Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κακο με το image retention ειναι πως ενω εμφανιζεται και υστερα εξαφανιζεται, με τον καιρο που χειροτερευει, χρειαζεται μολις 2-3 λεπτα να εμφανιστει και πολυ χρονο να εξαφανιστει.

 

Αντιλαμβανεστε ετσι πως αν π.χ. μπεις στο viber-skype, tapatalk, σερφαρισμα κλπ η οθονη ηδη εχει αποκτησει στατικα ειδωλα και χρωματικη ανομοιομορφια περιμετρικα της οθονης.

Δεν προλαβαινει να σβησει...εχεις κανα μπει καπου π.χ. να βγαλεις φωτο και μενουν ειδωλα απο τα μενου καμερας.

 

Με λιγα λογια...γρηγορα εμφανιζεται, αργει να εξαφανιστει, ξανα μπαινεις καπου παλι απο την αρχη, αρα...εχεις παντα στην οθονη σου i.r. με την χρηση κινητου, ειδικα αν το πιανεις στα χερια σου καθε λιγο να κανεις πραγματα.

 

Οποτε σωστη μεν η θεωρια του i.r. οτι παει κι ερχεται, αλλα οταν το αποκτησει η συσκευη και με τον καιρο χειροτερευσει, περισσοτερο burn in θυμιζει μιας και με το παραμικρο ολο και κατι βλεπεις.

 

Σιγουρα σε γκρι φοντο, φαινεται πιο πολυ. Για την υψηλη φωτεινοτητα δεν συμφωνω. Σε εμενα ακομη και με 20% φωτεινοτητα θα βγαλει ειδωλα.

 

Με blue light filter ζω μονιμα, οπως και οσοι εχουν προβλημα.

Υπ οψιν, τους πρωτους 7-8 μηνες δεν ειχα το παραμικρο ακομη και με 100% φωτεινοτητα.

Μετα εμφανιστηκε μονο με αχνα ειδωλα (οχι κοκκινη ανομοιομορφια) που ερχοταν αργα και εφευγαν πολυ γρηγορα και καταληξαμε στο σημερα ωστε να χρειαζονται μολις λιγα λεπτα να εμφανιστουν, οποτε το προβλημα ειναι παντα μπροστα σου.

(Συγνωμη για το εμβολιμο στο θεμα, μιας και εχω το g4 εγω)

 

Και πανω σε αυτο, οταν εμαθα πως το G6 παλι την quantum εχει, σκεφτηκα πως και μονο για αυτον τον λογο οταν αλλαξω το g4 δεν προκειται να παω σε lg αν δεν αλλαξει οθονες ή λυσει το προβλημα (αν λυνεται) στις quantum ips.

 

Κατα τα αλλα ωςquantum ips τοσο στην peak φωτεινοτητα, στο πως ειναι καλιμπραρισμενη, στην αναλυση, ευρος χρωματων κλπ την εχω συμπαθησει παρα πολυ την οθονη στα ματια μου.

Αλλα δυστυχως...το ir ειναι πολυ μεγαλο προβλημα και σε εκταση που ως προβλημα δεν υπαρχει στις διαφορετικου τυπου οθονες.

 

Εdit:

Εκλεισα το blue light filter οση ωρα εγραφα τα ανωτερω στο tapatalk. Ενας χαμος στην οθονη απο ειδωλα και κοκκινηλες.

Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα φίλε μου!! Κρίμα απλά κρίμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

..........

 

Εdit:

Εκλεισα το blue light filter οση ωρα εγραφα τα ανωτερω στο tapatalk. Ενας χαμος στην οθονη απο ειδωλα και κοκκινηλες.

 

Εντάξει βρε παιδί μου. Συμφωνώ σ' αυτά που γράφεις. Αν όμως αυτήν την οθόνη μπάχαλο κυριολεκτκα, τιγκα στο ir και τους λεκέδες τους την δείξεις, τι θα πούνε? Οτι έτσι είναι, feature της οθόνης? Ειναι δυνατόν?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε παιδί μου. Συμφωνώ σ' αυτά που γράφεις. Αν όμως αυτήν την οθόνη μπάχαλο κυριολεκτκα, τιγκα στο ir και τους λεκέδες τους την δείξεις, τι θα πούνε? Οτι έτσι είναι, feature της οθόνης? Ειναι δυνατόν?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Μα..την πηγα την συσκευη μιας και ειχε πεσει και σε bootloop. Αλλαξαν πλακετα, αλλα η οθονη...συμφωνα με την νεα οδηγια της LG προκειται για φυσιολογικη συμπεριφορα. Ετσι γραφει το εγγραφο παραδοσης και....αυτα.

 

Αν μπαινεις με tapatalk εδω στο φορουμ, αν κοιταξεις στο νημα "επισημο lg g4" η φωτογραφια που βλεπεις να εμφανιζεται τελευταια ως προεπισκοπηση....η δικη μου ειναι. Αν και με μια αλλη καμερα κινητου που δεν επιανε καλα, μπορεις να δεις την χρωματικη κοκκινη ανομοιομορφια περιμετρικα του πανελ.

Αυτο προκυπτει με μολις 3-4 λεπτα ανοιχτης οθονης ακομα και με φωτεινοτητα 25%

Δεν χρειαζεται να σχολιασω τιποτε αλλο. :(

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Μα..την πηγα την συσκευη μιας και ειχε πεσει και σε bootloop. Αλλαξαν πλακετα, αλλα η οθονη...συμφωνα με την νεα οδηγια της LG προκειται για φυσιολογικη συμπεριφορα. Ετσι γραφει το εγγραφο παραδοσης και....αυτα.

 

Αν μπαινεις με tapatalk εδω στο φορουμ, αν κοιταξεις στο νημα "επισημο lg g4" η φωτογραφια που βλεπεις να εμφανιζεται τελευταια ως προεπισκοπηση....η δικη μου ειναι. Αν και με μια αλλη καμερα κινητου που δεν επιανε καλα, μπορεις να δεις την χρωματικη κοκκινη ανομοιομορφια περιμετρικα του πανελ.

Αυτο προκυπτει με μολις 3-4 λεπτα ανοιχτης οθονης ακομα και με φωτεινοτητα 25%

Δεν χρειαζεται να σχολιασω τιποτε αλλο. :(

 

Βασικά, μια με το g4 (πλακέτα) μια με το g5 (οθόνη) μήπως να μαζευόμασταν όλοι οι ταλαιπωρημένοι να κάνουμε μήνυση όπως στο usa? Και παράλληλα μια καταγγελία στο συνήγορο καταναλωτή και να δεις μετά εάν το ir είναι φυσιολογικό χαρακτηριστικό ή πρόβλημα. Εγώ πάντως έτσι θα κινηθώ εάν πάθει το παραμικρό η οθόνη μου. Άμα το δεις και αλλιώς, αφού το παρουσιάζουν ως ''χαρακτηριστικό'' τότε γιατί δεν το διαφήμιζαν στην παρουσίαση του τηλεφώνου? Απάτη Lg απλά και όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, μια με το g4 (πλακέτα) μια με το g5 (οθόνη) μήπως να μαζευόμασταν όλοι οι ταλαιπωρημένοι να κάνουμε μήνυση όπως στο usa? Και παράλληλα μια καταγγελία στο συνήγορο καταναλωτή και να δεις μετά εάν το ir είναι φυσιολογικό χαρακτηριστικό ή πρόβλημα. Εγώ πάντως έτσι θα κινηθώ εάν πάθει το παραμικρό η οθόνη μου. Άμα το δεις και αλλιώς, αφού το παρουσιάζουν ως ''χαρακτηριστικό'' τότε γιατί δεν το διαφήμιζαν στην παρουσίαση του τηλεφώνου? Απάτη Lg απλά και όμορφα.

Απαραδεκτο να μην του αλλαζουν την οθονη.....χανει πελατες χωρις λογο η LG.....κριμα και το τηελφωνο ειναι εξαιρετικο.

Το εχω 7 μηνες τωρα και δεν εχω κανενα παραπονο.

Εγω φιλε που εχει το προβλημα με την οθονη, λεω να πας ξανα και να ζητησεις να μιλησεις με τον προισταμενο του σερβις και να τον πιασεις στο καλο, να του δειξεις το προβλημα να το δει και αυτος και να ζητησεις την αλλαγη. Κανονικα δεν θα επρεπε να παρακαλεσεις κιολας....αλλα μηπως τελικα ετσι καταφερεις να το φτιαξεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το έχω το κινητό αλλά άμα το είχα και είχα αυτό το θέμα θα προσπαθούσα να μαζέψω κι άλλους και θα είχα κινηθεί νομικά!!

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλος μιλάει για το G5, άλλος για το G4... τα έχουμε μπλέξει λίγο...

Το πρόβλημα είναι το ίδιο όμως.............

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε τερματισει ...

παιδια περα απο τις οθονες πειτε μετα απο 7 η 9 η 11 μηνες αν βλεπετε καποια διαφορα αν σας καλυπτει .

Εγω προσωπικα δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο και θα το ξανα επαιρνα

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε τερματισει ...

παιδια περα απο τις οθονες πειτε μετα απο 7 η 9 η 11 μηνες αν βλεπετε καποια διαφορα αν σας καλυπτει .

Εγω προσωπικα δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο και θα το ξανα επαιρνα

 

θα συμφωνήσω μαζί σου το τηλ. πέρα απ το θέμα οθόνης (θα ήθελα αντικατάσταση εντός εγγύησης)

πάει σφαίρα δεν έχω κανένα απόλυτος παράπονο....!!!

 

όσοι περάσατε τη 20d είδατε μια αισθητά καλύτερη μπαταριά η έμενα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση της 20d νομιζω οτι η μπαταρια τσουλαει καλυτερα και το ir εξαφανιστηκε ΕΝΤΕΛΩΣ. δεν ειχα και τοσο εντονο προβλημα οπως καποια παιδια αλλα ηταν ορατο.
Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση της 20d νομιζω οτι η μπαταρια τσουλαει καλυτερα και το ir εξαφανιστηκε ΕΝΤΕΛΩΣ. δεν ειχα και τοσο εντονο προβλημα οπως καποια παιδια αλλα ηταν ορατο.

 

τώρα που το είπες το παρατήρησα κι εγώ

άφησα ένα παιχνίδι για κάνα 20 λεπτό.... και σε γκρι φόντο ήταν ανεπαίσθητο το gosting άφηνε λίγο στο πάνω μέρος της οθόνης σε οριζόντια θέση

 

όσο για την μπαταρία μου έβγαλε 22 ώρες με 2,20 οθόνη....

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση της 20d νομιζω οτι η μπαταρια τσουλαει καλυτερα και το ir εξαφανιστηκε ΕΝΤΕΛΩΣ.

Δηλαδή έχει σχέση το λογισμικό στην εμφάνιση του ir? Δεν είναι θέμα πάνελ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή έχει σχέση το λογισμικό στην εμφάνιση του ir? Δεν είναι θέμα πάνελ;

 

Μπορεί με την κατάλληλη ρύθμιση να βελτιωθεί. Εδώ μια third-party εφαρμογή βάζεις (blue light filter) και βλέπεις ήδη διαφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σ'εμενα δεν ήρθε ενημέρωση. Με 20a είμαι ακόμη (ελληνικό τηλ).

 

Ναι... δεν έχει βγει κάτι για τα ελληνικά (ακόμα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί με την κατάλληλη ρύθμιση να βελτιωθεί. Εδώ μια third-party εφαρμογή βάζεις (blue light filter) και βλέπεις ήδη διαφορά.

Αν ισχύει αυτό είναι πολύ καλά νέα αλλά τι βάση μπορεί να έχει η απάντηση της LG που έλεγε ότι είναι χαρακτηριστικό της οθόνης και πόσο βάση μπορεί να έχει η απαίτηση κάποιου για αλλαγή οθόνης λόγω ir τη στιγμή που και άλλη να βάλει το ίδιο θα κάνει αφού θα μιλάμε για την ίδια οθόνη και το ίδιο λογισμικό;

 

Μένει τώρα να μας πει κάποιος με 20d αν έχει ir

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε μενα ουτε ιχνος ir. Μην το ματιασω αλλα μου φαινεται οτι αυτη ειναι η σωστη εκδοση και με αυτη θα μεινω.
Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια σε μενα ουτε ιχνος ir. Μην το ματιασω αλλα μου φαινεται οτι αυτη ειναι η σωστη εκδοση και με αυτη θα μεινω.

 

Δηλαδή με την προηγούμενη έκδοση είχες image retention ενώ με την v20d όχι;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Καλώς σας βρήκα στην παρέα του ir . Πρώτη φορά χθες μου το έκανε, έκλεισα το Wi-Fi και το σημάδι του φαινόταν για ώρα. Είναι feature τι να κάνουμε ; Edited by kostas701
Link to comment
Share on other sites

δεν είπαμε ότι εξαλείφθηκε τελείως αλλά έχει μια σημαντική βελτίωση πάνω από 60%

πριν γέμιζε η οθόνη και ήταν πολύ έντονο έως κουραστικό

τώρα αφήνει κάποια είδωλα κυρίως στα άκρα τα οποία φεύγουν και πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσοι έχετε πρόβλημα με το image retention, χρησιμοποιείτε τη λύση του blue light filter που έχω ανεβάσει στο πρώτο post;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...