Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα κι εγώ αναβάθμιση σε nougat μου την έβγαλε κανονικά το κινητό άπλα λίγο που το κοιτάω δεν μπορώ να βρω πουθενά την ultra εξοικονόμηση ενεργείας, ξέρει κάνεις τι γίνεται?

 

Κανονικά το έχει αδερφέ ρύθμιση - > διαχείριση συσκευής => μπαταρία

 

Οποίος θέλει καλύτερη μπαταρία με κάποιες ρυθμίσεις μπορείτε να την κάνετε. Αν θέλετε παραθέτω την διαδικασία

Edited by mpa3

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 809
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

νομίζω οτι η samsung το έχει βγάλει απο ολα τα τηλέφωνα για να προωθήσει το δικό της software που παίζει μόνο με τις δικές της τηλεοράσεις.

 

μπορείς να δοκιμάσεις αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tcl.nscreen.pro&hl=el

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,οι της αναβαθμισης σε νουγκα ,η εφαρμογη της Samsung music δουλευει, γιατι σε εμενα δεν δουλευει και την εγκατεστησα ξανα.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα και εγώ την 7.1.1 την πολωνεζικη rom , εντυπώσεις: η ταχύτητα δεν μου φάνηκε να αυξάνει ίσως απειροελάχιστη , απεναντίας το τηλέφωνο δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες, το είχα λιώσει στην κυριολεξία και ίσα που ζεστάθηκε- καλό αυτο- πριν ζεματουσε . Αλλά παραδόξως τρώει την μπαταρία πιο πολύ από πριν ,Και δεν είναι στην φαντασία μου το τσέκαρα δυο φόρες. Θα επανέλθω σύντομα με νέα στοιχεία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... λοιπον το update ηρθε ΟΤΑ. ... από σκρουτζομαγαζα και τα δυο ( διαφορετικα όμως και με 3 μηνες διαφορα) και δεν ηρθε ακομα στη γυναικα (μπορει σε 2-3 μηνες γιατι το πηραμε δευτερο αυτό :p )

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εμένα ακόμα κανένα μήνυμα για update :/ Υπάρχει κάποια αντιστοιχία στην προέλευση της συσκευής και στον αν έχει έρθει το Update? Θέλω να πω του γιου παίζει να ήτανε παραεισαγωγή από Πολωνία/Ρωσία (μιας και μόνο αυτές τις ROM βλέπω προς το παρών) και για αυτό του ήρθε? Εμένα ας πούμε που είναι από Ουγγαρία θα πρέπει να βγει εκεί το update πριν φτάσει και σε εμένα ή παίζει ρόλο μόνο η χώρα που βρίσκετε αυτήν την στιγμή η συσκευή (δηλαδή Ελλάδα)?

Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν γίνονται έτσι οι αναβαθμίσεις. Στο μοτορολα που είχα πριν γινόντουσαν οι αναβαθμίσεις πανευρωπαϊκά στο τάκα τακα. Έτσι όπως το πάει η samsung θα βγει και το android 9 και μετά θα πάρουμε την αναβάθμιση. Φαν καμίας εταιρείας δεν είμαι αλλά μας τα κάναν τσουρέκια και τώρα βγαίνει και τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη και μετα απο μια βδομάδα και πάει η δουλειά ρολόι την στιγμή που εδώ και μήνες έχει βγει το android oreo. Χαιρετά μας τον πλάτανο.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από αρκετές ημέρες με νουγκατ οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικές, το κινητό πετάει, πολύ καλη και η διαχείριση της μπαταρίας , φρέσκια εμφάνιση και πολύ καλή διαχείριση μνήμης.κριμα που ακόμη δεν έδωσε σε όλες τις εκδόσεις την αναβάθμιση, θέλω να πιστεύω πως τις επόμενες ημέρες θα λάβουν ΟΤΑ και οι υπόλοιποι, για όσους βιάζονται υπάρχει και το odin για περάσουν την πολωνεζικη ρομ όπως εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εχω το εξης θεμα με το τηλεφωνο κ την καμερα. Βγαζοντας φωτογραφια, μου πεταει μηνυμα οτι δεν μπορει να αποθηκευτει στην sd καρτα κ μου το γυρναει στη μνημη του τηλεφωνου. Το αλλαζω απο τις ρυθμισεις κ μου το ξαναβγαζει. Η καρτα εχει ελευθερο χωρο καπου στα 2 gb.

Ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο κ αν υπαρχει λυση?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου εκανε και εμένα ωσπου άλλαξα κάρτα και έστρωσε , καλό θα ήταν να τσεκάρεις την κάρτα σε άλλο τηλέφωνο να δεις αν δουλεύει
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κ εγω αυτο εκανα. Αλλαξα καρτα. Ευχαριστω.

 

Με το τελευταιο update εχω την εντυπωση οτι η μπαταρια τελειωνει αρκετα πιο γρηγορα. Φανταζομαι δεν υπαρχει τροπος να γυρισει κανεις σε προηγουμενη εκδοση?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γυρίσεις ξανά σε 6.1 , απλά μπες στην διαχείριση της μπαταρίας και επέλεξε διαχείριση εφαρμογών, βάζει σε αδράνεια ότι εφαρμογές δεν χρησιμοποιούνται και αυξάνει σημαντικά την διάρκεια της μπαταρίας, καλύτερα και από την προηγούμενη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη παρα πολλες εφαρμογες στο αυτοματο οποτε δεν νομιζω να αλλαξει κατι
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εμένα ακόμα κανένα μήνυμα για update :/ Υπάρχει κάποια αντιστοιχία στην προέλευση της συσκευής και στον αν έχει έρθει το Update?

 

Μπες εδώ και δες σε ποιες χώρες έχει πάρει Nougat

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-j5-/SM-J510FN/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικά το έχει αδερφέ ρύθμιση - > διαχείριση συσκευής => μπαταρία

 

Οποίος θέλει καλύτερη μπαταρία με κάποιες ρυθμίσεις μπορείτε να την κάνετε. Αν θέλετε παραθέτω την διαδικασία

 

Οκ ευχαριστώ άπλα πριν το είχε στην μπάρα και βόλευε καλύτερα, υπαρχει τρόπος να μπει στην μπάρα πάλι;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρατήρησα ότι η οθόνη μου στο εν λόγω κινητό έχει κάνει ένα ελαφρό burn-in στην περιοχή της μπάρας ειδοποιήσεων, το καλύπτει αυτό η εγγύηση;
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ και δες σε ποιες χώρες έχει πάρει Nougat

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-j5-/SM-J510FN/

 

Καλησπέρα! Από ότι βλέπω η αναβάθμιση έχει φτάσει σε μόλις 3 χώρες. Σκέφτομαι μήπως την περάσω και εγώ με Odin, αλλά θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω όσους το έχουν κάνει και ξέρουν μερικές ερωτήσεις.

1) Την συμβαίνει με την εγγύηση και το knox άμα φλασάρω με το Odin official firmware, αλλά από διαφορετική χωρά?(για το σωστό μοντέλο βέβαια) Αν χρειαστεί για κάποιο λόγο service θα μου το βγάλουν εκτός ή δεν φαίνεται κάπου η αλλαγή?

2) Θα συνεχίσω να έχω ΟΤΑ updates (μιλάω για τα security που έρχονται τώρα ανά 2-3 μήνες) ή θα σταματήσουν και θα πρέπει να τα περνάω χειροκίνητα ξανά με Odin? Και αν σταματάνε, όταν κάποια στιγμή πάρει η χώρα του κινητού μου Nougat και περάσω το σωστό firmware, θα είναι όλα κομπλέ και θα έχω ξανά ΟΤΑ?

3) Από τις τις χώρες που έχει βγει, πιο firmware μου προτείνετε? Από Ρωσία, Πολωνία ή Ινδία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Από ότι βλέπω η αναβάθμιση έχει φτάσει σε μόλις 3 χώρες. Σκέφτομαι μήπως την περάσω και εγώ με Odin, αλλά θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω όσους το έχουν κάνει και ξέρουν μερικές ερωτήσεις.

1) Την συμβαίνει με την εγγύηση και το knox άμα φλασάρω με το Odin official firmware, αλλά από διαφορετική χωρά?(για το σωστό μοντέλο βέβαια) Αν χρειαστεί για κάποιο λόγο service θα μου το βγάλουν εκτός ή δεν φαίνεται κάπου η αλλαγή?

2) Θα συνεχίσω να έχω ΟΤΑ updates (μιλάω για τα security που έρχονται τώρα ανά 2-3 μήνες) ή θα σταματήσουν και θα πρέπει να τα περνάω χειροκίνητα ξανά με Odin? Και αν σταματάνε, όταν κάποια στιγμή πάρει η χώρα του κινητού μου Nougat και περάσω το σωστό firmware, θα είναι όλα κομπλέ και θα έχω ξανά ΟΤΑ?

3) Από τις τις χώρες που έχει βγει, πιο firmware μου προτείνετε? Από Ρωσία, Πολωνία ή Ινδία?

 

1) Έκανα την αναβαθμιση μεσω odin με την official rom πολωνίας, με το samsung info το knox γραφει 0χ0, οπότε μαλλον δεν ανιχνευει κάτι παρανομο και θελω να πιστευω πως αν χρειαστώ την εγγυηση της samsung δεν θα φάω πόρτα.

2) αυτο πραγματικά δεν το ξέρω.

3) Εγώ πέρασα την πολωνέζικη rom και το κινητό παει μια χαρά, ειλικρινά δεν περίμενα τόσο καλή αναβάθμιση γιατι κατα καιρους ακούω πως το upgrade συνηθως εχει τα θεματάκια του, στην περιπτωση μου όμως κανένα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

1) Έκανα την αναβαθμιση μεσω odin με την official rom πολωνίας, με το samsung info το knox γραφει 0χ0, οπότε μαλλον δεν ανιχνευει κάτι παρανομο και θελω να πιστευω πως αν χρειαστώ την εγγυηση της samsung δεν θα φάω πόρτα.

2) αυτο πραγματικά δεν το ξέρω.

3) Εγώ πέρασα την πολωνέζικη rom και το κινητό παει μια χαρά, ειλικρινά δεν περίμενα τόσο καλή αναβάθμιση γιατι κατα καιρους ακούω πως το upgrade συνηθως εχει τα θεματάκια του, στην περιπτωση μου όμως κανένα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι με βοήθησες και έδιωξες μερικούς από τους φόβους μου (γιατί πρώτη φορά κάνω αυτήν την διαδικασία!). Just to be clear, κατέβασες συγκεκριμένα αυτό το firmware https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-j5-/SM-J510FN/XEO/download/J510FNXXU2BQJ8/192694/ ? Και κατόπιν ακολούθησες βήμα βήμα τα instructions από κάτω?

Παιδιά κάποιος άλλος γνωρίζει τι συμβαίνει στα ΟΤΑ updates αν φλασάρουμε firmware άλλης χώρας? Και αν σταματάνε, τότε θα επανέλθουν αν μελλοντικά φλασάρουμε ξανά το firmware της σωστής χώρας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι με βοήθησες και έδιωξες μερικούς από τους φόβους μου (γιατί πρώτη φορά κάνω αυτήν την διαδικασία!). Just to be clear, κατέβασες συγκεκριμένα αυτό το firmware https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-j5-/SM-J510FN/XEO/download/J510FNXXU2BQJ8/192694/ ? Και κατόπιν ακολούθησες βήμα βήμα τα instructions από κάτω?

Παιδιά κάποιος άλλος γνωρίζει τι συμβαίνει στα ΟΤΑ updates αν φλασάρουμε firmware άλλης χώρας? Και αν σταματάνε, τότε θα επανέλθουν αν μελλοντικά φλασάρουμε ξανά το firmware της σωστής χώρας?

 

Ναι αυτό είναι το firmware που εγκατέστησα με τις οδηγίες που περιγράφει την διαδικασία, ευκολάκι αν και το έκανα και εγω πρώτη φορά.χρόνος περίπου στα 40 λεπτα, δεν έχασα τίποτα ουτε επαφες ουτε προγράμματα κτλ. το κινητό εκλεισε με marsmallow και άνοιξε με nougat χωρίς να αλάξει τίποτα απο τα settings που είχα κανει στο τηλεφωνο με την προηγούμενη εκδοση, καταπληκτικό ...και το σημαντικότερο δεν λαγκαρει, μόνο μια αυξηση της καταναλωσης της μπαταρίας ειχα στην αρχη όσπου να ενεργοποιησω την εποπτεία ισχυος εφαρμογών στο auto, με αποτέλεσμα καλύτερη διαχειριση και απο την marsmallow.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από μερικές μέρες που έκανα την αναβάθμιση το κινητό πάει πολύ καλά, ευτυχώς ήμουν μέσα στις 3 χώρες που έγινε η αναβάθμιση και δεν έμπλεξα odin rom :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ Nougat με Odin. Ωραία φαίνεται. Το μόνο που μου κατέστρεψε (αυτό έχω βρει μόνο μέχρι στιγμής) είναι ότι στα SMS αν το αφήσω «Αλφάβητο GSM» και γράψω μικρά, το μήνυμα πάει με ερωτηματικά, ενώ σε Marshmallow το μετέτρεπε μόνο του από μικρά σε κεφαλαία και τώρα σε Unicode, ακόμα και κεφαλαία να γράψω το μήνυμα, έχω μέχρι 70 (?) χαρακτήρες...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, έχω περασμένη την Nougat εδώ και δύο εβδομάδες. Σήμερα όμως κρασαρει ο TouchWiz συνέχεια και εγκατέστησα έναν άλλο launcher (Nova). Το πρόβλημα αυτό το έχει κανείς άλλος? Σκέφτομαι για επαναφορά, εκτός αν έχει κάποιος να προτείνει λυση.

Υ.Γ.Με τον Nova δουλεύει πολύ καλά.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ορίσω ως default storage place την SD card;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2016

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...