Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγη ώρα πήγε ο αδερφός μου να πληρώσει σε POS (δεν ξέρω ποιας τράπεζας ήταν) μέσω Apple Pay + Curve, και του ζήτησε το POS να βάλει PIN.

 

Έβαλε το PIN της κάρτας Curve, αλλά δεν το δέχτηκε.

 

Γνωρίζει κανείς τι PIN ήταν αυτό που ζήτησε το POS;

 

Από το Νοέμβριο και εκείνος και εγώ πληρώνουμε με Google Pay ή/και Apple Pay και δεν μας έτυχε ξανά.

 

 

Ps. Τελικά πλήρωσε με την κάρτα της Εθνικής. Το ποσό αν έχει σημασία ήταν € 80+.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το POS είχε ξεχωριστό device για NFC (ανέπαφες) και πληκτρολόγιο; Μου έτυχε κι εμένα και φταίνε τα συγκεκριμένου τύπου POS.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν ρωτάει PIN σε μερικά POS, απλά πατάς το πράσινο. Κανονικά δεν πρέπει να ζητάει.
Link to comment
Share on other sites

Αν η εφαρμογή της Alpha σε οδηγεί να πάρεις αναγκαστικά κάρτα bonus, λογικά θα σου έχει επιλογή για Enter Bonus Visa και Enter Bonus Mastercard.

Μπορείς να απευθυνθείς σε κατάστημα για να ζητήσεις απλή χρεωστική Enter χωρίς να πληρώνεις ετήσια συνδρομή για το bonus. Ο πωλητής φυσικά θα προσπαθήσει να σου πλασάρει κάρτα bonus με ετήσια συνδρομή. Για την απλή χρεωστική κάρτα πληρώνεις μόνο το κόστος έκδοσης που είναι €5 (δεν το βρίσκω στο site που διάολο το έχουν κρύψει)

 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο το Apple Pay, μπορείς να πας και στην Eurobank που το υποστήριξε πρόσφατα, όπως θα έχεις διαβάσει και εδώ.

 

Πηρα τηλεφωνο την Αλφα μια κοπεαλα μου ειπε η θα πρεπει να ενεργοποιησω εκ νεου τον λογαριασμο που εχω κλεισει η να ανοιξω νεο.Κ φυσικα να ζητησω την απλη χρεωστικη καρτα κ οχι την μπονους.Αλλα θα πρεπει να παω στο καταστημα γιατι δεν γινεται ουτε τηλεφωνικα ουτε μεσω ιντερνετ:(

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, δοκιμασε την Curve. Ενεργοποιείται άμεσα (μέσα σε 15’ παίρνεις έγκριση).
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, δοκιμασε την Curve. Ενεργοποιείται άμεσα (μέσα σε 15’ παίρνεις έγκριση).

 

ναι το γνωριζω γιατι την ειχα κ αυτην κ την ρεβολουτ αλλα με κουρασαν κ τις σταματησα κ τις 2:)

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω γιατι την ειχα κ αυτην κ την ρεβολουτ αλλα με κουρασαν κ τις σταματησα κ τις 2:)

 

Εγώ ζήτησα αντικατάσταση στην curve και μου βγάλαν καινούρια με ελληνικό BIN και τώρα πάει αέρα. Ούτε επιλογή νομίσματος ζητάει στα POS της εθνικής. Και την άλλαξαν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Για την απλή χρεωστική κάρτα πληρώνεις μόνο το κόστος έκδοσης που είναι €5 (δεν το βρίσκω στο site που διάολο το έχουν κρύψει)

 

Το έχουν αφού κάνεις είσοδο στο e-banking. Απ' έξω μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο για πιστωτικές.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το POS είχε ξεχωριστό device για NFC (ανέπαφες) και πληκτρολόγιο; Μου έτυχε κι εμένα και φταίνε τα συγκεκριμένου τύπου POS.
Ναι, μου είπε ότι είχε ξεχωριστό device για NFC και πληκτρολόγιο. ;)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αφού κάνεις είσοδο στο e-banking. Απ' έξω μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο για πιστωτικές.
Εννοώ δεν το βρίσκω στο τιμολόγιο της τράπεζας.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ δεν το βρίσκω στο τιμολόγιο της τράπεζας.

 

Στην αρχική έκδοση δεν έχει χρέωση, αλλά μόνο αν γίνει επανέκδοση από απώλεια, φθορά ή ανανέωση.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά αναρτημένο στο site της Alpha και πιο συγκεκριμένα το ακριβές κόστος.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά αναρτημένο στο site της Alpha και πιο συγκεκριμένα το ακριβές κόστος.

 

https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1

 

Σελίδα 33, παράγραφος 14.4 μου βγήκαν τα μάτια μέχρι να το βρω.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1

 

Σελίδα 33, παράγραφος 14.4 μου βγήκαν τα μάτια μέχρι να το βρω.

 

Δεν το πιάνει εύκολα το μάτι έτσι που είναι η αρίθμιση... :respect: :up:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό που είχα αναφέρει εδώ https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8176953#post8176953

τελικά κατάφερα να στείλω χρήματα από την χρεωστική της Εθνικής στην Revolut, χρησιμοποιώντας παράλληλα την εφαρμογή της Εθνικής NBG Authenticator. To πρόβλημα και εδώ όμως είναι πως μου επέτρεψε μία φορά μέσα στην ημέρα να φορτώσω λεφτά στην Revolut. Όσες άλλες προσπάθειες έκανα την ίδια μέρα, μερικά λεπτά μετά, μου απέρριπτε πάλι τις συναλλαγές.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό που είχα αναφέρει εδώ https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8176953#post8176953

τελικά κατάφερα να στείλω χρήματα από την χρεωστική της Εθνικής στην Revolut, χρησιμοποιώντας παράλληλα την εφαρμογή της Εθνικής NBG Authenticator. To πρόβλημα και εδώ όμως είναι πως μου επέτρεψε μία φορά μέσα στην ημέρα να φορτώσω λεφτά στην Revolut. Όσες άλλες προσπάθειες έκανα την ίδια μέρα, μερικά λεπτά μετά, μου απέρριπτε πάλι τις συναλλαγές.

 

Μικρό το κακό. Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να τη φορτώνεις πολλές φορές μέσα στη μέρα, μία και καλή φτάνει για να έχεις το υπόλοιπο που χρειάζεσαι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μικρό το κακό. Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να τη φορτώνεις πολλές φορές μέσα στη μέρα, μία και καλή φτάνει για να έχεις το υπόλοιπο που χρειάζεσαι.
Ναι δεν αντιλέγω.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από εθνικη ειχα ακουσει για προβλημα συναλλαγων με μπαϊνανς, οχι ομως για ρεβο....

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Χθες έκανα μια αγορά με revolut απο το γερμανικό ebay (μέσω του κανονικού ebay app) αλλα ο seller μου λεει δεν έγινε η πληρωμή.Στην εφαρμογή revolut μου λεει σε εκρεμοτητα την πληρωμή.Τι να κάνω τώρα;Ποσο αργεί;
Link to comment
Share on other sites

Δεν αργεί καθόλου απευθείας πληρώνεις.Και θα φανεί αμέσως γιατί θα σε στείλει αποδεικτικό πληρωμής.Μήπως έχουν βάλει επιβεβαίωση πληρωμής όπως έχει η Εθνική πχ; βάζεις αποτύπωμα η οτπ.Ακόμη και για κάρτα στη κοσμοτε το ζητάει πλέον

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τώρα;Μου λένε η πληρωμή σε αυτούς γίνεται απο το Ebay.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να κάνω τώρα;Μου λένε η πληρωμή σε αυτούς γίνεται απο το Ebay.
Επίσης το αντικείμενο είναι στις αγορές και μου λέει να μεταβω στην αγορά. .
Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τώρα;Μου λένε η πληρωμή σε αυτούς γίνεται απο το Ebay.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης το αντικείμενο είναι στις αγορές και μου λέει να μεταβω στην αγορά. .

 

Άρα δεν έχει πληρωθεί το αντικείμενο σύμφωνα με το ΕΒΑΥ.

Πληρώνω εδώ και χρόνια όλες τις ΕΒΑΥ αγορές μέσω Revolut και ποτέ δεν είχα θέμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ήταν πιο σχετικό με το topic Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

 

Φυσικά και μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζά σου να διακόψει την πάγια εντολή που χρεώνει καταθετικό λογαριασμό αν και λογικά θα έπρεπε και από την Ζενίθ να μπορείς να ζητήσεις να διακόψει την συγκεκριμένη πάγια. Εφόσον δώσεις νέα πάγια εντολή, τότε αυτή θα αντικαταστήσει την προηγούμενη. Θα σε συμβούλευα να δώσεις τον αριθμό της κάρτας σου στην Ζενίθ για την πάγια εντολή διότι αν το πας μέσω τράπεζας ίσως έχεις χρέωση προμήθειας για κάθε εκτέλεση (λογικά παρόμοιο ποσό προμήθειας θα το έχεις και τώρα με πάγια από τραπεζικό λογαριασμό)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Με τη Curve αν ψωνίζεις στο εξωτερικό, απλά θα κάνει αλλαγή νομίσματος, χρεώνει κάτι για την αλλαγή του νομίσματος από EUR σε SEK; Και στη δωρεάν, το όριο είναι μέχρι 500€ και μετά χρεώνει προμήθεια;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Με τη Curve αν ψωνίζεις στο εξωτερικό, απλά θα κάνει αλλαγή νομίσματος, χρεώνει κάτι για την αλλαγή του νομίσματος από EUR σε SEK; Και στη δωρεάν, το όριο είναι μέχρι 500€ και μετά χρεώνει προμήθεια;

 

Σε δολλάρια που αγορασα κάτι σε μικρόποσο δεν έβαλε καμμία προμήθεια και ή ισοτιμία ηταν μια χαρά

 

Για όρια δεν γνωρίζω

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...