Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θέλω να αγοράσω αυτό το κινητό.

το έχω δει εδώ https://www.lightinthebox.com/letv-le-max-2-x820-4-32gb-5-7-android-m-4g-smartphone-dual-sim-quad-core-21-mp-4gb-32-gb-gold-rosy_p5435020.html?litb_from=forum_4pda&utm_source=myphone ,

 

το οποίο έχει γίνει και ποστάρισμα στο σάιτ ,

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=461432

αλλά είναι κλειδωμένο το θέμα , κακώς για εμένα , γιατί δεν μπορούμε να ρωτήσουμε κάτι ...

 

είναι αξιόπιστο το εν λόγω κατάστημα ? έχει αγοράσει άλλος ? πως γίνεται η πληρωμή χωρίς φόρους που γράφει ο φίλος μας ?

 

 

προτείνει κάποιος μια άλλη συσκευή σε αυτά τα χρήματα και μέχρι 180 ευρώ , γιατί μάλλον θα πάρω την πιο μεγάλη έκδοση , αφού αυτό μόνο σε ροζ υπάρχει .

όποιος έχει να προτείνει κάτι , να το κάνει τώρα πριν το παραγγείλω ...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό προορίζεται για την μητέρα μου.

Κάνει πολύ ήπια χρήση, δηλαδή viber, facebook, emails, browsing, φωτογραφίες και κλήσεις/μνματα (μία sim χρησιμοποιεί). Απαιτήσεις δεν έχει ιδιαίτερες, αρκεί να κάνει την δουλειά της και να βγάζει ανεκτές φωτογραφίες η πίσω κάμερα.

Ψάχνω μία αξιόπιστη VFM συσκευή που να έχει πάνω κάτα τα παραπάνω:

-Κόστος μέχρι 100 ευρώ.

-Αξιοπιστη/δοκιμασμένη συσκευή, να την έχει κόσμος στο φόρουμ δλδ.

-2 gb ram

-Όχι οριακή μπαταρία για το κινητό.

-Nα βγάζει ανεκτές φωτογραφίες αν γίνεται.

-Nα λειτουργεί out of the box, ή έστω να υπάρχουν σαφείς οδηγίες κάπου.

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ οπότε ελπίζω να βοηθήσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διβάζω διαφορα reviews για το Nokia 6 σε σχεση με την καμερα του και πραγματικα εχω μπερδευτεί. Αλλα reviews λενε οτι εχει καταπλικτικη καμερα και αλλα κατω του μετριου. Στο GsmArena και στο TechRadar έχουνε γινει 2 reviews, ενα για την κινεζικη και ενα για την international εκδοση. Στην international γραφουν οτι η καμερα ειναι πολυ καλυτερη. Αν το εχει καποιος στην κατοχη τι ισχυει πραγματικα?
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/11334248/Xiaomi-Redmi-4a-32GB.html

 

 

Υπάρχει και στα 98€ με 16gb αλλά αφού τραβάει φωτογραφίες αξίζει νομίζω να ανέβεις λίγο για τον διπλάσιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Στα 129€ έχεις το ολοκαίνουριο alcatel idol 5 με πολύ καλά χαρακτηριστικά και έμφαση στην φωτογραφία.

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/178351-alcatel-idol-5-silver-dual-sim

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην πήρες τελικά το Bluboo S1.Πραγματικό σκουπίδι.Το WiFi συνδέεται για 2-3 λεπτά και μετά απενεργοποιείται μόνο του,όταν τελειώνεις μια κλήση μαυρίζει η οθόνη και δεν ξέρεις αν έχεις κλείσει το τηλέφωνο ή αν σε ακούει ακόμα αυτός που είχες καλέσει ή σε είχε καλέσει και κυρίως η εταιρεία δεν πρόκειται να σου απαντήσει ΠΟΤΕ στο mail που θα της στείλεις.
Link to comment
Share on other sites

xiaomi m1a1
Ευχαριστω πολυ..

Xiaomi ψαχνω και γινεται χαμος..

Γιατι υπαρχουν τοσα πολλα διαφορετικα note 4???

 

Καποια αλλη προταση κανενασ??

Οσο καλυτερη καμερα κ μεγαλυτερη ραμ ψαχνω.. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και το Redmi 4Α αξίζει και το Alcatel που αναφέρθηκε με λίγα παραπάνω...

 

Μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω στο Alcatel είναι o MTK επεξεργαστής (γούστα είναι αυτά) και τα 16gb χώρου... Κατά τα άλλα, ωραίο design, 3gb ram, FHD οθόνη, μπροστά flash και λογικά απ' ότι ακούγεται τουλάχιστον αξιοπρεπείς κάμερες... Γενικά, νομίζω και εγώ πολύ τίμια πρόταση...

 

Όσον αφορά το Redmi 4A εγγυημένη και δοκιμασμένη από πολλούς εδώ πρόταση που σίγουρα δε θα σε απογοητεύσει για απλή καθημερινή χρήση... Αν καταλήξεις σε αυτό, προτείνω και εγώ την 32gb έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι overall το Μi Α1. To κακό είναι ότι έρχεσαι από S7 Edge και ειλικρινά δεν ξέρω αν με 250 μπορείς να βρεις κάτι εφάμιλλο... Στον τομέα φωτογραφία ειδικά, το βρίσκω πολύ δύσκολο, καθώς απ' ότι έχω διαβάσει γενικώς το S7 Edge έχει φοβερή κάμερα...

Περίμενε να σου απαντήσουν και άλλα παιδιά, να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω αξιολογη καμερα με manual λειτουργιεσ (οπωσ edge) νταξει οχι τοσο καλη. Αλλα σε αυτα τα χρηματα θελω την καλυτερη επιλογη..

Σε αλλη μαρκα???

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τα χριστουγεννα θα αγορασω κινητο και ειμαι αναμεσα στα huawei honor 8,huawei p10 lite και huawei mate 10 lite

το κινητο θελω να εχει δυνατο επεξεργαστη δλδ να σερφαρω ανετα στο internet και να μν κολλαει σε εφαρμογες οπως fb insta και τα σχετικα

αλλα και να τραβαει δυνατες φωτογραφιες τοσο κανονικη οσο και με την front camera.Τελος με ενδιαφερει και το κομματι της αυτονομιας δλδ θα προτιμουσα ενα κινητο με καλη μπαταρια και γρηγορη φορτιση.Ποιο μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια ακριβως φαση ήμουνα και παρηγγειλα σημερα το P9. Απο αυτα που αναφερεις το p10 lite και mate 10 lite εχουν κατω του μετριου καμερα. Πηγεναι σε Honor 8 η P9 αναλογα με τις αναγκες σου.

Honor 8: Περισσοτερη μνημη, γυαλι

P9: Λιγο καλύτερη CPU, μπαταρία, καμερα και οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Camera σε αυτά τα λεφτά ξεχνάς ειδικά από xiaomi

 

Μια χαρά κάμερα είναι. Από άλλες με παρόμοια χρήματα (πχ honor 6x) στο αυτόματο τα πάει καλύτερα.

Οπότε κάθε άλλο παρά την ξεχνάς... ;)

 

Ζηταω αξιολογη καμερα με manual λειτουργιεσ (οπωσ edge) νταξει οχι τοσο καλη. Αλλα σε αυτα τα χρηματα θελω την καλυτερη επιλογη..

Σε αλλη μαρκα???

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το mi a1 έχει πολύ μέτριο manual mode. Δεν επιτρέπει να ρίξεις την ταχύτητα κάτω από 1/12 (ή 1/7 αν κουμπώσεις iso). Είναι μόνο για να ανεβάζεις ταχύτητα (πχ θέλει να βγάλεις κάτι με κίνηση => γρήγορη ταχύτητα). Οπότε αν σε ενδιαφέρει το long exposure κοίτα κανένα άλλο. ;)

 

Νομιζω σε αυτα τα χρηματα την καλυτερη καμερα την εχει το Moto g5 plus με 1.7 διαφραγμα..

Δεν ξερω σε Huawei ποιο το κοντραρει..

 

Συμφωνώ. Είναι από τις καλύτερες που μπορείς να παρεις σε αυτά τα χρήματα. Για να βρεις καλύτερη απο huawei πρέπει να πας honor 8 και πάνω.

 

Απο την άλλη να προτείνω και το Nexus 5x. Δεν έχει μεν long exposure αλλά το αυτόματο του είναι επιπέδου των 400 ευρώ (κοντράρει s7). ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κοιτάς στα μεγάλα καταστήματα για καμια προσφορά. Ήμουν περίπου στην κατάσταση σου από ένα Lumia 950 που έσπασε, το οποίο δεν ήθελα να αποχωριστώ κυρίως λόγω κάμερας και ήθελα να δώσω γύρω στα 250. Τελικά χθές τυχαία που πέρασα από το Πλαίσιο Αργυρούπολης είχαν προωθητική ενέργεια για τα νέα Huawei mate και μαζί έδιναν και το Honor 8 στα 250. O λόγος που το αναφέρω είναι σε περίπτωση που δε βιάζεσαι σίγουρα θα παίξει κάποια αντίστοιχη προσφορά και σε άλλα καταστήματα αυτή την εποχή.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

εχω το 930..και σκεφτομε για αγορα το nokia 8.με ενδιαφερει μονο η καμερα..λειτουργικο καο τα wp εχουν οτι δουλευω σαν εφαρμογες..θα ειναι αναβαθμιση ή υποβαθμιση η καμερα του 8 εναντι του 930;;
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτα του εννοεις; Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο απο οσα εχω δει παντως σε συγκριτικα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, πρέπει να είναι καλύτερη. Όμως, αν σε ενδιαφέρει μόνο η κάμερα, υπάρχουν και καλύτερες επιλογές από το Nokia 8.

 

οπως??και σε τι τιμη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμήτες. Θέλω να αγοράσω καινούρια συσκευή και κλείνω προς Xiaomi καθώς βλέπω ότι είναι τα ποιο vfm σε αυτό το εύρος χρημάτων. Πρόσφατα έτυχε μάλιστα να πιάσω στα χέρια μου ένα Xiaomi Redmi 4a από φίλο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε (το MIUI και γενικά η συσκευή). Ακόμα και η κάμερά του που λένε ότι δεν είναι τόσο καλή, εμένα μου άρεσε.

 

Γενικά χρειάζομαι ένα κινητό για απλή χρήση, δηλαδή ίντερνετ, facebook, viber, email, και περιστασιακά φωτογραφίες/χρήση GPS (η τωρινή συσκευή μου με απογοητεύει πλήρως στα δύο τελευταία και είναι σαν να μην υπάρχουν καθόλου, αλλά ενίοτε μπορεί να τα χρειάζομαι). Ούτε παιχνίδια παίζω, ούτε κάνω τρελό multi-tasking και ούτε έχω ανοιχτό όλη μέρα το 4G. Αντικειμενικά ακόμα και ένα κινητό των 100€ καλύπτει αυτές τις ανάγκες, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας στην καλύτερη επιλογή για ένα κινητό που καταρχάς είναι δοκιμασμένο και ξέρουμε ότι δεν έχει ψεγάδια, και κατά δεύτερον θα κρατήσει και σε ένα λογικό βάθος χρόνου (τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να μην χρειαστεί να το αλλάξω νωρίτερα).

 

Βλέπω ότι υπάρχουν πολλές επιλογές. Μεταξύ Redmi 4a, 5a, 5a Prime, 4x, Note 4 και Note 4x τι να προτιμήσω; Το μέγεθος του αποθηκευτικού χώρου δεν με απασχολεί αν είναι 16 ή 32 GB εφόσον παίρνει SD.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε: από 100€ μέχρι 150€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε: 5" - 5.5" (5.5 λίγο περισσότερο)

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Ελλάδα. Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Το δεύτερο.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

5) Το θελουμε dual? Ναι, έστω και αν το 2ο slot είναι υβριδικό sim/microSD Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο ναι, τα υπόλοιπα προαιρετικά.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Όχι απαραίτητα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Όσο να 'ναι, ναι. Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Το δεύτερο.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια: Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη; Elephone P6000 (2/16)

Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...