Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατέβηκε και στο δικό μου ,από σκρουτζομαγαζο ,χθες.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Ποτε την ελαβες φιλε μου?

Ακομη περιμενω (συσκευη αγορασμενη απο Media Markt)

 

Την έλαβα στις 18-12 και λίγο μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης έκανα και το post. Το κινητό το πήρα από το Πλαίσιο. Και άλλη μία ίδια συσκευή αγορασμένη από public, αναβαθμίστηκε και αυτή στις 18-12

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, τελικά βρήκε κανείς αν υπάρχει τρόπος ρύθμισης για εγκατάσταση εφαρμογών μόνο στην sd? Η ρύθμιση του 'επιλογές προγραματιστη' να επιτρέπονται υποχρεωτικά εγγραφή στις εφαρμογές σε εξωτερικό χώρο, δεν δουλεύει από ότι είδα. Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Το εκνευριστικό με την αναβάθμιση, είναι ότι το (νέο) πληκτρολόγιο samsung εμφανίζει, όταν πατήσεις παρατεταμένα ένα πεζό φωνήεν, σύμβολο ως πρώτη επιλογή, αντί για το ίδιο φωνήεν με τόνο. Πολύ άβολο αυτό.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη δεν είναι amoled αλλά LCD οπότε μάλλον δεν θα είναι ίδια με αυτή που έχει τώρα το τηλέφωνο, φυσικά με 35 ευρώ η τιμή είναι δελεαστική και η επιλογή δική σου.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη δεν είναι amoled αλλά LCD οπότε μάλλον δεν θα είναι ίδια με αυτή που έχει τώρα το τηλέφωνο, φυσικά με 35 ευρώ η τιμή είναι δελεαστική και η επιλογή δική σου.

 

Η οθόνη του κινητού είναι super amoled και όχι LCD!!!

DISPLAY

Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio)

Resolution 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density)

Multitouch Yes, up to 5 fingers

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_j5_(2016)-7869.php

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του κινητού είναι super amoled και όχι LCD!!!

DISPLAY

Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio)

Resolution 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density)

Multitouch Yes, up to 5 fingers

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_j5_(2016)-7869.php

 

Ο φίλος αναφέρθηκε στην πιο πάνω παράθεση και όχι στην εργοστασιακή οθόνη του τηλεφώνου....

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά..στην οθόνη αλλαγής που αναρτήθηκε έκανα το σχόλιο, μάλλον ο φίλος πιο πάνω δεν το κατάλαβε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όση κάνατε την αναβάθμιση πως σας φάνηκε το κινητό σε σχέση με πριν??? Κολλήματα, μπαταρία, θερμοκρασίες,πείτε εντυπώσεις
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όση κάνατε την αναβάθμιση πως σας φάνηκε το κινητό σε σχέση με πριν??? Κολλήματα, μπαταρία, θερμοκρασίες,πείτε εντυπώσεις

 

Μην φοβάσαι να προχωρήσεις , η αναβάθμιση ειναι ουσιαστική, σε ολα υπάρχει βελτίωση σημαντικη θα έλεγα, το κινητο παει σφαιρα δεν εχω δει κολήματα (μονο στην εφαρμογη του σκρουτζ αλλα μετά το upgrade της εφαρμογής τα κολλήματα εξαφανιστηκαν) η μπαταρία εχει καλυτερη διαχείρηση, η θερμοκρασια του τηλεφωνου αν και χειμωνας οποτε δεν μπορώ να έχω αξιοπιστες συγκρισεις έχει μειωθεί αισθητά ως αρκετά θα έλεγα, αλλά θα το δούμε καλυτερα το καλοκαιρι :D .

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη δεν είναι amoled αλλά LCD οπότε μάλλον δεν θα είναι ίδια με αυτή που έχει τώρα το τηλέφωνο, φυσικά με 35 ευρώ η τιμή είναι δελεαστική και η επιλογή δική σου.

Την αγόρασα. Θα δείξει όταν φτάσει

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

Έχω αγοράσει εδώ και ένα χρόνο ένα δίκαρτο από σκρουτζομάγαζο και άλλο ένα μονόκαρτο από Cosmote (J5 μοντ. '16).

Πήραν και τα δύο τον προηγούμενο μήνα την OTA επίσημη αναβάθμιση.

 

Και τα δύο έχουν χειρότερη "εμπειρία χρήσης" απ'ότι πριν.

Εκτός από κάποια ψιλολαγκ στη χρήση του UI και την κύλιση/επιλογές εντολών σε διάφορα aps, το πληκτρολόγιο όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε έχει αλλαγές που δυσκολεύουν τη χρήση του, αλλά το σοβαρότερο είναι ότι το "π" πατιέται πλέον πολύ δύσκολα.

Γενικά σε τσατοεφαρμογές (messenger, viber κτλ) είναι σκέτη ταλαιπωρία...

 

Εννοείται ότι πριν την αναβάθμιση δεν υπήρχαν τέτοια θέματα, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο απογοητευτικό βαθμό. Μάλλον η χρήση κάποιων άλλων επιλογών, τύπου nova launcher και άλλου πληκτρολογίου είναι μονόδρομος. Ελπίζω μόνο να μη γίνει χειρότερο το λαγκ.

 

Επίσης η διάρκεια της μπαταρίας είναι εμφανώς μικρότερη. :(

 

Ξέρουμε αν γίνεται downgrade "επίσημο", χωρίς να χαθεί η εγγύηση δλδ;

Edited by GVangos
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα ούτως ή άλλως δούλευα nova launcher. Όσον αφορά το πληκτρολόγιο μπορείς να επαναφέρεις την παλιά μορφή από τις ρυθμισεις. Θα πας γλώσσα και εισαγωγή/πληκτρολόγιο οθονης/πληκτρολόγιο samsung/μέγεθος και διάταξη πληκτρολογιου και θα απενεργοποιήσεις το εναλλακτικοί χαρακτήρες.

 

Εγώ παρατηρώ ότι με το nougat τρώει περισσότερη μνήμη. Πριν ήμουνα μεταξύ 1 έως 1,1 gb και τώρα παίζω στο 0,8. Μεγάλη διαφορά στην διαθέσιμη ram και έκανα και καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν κάποιο θέμα με την μπαταρία μετά την αναβάθμιση σε nougat (επειδή το αναφέρουν αρκετοί) προτείνω να δοκιμάσετε τα εξής:

- Διαγραφή της cache μνήμης της συσκευής (μέσα από τις ρυθμίσεις -> διαχείριση συσκευής)

- Διαγραφή του cache partition του συστήματος (μέσα από το recovery mode)

- Restart μετά τα παραπάνω

Δεν χάνετε καθόλου δεδομένα του κινητού και είναι το λιγότερο που πρέπει να γίνει μετά από τόσο μεγάλο update, αν δεν θέλετε να κάνετε (για λόγους ευκολίας) factory reset. Εγώ αρχικός ενώ είχα διαγράψει την system cache είχα ξεχάσει να διαγράψω και την app cache. Για μια εβδομάδα λοιπόν αν και είχα πολύ καλή standby διαχείριση της μνήμης όταν δούλευα το κινητό έβλεπα να πέφτει πιο γρήγορα η στάθμη σε σύγκριση με παλιά. Όταν κατάλαβα την γκάφα μου και έσβησα και την δεύτερη cache μετά από ένα restart το κινητό άλλαξε τελείως συμπεριφορά. Αυτήν την στιγμή έχω καθαρά καλύτερη διαχείριση μνήμης από marshmallow τόσο σε standby όσο και κατά την χρήση.

Ελπίζω να βοήθησα!:)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, δοκίμασε κάνεις να βάλει κάποιο άλλο θέμα εκτός αυτό της μαμάς? Εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω άλλο θέμα πιο σκούρο. Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, δοκίμασε κάνεις να βάλει κάποιο άλλο θέμα εκτός αυτό της μαμάς? Εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω άλλο θέμα πιο σκούρο.

Ναι έχω κατεβάσει 5 διαφορετικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω κατεβάσει 5 διαφορετικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

Σε μένα όταν πατάω να κάνει λήψη θεάματος μου γραφει'Δεν είναι δυνατή η χρήση περιεχομένου στο εμφάνιση σχημάτων κουμπιών'. Αν μπορείς να καταλάβεις τι κάνω λάθος και δεν το κατεβαζει. Κάποια ρύθμιση μάλλον φταίει. Ευχαριστώ.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Στο J5 της γυναίκας μου δεν έχει έρθει ακόμη το update σε Nougat

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει το τελευταιο update στο τηλεφωνο και επειδη δεν ξερω βρε παιδια μου φαίνεται οτι αργει πως μπορω να το επιστρεψω στην προηγουμενη εκδοση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...