Jump to content

Φοιτητικό what's up


MIKU
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον φοιτητικό γίνεται ένα καρτοκινητό αν περαστεί πάσο, ή αν ο κάτοχος είναι κάτω των 24 ετών (χωρίς πάσο).

Πολλα καταστήματα ανέκαθεν κρατούσαν τα πάσο από όσους έκαναν πχ καρτοσυμβόλαια (με το σκεπτικό ότι δεν θα το χρειαστούν για να κάνουν καρτοκινητό) και τα περνούσαν παράνομα σε άλλους. Αυτό γίνεται ανέκαθεν  

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2024 at 2:23 ΜΜ, paanos said:

Πλέον φοιτητικό γίνεται ένα καρτοκινητό αν περαστεί πάσο, ή αν ο κάτοχος είναι κάτω των 24 ετών (χωρίς πάσο).

Πολλα καταστήματα ανέκαθεν κρατούσαν τα πάσο από όσους έκαναν πχ καρτοσυμβόλαια (με το σκεπτικό ότι δεν θα το χρειαστούν για να κάνουν καρτοκινητό) και τα περνούσαν παράνομα σε άλλους. Αυτό γίνεται ανέκαθεν  

Παράνομα σημαίνει , αντιθετα με τον νόμο. 

Ποιον νόμο όμως ? 

Στις δημοκρατιες υπάρχει ένα κοινοβούλιο, σε εμάς αυτό είναι στην Πλατεία Συντάγματος και τέτοιον νόμο για τα φοιτητικά δεν έχει ψηφίσει. 

Η θέληση της Vodafone , της Cosmote και της Nova να βαπτίσουν ένα πακέτο ως φοιτητικό , δεν αποτελεί νόμο του κράτους.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα whatsup φοιτητικο εχουν μαζευτει γυρω στα 10γβ (απο τα μηνιαια 600μβ που μπαινουν) και το υπολοιπο του ληγει αυριο.

Επειδη δεν προκειται να ανανεωσω και θα μηδενιστει,τα μβ μεχρι ποτε μπορω να τα χρησιμοποιω?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, GPOWER said:

Σε ενα whatsup φοιτητικο εχουν μαζευτει γυρω στα 10γβ (απο τα μηνιαια 600μβ που μπαινουν) και το υπολοιπο του ληγει αυριο.

Επειδη δεν προκειται να ανανεωσω και θα μηδενιστει,τα μβ μεχρι ποτε μπορω να τα χρησιμοποιω?

Για έναν μήνα ακόμα. 

Μετά θα μπει φραγή. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2024 at 1:51 ΜΜ, Vasileios said:

Παράνομα σημαίνει , αντιθετα με τον νόμο. 

Ποιον νόμο όμως ? 

Στις δημοκρατιες υπάρχει ένα κοινοβούλιο, σε εμάς αυτό είναι στην Πλατεία Συντάγματος και τέτοιον νόμο για τα φοιτητικά δεν έχει ψηφίσει. 

Η θέληση της Vodafone , της Cosmote και της Nova να βαπτίσουν ένα πακέτο ως φοιτητικό , δεν αποτελεί νόμο του κράτους.

 

Παράτυπα ίσως να είναι η πιο κατάλληλη λέξη. Κάθε προϊόν έχει όρους.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Παράτυπα ίσως να είναι η πιο κατάλληλη λέξη. Κάθε προϊόν έχει όρους.

Συμφωνώ είναι παράτυπο 

Link to comment
Share on other sites

Στις Μουσουλμανικες χωρες εχουν την αστυνομια "ηθων".

Δυστυχως η ευτυχως,  θα κριθει απο οταν ερθει το τελειωμα της €ποχης του Διαφωτισμου. Τοτε δε θα ζουμε εμεις που τα λεμε τωρα, οποτε αδιαφορειστε. Πολλες γενιες μετα θα κριθουν τα "ηθη" vs "νομος", οπως τα οριζει ο Δυτικος πολιτισμος. Ως τοτες δειτε στη ΔΕΘ τον Κουλη , να "φτιαχτειτε" με αφηγηματα: Αυτο το τελευταιο δεν εχει αλλαξει στον Homo Sapiens, ειτε δουλοκτησια ειτε φεουδαρχια/τσιφλικαδισμος ειτε καπιταλισμος.

Εννοειται και dislike απο τη συντριπτικοτατη πλειοψηφια των Homo Sapiens της εποχης τωρα που ζουμε και γραφουμε ολα αυτα: "Αχρηστα ολα αυτα που μας γραφεις!". Ας ελπισω ολα αυτα να τα δουν με καποιο τροπο το 2.200μΧ. Αλλα τι μαε νοιαζει για τοτε εμας τωρα εαν τοτε θα γελανε μαζι μας; "Εμεις" θαμαστε στους ταφους μας μαζι με τη νοηματοδοτηση που μας "φορεσαν" σχολεια, οικογενεια και κοινωνια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σας εμποδίζει καθόλου από το να ασκείτε κριτική στο σήμερα. 

Το να μεταθέτουμε  τα προβλήματα στο 2200 μ.Χ ή στο τέλος της εποχής του διαφωτισμού, όποτε αυτό συμβεί , ελάχιστα με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/9/2024 at 1:51 ΜΜ, Vasileios said:

Παράνομα σημαίνει , αντιθετα με τον νόμο. 

Ποιον νόμο όμως ? 

Στις δημοκρατιες υπάρχει ένα κοινοβούλιο, σε εμάς αυτό είναι στην Πλατεία Συντάγματος και τέτοιον νόμο για τα φοιτητικά δεν έχει ψηφίσει. 

Η θέληση της Vodafone , της Cosmote και της Nova να βαπτίσουν ένα πακέτο ως φοιτητικό , δεν αποτελεί νόμο του κράτους.

 

Το πάσο εκδίδεται από το πανεπιστήμιο και κατά συνέπεια είναι δημόσιο έγγραφο. Η χρήση δημοσίου εγγράφου για πλαστογράφηση ταυτοποίησης ατόμου είναι καραπαράνομη, όχι απλά παράνομη.

Επίσης υπάρχουν διατάξεις νόμου που επιβάλλουν ίση μεταχείριση των πελατών εμπορικών επιχειρήσεων. Αυτός είναι ο λόγος που όλοι έχουν τις ίδιες τιμές παγίου, αλλά προσωπικές εκπτώσεις. Μπορούν να δώσουν έκπτωση σε όποιον θέλουν, αλλά δεν μπορούν σύμφωνα με τις αγορανομικές διατάξεις να το λένε «φοιτητικό» σε άτομα που δεν είναι φοιτητές.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν μπορούμε να βρούμε ψηφισμένο νόμο, καταφεύγουμε στις αγορανομικές διατάξεις. 

Εγώ σου βάζω like παντως για την προσπάθεια. 

Όσο αφορά την πλαστογραφία , άν έχει γίνει θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι διαβάσατε όλοι το μήνυμα..
Καταργείται το φοιτητικό των 9€
Από 30/10 πάμε +2.5€ (στα 11.5€), για +7.5GB (9GB σύνολο)

 

Η σχετική ανακοίνωση:

https://www.whatsup.gr/sites/default/files/anakoinosi_neon_foititikon_paketon_prosforon_kai_paysi_emporikis_diathesis_yfistamenon_paketon.pdf

image.thumb.png.5a64798ebf42d501c21f96a4fa8b06ac.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλές αλλαγές μετά τις 30/9 γενικά στο What's Up 

Κατάργηση της καλοκαιρινής <προσφοράς >

Κατάργηση υπηρεσίας Balance boost

Κατάργηση του Calls to all στο φοιτητικό 

Και όλα μαζί σε μια ημερομηνία. Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην ομαδα, 

εχω φοιτητικό νουμερο στην cosmote αλλα τις περισσοτερες φορες τα πακετα που εδινε στα 9 ή στα 13 ευρω δεν με κάλυπταν από άποψη GB (χρειάζομαι περίπου 30GB / μήνα) και έβαζα το πακέτο απεριόριστα ολα με 20€. 

Δέχτηκα μια προσφορά σε καρτοκινητό από την NOVA όπου δίνει με 13 ευρώ 1000 λεπτα προς ολους (ή απεριόριστα με 15), 35GB και 500 SMS. Ζήτησα να το προχωρήσουν αλλά ακόμη περιμένω την courier. 

Το θέμα μου είναι ότι ρώτησα κάποιους γνωστούς για το σήμα της NOVA και τώρα είμαι λιγο σε σκέψεις. Βέβαια δεν περισεύουν και τα 5 ευρώ. 

Ποια ειναι η αποψη σας ; Εσείς θα το προχωρούσατε;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, StrikeFTW said:

καλημερα στην ομαδα, 

εχω φοιτητικό νουμερο στην cosmote αλλα τις περισσοτερες φορες τα πακετα που εδινε στα 9 ή στα 13 ευρω δεν με κάλυπταν από άποψη GB (χρειάζομαι περίπου 30GB / μήνα) και έβαζα το πακέτο απεριόριστα ολα με 20€. 

Δέχτηκα μια προσφορά σε καρτοκινητό από την NOVA όπου δίνει με 13 ευρώ 1000 λεπτα προς ολους (ή απεριόριστα με 15), 35GB και 500 SMS. Ζήτησα να το προχωρήσουν αλλά ακόμη περιμένω την courier. 

Το θέμα μου είναι ότι ρώτησα κάποιους γνωστούς για το σήμα της NOVA και τώρα είμαι λιγο σε σκέψεις. Βέβαια δεν περισεύουν και τα 5 ευρώ. 

Ποια ειναι η αποψη σας ; Εσείς θα το προχωρούσατε;

Στο θέμα της ομιλίας ποσό χρόνο χρειάζεσαι;

Βασικά για τα GB που χρειάζεσαι στην Cosmote  τα 20€ δεν είναι πολλά. Και ισχύει αυτό που σου είπανε, θα ξενερώσεις αρκετά τώρα που έμαθες με την Cosmote.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, StrikeFTW said:

Ποια ειναι η αποψη σας ; Εσείς θα το προχωρούσατε;

προσωπικη εμπειρεια, καθοτι ταξειδευω με μοτο σε ολη την Ελλαδα κατα τακτα χρονικα διαστηματα

το σημα της NOVA ειναι μια χαρα

βεβαια καλο ειναι αν ειναι να κλεισεις μια δεσμευση να εχεις κανει πρωτα μια δοκιμη με ενα δευτερο προχειρο νουμερο, διοτι μπορει παραδειγμα συγκεκριμενα στο σπιτι σου ή στην δουλεια σου να υπαρχει θεμα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ζητώ παλι συγνώμη για την ενόχληση επειδή κατέληξα στην Cosmote λόγω σήματος ξέρω ότι δεν είναι π σωστό αυτό που λέω political correct Υπάρχει κάποιος τρόπος και να με συγχωρούν to φόρουμ αν μπορεί να ενεργοποιηθεί η φοιτητική προσφορά στο WhatsApp μου χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιο αντίτιμο Δεν έχω πάσο η βεβαίωση σπουδώνείμαι άνεργος. στη Vodafone μου το είχανε κάνει.. Ελπίζω να μη με κράξετε γιατί δεν το λέω ως τζαμπατζής και με πολυ σεβασμό στο site, Αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει prive..

Edited by Skoulikadera
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Skoulikadera said:

Καλησπέρα και ζητώ παλι συγνώμη για την ενόχληση επειδή κατέληξα στην Cosmote λόγω σήματος ξέρω ότι δεν είναι π σωστό αυτό που λέω political correct Υπάρχει κάποιος τρόπος και να με συγχωρούν to φόρουμ αν μπορεί να ενεργοποιηθεί η φοιτητική προσφορά στο WhatsApp μου χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιο αντίτιμο Δεν έχω πάσο η βεβαίωση σπουδώνείμαι άνεργος. στη Vodafone μου το είχανε κάνει.. Ελπίζω να μη με κράξετε γιατί δεν το λέω ως τζαμπατζής και με πολυ σεβασμό στο site, Αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει prive..

Γιατί δε τους μιλάς στο chat της εξυπηρέτησης; Λογικά κάτι θα έχουν για ανέργους. Δε ξέρω κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, τα φοιτητικά πλέον, δεν είναι οικονομικότερα από τα "απλά" πακέτα.

Απλώς δίνουν περισσότερες παροχές.

Φοιτητικά πακέτα:

image.thumb.png.4a54797c11c49cd8ecaf2add75fc24ae.png

 

Απλά πακέτα:

image.thumb.png.9f3465dc07c28ba66f913289a7b396a1.png

 

Μάλιστα δημιουργείται το εξής παράδοξο:

Κάποιος ο οποίος θέλει αποκλειστικά data (την βγάζει με voip κλήσεις), έχει επιλογή για 4GB με 8,5€ στο απλό πακέτο, ενώ το αντίστοιχο φοιτητικό, κοστίζει 1€ επιπλέον (9,5€ για 9GB)

 

Και φυσικά, παραμένει το Calls to all, στα 11.5€ επίσης

image.png

Edited by user_one
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι παροχές στα κανονικά πακέτα εν έτη 2024 είναι ελάχιστες. Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δίνει τουλάχιστον τις παροχές που δίνει στα φοιτητικά στα κανονικά του πακέτα. Και ας δίνει κάτι άλλο στα φοιτητικά. Αλλά όταν είσαι πρώτος σε πελάτες και έχεις μια εεττ που απλά κοιτάει να τρώνε και οι τρεις από κάτι, δε μπορεί να δώσει κάτι περισσότερο γιατί οι άλλοι δύο θα κλείσουν. 

Ακόμα θυμάμαι την εποχή που στο whats Up με ανανέωση 5 ευρώ σου έδινε δωρεάν αυτόματα λεπτά ομιλίας προς whats Up και σου έμεναν τα ευρώ. Δεν είχα ούτε έναν γνωστό μου που να μην είχε What’s Up, έστω και σαν δεύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2024 at 11:35 ΠΜ, HEO said:

προσωπικη εμπειρεια, καθοτι ταξειδευω με μοτο σε ολη την Ελλαδα κατα τακτα χρονικα διαστηματα

το σημα της NOVA ειναι μια χαρα

βεβαια καλο ειναι αν ειναι να κλεισεις μια δεσμευση να εχεις κανει πρωτα μια δοκιμη με ενα δευτερο προχειρο νουμερο, διοτι μπορει παραδειγμα συγκεκριμενα στο σπιτι σου ή στην δουλεια σου να υπαρχει θεμα

Το προχώρησα τελικά. Χθες παρέλαβα με courier την αίτηση και τώρα μου είπαν να περιμένω να επιστρέψει σε αυτούς για να δουν τα εγγραφα. 

Θα κανω update οταν το ενεργοποιήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, StrikeFTW said:

Το προχώρησα τελικά. Χθες παρέλαβα με courier την αίτηση και τώρα μου είπαν να περιμένω να επιστρέψει σε αυτούς για να δουν τα εγγραφα. 

Θα κανω update οταν το ενεργοποιήσουν. 

12 Σεπτεμβρίου έκανα την online διαδικασία για ενεργοποίηση της κάρτας sim, που είχα παραλάβει έπειτα από αίτηση φορητότητας. 

Κάθε λίγες μέρες έρχομαι σε επικοινωνία με το chat έτσι απλά για να ακούω την ίδια απάντηση "το αίτημα σας έχει κλιμακωθεί". 

Screenshot_2024-10-08-19-19-30-71_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc.jpg

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. 

Μα καλά η εφαρμογή είναι What's Up γιατί τη λένε λάθος 🤡

Ένας φίλος μου έκανε φορητότητα την Τετάρτη και σήμερα συνδέθηκε μια χαρά στο wh. Κάτι πάει λάθος δεν είναι φυσιολογικό. 

Η άλλη σιμ δεν έχει σήμα;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, andreasomageiras said:

12 Σεπτεμβρίου έκανα την online διαδικασία για ενεργοποίηση της κάρτας sim, που είχα παραλάβει έπειτα από αίτηση φορητότητας. 

Κάθε λίγες μέρες έρχομαι σε επικοινωνία με το chat έτσι απλά για να ακούω την ίδια απάντηση "το αίτημα σας έχει κλιμακωθεί". 

Screenshot_2024-10-08-19-19-30-71_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc.jpg

Κι εμένα φίλε, στον ένα αριθμό, έκανε περίπου 40 μέρες να μεταφερθεί

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, andreasomageiras said:

12 Σεπτεμβρίου έκανα την online διαδικασία για ενεργοποίηση της κάρτας sim, που είχα παραλάβει έπειτα από αίτηση φορητότητας. 

Κάθε λίγες μέρες έρχομαι σε επικοινωνία με το chat έτσι απλά για να ακούω την ίδια απάντηση "το αίτημα σας έχει κλιμακωθεί". 

Screenshot_2024-10-08-19-19-30-71_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc.jpg

Το update μου αφορούσε το πιο πάνω post για αλλαγη σε NOVA 😛

Ελπίζω να λυθεί το θέμα σου σύντομα 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...