιμή που το χουν το θεωρώ ακριβό για τα specs και "αξιοπιστία" του. Το lg g5 se έχει ένα ενδιαφέρον. Μιας είχα το lg g5 μπορώ να πω οτι έχει πολύ ποιοτική οθόνη, φωτεινή με καλο contrast (για lcd) και χρώματα. Επιπλέον έχει εξαιρετικό ήχο και ο soc του είναι πολύ δυνατός. Τα 2 αρνητικά όμως που έχει είναι η μπαταρία και ότι πάσχουν από image retetion οι οθόνες. Δηλαδή αν τις ζορίζεις από άποψη θερμοκρασίας (πχ games) μετά από κάποιους μήνες μπορεί να κρατά προσωρινά σκιές από στατικές εικονες μετά από πχ έντονο gaming. Μετά από λιγα λεπτά αυτές οι σκιές φεύγουν.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεχτεις κάποια έκπτωση στη ποιότητα της κάμερας, ίσως βρούμε κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάμερες εφάμιλλες με amoled οθόνη δεν νομίζω να υπάρχουν. Και μάλιστα στα λεφτά που ψάχνεις, οι μόνες κάμερες εφάμιλλες του s7 είναι το lg g5 se και nexus 5x.

 

Προφανώς κανένα απο τα 2 δεν έχει amoled οθόνη και μάλιστα το nexus 5x στη τιμή που το χουν το θεωρώ ακριβό για τα specs και "αξιοπιστία" του. Το lg g5 se έχει ένα ενδιαφέρον. Μιας είχα το lg g5 μπορώ να πω οτι έχει πολύ ποιοτική οθόνη, φωτεινή με καλο contrast (για lcd) και χρώματα. Επιπλέον έχει εξαιρετικό ήχο και ο soc του είναι πολύ δυνατός. Τα 2 αρνητικά όμως που έχει είναι η μπαταρία και ότι πάσχουν από image retetion οι οθόνες. Δηλαδή αν τις ζορίζεις από άποψη θερμοκρασίας (πχ games) μετά από κάποιους μήνες μπορεί να κρατά προσωρινά σκιές από στατικές εικονες μετά από πχ έντονο gaming. Μετά από λιγα λεπτά αυτές οι σκιές φεύγουν.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεχτεις κάποια έκπτωση στη ποιότητα της κάμερας, ίσως βρούμε κάτι καλύτερο.

 

Με htc 10 ??? Να βοηθησουμε τον φιλο να διαλεξει......Ειπα και μια συσκευη......

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αγορά ενός καλού κινητού αλλά επειδή είμαι σε δίλλημα θέλω λίγη βοήθεια!

Παρακαλώ μόνο όσοι έχουν οι είχαν μια ή δύο από τις παρακάτω συσκευές να μου πούνε την άποψη τους και αν αξίζουν τα λεφτά τους.

1)S7 Edge περίπου 480 καινουργιο

2)Huawei mate 10 pro 800 ευρώ

3)S8 580 καινούργιο αλλά αξίζει κάτι παραπάνω για να δώσω τα 100 ευρώ ;Αν αποφασίσω να το πάρω;Και ποιες ειναι οι διαφορές;

4)Note 8 1023 μάλλον δεν θα το πάρω λόγω τιμής αλλά θέλω απόψεις:)

Σε ένα κινητό με ενδιαφέρει κατά σειρά Λογισμικό - Κάμερα - μπαταρία - να έχει καλό σήμα με λίγο sar ,τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα έχουν όλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια έκπτωση στην κάμερα ναι, αλλά όχι σημαντική.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα το Mate 10 Pro,και μάλιστα από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, δίνουν δώρο και το P9 lite 2017,το οποίο μπορείς να το πουλήσεις και να χαμηλώσεις το κόστος...

Από Sar είναι μεγαλύτερο από ταSamsung,αλλά μικρότερο από τα προηγούμεναM Mate...Σαν συσκευή την είδα για μια μέρα,και πραγματικά με εντυπωσίασε....

Το S7 το είχα,αλλά αυτή την στιγμή δεν θα το επερνα,το S8 το έχω δουλέψει και δεν είχε κάποιο θέμα,όπως και το Note 8 που το θεωρώ καλύτερο από τα παραπάνω,αλλά πολύ ακριβό...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια έκπτωση στην κάμερα ναι, αλλά όχι σημαντική.

 

Επειδη το πηρα πρσφατα να το δοκιμασω,και αυτο :p , η καμερα τα σπαει οπως ολο το τηλεφωνο ειναι κλασεις ανωτερο απο αλλα,χωρις προβληματα,και ασθενειες....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

480€ είναι πολλά για το s7 edge που κοντεύει να κλείσει δύο χρόνια από την παρουσίασή του, ειδικά αν σκεφτείς ότι ακριβώς ένα χρόνο πριν είχε 530€. Στη θέση σου θα πήγαινα στο Mate.
Link to comment
Share on other sites

Με htc 10 ??? Να βοηθησουμε τον φιλο να διαλεξει......Ειπα και μια συσκευη......

 

Αν μπορεί να ανεβεί σε χρήματα και δεν τον πειράζει που δεν έχει amoled ας το κοιτάξει. Έχει όντως καλή κάμερα :)

Link to comment
Share on other sites

J7, κερδιζεις χρηματα, και παιρνεις και θηκη. :D

 

 

 

P.S. Μαλλον ο φιλος ή φιλη δεν γνωριζει ελληνικα και πιθανοτατα ειναι απο εξωτερικο, γουλγ τρανσλειτ φαινεται. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.. Μετά από 4 χρόνια χρήσης lumia 1020 ήρθε η ώρα να αλλάξω σιγά σιγά συσκευή, όχι επειδή έπαθε κάτι το 1020 (είναι ακόμα σε άψογη κατάσταση), αλλά κυρίως γιατί βαρέθηκα το λειτουργικό, την κάκιστη ποιότητα σε βασικές εφαρμογές και την μηδενική υποστήριξη πλέον.

Τα android δεν τα συμπάθησα ποτέ και επειδή το μόνο που ζητάω από μια συσκευή είναι να δουλεύουν κάποιες βασικές εφαρμογές καλά (κυρίως social media), να έχει καλή ποιότητα φωτογραφίας (μπρος-πίσω), και να μην κολλάει σε καθημερινή χρήση η συσκευή, γι αυτο κοιταω προς apple. Γλυκοκοιτάω τα iphone κανα 2 χρόνια τώρα, απλά περίμενα πότε θα μπουχτίσω με τα Windows Phone.. Κοίταξα λίγο τιμές skroutz και αυτό που βλέπω ότι μπορώ να διαθέσω είναι τα 680 που κάνει το 7 plus. Ο κολλητός μου είναι κάτοχος του 7 plus black εδώ και αρκετούς μήνες και μιλάει με τα καλύτερα λόγια.. Εδω διαβάζοντας βλέπω θεματάκια σε αρκετούς με το iOS 11..

Οσοι είστε κάτοχοι, ποια η γνώμη σας για τις κάμερες μπρος-πισω, και την λειτουργία της συσκευης με το αναβαθμισμενο λειτουργικο.. Αξίζει η αγορά του 7plus ενα χρόνο μετα την κυκλοφορία του ή να περιμένω μπας και πέσει η τιμή του 8plus?

Και μιας και ανέφερα την πτωση τιμης, υπάρχει περίπτωση να πέσει σύντομα η τιμή του 7plus ή θα παραμείνει έτσι μέχρι την ανακοίνωση του επόμενου μοντελου?

 

Τώρα αν η διαφορα των 200 ευρώ τα αξίζει απο θεμα αναβαθμισεων και καμερας ίσως το κοιτάξω.. αλλα δεν με τρελαίνει η ιδεα του γυαλιού στην πίσω μεριά (8 plus).

 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!

Edited by Skrillex

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόσμε.

Απλό ερώτημα για όσους σκαμπάζουν περισσότερα.

Κόκκινο ή πράσινο κινητό ή γενικός ζωηρό χρώμα (γτ δεν αντέχετε η γκρίνια.) ταβάνι μέχρι τα 350€

Με μόνο 3 προϋποθέσεις.

4gb ram, 64gb rom, όσο μεγαλύτερη οθόνη γίνεται.

Αγορά από Ελλάδα για να έρθει όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Βρήκα τα elephone αλλά τα έχει από εξωτερικό.

 

Ευχαριστώ!

 

Edit: Έστω και από ευρωπαϊκό κατάστημα να το έχουμε μέχρι Τρίτη –Τετάρτη...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Rackal μπηκε η xiaomi στο Myphone διαβασε το προβλημα σου και ειπε να σε γλιτωσει απο την χριστουγεννιατικη γκρινια :lol: Aγνωστο ακομη οπως λεει το αρθρο σε ποιες αγορες θα κυκλοφορησει αλλα δεν χανεις και τιποτα να να παρεις ενα τηλεφωνο στην Infoquest

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a1_gets_new_special_edition_red_variant-news-28725.php

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. Ψαχνω κινητο μεχρι 250 ευρω.. ως εκει δηλαδη καποιο με οσο δυνατον καλυτερη καμερα μπαταρια επεξεργαστη!!

Απο s7edge που εσπασε προερχoμαι. Ευχαριστω!!!

Edited by tablet
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...