Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτήσω για κάποιον που γνωρίζει. root μπορούμε να κάνουμε στο κινητό ακόμα και με κλειδωμένο bootloader? υπάρχει κάποιος οδηγός? έψαξα στο φορουμ του miui αλλά επικρατεί ένα χάος και δεν βγάζω άκρη.

 

Θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο να είναι unlocked ο bootloader για να γίνει root η συσκευή. Στην πράξη όμως επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται να περαστεί ένα custom recovery όπως ClockworkMod, TWRP κλπ, είναι απαραίτητο να είναι unlocked ο bootloader. Για να βγει μια μέθοδος για root χωρίς να χρειάζεται ξεκλείδωτο bootloader δεν είναι απίθανο αλλά σίγουρα πολύ πιο δύσκολο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω για κάποιον που γνωρίζει. root μπορούμε να κάνουμε στο κινητό ακόμα και με κλειδωμένο bootloader? υπάρχει κάποιος οδηγός? έψαξα στο φορουμ του miui αλλά επικρατεί ένα χάος και δεν βγάζω άκρη.

 

Ναι γινεται αλλα δεν εχω δει μεθοδο.

Υπαρχει ρομ με ελληνικα ομως και ροοτ αν θυμαμαι καλα,που περνιεται και με κλειδωμενο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερετε ενας φιλος για το προ και με ειπαν απο το vickmall οτι δεν υπαρχει ρομ με ελληνικα. Ετσι ειναι δεν υπαρχουν ελληνικα ?

Καταρχάς το τηλέφωνο με την εργοστασιακή rom ΔΕΝ έχει Ελληνικά (μόνο Αγγλικά/Κινέζικα). Και είναι κάτι για το οποίο την κατηγορούν καθώς δεν βάζει άλλες γλώσσες. Για Ελληνικά τα κινέζικα μαγαζιά βάζουν άλλες custom rom που έχουν προσθέσει και άλλες γλώσσες/play store ΑΛΛΑ δεν παίρνουν αναβαθμίσεις. Βέβαια απο πίσω υπάρχει ολόκληρη Ελληνική κοινότητα που ασχολείται με το MIUI και βγάζει κανονικά rom με πλήρη Ελληνικά (βασισμένες στις εργοστασιακές) ΑΛΛΑ και πάλι η xiaomi έχει κλειδωμένο bootloader πλέον στα κινητά που δυσχεραίνει το όλο θέμα (και για να το ξεκλειδώσεις πρέπει να κάνεις αίτηση στη xiaomi αφού γίνεις member στα forum τους κλπ κλπ).

Γενικώς το όλο θέμα είναι μπλεγμένο οπότε υπομονή μέχρι να δούμε όλοι μαζί τι θα γίνει (γιατί και εγώ το λιγουρεύομαι το κινητάκι)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο να είναι unlocked ο bootloader για να γίνει root η συσκευή. Στην πράξη όμως επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται να περαστεί ένα custom recovery όπως ClockworkMod, TWRP κλπ, είναι απαραίτητο να είναι unlocked ο bootloader. Για να βγει μια μέθοδος για root χωρίς να χρειάζεται ξεκλείδωτο bootloader δεν είναι απίθανο αλλά σίγουρα πολύ πιο δύσκολο! :)

 

δεν έχω θέμα να ξεκλειδώσω bootloader αλλά δεν θέλω να περιμένω 10 μέρες για κωδικό με πιθανότητα στο τέλος να μου απορρίψουν (!) την αίτηση. γιατί εμένα κινητό χωρίς root δεν υφίσταται.

 

Ναι γινεται αλλα δεν εχω δει μεθοδο.

Υπαρχει ρομ με ελληνικα ομως και ροοτ αν θυμαμαι καλα,που περνιεται και με κλειδωμενο bootloader.

 

με fastboot εννοείς λογικά εε? εντάξει είναι νωρίς ακόμα. βασικά το pro δεν υπάρχει ούτε καν στις συσκευές ούτε στο επίσημο φορουμ ούτε στο ελληνικό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται ροοτ.

Ολα γινονται ακομα και με κλειδωμενο bootloader.

Απλα ειναι πιο πολυπλοκο.

Εδω οπως ειπα υπαρχη ηδη ρομ ροοτ που περναει με flashtool οπως ειναι ηδη το κινητο.

Νομιζω εχουν βγαλει και ελληνικη ρομ που περναει ετσι.

Σε ενα xperia p που ειχα ,μια χαρα ροοτ ειχα κανει με κλειδωμενο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

 

ωραίος. και στα comment γράφει ότι δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ο bootloader. βέβαια δεν είναι για το κινητό του θέματος αλλά πιστεύω θα βγει κάτι και για το δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία αίσθηση πόσο γρηγορότερο/αργότερο είναι αυτό το μοντέλο σε σχέση με το "απλό" 3;

 

Και αντίστοιχα για την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία αίσθηση πόσο γρηγορότερο/αργότερο είναι αυτό το μοντέλο σε σχέση με το "απλό" 3;

 

Και αντίστοιχα για την μπαταρία;

 

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να δεις τα συγκριτικά από τρεις επεξεργαστές. Ο Helio X10 που φοράει το απλό 3άρι είναι ο ΜΤ6795. Το Pro συγκριτικά λοιπόν με το απλό έχει σχεδόν διπλάσια επεξεργαστική ισχύ. :)

 

http://www.techgrapple.com/snapdragon-650-vs-808-vs-mediatek-helio-x10/

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το οτι ειναι δυνατοτερος δε σημαινει οτι θα ειναι και πιο smooth.

Προσωπικα στο Κ3 μου με τον 6752 που ειναι λιγο παρακατω απο τον Χ10,ολα πηγαινανε νερο,δε θα μπορουσα να ζητησω κατι παραπανω.

Απο κει και πανω οι δυνατοτεροι επεξεργαστες ειναι για τα benchmark,δε σου προσφερουν κατι ουσιαστικο.

Εγω επαιζα μια χαρα νερο και hearthstone με την gpu του 6752 που ελεγαν οτι ειναι και αδυναμη κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το οτι ειναι δυνατοτερος δε σημαινει οτι θα ειναι και πιο smooth.

Προσωπικα στο Κ3 μου με τον 6752 που ειναι λιγο παρακατω απο τον Χ10,ολα πηγαινανε νερο,δε θα μπορουσα να ζητησω κατι παραπανω.

Απο κει και πανω οι δυνατοτεροι επεξεργαστες ειναι για τα benchmark,δε σου προσφερουν κατι ουσιαστικο.

Εγω επαιζα μια χαρα νερο και hearthstone με την gpu του 6752 που ελεγαν οτι ειναι και αδυναμη κιολας.

 

Συμφωνώ σε όλα αυτά. Απλά επειδή με τον καιρό όλες οι εφαρμογές αναβαθμίζονται και βαραίνουν άποψή μου είναι ότι αφού θα δοθούν κάποια χρήματα τώρα καλό είναι να παρθεί κάτι καλύτερο το οποίο μπορεί να κρατήσει παραπάνω. Ίσως είμαι και λάθος δεν ξέρω. Αλλά σίγουρα ένα κινητό με καλύτερο επεξεργαστή και παραπάνω μνήμη (αν έχει παραπάνω) θα αντέξει για περισσότερο καιρό από τη στιγμή που θα αρχίσει να σέρνεται...

Link to comment
Share on other sites

Με τους επεξεργαστες που εχουν,δεν υπαρχει θεμα.

Ετσι και αλλιως μετα το android 6 σιγα μη δωσουν καμια παραπανω,οποτε τι πιο βαρυ να γινει.

Πιο πολυ ρολο παιζει τι εφαρμογες βαζεις.αν βαζει καποιος οτι βρει ,οτι επεξεργαστη και να εχει,θα τον γονατισει.

Και θα τρωει και τη μπαταρια του.

Πρωτο παραδειγμα το κολλημα που εχουν αρκετοι να αδειαζουν καθε λιγο τη ραμ.

Δε καταλαβαινουν οτι ετσι λειτουργει το λογισμικο και οτι μετα το κινητο τρωει χρονο και ενεργεια για να ανοιξει εφαρμογες που αλλιως θα ηταν ηδη ανοιχτες.

Και ετσι και δε σου κραταει η μπαταρια και σου αργει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να δεις τα συγκριτικά από τρεις επεξεργαστές. Ο Helio X10 που φοράει το απλό 3άρι είναι ο ΜΤ6795. Το Pro συγκριτικά λοιπόν με το απλό έχει σχεδόν διπλάσια επεξεργαστική ισχύ. :)

 

http://www.techgrapple.com/snapdragon-650-vs-808-vs-mediatek-helio-x10/

Ευχαριστώ, βασικά λοιπόν στα χαρτιά τουλάχιστον είναι δυνατότερος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκοτεινή δεν φαίνεται η οθόνη του?

 

Λογικά δεν είχε ανοίξει την φωτεινότητα . Δεν νομίζω αυτό να είναι το Φουλ του .

 

Αλήθεια είναι κανένας που το παρήγγειλε ήδη κοντά σχετικά να του έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3 Pro test video 1080p

http://gizchina.it/2016/01/xiaomi-redmi-note-3-pro-la-recensione-di-gizchina-it/

 

Μάλιστα στο παραπάνω link μιλούν για corning Gorilla Glass 3...

 

Μένει να δούμε και τι παίζει με την μπαταρία και τον SD 650

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Review ...κινεζικό!

 

 

Πολύ γρήγορο φορτώνει τα πάντα πολύ γρήγορα. Η οθόνη μάλλον δεν σκοτώνει απο φωτεινότητα είναι όμως ευτυχώς ματ και δεν πολυγιαλυζει.

 

Τελικά έχει κανονικά φωτιζομενα κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Review ...κινεζικό!

 

 

Πολύ γρήγορο φορτώνει τα πάντα πολύ γρήγορα. Η οθόνη μάλλον δεν σκοτώνει απο φωτεινότητα είναι όμως ευτυχώς ματ και δεν πολυγιαλυζει.

 

Τελικά έχει κανονικά φωτιζομενα κουμπιά.

 

δε το βλέπω όλο , αλλά σίγουρα δεν είναι αυτή η φωτεινότητα της οθόνης , το έχει στο πολύ χαμηλό

Link to comment
Share on other sites

δε το βλέπω όλο , αλλά σίγουρα δεν είναι αυτή η φωτεινότητα της οθόνης , το έχει στο πολύ χαμηλό

 

Αυτό έχω γράψει και εγω πιο πάνω απλα με προβληματίζει γιατί το βλέπω σε αρκετά βίντεο έτσι...

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κτήνος δυνατοτήτων και ισχύος που θα φτάσει όταν το αναλάβει η ελληνική κοινότητα?????

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λιγο άσχετη η ερωτηση με το θέμα αλλά το Antutu το επιρρεάζουν οι Roms?

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είδα το βίντεο και επαθα πλάκα με την θερμοκρασία της cpu.

Είναι δυνατόν να φτάνει 73 βαθμούς κελσίου; Θα έλιωναν τα σωθηκά του.

Και σιγά μην μπορούσε να το κρατήσει ο κινέζος έτσι άνετα. Πρέπει να είναι μουφα η εφαρμογή cputemp.

Link to comment
Share on other sites

Α αυτο το cputemp εβαλε?

Στο Κ3 μου δειχνε θερμοκρασια χαμηλοτερη του επεξεργαστη απο της μπαταριας και του δωματιου

λειτουργει με αλλους νομους φυσικης :lol:

ισως επειδη εχει επεξεργαστες Α72 που ειναι καινουργια αρχιτεκτονικη,να μη διαβαζει σωστα.

και μενα φαινεται υπερβολη το 73.

το κ3 60 το χα φτασει και ηταν αρκετα ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

Με χαμηλότερο χρονισμό και λιγότερους πυρήνες και καλυτερο επεξεργαστή νομίζω ότι η θερμοκρασία των 73 βαθμών δεν στέκει ούτε στα χαρτιά....
Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...