Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι λίγο σχετικό αυτό... Προσωπική μου άποψη είναι πως όταν χρησιμοποιεί κάποιος το blue light filter από την αρχή, αποφεύγει την έξαρση του φαινομένου. Έχουν περάσει μερικά G5 από τα χέρια μου και βάζοντας τη συγκεκριμένη εφαρμογή από την αρχή... δεν έχω δει ποτέ image retention σε καμία συσκευή.

 

 

 

Θα έλεγα ότι φροντίζουν να μην εμφανίζεται (με ότι αυτό σημαίνει).

 

το αφήσα 10 λεπτά με το filter με fb και τερμα φωτεινότητα και κατω η μπαρα τα συμβολα σε γκρι-μπλε φώντο έκαναν ghosting. Αρα το βελτιώνει λίγο το πρόβλημα αλλα δεν το λύνει...

 

edit: Άκυρο απο ότι ειδα η επιλογη navigation bar βάζει το φίλτρο στην μπαρα αλλά όχι στα σύμβολα( το άσπρο παραμένει δυνατό σε αυτά) άρα για αυτο μου ξανά κανε αλλά μονο εκεί. Υπάρχει τρόπος να το κάνει σε όλη την μπάρα χωρίς root? γιατι η lg δεν βγάζει ενα patch να αλλάξει τις ρυθμίσεις της οθόνης;

Edited by Strategos
nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμια εφαρμογη που επανασχεδιαζει στην οθονη (επικαλυψη οθονης), δεν επιτρεπεται να επεμβαινει κατω στα navigation buttons. Ειναι θεμα ασφαλειας.

 

Οποτε στα g4-g5-v10 με το προβλημα του IR, αναγκαστικα εκει κατω στα κουμπια θα εχουμε λιγο ir. Μπορει να μειωθει κι εκει λιγακι το προβλημα αν αυξησεις το φιλτρο σε ενταση π.χ. απο 15 στο 20% θυσιαζοντας λιγη ακομη φωτεινοτητα οθονης με το blue light filter.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, καινουργιος με g5...ολα καλα! επειδη εχω τρελα με το video,,μπορουμε να βγαλουμε fhd 60 fps? σπαστηκα που δεν εχει επιλογη ουτε με nougat....και 4κ χωρις περιορισμο 5 λεπτα γινεται?

 

Ξέρω ότι στο g4 γίνεται να τραβήξεις 4Κ χωρίς περιορισμό απλά κατεβάζοντας την εφαρμογή της κάμερας του v10 από το xda developer. Εννοείται ότι λειτουργεί χωρίς να πρέπει να κάνεις root. Τώρα αν δουλεύει και στο g5 δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι να μου έκανε το ghosting η οθόνη τόσο καιρό τώρα το εμφάνισε και το εμφάνισε και έντονα
nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι να μου έκανε το ghosting η οθόνη τόσο καιρό τώρα το εμφάνισε και το εμφάνισε και έντονα

 

Ποσο καιρο εχεις τη συσκευη;

 

Παντως εγω ειχα διαβασει την ιδια λυση με φιλτρο αλλα αντι για μαυρο επιλεγαν κοκκινο και καπου στο 5-10%. Δεν ξερω αν ειναι πιο αποτελεσματικο... αν και σιγουρα ετσι θα χασεις στα ψυχρα χρωματα (θα ειναι καπως πιο θερμη η εικονα).

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 9 μήνες αλλά η οθόνη που φοράω τώρα την έχω 6 ( είχα αλλάξει 10 οθόνες που είχαν όλες καμένα πιξελς). Το πρόγραμμα με το φιτλερ με 5% μαύρο από ότι δοκιμή έκανα πέρα από το navigation bar κρύβει το πρόβλημα αλλά με το που το αφήσεις πχ 15 λεπτά fb messenger full φωτεινότητα χωρίς φίλτρο το "i" από το messenger πίσω παγώνει. Τώρα τι να πω ίσως όλες οι lg οθόνες να το έχουν και να μην το είχα παρατηρήσει. Σίγουρα είχα θέματα με καμένα πιξελ και backlight bleeding το ghosting για μένα είναι κάτι καινούργιο που το βλέπω πρώτη φορά.
nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

αλλά με το που το αφήσεις πχ 15 λεπτά fb messenger full φωτεινότητα χωρίς φίλτρο το "i" από το messenger πίσω παγώνει.

Και γιατί να το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω στο g5 μου και δεν το βρίσκω ,πως μπορώ να διαλέγω που θα αποθηκέυονται τα αρχεία μου. Επειδή έχω κάρτα SD,που υπάρχει η επιλογή να διαλέγω εγώ τον χώρο αποθήκευσης;

Θέλω οι εφαρμογές να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο και όλα τα άλλα φωτογραφίες,βίντεο κλπ στην κάρτα μνήμης...

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω στο g5 μου και δεν το βρίσκω ,πως μπορώ να διαλέγω που θα αποθηκέυονται τα αρχεία μου. Επειδή έχω κάρτα SD,που υπάρχει η επιλογή να διαλέγω εγώ τον χώρο αποθήκευσης;

Θέλω οι εφαρμογές να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο και όλα τα άλλα φωτογραφίες,βίντεο κλπ στην κάρτα μνήμης...

 

Οταν τραβήξεις την πρώτη φωτό με την κάμερα σε ρωτάει και νομίζω είναι κι στις ρυθμίσεις της κάμερας. Για να βάζεις τις εφαρμογές πρέπει να κανεις format την κάρτα ώς system.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γιατί να το κάνεις αυτό;

 

Για δοκιμή, έτσι μου εμφανίστηκε πρώτη φορά. Οταν μιλούσα για πολύ ώρα στο φουμπου φαινότανε το " i ".

nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμή, έτσι μου εμφανίστηκε πρώτη φορά. Οταν μιλούσα για πολύ ώρα στο φουμπου φαινότανε το " i ".

Εννοείς δοκιμή για να δεις αν θα το κάνει. Αν δεν το είχε κάνει στα 15 λεπτά με 100% φωτεινότητα που το άφησες για να το κάνει, θα δοκίμαζες κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς δοκιμή για να δεις αν θα το κάνει. Αν δεν το είχε κάνει στα 15 λεπτά με 100% φωτεινότητα που το άφησες για να το κάνει, θα δοκίμαζες κάτι άλλο;

 

Ναι δοκιμή αν θα το κάνει, η φωτεινότητα της οθόνης δεν παίζει ρόλο, προφανός αυτό που κάνει την ζημιά ειναι η θερμοκρασία του λευκού που έχει πολύ λίγο μπλέ μέσα, και με 0 φωτεινότητα το κάνει απλά δεν φαίνετε, αν το αφήσεις 15 λεπτα στο messenger παγωμένο το κανει εμένα και στην ώρα πάνω. Φυσικά με το blue light filter και στο 5% να το βάλω όσο και να το αφήσω δεν το κάνει αν εξαιρέσεις το navigation bar που δεν παιρνει φίλτρο.

nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

Οταν τραβήξεις την πρώτη φωτό με την κάμερα σε ρωτάει και νομίζω είναι κι στις ρυθμίσεις της κάμερας. Για να βάζεις τις εφαρμογές πρέπει να κανεις format την κάρτα ώς system.

δηλαδή μόνο από την κάμερα γίνεται η ρύθμιση και μόνο για τις φωτο και βίντεο; δεν γίνεται από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου να επιλέγω εγώ τι και που θα αποθηκευτεί;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκιμή αν θα το κάνει, η φωτεινότητα της οθόνης δεν παίζει ρόλο, προφανός αυτό που κάνει την ζημιά ειναι η θερμοκρασία του λευκού που έχει πολύ λίγο μπλέ μέσα, και με 0 φωτεινότητα το κάνει απλά δεν φαίνετε, αν το αφήσεις 15 λεπτα στο messenger παγωμένο το κανει εμένα και στην ώρα πάνω. Φυσικά με το blue light filter και στο 5% να το βάλω όσο και να το αφήσω δεν το κάνει αν εξαιρέσεις το navigation bar που δεν παιρνει φίλτρο.

Kάποιοι και η ίδια η LG λένε ότι η φωτεινότητα παίζει ρόλο στην εμφάνιση και να αποφεύγεται το 100% σε μόνιμη βάση. Δεν έχω δει ακόμα κάτι με νορμάλ χρήση, παγωμένο δεν μένει ποτέ αφού κλείνει στο 1 λεπτό αδράνειας, οπότε δεν έχω βάλει το blue light filter και ούτε θα κάνω δοκιμή. Αν οποιαδήποτε στιγμή το εμφανίσει θα το γράψω και εγώ εδώ και θα βάλω και την εφαρμογή. Αν και σε 6-7 μήνες που θα πέσουν οι τιμές με βλέπω με G6

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μπορείς να βάλεις διαφορετικό ήχο ειδοποίησης σε Facebook και Gmail?
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κανένα καλό tempered glass σε αυτό το στυλ (https://www.amazon.com/Protector-Thickness-Invisible-Anti-Scrath-Protective/dp/B01FQCDVU2) υπάρχει, αλλα απο Ελλάδα? Και θα μπορούσατε να προτεινετε κανένα καλο? Βασικά δεν θέλω να υπαρχει κενό στις άκρες της οθόνης, όπως γίνεται με το Nexus 6 μου, και αν γίνεται να καλύπτει και το πανω μερος, πανω απο την οθόνη
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κανένα καλό tempered glass σε αυτό το στυλ (https://www.amazon.com/Protector-Thickness-Invisible-Anti-Scrath-Protective/dp/B01FQCDVU2) υπάρχει, αλλα απο Ελλάδα? Και θα μπορούσατε να προτεινετε κανένα καλο? Βασικά δεν θέλω να υπαρχει κενό στις άκρες της οθόνης, όπως γίνεται με το Nexus 6 μου, και αν γίνεται να καλύπτει και το πανω μερος, πανω απο την οθόνη

Δεν νομίζω να βρεις φίλτατε γιατί πάνω αριστερά είναι οι κάμερες...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βρεις φίλτατε γιατί πάνω αριστερά είναι οι κάμερες...

 

Μα υπάρχει τέτοιο, απλα δεν είναι απο Ελλάδα. Λέω μήπως υπάρχει καμια παρόμοια υλοποίηση και απο αλλη εταιρία

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει δοκιμασει κανεις αυτες τις μπαταριες που βρισκω στο ebay με μεγαλυτερη χωρητικοτητα;
Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει δοκιμασει κανεις αυτες τις μπαταριες που βρισκω στο ebay με μεγαλυτερη χωρητικοτητα;

 

Εγω,και ξεχωρα οτι ειναι κινεζικες,δεν ειναι με καμμια η χωριτικοτητα που λενε και επισης δεν κουμπωνουν καλα στο κατω μερος του g5...Οποτε ακυρο απο εμενα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αν πάθει κάτι τώρα το κινητό, που το πάμε?

Υπαρχει επίσημο service?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Νομιζω εξακολουθει να υπαρχει η Procordia,οποτε αυτοι αναλαμβανουν απο εκει και περα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Επςιδη θελω να παρω ενα μεταχειρισμένο g5, τι πρεπει να προσεξω?

 

Nugat εχει παρει?

 

Sent from my SM-T560 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επςιδη θελω να παρω ενα μεταχειρισμένο g5, τι πρεπει να προσεξω?

 

Nugat εχει παρει?

 

Sent from my SM-T560 using Tapatalk

Καταρχήν να συνοδεύεται από παραστατικό αγοράς για τυχόν χρήση εγγύησης.

Το τζαμακι στις πίσω κάμερες για θολούρες ή γρατζουνιές

Να μην παίζει κατά το δυνατόν το καπάκι της μπαταρίας

Το "θεμα" με την οθόνη (σε 2 συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου δεν μου έβγαλε κάτι...) θα πρέπει κατά τα γραφόμενα των φίλων να δουλέψει στο 100% η οθόνη (σε κάποιο παιχνίδι) για κάποια "Χ" ωρα ώστε να το εμφανίσει.

Αυτά τα βασικά που "πονάει"...

 

Ναι έχει πάρει την 7

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

εσπασε η οθονη του G5 μου. το touch λειτουργει κανονικα και ευτυχως η μπροστινη καμερα δεν επαθε κατι, αλλα το σπασιμο-ραγισμα ειναι μεγάλο, συμφερει να την φτιαξω ή να βαλω ένα τζαμακι προληπτικά , για να μην γινει μεγαλύτερη η ζημιά?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...