Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας...ειμαι ανάμεσα στο g5 και p9...εχω το g4...το g5 βγαζει καποιο πρόβλημα; οπως το g4 bootloop? Θα ηθελα να μου όποιος θέλει την αποψη του για το g5

 

Επειδή τα είχα και τα δύο, άσχετα το ότι είμαι στο G5 τώρα, το P9 overall ήταν καλύτερο τηλέφωνο. Και σε κάμερα και σε μπαταρία δε το συζητάμε... Σε ταχύτητα και τα δύο πολύ γρήγορα... Σε εμφάνιση το P9 φυσικά...

 

Γενικά το P9 υπερτερεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή τα είχα και τα δύο, άσχετα το ότι είμαι στο G5 τώρα, το P9 overall ήταν καλύτερο τηλέφωνο. Και σε κάμερα και σε μπαταρία δε το συζητάμε... Σε ταχύτητα και τα δύο πολύ γρήγορα... Σε εμφάνιση το P9 φυσικά...

 

Γενικά το P9 υπερτερεί...

Το απλό Ρ9 ή το P9 plus;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το απλό Ρ9 ή το P9 plus;

 

Σωστή παρατήρηση. Το P9 ΔΕΝ είναι καλύτερο overall από το G5 imho. To P9 Plus ναι έχει μερικά στοιχεία που ίσως το βάζουν λίγο πιο μπροστά από το G5...

Link to comment
Share on other sites

http://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7815&idPhone2=7745

Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω. Γνώμη μου πάντα.

 

Συμφωνω απολυτα. Επισης για μενα οτι κινητο εχει πανω απο ~1.0 SAR αποκλειεται απο αγορα .

Οσο για το g5 το κινητο το εχω περιπου 2μηνο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε ολα του.Ναι οκ η μπαταρια του ειναι μετρια για τη χρηση που κανω(4g,bluetooth κλησεις 2-2.30 ωρες/μερα) αλλα αν χρεαιαστεις λιγο ρευμα βαλτο ενα 20 λεπτο και εισαι ετοιμος :D

Κατι αλλο που παρατηρησα με 7.0 Nougat.

Εβαλα τα εικονιδια απο ρυθμισεις προβολη στο πιο μικρο δυνατο μεγεθος . Προσωπικα μου αρεσει γιατι δεινχει η οθονη μεγαλυτερη και πιο απολαυστικη παρολο που ειναι 'μολις' 5.3''. Ομως παρατηρησα καποια μικρο hiccups και ισως και lags, στον dialer οπως και στις ρυθμισεις. Επιπροσθετα τα εικονιδια στο notifications μικρυναν τοσο που οταν ειναι μολις τα 5 πρωτα ειναι λιγο πιο δυσκολο να τα πατησεις σωστα. Βαζοντας ομως παλι το μεγεθος εικονιδιων στην μεση οπως ηταν παρατηρησα πως οποιαδηποτε lags hiccups που αναφερω εξαλειφθηκαν εντελως. Εκτιμω οτι μαλλον ειναι πρωτη εκδοση nougat και σιγουρα οι επομενες θα εχουν αρκετες διορθωσεις. Προσωπικα μενω εδω και στη εκδοση και στο κινητο οντας απολυτα ευχαριστημενος :O

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Επισης για μενα οτι κινητο εχει πανω απο ~1.0 SAR αποκλειεται απο αγορα .

Οσο για το g5 το κινητο το εχω περιπου 2μηνο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε ολα του.Ναι οκ η μπαταρια του ειναι μετρια για τη χρηση που κανω(4g,bluetooth κλησεις 2-2.30 ωρες/μερα) αλλα αν χρεαιαστεις λιγο ρευμα βαλτο ενα 20 λεπτο και εισαι ετοιμος :D

Κατι αλλο που παρατηρησα με 7.0 Nougat.

Εβαλα τα εικονιδια απο ρυθμισεις προβολη στο πιο μικρο δυνατο μεγεθος . Προσωπικα μου αρεσει γιατι δεινχει η οθονη μεγαλυτερη και πιο απολαυστικη παρολο που ειναι 'μολις' 5.3''. Ομως παρατηρησα καποια μικρο hiccups και ισως και lags, στον dialer οπως και στις ρυθμισεις. Επιπροσθετα τα εικονιδια στο notifications μικρυναν τοσο που οταν ειναι μολις τα 5 πρωτα ειναι λιγο πιο δυσκολο να τα πατησεις σωστα. Βαζοντας ομως παλι το μεγεθος εικονιδιων στην μεση οπως ηταν παρατηρησα πως οποιαδηποτε lags hiccups που αναφερω εξαλειφθηκαν εντελως. Εκτιμω οτι μαλλον ειναι πρωτη εκδοση nougat και σιγουρα οι επομενες θα εχουν αρκετες διορθωσεις. Προσωπικα μενω εδω και στη εκδοση και στο κινητο οντας απολυτα ευχαριστημενος :O

 

Lg G5 vs P9 Plus

Lg G5 τιμή

P9 Plus τιμή

Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω. Γνώμη μου πάντα.

 

Σωστή παρατήρηση. Το P9 ΔΕΝ είναι καλύτερο overall από το G5 imho. To P9 Plus ναι έχει μερικά στοιχεία που ίσως το βάζουν λίγο πιο μπροστά από το G5...

 

Το απλό Ρ9 ή το P9 plus;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

 

Επειδή τα είχα και τα δύο, άσχετα το ότι είμαι στο G5 τώρα, το P9 overall ήταν καλύτερο τηλέφωνο. Και σε κάμερα και σε μπαταρία δε το συζητάμε... Σε ταχύτητα και τα δύο πολύ γρήγορα... Σε εμφάνιση το P9 φυσικά...

 

Γενικά το P9 υπερτερεί...

 

καλημερα.. ελεγα για το απλο P9 απλα ειδα οτι το LG G5 ειναι λιγο πιο φθηνο και σκέφτηκα οτι ισως αξιζει η αγορα του γιατι ειναι περιπου 100 ευρω πιο φθηνο απο το P9 επισης τωρα εχω το lg g4 και φοβαμαι μην βγαλει καποιο προβλημα το lg g5 ενας λογος που φοβαμαι να το αγορασω ειναι αυτος

 

αξιζει να δωσω το παραπανο λεφτα για το p9 το απλο; νομιζω πανω κατω τα δυο αυτα κινητα ειναι ισα σε ανταγωνισμό και μεχρι 450 αυτα τα δυο νομιζω ειναι τα κορυφαία σε σχεση με τα αλλα

Edited by rafos123
Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ένα τάμπλετ(Odys Wintab Ares 9 8.9" 32 GB) δεν ξέρω όμως ούτε την μάρκα ούτε αν αξίζουν τα Windows στα τάμπλετ. Θέλω να με βοηθήσετε αξίζει να αγοράσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ενδιαφερομαι για την μια αγορα ενος σμαρτπηονε φτηνου για την μητερα μου πιο απ τα δυο λετε ως τα 200ευρω (προσοχη μιλαμε για τιμες μονο στην ΚΥΠΡΟ).

Τι διαφορες εχουν αυτα τα δυο και πιο ειναι το καλυτερο ;

Link Sony Xperia E5

Link LG X Screen

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

το g5 ειναι πολυ καλυτερο σε καμερα με διαφορα.τωρα που ξεκινησε και εξαπλωνεται η nougat το εχουν κανει πολυ γρηγορο ..στην οθονη να προσεξεις λιγο το bleeding,γενια το λευκο του δεν ειναι και οτι καλυτερο.παντως σε καμερα θα σε εντυπωσιασει σε wide angle..ειδικα και σε manual mode.φαντασου τι εκανε το g4.
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κοιτάζω για ένα φθηνό κινητο με 5' και μέχρι 55-60$. Χρήση απλή, WiFi, viber, κλπ. Το ζητούμενο είναι να είναι αξιοπρεπές, να αντέξει κανένα χρόνο, χωρίς αστεία προβλήματα είτε hardware είτε software.

Έχω δει τα Blackview A8 και homotom ht16 από aliexpress κυρίως. Για το πρώτο έχω διαβάσει σχετικά καλά σχόλια. Το δεύτερο είναι σχετικά καινούργιο με Android 6, αλλά δεν έχω άποψη. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

τι θα προτεινατε με βασικο κριτηριο τη καμερα? τη χρησιμοποιώ κάθε μέρα σχεδόν και σε ταξίδια μου ειναι απαραίτητη η καλη καμερα.

 

300 ευρω διαθετω βαρια βαρια...

 

ειχα το LG g3 και ημουν πολυ ευχαριστημενος απλα θελω να προχωρησω σε κατι νεοτερο και καλυτερο αν γίνεται.

 

 

 

 

 

αν δε διαβαζα ολα αυτα τα προβληματα για το G4 με το bootloop θα το χα παρει χτες....

 

 

 

δυστηχως για το G5 δε με παιρνει για καινουργιο... ισως σε μεταχειρισμενο αν βρω καποιο σε καλη τιμη.. αν και παλι η μπαταρια του μου φενεται λιγη..

 

 

 

 

 

απο κινεζικα δε ξερω τπτ δεν ειχα ποτε, καλοκοιτάζω το xiaomi mi5 και mi5s

 

 

 

 

 

 

 

τι λετε λοιπον οι πιο ψαγμενοι :worry:

Link to comment
Share on other sites

τι θα προτεινατε με βασικο κριτηριο τη καμερα? τη χρησιμοποιώ κάθε μέρα σχεδόν και σε ταξίδια μου ειναι απαραίτητη η καλη καμερα.

 

300 ευρω διαθετω βαρια βαρια...

 

ειχα το LG g3 και ημουν πολυ ευχαριστημενος απλα θελω να προχωρησω σε κατι νεοτερο και καλυτερο αν γίνεται.

αν δε διαβαζα ολα αυτα τα προβληματα για το G4 με το bootloop θα το χα παρει χτες....

δυστηχως για το G5 δε με παιρνει για καινουργιο... ισως σε μεταχειρισμενο αν βρω καποιο σε καλη τιμη.. αν και παλι η μπαταρια του μου φενεται λιγη..

απο κινεζικα δε ξερω τπτ δεν ειχα ποτε, καλοκοιτάζω το xiaomi mi5 και mi5s

τι λετε λοιπον οι πιο ψαγμενοι :worry:

Και πολύ καλά κανείς και τα γλυκοκοιτάς. Από τις καλύτερες επιλογές στα χρήματα αυτά. Διαφορετικά αν δε σε ενοχλεί το λειτουργικό και κοιτάς αποκλειστικά την καλή κάμερα, τσέκαρε και το lumia 950. Προσωπικά δεν μπορώ Windows phones αλλά στην κάμερα είναι άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κοιτάζω για ένα φθηνό κινητο με 5' και μέχρι 55-60$. Χρήση απλή, WiFi, viber, κλπ. Το ζητούμενο είναι να είναι αξιοπρεπές, να αντέξει κανένα χρόνο, χωρίς αστεία προβλήματα είτε hardware είτε software.

Έχω δει τα Blackview A8 και homotom ht16 από aliexpress κυρίως. Για το πρώτο έχω διαβάσει σχετικά καλά σχόλια. Το δεύτερο είναι σχετικά καινούργιο με Android 6, αλλά δεν έχω άποψη. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Και με διπλασια ραμ και ρομ το leagoo m5..και επισης πολυ σημαντικο η μεγαλυτερη μπαταρια!

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα είμαι κάτοχος ενός lenovo vibe z2 pro (του έχω πιεί το αιμά και λειτουργεί τέλια.φτου φτου)αλλά το μικρόβιο της αλλαγής υπάρχει οπότε εδώ παίζει το εύλογο ερώτημα μένουμε android με σκέψη να μην πάρω το oneplus 3t που είναι πολύ δυνατό και να περιμένω το oneplus 4 που αν έχει αυτά τα οποία βλέπω στα διαφορα video πραγνατικά θα είναι πολύ δυνατό!!Από την άλλη παίζει και η αλλαγή σε i phone 7 plus....

Τα φώτα σας να περιμένω το Oneplus 4 τιμή πιστεύω να μην ξεφύγει πολύ και πάει κανένα 700 ευρώ να πάρω το oneplus 3t ή να κάνω την μεγάλη αλλαγή και να πάω σε νέο περιβάλον του i phone??

Eίμουν έτοιμος για xiaomi mi mix (ΈΡΩΤΑΣ) αλλά δεν υποστηρίζει 4 g οπότε.....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι κι εγώ για το g5 αλλά αξίζει να δώσω 350+ ή να δω κανένα κινέζικο στα 250 όπως κάποια xiaomi η zuk z2 κλπ;

Επίσης τα 2800 μπαταρία λίγα δεν είναι για το g5;

Η κάμερα είναι πολύ καλύτερη στο g5;

Βγαίνει μόνο σε 32rom;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα είμαι κάτοχος ενός lenovo vibe z2 pro (του έχω πιεί το αιμά και λειτουργεί τέλια.φτου φτου)αλλά το μικρόβιο της αλλαγής υπάρχει οπότε εδώ παίζει το εύλογο ερώτημα μένουμε android με σκέψη να μην πάρω το oneplus 3t που είναι πολύ δυνατό και να περιμένω το oneplus 4 που αν έχει αυτά τα οποία βλέπω στα διαφορα video πραγνατικά θα είναι πολύ δυνατό!!Από την άλλη παίζει και η αλλαγή σε i phone 7 plus....

Τα φώτα σας να περιμένω το Oneplus 4 τιμή πιστεύω να μην ξεφύγει πολύ και πάει κανένα 700 ευρώ να πάρω το oneplus 3t ή να κάνω την μεγάλη αλλαγή και να πάω σε νέο περιβάλον του i phone??

Eίμουν έτοιμος για xiaomi mi mix (ΈΡΩΤΑΣ) αλλά δεν υποστηρίζει 4 g οπότε.....:cry:

Καταρχάς έχεις στην κατοχή σου την μεγαλύτερη πατάτα και τη μεγαλύτερη απογοήτευση σε ναυαρχίδα που δημιούργησε η Lenovo. Ένα τηλέφωνο που το εγκατέλειψε η ίδια του η μάνα σε αναβαθμίσεις και ενημερώσεις, με κάμερα πολύ πολύ χάλια (και ας διαφημιζόταν για αυτό), με επεξεργαστή που κόλλαγε, με GPS που δούλευε με χρονοκαθυστέρηση. Τα μόνα θετικά που έχει το τηλέφωνο είναι η οθόνη και το ηχείο. Σε όλα τα άλλα, άστα να πάνε....

Γνώμη μου είναι να το αλλάξεις άμεσα. Μην περιμένεις το OP4 γιατί κανείς δεν ξέρει πότε θα βγει. Εδώ τώρα βγήκε το 3T και όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Οι υπόλοιποι σε 1-2 μήνες.

Ότι και να πάρεις θα είναι καλύτερο από αυτό που έχεις.

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι το παράτησε η εταιρεία αυτό είναι το μόνο σίγουρο κολήματα δεν είχα και δουλεύει πολύ internet και σε χρήση gps δεν είχα ποτέ παράπονο!Τέλος πάντον για ios φαντάζομαι ούτε κουβέντα!
Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή ρε παιδιά;

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi5s αυτό π.χ έχει

 

Το χ5pro που εχω ειναι καταπληκτικο απο GPS κατι σε τετοιο ποσο περιπου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας για τα παρακατω μοντελα και πιο θα προτιμουσατε και γιατι.Ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους σε χαρακτηριστικα και τιμη συμφωνα με το μινιντιλ .Αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα.

 

Lenovo VIBE X2 4G LTE MTK6595 2.0GHZ Android 4.4 5.0inch 1080P RAM 2GB ROM 32GB 13.0MP SmartPhone

Lenovo VIBE Z2(K920mini)4G FDD LTE Smartphone MSM8916 Quad Core 64bit 2GB 32GB 5.5 Inch HD Screen

Lenovo P1 5000MAH RAM 2GB ROM 16GB SmartPhone Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 5.5inch FHD

Lenovo K80M 2GB+32GB 4G FDD LTE Android 4.4 Quad-core 1.8 GHz 5.5 inches 1080P 4000mAh battery smartphone

 

Εγω κλινω προς το P1 καθως εχει μεγαλη μπαταρια,ειναι 8 πυρηνοΧ1500 Mhz

Το Χ2 ειναι αρκετα δυνατο με cpu 4X2Ghz+4X1,7Ghz ,αλλα η μπαταρια ειναι πολυ μικρη στα 2300 mah

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα p1 και αν βγαίνεις οικονομικά πάρε το 3/16. Προτίμησε το vickmall που το στέλνει με την τελευταία row Ρομ και ανδροιντ 6. Επειδή είναι λίγο βαρύ πριν παραγγειλεις περνά από ένα κωτσοβολο να το δεις στο χέρι σου.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο ποστ.

 

Ψάχνω μια έκδοση redmi (έκδοση 2+16) για την μητέρα μου που να έχει ελληνικό μενού και να δουλέψει out of the box.

Θα βοηθούσε περισότερο αν το έχει αγοράσει κάποιος και μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι δουλέυει απροβλημάτιστα στο θέμα της γλώσσας.

Μπορείτε να μου βάλετε κάποιο λινκ για να το παραγγέιλω;

Ευχαριστώ.

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα στα htc 10, lg g5, p9 sami s7 αλλά θέλω συσκευή απρόβληματιστη χωρίς lag .τι προτείνεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω την αλήθεια σκεφτόμουν πιο πολύ το LG g 5 λόγω τιμής αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.. Προέρχομαι από LG g 2 οπότε κινητό χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...