Jump to content

iPhone 7 Plus


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν είσαι καθόλου εξοικειωμένος με το iPhone, θα ήταν καλό να αφιερώσεις λίγες ώρες ώστε να μάθεις τα βασικά περί συγχρονισμού με iTunes/iCloud, Photo Stream, iCloud Photo Library, κτλ.

Εδώ σου παραθέτω μερικά χρήσιμα link από τις σελίδες υποστήριξης της Apple.

Συγχρονισμός του iPhone, iPad ή iPod touch με το iTunes στον υπολογιστή σας μέσω USB

Πληροφορίες για την Κοινή χρήση αρχείων σε iPhone, iPad και iPod touch

Keep your photos safely stored and up to date on all of your devices

Πώς να δημιουργήσετε ένα εφεδρικό αντίγραφο του iPhone, του iPad και του iPod touch

Συχνές ερωτήσεις για τη Ροή φωτό μου

About iCloud Photo Library and My Photo Stream

 

ευχαριστω πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις αγοραζοντας iphone...να φτιαξεις apple id;ας με κατατοπισει καποιος.

ευχαριστω

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο.

Το ανοίγεις και το ενεργοποιείς, ακολουθώντας τις οδηγίες βήμα-βήμα.

Ξέχασα να αναφέρω πως θα χρειαστεί σύνδεση στο Internet για την ενεργοποίηση. Οπότε, φρόντισε να είσαι κάπου που να έχει Wi-Fi.

 

 

Παρότι δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις Apple ID για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή και να τη χρησιμοποιήσεις ως τηλέφωνο, το Apple ID θα σου χρειαστεί για να αποκτήσεις πρόσβαση στο οικοσύστημα της Apple, το οποίο αποτελείται από:

  • App Store -- εφαρμογές
  • iTunes Store -- μουσική, βίντεο και άλλα πολυμέσα
  • Face Time -- βίντεο-κλήσεις προς άλλες συσκευές Apple
  • iMessage -- αποστολή μηνυμάτων προς άλλες Apple συσκευές, κάτι σαν WhatsApp ή Facebook messager, άλλα μόνο προς Apple συσκευές
  • iCloud -- το γνωστό σύννεφο της Apple με όλες τις υπηρεσίες του
  • Find my iPhone -- πολύ καλή εφαρμογή για εύρεση της συσκευής, εύχομαι να μη σου χρειαστεί ποτέ

 

Δημιουργία ή χρήση του Apple ID χωρίς μέθοδο πληρωμής

Edited by Amykles
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο.

Το ανοίγεις και το ενεργοποιείς, ακολουθώντας τις οδηγίες βήμα-βήμα.

Ξέχασα να αναφέρω πως θα χρειαστεί σύνδεση στο Internet για την ενεργοποίηση. Οπότε, φρόντισε να είσαι κάπου που να έχει Wi-Fi.

 

 

Παρότι δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις Apple ID για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή και να τη χρησιμοποιήσεις ως τηλέφωνο, το Apple ID θα σου χρειαστεί για να αποκτήσεις πρόσβαση στο οικοσύστημα της Apple, το οποίο αποτελείται από:

  • App Store -- εφαρμογές
  • iTunes Store -- μουσική, βίντεο και άλλα πολυμέσα
  • Face Time -- βίντεο-κλήσεις προς άλλες συσκευές Apple
  • iMessage -- αποστολή μηνυμάτων προς άλλες Apple συσκευές, κάτι σαν WhatsApp ή Facebook messager, άλλα μόνο προς Apple συσκευές
  • iCloud -- το γνωστό σύννεφο της Apple με όλες τις υπηρεσίες του
  • Find my iPhone -- πολύ καλή εφαρμογή για εύρεση της συσκευής, εύχομαι να μη σου χρειαστεί ποτέ

 

Δημιουργία ή χρήση του Apple ID χωρίς μέθοδο πληρωμής

 

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριαη..

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο.

Το ανοίγεις και το ενεργοποιείς, ακολουθώντας τις οδηγίες βήμα-βήμα.

Ξέχασα να αναφέρω πως θα χρειαστεί σύνδεση στο Internet για την ενεργοποίηση. Οπότε, φρόντισε να είσαι κάπου που να έχει Wi-Fi.

 

 

Παρότι δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις Apple ID για να ενεργοποιήσεις τη συσκευή και να τη χρησιμοποιήσεις ως τηλέφωνο, το Apple ID θα σου χρειαστεί για να αποκτήσεις πρόσβαση στο οικοσύστημα της Apple, το οποίο αποτελείται από:

  • App Store -- εφαρμογές
  • iTunes Store -- μουσική, βίντεο και άλλα πολυμέσα
  • Face Time -- βίντεο-κλήσεις προς άλλες συσκευές Apple
  • iMessage -- αποστολή μηνυμάτων προς άλλες Apple συσκευές, κάτι σαν WhatsApp ή Facebook messager, άλλα μόνο προς Apple συσκευές
  • iCloud -- το γνωστό σύννεφο της Apple με όλες τις υπηρεσίες του
  • Find my iPhone -- πολύ καλή εφαρμογή για εύρεση της συσκευής, εύχομαι να μη σου χρειαστεί ποτέ

 

Δημιουργία ή χρήση του Apple ID χωρίς μέθοδο πληρωμής

 

Η βαζεις καρτα sim με δεδομενα μεσα και το κανει μονο του.Εγω το εκανα με Wind και Gprs.Αλλα εκανε κανα 5λεπτο για την ενεργοποιηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η βαζεις καρτα sim με δεδομενα μεσα και το κανει μονο του.Εγω το εκανα με Wind και Gprs.Αλλα εκανε κανα 5λεπτο για την ενεργοποιηση.

καλησπερα τι εννοεις;με καρτα μεσα δημιουργει μονο του apple id;

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι εννοεις;με καρτα μεσα δημιουργει μονο του apple id;

 

Προφανώς εννοεί ότι αν δεν έχεις wifi μπορείς και με δεδομένα.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα αλλο θεμα..με τα reviews που εχω δει τα περισσοτερα αναφερουν θεμα υψηλης θερμοκρασιας κατα την διαρκεια λειτουργιας της συσκευης...ισχυει κατι τετοιο και αποτελει οντως προβλημα με την εννοια οτι αν εισαι ατυχος θα σου τυχει συσκευη με αυτο το προβλημα ή ειναι φυσιολογικο και ετσι λειτουργει ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ο Α10;
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι εννοεις;με καρτα μεσα δημιουργει μονο του apple id;

Όχι, η ενεργοποίηση δεν έχει σχέση με το Apple ID.

Όταν αγοράζεις ή κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε μια iOS συσκευή, υποχρεωτικά η συσκευή υπόκειται σε διαδικασία ενεργοποίησης.

Η διαδικασία αυτή, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, δεν απαιτεί να έχεις Apple ID. Απλά λαμβάνει μέρος επικοινωνία της συσκευής με servers της Apple, ως εκ τούτου θα πρέπει να έχεις διαθέσιμη μια σύνδεση Internet - είτε μέσω Wi-Fi είτε μέσω data κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η ενεργοποίηση δεν έχει σχέση με το Apple ID.

Όταν αγοράζεις ή κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε μια iOS συσκευή, υποχρεωτικά η συσκευή υπόκειται σε διαδικασία ενεργοποίησης.

Η διαδικασία αυτή, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, δεν απαιτεί να έχεις Apple ID. Απλά λαμβάνει μέρος επικοινωνία της συσκευής με servers της Apple, ως εκ τούτου θα πρέπει να έχεις διαθέσιμη μια σύνδεση Internet - είτε μέσω Wi-Fi είτε μέσω data κινητής.[/QUOευχαριστω....!

για το θεμα της θερμοκρασιας οπως ανεφερα πιο πανω ποια ειναι η γνωμησας παιδια;

ζεσταινεται οντως τοσο πολυ η συσκευη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω....!

για το θεμα της θερμοκρασιας οπως ανεφερα πιο πανω ποια ειναι η γνωμησας παιδια;

ζεσταινεται οντως τοσο πολυ η συσκευη;

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

θα παραγγειλω την συσκευη απο σκρουτζομαγαζο...καπου διαβασα οτι σου δινουν κωδικο για να ξεκλειδωσεις το imei της συσκευης..ισχυει κατι τετοιο;
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

θα παραγγειλω την συσκευη απο σκρουτζομαγαζο...καπου διαβασα οτι σου δινουν κωδικο για να ξεκλειδωσεις το imei της συσκευης..ισχυει κατι τετοιο;

 

Πάρε androd καλύτερα γιατί με το πολύ διάβασμα που κάνεις θα σε πιάσουν κότσο.

Link to comment
Share on other sites

θα παραγγειλω την συσκευη απο σκρουτζομαγαζο...καπου διαβασα οτι σου δινουν κωδικο για να ξεκλειδωσεις το imei της συσκευης..ισχυει κατι τετοιο;

 

Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Αν σου πάρεις κλειδωμένο μόνο η Apple και ο αρχικός operator μπορούν να το ξεκλειδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

καποιος ρε παιδια...κανεις δεν παρακολουθει το νημα;

 

 

 

Πού το διάβασες φίλε αυτό; γενικά κάπου ή στο Σκρουτζομάγαζο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε καποιο unboxing βιντεο ελληνικο αν θυμαμαι καλα οπου ο παρουσιαστης ελεγε και καλα την τιμη της συσκευης στις μεγαλες αλυσιδες καταστηματων και πως οποιος το προμυθευτει απο το σκρουτζ θα το παρει μεν φθηνοτερα απλα πρεπει να εχει και τον κωδικο imei που θα του δοθει επειδη και καλα η συσκευη θα ειναι απο ευρωπη.

καταλαβα,μαλλον μπαρουφες....

γι'αυτο ρωταω εδω στο νημα ρε παιδια εσαςπου ξερετε να μας δωσετε τα φωτα σας γιατι δηλωνω πληρη αγνοια..

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

σε καποιο unboxing βιντεο ελληνικο αν θυμαμαι καλα οπου ο παρουσιαστης ελεγε και καλα την τιμη της συσκευης στις μεγαλες αλυσιδες καταστηματων και πως οποιος το προμυθευτει απο το σκρουτζ θα το παρει μεν φθηνοτερα απλα πρεπει να εχει και τον κωδικο imei που θα του δοθει επειδη και καλα η συσκευη θα ειναι απο ευρωπη.

καταλαβα,μαλλον μπαρουφες....

γι'αυτο ρωταω εδω στο νημα ρε παιδια εσαςπου ξερετε να μας δωσετε τα φωτα σας γιατι δηλωνω πληρη αγνοια..

 

 

 

Όχι δεν ισχύει, προχώρα άφοβα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει, προχώρα άφοβα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ευχαριστω φιλος...

με το θεμα της θςρμοκρασιας υπαρχει καποιο προβλημα ή θεωρειται φυσιολογικο;

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ηλεκτρονικά, όταν τα θέτεις υπό εντατική επεξεργασία, όπως είναι π.χ. ένα παιχνίδι με έντονα γραφικά ή η χρήση δεδομένων μέσω 4G/LTE, ο επεξεργαστής τους ανεβάζει θερμοκρασία, και ναι, θεωρείται λογικό.

 

Πάντως, δεν έχω δει εκτεταμένες αναφορές για θέματα υπερθέρμανσης στα iPhone 7 ή 7 Plus.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα με την θερμοκρασία. Είχα το κινητό στο παρμπρίζ με gps να το βαράει ο ήλιος και δεν έκανε κιχ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις να πάρεις το 128 gb γιατί το icloud θέλει ταυτόχρονα και ισόποση μνήμη στο κινητό οπότε μην το υπογιζεις από μόνο του. Έτσι την πάτησα και εγώ.

Καλησπερα ! Θα μπορουσες να το εξηγησεις λιγο αυτο ..Μου φαινεται κουφο για να μην πω χαζο! Το συννεφο γι αυτο το θελω για να αποθηκευω αρχεια ,αμα εχω μεγαλη μνημη τι να το κανω.Τα λεω αυτα γιατι ενδιαφερομαι κι εγω για μεταπηδηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Καλό θα ήταν να υπάρχει ένα iTunes και στο Android. Αυτό που λέω όμως ότι είναι άκρως εκνευριστικό είναι η ΕΞΑΡΤΗΣΗ.

Θέλω να σβήσω αποθηκευμενες φωτογραφίες? ΠΡΈΠΕΙ να βρω pc με iTunes.

Θέλω να αλλάξω ήχο κλήσης? ΠΡΈΠΕΙ να βρω pc με iTunes.

Θέλω να μεταφέρω τραγουδια? ΠΡΈΠΕΙ να βρω pc με iTunes.

Εννοεις να σβησεις πχ φωτο κλπ, που εχεις στο συννεφο,χρειαζεσαι υπολογιστη της apple με itunes ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Θα μπορουσες να το εξηγησεις λιγο αυτο ..Μου φαινεται κουφο για να μην πω χαζο! Το συννεφο γι αυτο το θελω για να αποθηκευω αρχεια ,αμα εχω μεγαλη μνημη τι να το κανω.Τα λεω αυτα γιατι ενδιαφερομαι κι εγω για μεταπηδηση.

 

Ακριβώς έτσι όπως στο έγραψα είναι.ουσιαστικα το έχεις μόνο για backup.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως οι φωτογραφίες είναι 26gb και το κινητό μου είναι 16gb, λόγω iCloud πιάνουν στο κινητό μου 2,5 gb. Χωρίς iCloud δε θα χωρούσαν. Τα τελευταία δηλαδή 2,5gb που έχω τραβήξει τα βλέπω κανονικά, ενώ τα πιο παλιά θέλω data ή wifi κι αν δεν έχεις τπτ από αυτά φαίνονται σε χαμηλή ανάλυση. Είναι η λεγόμενη επίλογή βελτιστοποίηση αποθήκευσης που υπάρχει στις ρυθμίσεις των φωτογραφιών

Εφόσον φορτώσω κι άλλο το κινητό κι άλλο με εφαρμογές τότε αυτόματα το iPhone μικραίνει τον όγκο των φωτογραφιών πχ στα 500mb και πάει λέγοντας...έχω το πακέτο του iCloud με τα 50gb σε κινητό των 16gb

Φυσικά όλα τα παραπάνω αναφέρονται για το κινητό, καθώς στο PC είναι όλες αποθηκευμένες σε πλήρη ανάλυση μπαίνοντας στο iCloud.com

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως οι φωτογραφίες είναι 26gb και το κινητό μου είναι 16gb, λόγω iCloud πιάνουν στο κινητό μου 2,5 gb. Χωρίς iCloud δε θα χωρούσαν. Τα τελευταία δηλαδή 2,5gb που έχω τραβήξει τα βλέπω κανονικά, ενώ τα πιο παλιά θέλω data ή wifi κι αν δεν έχεις τπτ από αυτά φαίνονται σε χαμηλή ανάλυση. Είναι η λεγόμενη επίλογή βελτιστοποίηση αποθήκευσης που υπάρχει στις ρυθμίσεις των φωτογραφιών

Εφόσον φορτώσω κι άλλο το κινητό κι άλλο με εφαρμογές τότε αυτόματα το iPhone μικραίνει τον όγκο των φωτογραφιών πχ στα 500mb και πάει λέγοντας...έχω το πακέτο του iCloud με τα 50gb σε κινητό των 16gb

Φυσικά όλα τα παραπάνω αναφέρονται για το κινητό, καθώς στο PC είναι όλες αποθηκευμένες σε πλήρη ανάλυση μπαίνοντας στο iCloud.com

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι, σαφώς και δεν ισχύει όπως ειπώθηκε παραπάνω περί ισόποσης μνήμης κτλ.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως οι φωτογραφίες είναι 26gb και το κινητό μου είναι 16gb, λόγω iCloud πιάνουν στο κινητό μου 2,5 gb. Χωρίς iCloud δε θα χωρούσαν. Τα τελευταία δηλαδή 2,5gb που έχω τραβήξει τα βλέπω κανονικά, ενώ τα πιο παλιά θέλω data ή wifi κι αν δεν έχεις τπτ από αυτά φαίνονται σε χαμηλή ανάλυση. Είναι η λεγόμενη επίλογή βελτιστοποίηση αποθήκευσης που υπάρχει στις ρυθμίσεις των φωτογραφιών

Εφόσον φορτώσω κι άλλο το κινητό κι άλλο με εφαρμογές τότε αυτόματα το iPhone μικραίνει τον όγκο των φωτογραφιών πχ στα 500mb και πάει λέγοντας...έχω το πακέτο του iCloud με τα 50gb σε κινητό των 16gb

Φυσικά όλα τα παραπάνω αναφέρονται για το κινητό, καθώς στο PC είναι όλες αποθηκευμένες σε πλήρη ανάλυση μπαίνοντας στο iCloud.com

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι φαντάσου να αποθηκεύεις ταυτόχρονα και στο google photo ή one drive τις φωτογραφίες (γιατί iphone μπορεί να μην έχουμε όλα τα χρόνια με τις τιμές που πάνε ενώ android το παλεύουμε) να δεις μετά το χώρο που έχεις στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαντάσου να αποθηκεύεις ταυτόχρονα και στο google photo ή one drive τις φωτογραφίες (γιατί iphone μπορεί να μην έχουμε όλα τα χρόνια με τις τιμές που πάνε ενώ android το παλεύουμε) να δεις μετά το χώρο που έχεις στο κινητό.

 

 

 

Μα εκεί αποθηκεύονται σε server μόνο, μπορεί να έχει 100gb φωτογραφίες και να επιλέξεις στο νέο σου κινητό να κατεβάσεις τις αγαπημένες σου που είναι πχ 10gb

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...