Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την στιγμη που ειναι ξεκλειδωτο σκουρα τα πραματα για την εγγυηση..Hard reset εκανες?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια σημερα και εγω μετα απο ακριβώς 1 χρονο αγορας(24/6/15) επαθα το γνωστο bootloop.........τι γινεται τωρα;το κακο ειναι οτι εχω ξεκλειδωτο bootloader...υπαρχει καποιο παιδι που να το εχει περασει εγγυηση;;γιατι κριμα ρε παιδια να κλαιμε τα 500€ που δωσαμε τοτε...απαραδεκτο....

Φίλε δυστυχώς στοκ τηλέφωνα και τα έβγαλαν ρουτ... Με ξεκλείδωτο bootloader δύσκολα θα στο περάσουν στην εγγύηση... Να ήταν λίγα περιστατικά για πλακέτες να πω οκ αλλά εδώ καίγονται να γλυτωσουν τίποτα.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια τι λετε δεν παιζει ρολο καθολου το software...αν το ζεστανω και το ζεματισω με το πιστολακι για κανα λεπτο ανοιγει κανονικα και δουλευει το πολυ κανα 10λεπτο και μετα τα ιδια...
Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια τι λετε δεν παιζει ρολο καθολου το software...αν το ζεστανω και το ζεματισω με το πιστολακι για κανα λεπτο ανοιγει κανονικα και δουλευει το πολυ κανα 10λεπτο και μετα τα ιδια...

 

Εάν κοιτάξεις στο θέμα με τις τροποποιήσεις και βελτιώσεις θα δείς ότι σε δικό μου Post, είχα το ίδιο θέμα, και το επανέφερα "μερικώς" ώστε να λειτουργεί κανονικά. Και εγώ με ξεκλειδωμένο bootloader.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια τι λετε δεν παιζει ρολο καθολου το software...αν το ζεστανω και το ζεματισω με το πιστολακι για κανα λεπτο ανοιγει κανονικα και δουλευει το πολυ κανα 10λεπτο και μετα τα ιδια...

Προφανως εχεις το bootloop οπου ευθυνεται το hardware σε καποιο σημειο.

Τωρα με πιστολακια, γκριλ και υπερθερμανσεις, ουτε που θελω να φσνταστω με τετοιες πατεντες τι αλλη φθορα μπορει να προκληθει. Σε ηχεια, μικροφωνα, οθονη, καμερες, αισθητηρες κλπ ηλεκτρονικα στοιχεια.

Μονο χειροτερη φθορα μπορω να φανταστω στο συνολο.

Η θερμοτητα ειναι εχθρος των ηλεκτρονικων (γνωστο)

Αλλο πραγμα να βγαλεις μια πλακετα και να προσπαθησεις να επισκευασεις μια εσωτερικη κολληση και αλλο πραγμα να θερμαινεις εξωτερικα μια συσκευη με την προσδοκια να..κολλησει εστω και για λιγα λεπτα μια κατεστραμμενη επαφη απο διαστολη κλπ.

Μα καλα, το συνολο της συσκευης δεν το λυπαστε βρε παιδια. ?

Δεν θελω να ακουστω αποτομος ή επικριτικος, αλλα ειναι κριμα να βασανιζετε ετσι ευαισθητες συσκευες εστω και απο απογνωση.

Ακομη και εκτος εγγυησης, ψαξτε για ενα μεταχειρισμενο ανταλλακτικο εν καιρω και προσπαθηστε ετσι να λυσετε το προβλημα.

Δεν θελω να παρεξηγηθω .Αν εθιξα με αυτη την τοποθετηση ζητω προκαταβολικα συγνωμη.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το G4 Μαρτιο του 2016 με σειριακο 602. 2 μηνες μετα εκανε πρωτη φορα μια επανεκκινηση μονο του, αλλα ανοιξε κανονικα. 2 μερες μετα την επανεκκινηση εκανε bootloop. Αφου του εκανα hard reset δουλεψε κανονικα για 7-8 μερες και μετα παλι bootloop. Εκανα ξανα hard reset για να το χρησιμοποιω μεχρι να το παραλαβουν απο την lg για επισκευη. Μια εβδομαδα μετα παρελαβα το κινητο με αλλη μητρικη και σειριακο 605. Ουτε δυο μερες δεν αντεξε η νεα μητρικη και ξανα bootloop.

 

Τις 2 απο τις 3 φορες που εκανε bootloop ηταν ακριβως τη στιγμη που πατησα να κλεισουν τα δεδομενα και να ανοιξει το wifi.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι software το προβλημα αφου 2 λεπτα μετα το bootloop δουλευε κανονικα με hard reset χωρις ψησιματα και κρυοθεραπειες.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το G4 Μαρτιο του 2016 με σειριακο 602. 2 μηνες μετα εκανε πρωτη φορα μια επανεκκινηση μονο του, αλλα ανοιξε κανονικα. 2 μερες μετα την επανεκκινηση εκανε bootloop. Αφου του εκανα hard reset δουλεψε κανονικα για 7-8 μερες και μετα παλι bootloop. Εκανα ξανα hard reset για να το χρησιμοποιω μεχρι να το παραλαβουν απο την lg για επισκευη. Μια εβδομαδα μετα παρελαβα το κινητο με αλλη μητρικη και σειριακο 605. Ουτε δυο μερες δεν αντεξε η νεα μητρικη και ξανα bootloop.

 

Τις 2 απο τις 3 φορες που εκανε bootloop ηταν ακριβως τη στιγμη που πατησα να κλεισουν τα δεδομενα και να ανοιξει το wifi.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι software το προβλημα αφου 2 λεπτα μετα το bootloop δουλευε κανονικα με hard reset χωρις ψησιματα και κρυοθεραπειες.

 

περνα μια βολτα απο εδωhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=436604 και ριξε την ψηφο σου!!κουραγιο αδερφε

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

περνα μια βολτα απο εδωhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=436604 και ριξε την ψηφο σου!!κουραγιο αδερφε

 

Την εριξα την ψηφο αν και δεν ηξερα ποιο να επιλεξω. Και για αλλαγη πλακετας πηγε και το επανεφερα με hard reset.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Την εριξα την ψηφο αν και δεν ηξερα ποιο να επιλεξω. Και για αλλαγη πλακετας πηγε και το επανεφερα με hard reset.

 

Ψηφίζεις το χειρότερο σενάριο που ειναι η αλλαγή πλακέτας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξαναεπαθα. Σε επαγγελματικο ταξιδι προσπαθησα να μπω σε wifi και μπαμ. Το επεναφερα παλι με hard reset και setup as new. Μεχρι την επομενη φορα....

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι χειρότερο σε επαγγελματικό ταξίδι. Φαντάζεσαι να μην τα καταφερνες με hard reset.? Τελικά εκτός από συνεχές backup είσαι και αναγκασμένος να κουβαλάς και μια δεύτερη συσκευή στην τσάντα μεταφοράς σε περίπτωση που το g4 δεν ανοίγει ούτε με hard reset για να μην ξεμείνεις ουσιαστικά από το βασικό του κινητού δηλαδή την επικοινωνία! Τραγικό αυτό που συμβαίνει....τώρα στις διακοπές που θα πάω τον άλλο μήνα θα πάρω και το Xperia L (τριετίας συσκευή παίζουν και το λιώνουν τα πιτσιρίκια μου) με adaptor για την SIM να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....τελικά με το g4 όλα μπορεί να συμβούν!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά συμβουλευτικά θα σας πω. Εάν έχετε κάρτα μνήμης μέσα πάρτε ένα backup με το lg backup μέσα. Και εάν σας συμβεί μετα το hard reset επαναφερετε με το αρχείο που κρατήστε μεσο του app lg backup ..και το κινητό θα είναι ακριβώς ίδιο με τις ρυθμίσεις σας τις επαφές σας τα μηνύματα τις εφαρμογές σας.

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή από το G2. Απλά δοκιμάστε την

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο ειναι οτι εχασα ενα 4K βιντεο απο τη γιορτη στον παιδικο της κορης μου που ειχα τραβηξει το προηγούμενο βραδυ με την εφαρμογη της καμερας του G5 και ειχε αποθηκευτει στην εσωτερικη μνημη. Καταλαβαινετε τι εχω ακουσει εγω απο τη γυναικα και η lg απο μενα....

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι περίεργο που συμβαίνει στα ίδια άτομα μετα απο αλλαγή πλακέτας. βάση των πιθανοτήτων είναι λίγο δύσκολο να πέφτουν σε ελαττωματικά 2 συνεχόμενες φορές.

 

μήπως δεν φταίει η motherboard; και το προκαλεί κατι άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστεύω οτι δεν φταίει η πλακέτα ή τουλάχιστον οχι μονο.Δεν ξερουν σίγουρα τι προκαλεί το πρόβλημα αλλά αλλάζουν με πολυ μεγάλη ευκολία τη πλακέτα. Εμενα πάει αύριο για δεύτερη επισκευή. Τη πρώτη μου άλλαξαν πλακέτα αμέσως ενω το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά μετα απο hard reset. Τι ειδαν στη "χαλασμένη" μητρικη και αποφάσισαν οτι χρειάζεται αλλαγή;
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο παλικάρι που να το εχει περασει εγγυηση με ξεκλειδωτο bootloader??

Κατά 99.9% όχι...

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι αδερφέ. Δεν παίζει τέτοιο σενάριο. Είσαι εκτός εγγύησης και το ηξερες όταν ξεκλειδωσες τον bootloader.. πια Ρομ φορούσες οταν επαθες το bootloop..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι πληροφοριακα αυτους που πηγαν τα κινητα τους στην procordia.

Τι ακριβως πρεπει να επιστρεψουμε μαζι με το κινητο. ?

Τον φορτιστη. ?

Το κουτι της συσκευης. ?

Την μπαταρια. ?

Την sim. ?

Δεν ειναι καλυτερα να το δωσουμε με το δευτερο πλαστικο καπακι πλατης για να μην γρατζουνησουν το δερματινο. ?

 

Και τελος..αν εγω παω το κινητο για π.χ. αλλαγη οθονης (image retention) πραγμα που σημαινει πως ειναι πληρως λειτουργικο, τι κανουμε με τα αρχεια, τις επαφες, τον λογαριασμο google και τις εφαρμογες. ?

Τα σβηνουμε ολα πριν το παραδωσουμε λογω προσωπικων δεδομενων. ?

 

Ρωτησα σε αυτο το νημα μιας και σιγουρα οσοι ποσταρουν εδω εχουν εμπειρια με επιστροφες στο σερβις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μόνο το κινητό επιστρέφεις, ούτως ή άλλως πριν το πας θα επικοινωνήσεις μαζί τους και θα σου λύσουν οι ίδιοι όλες τις απορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που άλλαξα οθόνη και στο v10 και στο g4 τα κινητά ήταν απειραχτα. Δεν έκαναν factory reset.

Απλα εγω είχα κάνει αποσυνδεση από όλους τους λογαριασμούς μου και έσβησα και τις επαφές.

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά συμβουλευτικά θα σας πω. Εάν έχετε κάρτα μνήμης μέσα πάρτε ένα backup με το lg backup μέσα. Και εάν σας συμβεί μετα το hard reset επαναφερετε με το αρχείο που κρατήστε μεσο του app lg backup ..και το κινητό θα είναι ακριβώς ίδιο με τις ρυθμίσεις σας τις επαφές σας τα μηνύματα τις εφαρμογές σας.

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή από το G2. Απλά δοκιμάστε την

Εννοείς μέσα από την επιλογή "Backup and reset" που υπάρχει στις ρυθμίσεις ή άλλη αυτόνομη εφαρμογή της LG στο κινητό ή το pc ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...