Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Το κινητό στην τιμή που το βρίσκουμε σήμερα στο Σκρουτζ πιστεύετε ότι αξίζει;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν αξίζει αλλα εγω βλέποντας το J5 (2016) στα 190€ και το J5 (2017) στα 170€(δεν ξέρω τον λογο),σίγουρα θα έπαιρνα το αναβαθμισμένο.Τωρα εχω του 16' και ψάχνομαι παντού για να αλλάξω σε κάποιο καλύτερο Samsung ανάλογα και πως θα είναι τα οικονομικά μου σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα μου ζητησε η google σημερα το απογευμα να βαλω εναν κωδικο μη τυχον και μου κλεψουν ή χασω τη συσκευη μου.(samsung galaxy j5 2016) Εγω βιαστικα εβαλα το συνιθισμενο κωδικο που χρησιμοποιω συνεχεια αλλα μαλλον πατηυηκε καποιο λαθος ψηφιο.(δε μου εδωσε επιλογη να πληκτρολογησω δευτερη φορα τον κωδικο μου) και εχω στα χερια μου το κινητο μου και μου λεει στην οθονη ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΤΕ ΤΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ. και η μονη επιλογη που μου αφηνει ειναι να παρω τηλεφωνο τον αριθμο αναγκης που ειχα βαλει..Ευχαριστω εκ των προτερων. Αυριο θα παω στη samsung αλλα καποιος μου ειπε οτι κανουν 1 με 2 βδομαδες και παιρνρι γυρω στα 80 ευρω..
Link to comment
Share on other sites

https://myaccount.google.com/security

Εχει επαναφορα απο εδω.ψαξε το λιγο

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόοοον,

ενώ αρχικά έδειχνε ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, σταδιακά ώρα με την ώρα το κινητό χειροτέρευε και

από χτες δεν κάνει τίποτε άλλο, παρά μόνο bootloop...

Όλ'αυτά μετά από μια αναβάθμιση σε μια συσκευή που λειτουργούσε άψογα πριν!!! (ξέρω, δεν είναι πρώτη μου φορά. Απλά δεν το περίμενα από τη samsung...)

 

Φεύγει για εγγύηση (ευτυχώς) να δούμε τώρα τι θα κάνουμε μέχρι να γυρίσει που θα μείνω με παλιά συσκευή (δυστυχώς).

[...]

Με ειδοποίησαν σήμερα ότι αλλάχτηκε η πλακέτα (!!!) και περιμένω να μου επιστραφεί (πιθανότατα με άλλο ΙΜΕΙ πλέον). Είμαι περίεργος με τι λογισμικό θα μου το στείλουν (ζήτησα να μην βάλουν την nougat αν ήταν εφικτό).

Απ'ότι κατάλαβα δε από τα συμφραζόμενα, είναι μάλλον συνηθισμένο φαινόμενο το πρόβλημα που αντιμετώπισα (λες και δεν το ήξερα...)!

Έρχομαι τώρα και ρωτάω εγώ: τι διάολο λογισμικό είναι αυτό που μπορεί να αχρηστεύσει το hardware? :what:

(ή έστω επιδεινώνει τόσο πολύ ένα δυνητικά προϋπάρχον πρόβλημα)

Μυστήριο...

Edited by GVangos
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο hardware του τηλέφωνου σου δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση σε νουγκατ απλά προϋπήρχε και έτυχε να βγει τότε. Το νουγκατ στο δικό μου και από ότι διαβάζω και ακούω στην συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων j5 2016 έχει κουμπωσει περίφημα, οπότε θεωρώ πως οι δικές σας περιπτώσεις είναι η εξαίρεση του κανόνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ενα θέμα και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά δεν είδα κάτι οσο έψαξα.

Της κοπέλας μου το συγκεκριμένο κινητό βγάζει πλέον ότι δε βρίσκει την υπηρεσία κινητής και δεν μπορεί να πάρει τηλέφωνο ή να την πάρουν.Κοιταξα στο δίκτυο και βλέπω ότι είναι διαδεδομένο το πρόβλημα.

Καποιες λύσεις που είδα δε δούλεψαν οπότε τι θα μου προτείνατε και αν έχει τύχει σε κάποιον από σας,πως το έλυσε; Φεύγει για αντιπροσωπεία λέτε; Είναι στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα της κάρτας? Δες με άλλη κάρτα. Αν στο κάνει και με την άλλη, είναι του κινητού. Αν όχι, είναι της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι της κάρτας.Οποια κάρτα και να βάλουμε τα ίδια κάνει.Μετα την αναβάθμιση σε Nougat όλα αυτά αν και δε ξέρω αν παίζει ρόλο.Το έχουν παρά πολλοί αυτό το θέμα απ'ο,τι είδα στο δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι της κάρτας.Οποια κάρτα και να βάλουμε τα ίδια κάνει.Μετα την αναβάθμιση σε Nougat όλα αυτά αν και δε ξέρω αν παίζει ρόλο.Το έχουν παρά πολλοί αυτό το θέμα απ'ο,τι είδα στο δίκτυο.

 

Αν δεν έχεις ήδη κάνει επαναφορά, κάνε μια και αν δεν φτιάξει και μ αυτό, πήγαινε στο σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα. Πάντως μετα το update στο νέο android δεν μου έκανε κανένα θέμα. Δεν το έχω βολευτεί ακόμα αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Πάντως τις τελευταίες μέρες που δούλεψα αυτό το κινητό σαν βασικό και όχι σαν δεύτερο, είδα τα υπερ και τα κατά.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα ενημέρωση λογισμικού! Τρέχουσα έκδοση J510FNXXU2BRA7/J510FNOXX2BRA2/J510FNXWU2BQJ3 την πέρασα το πρωί. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά και είναι γύρω στα 180mb. Μάλλον θα είναι security updates.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες κάποια διαφορά στην απόδοση ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο hardware του τηλέφωνου σου δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση σε νουγκατ απλά προϋπήρχε και έτυχε να βγει τότε. Το νουγκατ στο δικό μου και από ότι διαβάζω και ακούω στην συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων j5 2016 έχει κουμπωσει περίφημα, οπότε θεωρώ πως οι δικές σας περιπτώσεις είναι η εξαίρεση του κανόνα.

Ναι φίλε μου, αυτό λέω κι εγώ, ίσως προϋπήρχε και επιδεινώθηκε.

Πάντως κάποια λαγκ/ψιλοκολλήματα (που πριν δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου) αλλά και προβληματάκια με το μαμά πληκτρολόγιο (το "π" πατιέται δύσκολα) στις 4 συσκευές που έχω άμεση πρόσβαση, οι 2 έχουν θεματάκια (εκτός από αυτή που βγήκε οφ εντελώς).

Επίσης, όταν μιλάς με κάποιον απ'το επίσημο σέρβις, καταλαβαίνεις απ'τον τρόπο που απαντάει (ευθέως δεν μπορεί και το αντιλαμβάνομαι γιατί) αν η βλάβη σου, είναι κάτι που συνηθίζεται σ'αυτές τις συσκευές κτλ. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...

Στο φόρουμ μπορεί να γράφουμε ένας μεγάλος αριθμός χρηστών, τυχόν προβλήματα όμως δεν τα αναφέρουν όλοι.

Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν προσπαθώ να βγάλω τρελούς όσους δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο θέμα μετά την αναβάθμιση, απλά θεωρώ σωστό να σας πληροφορήσω για την πραγματικότητα που αντιμετωπίζω εγώ, καθώς και τι πέφτει στην αντίληψή μου σχετικά με το ζήτημα αυτό. Είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για τους συν-φορουμίτες και τις πληροφορίες που έχω βρει εδώ.

 

Εντυπώσεις μετά την επισκευή θ'αναρτήσω μόλις βάλω κάρτες και επεξεργαστώ τη συσκευή κτλ.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες χρήσης έχω να πω πως, όντως το τηλέφωνο μετά από την επισκευή και πέρασμα της Nugat απ΄το σέρβις, είναι αρκετά καλό στην χρήση.

Δεν δείχνει να έχει τα προηγούμενα προβλήματα, η κατανάλωση σε μπαταρία είναι σε νορμάλ επίπεδα (είναι νωρίς ακόμη για ολοκληρωμένο συμπέρασμα) και -γενικά- είναι πάλι ένα καλό κινητό.

Μου κάνει εντύπωση που το ΙΜΕΙ είναι το ίδιο με πριν, άρα μάλλον δεν αλλάχτηκε ολόκληρη πλακέτα, το πιθανότερο να άλλαξαν κάποιο μικρότερο ηλεκτρονικό εξάρτημα.

 

Υ.Γ. μετά την τελευταία ενημέρωση (μάλλον ασφαλείας, όπως έχει αναφερθεί εδώ) είναι πάλι οκ, δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα. Στη δεύτερη συσκευή που έχουμε στην οικογένεια (τη δίκαρτη) το προεγκατεστημένο πληκτρολόγιο πλέον δεν έχει το πρόβλημα με το "π", πράγμα που σημαίνει ότι διορθώσανε κάποια προβληματάκια που τυχόν εμφανίζονταν σε κάποιες συσκευές. Επίσης δείχνει καλύτερη συμπεριφορά σχετικά με κάποια λαγκ που υπήρχαν.

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι, γιατί ήταν πραγματικά καλές συσκευές (και φυσικά, δεν περισσεύουν για σύντομη αντικατάστασή τους...).

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες χρήσης έχω να πω πως, όντως το τηλέφωνο μετά από την επισκευή και πέρασμα της Nugat απ΄το σέρβις, είναι αρκετά καλό στην χρήση.

Δεν δείχνει να έχει τα προηγούμενα προβλήματα, η κατανάλωση σε μπαταρία είναι σε νορμάλ επίπεδα (είναι νωρίς ακόμη για ολοκληρωμένο συμπέρασμα) και -γενικά- είναι πάλι ένα καλό κινητό.

Μου κάνει εντύπωση που το ΙΜΕΙ είναι το ίδιο με πριν, άρα μάλλον δεν αλλάχτηκε ολόκληρη πλακέτα, το πιθανότερο να άλλαξαν κάποιο μικρότερο ηλεκτρονικό εξάρτημα.

 

Υ.Γ. μετά την τελευταία ενημέρωση (μάλλον ασφαλείας, όπως έχει αναφερθεί εδώ) είναι πάλι οκ, δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα. Στη δεύτερη συσκευή που έχουμε στην οικογένεια (τη δίκαρτη) το προεγκατεστημένο πληκτρολόγιο πλέον δεν έχει το πρόβλημα με το "π", πράγμα που σημαίνει ότι διορθώσανε κάποια προβληματάκια που τυχόν εμφανίζονταν σε κάποιες συσκευές. Επίσης δείχνει καλύτερη συμπεριφορά σχετικά με κάποια λαγκ που υπήρχαν.

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι, γιατί ήταν πραγματικά καλές συσκευές (και φυσικά, δεν περισσεύουν για σύντομη αντικατάστασή τους...).

 

Μπα καμια ρομ με οντιν το κοβω να περασαν και ολα καλα.Εστρωσε.:p

Link to comment
Share on other sites

Λες;

Έχω την εντύπωση πως δε θα έμπαιναν στον κόπο να γράψουν στις "εργασίες αποκατάστασης βλάβης: πραγματοποιήθηκε αλλαγή ηλεκτρονικού κυκλώματος".

Το λέω γιατί παλιότερα, όταν είχα πρόβλημα με άλλη συσκευή samsung, έγραψαν ότι έγινε επανεγκατάσταση λειτουργικού χ.ψ.ζ.κτλ. και τίποτε άλλο.

 

Η συσκευή είναι στην εγγύηση, δεν ήθελα να ρισκάρω βάζοντας χέρι ούτε με οντιν (γι αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς αν χάνεται η εγγύηση κάνοντας downgrade), αλλιώς θα είχα προβεί μόνος μου στις απαραίτητες... ενέργειες.

 

Πάντως αναφέροντας το πρόβλημα που είχα σε άλλο τεχνικό που έχει αρκετή εμπειρία από samsung, μου είπε κι αυτός ότι πιθανότατα δεν ήταν θέμα ROM, αλλά όντως κάτι στο hardware που ,απλά, έτυχε και χειροτέρεψε.

 

Το θετικό είναι ότι δείχνει να είναι σε όλα εντάξει.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Λες;

Έχω την εντύπωση πως δε θα έμπαιναν στον κόπο να γράψουν στις "εργασίες αποκατάστασης βλάβης: πραγματοποιήθηκε αλλαγή ηλεκτρονικού κυκλώματος".

Το λέω γιατί παλιότερα, όταν είχα πρόβλημα με άλλη συσκευή samsung, έγραψαν ότι έγινε επανεγκατάσταση λειτουργικού χ.ψ.ζ.κτλ. και τίποτε άλλο.

 

Η συσκευή είναι στην εγγύηση, δεν ήθελα να ρισκάρω βάζοντας χέρι ούτε με οντιν (γι αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς αν χάνεται η εγγύηση κάνοντας downgrade), αλλιώς θα είχα προβεί μόνος μου στις απαραίτητες... ενέργειες.

 

Πάντως αναφέροντας το πρόβλημα που είχα σε άλλο τεχνικό που έχει αρκετή εμπειρία από samsung, μου είπε κι αυτός ότι πιθανότατα δεν ήταν θέμα ROM, αλλά όντως κάτι στο hardware που ,απλά, έτυχε και χειροτέρεψε.

 

Το θετικό είναι ότι δείχνει να είναι σε όλα εντάξει.

Δεν προδικαζω τιποτα .Απλα ετυχε διαβασα το προβλημα σου απο ενδιαφερον.

Συνηθως...πολλες φορες συμβαινει να δημιουργουνται προβληματα σε ενα update.

Τοτε ..οταν βλεπουμε ενα προβλημα το καλυτερο ειναι να φλασαρουμε ολοκληρο το ρομ με τα τελευταια update μεσο οντιν.

Ετσι βλεπουμε εαν θα διορθωθει το προβλημα η θα παραμεινει και παμε σερβις.

Εσυ απο την μερια σου καλα επραξες γιατι δεν φταις εαν απο το update της εταιριας υπαρξει θεμα.

Ολα καλα:p

Edit: Με odin δεν χανετε καμια εγγυηση γιατι ειναι τα επισημα ρομ της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πόση ώρα κάνει να φορτίσει το τηλέφωνο σας ;

Της γυναίκας μου θέλει 4 ώρες και μου φαίνεται υπερβολικό

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον φορτιστή, στο δικό μου θέλει πάνω απο 3 ωρες απο το 15% να παει στο 100% με τον φορτιστη της γυναίκας μου απο coolpad θελει 2 ωρες.
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα κάνει να φορτίσει το τηλέφωνο σας ;

Της γυναίκας μου θέλει 4 ώρες και μου φαίνεται υπερβολικό

 

Θέλει 1400mA περίπου, οπότε βάλε δυο με δυόμιση ώρες. Αλλιώς έχεις ανεπαρκή φορτιστή ή κακό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,την τελευταία ενημέρωση που λέει στο sammobile που δώθηκε στις 22/3 την πηρε κάνεις;
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,την τελευταία ενημέρωση που λέει στο sammobile που δώθηκε στις 22/3 την πηρε κάνεις;

 

τη νύχτα μου πέρασε μια ανανέωση. αλλά δεν έχω κοιτάξει ακόμα τι έχει γίνει. υπάρχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

τη νύχτα μου πέρασε μια ανανέωση. αλλά δεν έχω κοιτάξει ακόμα τι έχει γίνει. υπάρχει θέμα?

 

Οχι, απλά ρώτησα, γιατί συνήθως πρώτα παίρνουμε την ενημέρωση και μετά την βάζουν στο sammobile.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...