Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LeEco Le Max 2 (X820)

 

Χρήσιμα:

 

Παιδιά καλησπέρα... Μόλις έλαβα το Le Max 2 από HonorBuy EU warehouse, σε δύο μέρες και σε τιμή 224ευρώ.

Θέλω λίγη βοήθεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων για αυτό...

 

Αρχικά να σας πω ότι πήγα να ολοκληρώσω το μικρό setup για να ανοίξω το κινητό μόλις το έβγαλα απ' το κουτί και μου έβγαλε έναν Unkown Error στο σημείο του One account to unlock all leeco services (Gmail λογαριασμό έβαζα και με πέταγε).. Έτσι πάτησα SKIP σε όλα για να δω λίγο μέσα το περιβάλλον πως είναι... Να χαρώ και 'γω σαν παιδί ότι άνοιξε! Επίσης δεν έχει Ελληνικά... Όπως και να 'χει, επειδή έτσι κι αλλιώς θα κάνω τα πιο πάνω βήματα.

Επειδή είμαι άσχετος, θέλω να μου πείτε λοιπόν μόνο τα απαραίτητα 1-2 βήματα από την πιο πάνω λίστα για να έχω ένα λειτουργικό τηλέφωνο (δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα να έχει Ελληνικά, αλλά αν είχε καλό θα ήταν)... Κάτι ακόμα, η σελίδα της LeEco δεν με αφήνει να κάνω νέο λογαριασμό (μάλλον έπεσε κάποιος server) γιαυτό ίσως μου πετάει και το unkown error όταν προσπαθώ να συνδεθώ με την LeEco (και από κινητό και από pc)..!

Edited by AELReNoS
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλαμβάνεις το κινητό και αφού περάσεις την MIuI πόσος χώρος rom μένει ελεύθερος? Γιατί όπως το υπολογίζω, ουσιαστικά περνάς μερικά τραγούδια μερικές φωτός, μερικές εφαρμογές και πάπαλα. Είναι κρίμα να έκαναν τόση δουλειά για αυτό το κινητό και να μην δέχεται επέκταση, καταστρέφουν μόνοι την δουλειά τους

Σου μένουν 26 GB περίπου. Μια χαρά είναι αν δεν του βάλεις 10 παιχνίδια με 1,3 GB το καθένα. Είναι οκ ο χώρος για 85 εφαρμογές που έχω επάνω και 4 rom σε download φώτο βίντεο έγγραφα κλπ και μένουν και 12,5...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα... Μόλις έλαβα το Le Max 2

Επειδή είμαι άσχετος, θέλω να μου πείτε λοιπόν μόνο τα απαραίτητα 1-2 βήματα από την πιο πάνω λίστα για να έχω ένα λειτουργικό τηλέφωνο (δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα να έχει Ελληνικά, αλλά )..!

Καλορίζικο..

1. Κατ αρχήν βγάλε screenshot από το πληροφορίες τηλεφώνου να δούμε την έκδοση αν είναι Official.

2 Κάνε αυτό που λέει ο οδηγός για έλεγχο Bootloader και ξεκλειδωσε αν θέλει.

3. Κατέβασε μια ρομ από τις Ελληνικές που έχουμε 19s σταθερή για καθημερινή χρήση! 20s πειραγμένη, miui 8.

4. Δες τον οδηγό και βάλε TWRP

5. Βάλε την rom στο κινητό διάβασε οδηγίες εγκατάστασης και φλασάρισμα.. ;)

PS ο λογαριασμός Leeco θέλει δική του εγγραφή με κωδικό & Username.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Cris κάτι άσχετο. Στο προηγούμενο τηλέφωνο μπορούσα να βάλω ένα μικρό καλωδιάκι των 3-4 ευρώ που το συνέδεα με κανονικό φλασάκι και έτσι ουσιαστικά μπορούσα να αξιοποιήσω το φλασάκι στο κινητό. Ξέρεις αν στο le max 2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα? γιατί ένας από τους λόγους που πήρα κινητό 5.7 ιντσών είναι για να βλέπω καμιά ταινία, και τα 32 γβ μας το κάνουν δύσκολο
Link to comment
Share on other sites

Cris κάτι άσχετο. Στο προηγούμενο τηλέφωνο μπορούσα να βάλω ένα μικρό καλωδιάκι των 3-4 ευρώ που το συνέδεα με κανονικό φλασάκι και έτσι ουσιαστικά μπορούσα να αξιοποιήσω το φλασάκι στο κινητό. Ξέρεις αν στο le max 2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα? γιατί ένας από τους λόγους που πήρα κινητό 5.7 ιντσών είναι για να βλέπω καμιά ταινία, και τα 32 γβ μας το κάνουν δύσκολο

 

Σε εμένα τουλάχιστον όλα όσα είχα από το Le 1 Pro X800 είναι άχρηστα! Περιμένω 2 καλώδια από ebay που τα πήρε και ο @amdnikos και του δουλεύουν μια χαρά να δω. Προς το παρόν παίζω μέσω Pc - TWRP και Δοκιμαζω ρομ ζιπ κλπ... ;) Δοκίμασε αυτό που έχεις να μας πεις κι όλας τι παίζει..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!

Να ρωτήσω λίγο την γνώμη σας για την κάμερα; Πως την χαρακτηρίζετε γενικά; Επίσης, στις custom roms χάνει σε ποιότητα σε σχέση με την μαμίσια;

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά με υγεία...

www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

1. Κατ αρχήν βγάλε screenshot από το πληροφορίες τηλεφώνου να δούμε την έκδοση αν είναι Official.

PS ο λογαριασμός Leeco θέλει δική του εγγραφή με κωδικό & Username.

 

Να βάλω απλά ROM γίνεται;

 

Δεν με αφήνει να κάνω activation... Πατάω το Link για Verify απ' το Gmail και με πετάει σε μια κινέζικη σελίδα... Μάλλον έχει πέσει ο server τους γιατί ούτε από ιστοσελίδα μπορώ να δημιουργήσω λογαριασμό..

 

 

BnMFGeIimWd8Eo3d3Auq1HAHXG2NtezN4zpuwCMFv2UbVgZ09rUZsjWUK-2FoMkJqZbSDvYNm8mn3gM=w1366-h638-rw

Edited by AELReNoS
Link to comment
Share on other sites

Cris κάτι άσχετο. Στο προηγούμενο τηλέφωνο μπορούσα να βάλω ένα μικρό καλωδιάκι των 3-4 ευρώ που το συνέδεα με κανονικό φλασάκι και έτσι ουσιαστικά μπορούσα να αξιοποιήσω το φλασάκι στο κινητό. Ξέρεις αν στο le max 2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα? γιατί ένας από τους λόγους που πήρα κινητό 5.7 ιντσών είναι για να βλέπω καμιά ταινία, και τα 32 γβ μας το κάνουν δύσκολο

 

Το φλασακι με καλωδιο USB OTG , σε μενα το εβλεπε. Με ορισμενα twrp,, οχι ολα, εβλεπε το φλασακι σε recovery mode, custom, και αντεγραφα την custom rom, στο φλασακι, και install κλπ. Δηλ δεν χρειαζοταν να γραψω την custom rom, στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω απλά ROM γίνεται;

 

Δεν με αφήνει να κάνω activation... Πατάω το Link για Verify απ' το Gmail και με πετάει σε μια κινέζικη σελίδα... Μάλλον έχει πέσει ο server τους γιατί ούτε από ιστοσελίδα μπορώ να δημιουργήσω λογαριασμό..

 

 

BnMFGeIimWd8Eo3d3Auq1HAHXG2NtezN4zpuwCMFv2UbVgZ09rUZsjWUK-2FoMkJqZbSDvYNm8mn3gM=w1366-h638-rw

Φοράς την επίσημη 19s Indian. Αν δεν έχεις θέμα με τα Ελληνικά μείνε όπως είσαι και θα είναι μια χαρά. Μέχρι να βγει η Nougat. Αν θες Ελληνικά βάλε την δική μας 19s ή 20s. Η σελίδα που σε πάει είναι η επίσημη Leeco και είναι στα κινέζικα. Βάλε local India και θα παίξει.. Κάνε μετάφραση με Chrome να δεις τι λέει και πάτα ανάλογα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το φλασακι με καλωδιο USB OTG , σε μενα το εβλεπε. Με ορισμενα twrp,, οχι ολα, εβλεπε το φλασακι σε recovery mode, custom, και αντεγραφα την custom rom, στο φλασακι, και install κλπ. Δηλ δεν χρειαζοταν να γραψω την custom rom, στο κινητο.

 

Το ξέρω.. Αυτό λέμε.. Εμένα σε όλα τα TWRP αλλά και μέσα από το σύστημα με καλώδια από μαγαζιά Ελλάδα και τα δικά μου ανταπτορες c-type και otg usb2 δεν τα είδε ποτέ! Περιμένω αυτά που έρχονται που είναι male Usb-c 3-3.1 σε usb A female 3-3.1 να δω τι παίζει. Στο Χ800 τα έβλεπε τα Flash disk USB 3 Με τον ανταπτορα c-type και καλώδιο otg usb 2. Θα δείξει... ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!

Να ρωτήσω λίγο την γνώμη σας για την κάμερα; Πως την χαρακτηρίζετε γενικά; Επίσης, στις custom roms χάνει σε ποιότητα σε σχέση με την μαμίσια;

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά με υγεία...

 

Οι custom roms είναι οι επίσημες rom με βελτιώσεις. Η Camera σαν εφαρμογή και σαν config archives παραμενει η ίδια.. Υπάρχουν βέβαια μικρό διάφορες από Indian se China λόγω διαφορετικών config. ini και αλλαγές στον Kernel. Γενικά είναι πολύ καλή για τα λεφτά της και έχει καλά φίλτρα και επεξεργαστή φωτογραφιών για βελτιώσεις. ;) Δεν είναι Ios i7 ούτε Samsung S7 ούτε G5... κάπου στην μέση...

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που έχεις να μας πεις κι όλας τι παίζει..
Αυτό που έχω έχει την κλασική υποδοχή οπότε δεν θα κάνει στο leeco. Για αυτό ρωτάω, να ξέρω αν υπάρχει ή να ψαχτώ με ebay
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω έχει την κλασική υποδοχή οπότε δεν θα κάνει στο leeco. Για αυτό ρωτάω, να ξέρω αν υπάρχει ή να ψαχτώ με ebay

 

Εδώ Αθήνα δεν βρήκα πουθενά αυτό που περιέγραψα ποιο πάνω. Μπες ebay

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Άγιος Βασίλης έρχεται....

και του χρόνου με υγεία και εργασία!

Δωράκι...quareHome 2 is the best launcher with metro UI of Windows 10. It's easy to use, simple, beautiful and powerful.

 

Main features:

- Vertical scrolling in page and horizontal scrolling from page to page.

- Perfect metro style UI and tablet support.

- Beautiful tile effects.

- Showing notifications and count on tile.

- Smart app drawer: sorts the best on the first by using patterns of app.

- Quick access to your contacts.

- Plenty options for customization.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ss.squarehome2&rdid=com.ss.squarehome2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα!

Επιτέλους κατάφερα και ανέβασα την MIUI8 6.12.3 που είναι αποτέλεσμα mix rom, από sources: miui.com - miui.gr (China & xiaomi-miui.gr & miui-tora33) H rom απευθύνεται σε xiaomi - advance users και πρέπει να διαβάσετε τις οδηγίες μέχρι το τέλος πριν ξεκινήσετε την εγκατάσταση!

 

Ανέβηκε στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά...

1. Μπαταρία μόνο με indian 19s 7-8 ώρες Max sot στις άλλες 5-6..1,5 μέρα νορμάλ κινητού χρήση.

2. Έχει σταθερές ρομ και πολλές επιλογές ανάλογα τι θες...

3. Αν βάλεις 5 παιχνίδια... παπαλα... Πήγαινε για 6/64 ή 2-2 τα παιχνίδια και είσαι οκ.. Μαζί με εφαρμογές, φώτο, κλπ..

Ειναι δυνατον να βγαζει 7-8 ωρες .SOT? Γιατι σκεφτομαι να το παρω, και ο μονος ενδοιασμος μου, ειναι η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον να βγαζει 7-8 ωρες .SOT? Γιατι σκεφτομαι να το παρω, και ο μονος ενδοιασμος μου, ειναι η μπαταρια.

 

Ναι το 7αρι το χει με τα 175 Tweaks που έχω κάνει.... Γι αυτό.... Τώρα αν έχεις πίσω συνεχώς να τρέχουν 100 εφαρμογές... Δεν ξέρω.... Το sot πάντα είναι καθαρά θέμα χρήσης...... Πάρε το Le3 Pro καλύτερα που έχει 4100 μπαταρία. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία noobικη ερώτηση... Αν δεν συνδεθώ με LeEco account υπάρχει θέμα; Έχουν πρόβλημα και δεν με αφήνει να κάνω register.. κατά τ' άλλα μία χαρά είμαι και με το Google play και με όλα!

 

Επίσης μία ακόμα ερώτηση... Δεν στέλνει τα SMS... Πρέπει να πειράξω κατι (wind f2g);;;

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

Edited by AELReNoS
Link to comment
Share on other sites

Ναι το 7αρι το χει με τα 175 Tweaks που έχω κάνει.... Γι αυτό.... Τώρα αν έχεις πίσω συνεχώς να τρέχουν 100 εφαρμογές... Δεν ξέρω.... Το sot πάντα είναι καθαρά θέμα χρήσης...... Πάρε το Le3 Pro καλύτερα που έχει 4100 μπαταρία. ;)

Είχα το le1 pro, και το έδωσα γιατί δεν μου έφτανε η μπαταρία. Μου έβγαζε με την χρήση που του έκανα, γύρω στις 4-4.5 ώρες sot. Και είχα επάνω την δικιά σου 11s. Δυστυχώς, δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα για το le3 pro.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία noobικη ερώτηση... Αν δεν συνδεθώ με LeEco account υπάρχει θέμα; Έχουν πρόβλημα και δεν με αφήνει να κάνω register.. κατά τ' άλλα μία χαρά είμαι και με το Google play και με όλα!

Επίσης μία ακόμα ερώτηση... Δεν στέλνει τα SMS... Πρέπει να πειράξω κατι

Τσέκαρε μια τις άδειες permissions των εφαρμογών αποστολής SMS και στις κάρτες sim αν βλέπει σωστά τις ρυθμίσεις mms /sms Center. Προσπάθησε πάντως να συνδεθείς με το Letv account ορίζοντας ως χώρα την Ινδία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα το le1 pro, και το έδωσα γιατί δεν μου έφτανε η μπαταρία. Μου έβγαζε με την χρήση που του έκανα, γύρω στις 4-4.5 ώρες sot. Και είχα επάνω την δικιά σου 11s. Δυστυχώς, δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα για το le3 pro.

 

Τι να σου πω.... Εμένα αυτές τις μέρες με wifi ανοιχτό όλη μέρα εκ παραδρομής με Data, οθόνη καμία 8-9 ρια ώρες τουλάχιστον, Browser, FB, viber, Watsup, (χωρίς παιχνίδια βέβαια) βγάζω από τις 07:00 το πρωί μέχρι της 23:00 και έχω 18%. Με ενεργή εξοικονόμηση έχω γύρω στο 25%...;) Όλα αυτά βέβαια με την Miui 8 που έχει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση από την Indian 19S.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.... Εμένα αυτές τις μέρες με wifi ανοιχτό όλη μέρα εκ παραδρομής με Data, οθόνη καμία 8-9 ρια ώρες τουλάχιστον, Browser, FB, viber, Watsup, (χωρίς παιχνίδια βέβαια) βγάζω από τις 07:00 το πρωί μέχρι της 23:00 και έχω 18%. Με ενεργή εξοικονόμηση έχω γύρω στο 25%...;) Όλα αυτά βέβαια με την Miui 8 που έχει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση από την Indian 19S.

Εε, την ιδια χρηση κανω. Οποτε, να το σκεφτω καλυτερα για αυτο το κινητο. Ευχαριστω CrisBal.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά σε όλους μας. Εύχομαι το 2017 να φέρει στον καθένα μας υγεία και ευτυχία πάνω απ όλα και ότι επιθυμούμε....... :up:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά καλη χρονια! Σκεφτόμουν για le pro3 είχα το χ820 αλλά δεν με ενθουσίασε η μπαταρια... Διάβασα όλα τα ποστ εδώ και στο χ720 είδα που ελεγες για 8-9 ώρες Σοτ αλλά τώρα να πω την αλήθεια ψηνομαι για το χ720 θα το υποστηρίξεις και αν ναι ποτε περιπου? Να ξέρω αν είναι να μην το παραγγειλω ακόμα..
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε το x920. Εγώ αυτό θα κάνω εκτός και εάν το Xiaomi mi mix ρίξει την τιμή .Γιατί τελικά το μέγεθος μετράει. Καλή χρονιά .
Link to comment
Share on other sites

Απο μέγεθος καλα είναι για μένα στις 5.7 για κινητο..μι μιξ δύσκολα ακόμα απλα το χ720 το θεωρο απόλυτο vfm σημερα απο άποψη hardware και θα ήθελα να μάθω αν σκοπεύει ο chris να το υποστηριξει
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά καλη χρονια! Σκεφτόμουν για le pro3 είχα το χ820 αλλά δεν με ενθουσίασε η μπαταρια......τώρα να πω την αλήθεια ψηνομαι για το χ720 θα το υποστηρίξεις και αν ναι ποτε περιπου? Να ξέρω αν είναι να μην το παραγγειλω ακόμα..

Καλημέρα και καλή χρονιά. Σίγουρα το Le3 Pro είναι καλύτερο σε τομέα hardware και μπαταρία... Αλλά και το mi-mix βέβαια φεύγει στην τιμή....

Όσο αφορά την υποστήριξη για να στήνεις rom σε ένα κινητό πρέπει να το έχεις στα χέρια σου... :lol: Εχω ήδη όπως βλέπεις από την υπογραφή μου 5 κινητά γι αυτό το λόγο και φυσικά προς το παρόν δεν έχω να διαθέσω αλλά 300 € για 6ο...οπότε προς το παρόν δεν νομίζω.... :)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...