Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 27/8/2021 at 7:13 ΠΜ, kremmydass said:

Αντικειμενικά μιλώντας, όσον αφορά τις ηλεκτρονικές τράπεζες η Revo προσφέρει το καλύτερο πακέτο υπηρεσιών (με τεράστιο + τη δωρεάν φόρτιση του λογαριασμού με χρεωστική κάρτα). Αν είσαι προσεκτικός και δεν εμπλακείς με το περίεργο σύστημα ασφαλείας της (κοινώς να σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό γιατί έτσι ήρθε στην A.I των συστημάτων τους) πρόκειται για την καλύτερη ηλεκτρονική  τράπεζα 

οταν στειλω απο τον τραπεζικο λογαριασμο στην revo δεν χρεωνομαι εμβασμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι χρεώνεσαι με αυτον τον τροπο.

Αλλά μπορείς να κάνεις topup με την χρεωστική σου χωρις χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2021 at 7:13 ΠΜ, kremmydass said:

Αντικειμενικά μιλώντας, όσον αφορά τις ηλεκτρονικές τράπεζες η Revo προσφέρει το καλύτερο πακέτο υπηρεσιών (με τεράστιο + τη δωρεάν φόρτιση του λογαριασμού με χρεωστική κάρτα). Αν είσαι προσεκτικός και δεν εμπλακείς με το περίεργο σύστημα ασφαλείας της (κοινώς να σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό γιατί έτσι ήρθε στην A.I των συστημάτων τους) πρόκειται για την καλύτερη ηλεκτρονική  τράπεζα 

Το μόνο μειονέκτημα για όσους μένουμε Ελλάδα είναι ότι τα χρήματα που χρησιμοποιούμε με την Revolut δεν προσμετρώνται στο χτίσιμο αφορολόγητου.

Η αλήθεια είναι πως η χρήση της Curve (πέρα από το ότι τα χρήματα που χρησιμοποιούμε προσμετρώνται στο χτίσιμο αφορολόγητου) είναι πιο απλή. Δεν χρειάζεται ούτε top up να κάνεις, ούτε τίποτα.

Εγώ, τώρα τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ την Revolut (σε συνδυασμό με Google Pay) μιας και έπιασα το όριο του αφορολόγητου και πλέον δεν θέλω να ανεβάσω άλλο το ποσό....

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, tsiftsism said:

Το μόνο μειονέκτημα για όσους μένουμε Ελλάδα είναι ότι τα χρήματα που χρησιμοποιούμε με την Revolut δεν προσμετρώνται στο χτίσιμο αφορολόγητου.

Η αλήθεια είναι πως η χρήση της Curve (πέρα από το ότι τα χρήματα που χρησιμοποιούμε προσμετρώνται στο χτίσιμο αφορολόγητου) είναι πιο απλή. Δεν χρειάζεται ούτε top up να κάνεις, ούτε τίποτα.

Εγώ, τώρα τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ την Revolut (σε συνδυασμό με Google Pay) μιας και έπιασα το όριο του αφορολόγητου και πλέον δεν θέλω να ανεβάσω άλλο το ποσό....

Για αυτούς ακριβώς τους λόγους άφησα και εγώ τη Revo για την Curve. Ούτως ή άλλως μόνο για το Apple Pay τις ήθελα (που πλέον το έχει και η Eurobank). Αλλά η λογική της curve είναι πολύ πιο προσιτή 

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την επιπλέον κάρτα την ήθελα για συναλλαγές στο εξωτερικό χωρίς προμήθειες και επιπλέον κόστος, γιαυτό κατέληξα στην REVOLUT η οποία με βολεύει αφάνταστα για αυτή τη δουλειά. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites


Χθες καί σήμερα δεν μπορώ να κάνω top up με κάρτα visa τής alpha στην ρεβο.
Μου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο, πράγμα που δεν ισχύει.
Με MasterCard της Πειραιώς γίνεται κανονικά, έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με την alpha?

Edited by Gabriel x2
Link to comment
Share on other sites

Από χρεωστική κάρτα ή λογαριασμό τραπέζης φορτώνεις €. Η μετατροπή σε ξένα νομίσματα γίνεται αυτόματα από την κάρτα. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, hlias74 said:

Ποιος σου είπε ότι δεν ισχύει το αφορολόγητο στην revolout δες εδώ. 

https://www.taxheaven.gr/news/50042/dapanes-poy-apodeiknyontai-me-hlektronika-mesa-plhrwmhs-kathgories-dapanwn-forologoymenoi-poy-apallassontai

Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να δώσεις τις αποδείξεις (ηλεκτρονικές) που έχεις από την Revolut στον λογιστή σου, να τις περάσει στην φορολογική σου δήλωση και έτσι να προσμετρηθούν στο χτίσιμο του αφορολόγητου, κάτι το οποίο γίνεται αυτόματα με την Curve.

Αν ισχύει το παραπάνω, όντως έχεις δίκαιο ότι έκανα λάθος που έγραψα ότι είναι μειονέκτημα της Revolut.

Αλλά στην περίπτωση μου, οι αγορές που κάνω πλέον με την Revolut (βενζίνη, σούπερ μάρκετ, καφέδες, ποτά) αφού 'έφτασα' το όριο με την χρήση της Curve, από τη στιγμή που δεν δίνω τις αποδείξεις στον λογιστή μου δεν αυξάνουν το ποσό που έχω ήδη 'γράψει' στο αφορολόγητο.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ερώτηση και σε διπλανό forum, επειδή όμως δεν πήρα απάντηση είπα να δοκιμάσω κι εγώ, μήπως γνωρίζετε.

Το πρωί "ανέβασα" € 10,00 στην Revolut από τον λογαριασμό της Εθνικής, και κάποια στιγμή αργότερα δοκίμασα να "ανεβάσω" και άλλα € 15,00, και μου έβγαλε fail λόγω 3DS authentication, και ότι θα έπρεπε να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου.

Δοκίμασα και μία 2η φορά μετά από κάποια ώρα μήπως και υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκείνη τη στιγμή, αλλά μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρόμοιο θέμα;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από Πειραιώς πάντως κανένα πρόβλημα μέχρι πριν από λίγες μέρες.... 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, tsiftsism said:

Έκανα την ερώτηση και σε διπλανό forum, επειδή όμως δεν πήρα απάντηση είπα να δοκιμάσω κι εγώ, μήπως γνωρίζετε.

Το πρωί "ανέβασα" € 10,00 στην Revolut από τον λογαριασμό της Εθνικής, και κάποια στιγμή αργότερα δοκίμασα να "ανεβάσω" και άλλα € 15,00, και μου έβγαλε fail λόγω 3DS authentication, και ότι θα έπρεπε να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου.

Δοκίμασα και μία 2η φορά μετά από κάποια ώρα μήπως και υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκείνη τη στιγμή, αλλά μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρόμοιο θέμα;

Εδώ και 3 χρόνια ανεβάζω καθημερινά, μικρά ποσά, με Alpha Bank και με Eurobank, δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει αναφερθεί και παλιότερα ότι μέσω Εθνικής δεν γίνεται να κάνεις top up πια..

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, TypeRS said:

Νομίζω έχει αναφερθεί και παλιότερα ότι μέσω Εθνικής δεν γίνεται να κάνεις top up πια..

Μα ανέφερα ότι λίγες ώρες πριν εμφανιστεί το πρόβλημα, είχα κάνει top up. 😉

 

 

 

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:

Μα ανέφερα ότι λίγες ώρες πριν εμφανιστεί το πρόβλημα, είχα κάνει top up. 😉

Είναι όντως περίεργο τότε 🤔

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TypeRS said:

Νομίζω έχει αναφερθεί και παλιότερα ότι μέσω Εθνικής δεν γίνεται να κάνεις top up πια..

ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με top up μέσω Εθνικής!

Γίνεται top up με τις κάρτες τις Εθνικής. Θα πρέπει όμως να κάνεις "ισχυρή ταυτοποίηση ηλεκτρονικών συναλλαγών" με έναν από τους παρακάτω τρόπους!

1. Μέσω Mobile Banking

2. Μέσω Internet Banking

3. Μέσω NBG Authenticator

 

https://www.nbg.gr/el/transaction-security/synallages-sto-diaduktio-me-karta

14 hours ago, tsiftsism said:

Έκανα την ερώτηση και σε διπλανό forum, επειδή όμως δεν πήρα απάντηση είπα να δοκιμάσω κι εγώ, μήπως γνωρίζετε.

Το πρωί "ανέβασα" € 10,00 στην Revolut από τον λογαριασμό της Εθνικής, και κάποια στιγμή αργότερα δοκίμασα να "ανεβάσω" και άλλα € 15,00, και μου έβγαλε fail λόγω 3DS authentication, και ότι θα έπρεπε να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου.

Δοκίμασα και μία 2η φορά μετά από κάποια ώρα μήπως και υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκείνη τη στιγμή, αλλά μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρόμοιο θέμα;

Η δεύτερη φορά θέλει "ισχυρή ταυτοποίηση ηλεκτρονικών συναλλαγών". 

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spookype20 said:

ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με top up μέσω Εθνικής!

Γίνεται top up με τις κάρτες τις Εθνικής. Θα πρέπει όμως να κάνεις "ισχυρή ταυτοποίηση ηλεκτρονικών συναλλαγών" με έναν από τους παρακάτω τρόπους!

1. Μέσω Mobile Banking

2. Μέσω Internet Banking

3. Μέσω NBG Authenticator

 

https://www.nbg.gr/el/transaction-security/synallages-sto-diaduktio-me-karta

Η δεύτερη φορά θέλει "ισχυρή ταυτοποίηση ηλεκτρονικών συναλλαγών". 

Και πώς κάνεις ταυτοποίηση;

Δεν μου ζητήθηκε κάπου, δεν το έκανα, και γι' αυτό απέτυχε το top up !!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tsiftsism said:

Και πώς κάνεις ταυτοποίηση;

Δεν μου ζητήθηκε κάπου, δεν το έκανα, και γι' αυτό απέτυχε το top up !!

Θα πρέπει να έχεις ebanking ενεργοποιημένο ή αν δεν έχεις να έχεις ενεργοποιήσει τον nbg authenticator

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, spookype20 said:

Θα πρέπει να έχεις ebanking ενεργοποιημένο ή αν δεν έχεις να έχεις ενεργοποιήσει τον nbg authenticator

Και internet banking έχω ενεργοποιημένο, και το nbg authenticator.....

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συγνώμη αν δεν είμαι στο σωστό μέρος αλλά με το νέο forum χάθηκα λιγάκι. Λοιπόν έχω paypal και θέλω να στείλω λεφτά ένα μικρό ποσό σε ένα φίλο που θα τα λαβή σε $ πάω να βάλω φίλους και συγγενείς και με χρέωση επιπλέον 4€ ενώ τον προηγούμενο μήνα το έκανα κανονικά χωρίς καμία χρέωση. Τι κάνω λάθος η τι άλλαξε; Υπόψη στέλνω λεφτά σε € με eurobank χρεωστική και τα λαμβάνει σε $.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kostas123464 said:

Καλησπέρα. Συγνώμη αν δεν είμαι στο σωστό μέρος αλλά με το νέο forum χάθηκα λιγάκι. Λοιπόν έχω paypal και θέλω να στείλω λεφτά ένα μικρό ποσό σε ένα φίλο που θα τα λαβή σε $ πάω να βάλω φίλους και συγγενείς και με χρέωση επιπλέον 4€ ενώ τον προηγούμενο μήνα το έκανα κανονικά χωρίς καμία χρέωση. Τι κάνω λάθος η τι άλλαξε; Υπόψη στέλνω λεφτά σε € με eurobank χρεωστική και τα λαμβάνει σε $.

Δεν ξέρω πως το κατάφερες να στειλεις απο € δολάρια, η παραπανω χρέωση προφανώς, αν και δεν ξερω τι κάνεις, ειναι η προμήθεια μετατροπής του ππ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos_kallithea said:

Δεν ξέρω πως το κατάφερες να στειλεις απο € δολάρια, η παραπανω χρέωση προφανώς, αν και δεν ξερω τι κάνεις, ειναι η προμήθεια μετατροπής του ππ

Τι μπορώ να κάνω για να την αποφύγω;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos_kallithea said:

Θα στείλεις σε φιλο κανονικά σε ευρώ, αυτο ξερω

Το παράξενο είναι ότι βάζω € και δίπλα λεη ότι θα λαβή $ είναι ξένος αυτός. Τον προηγούμενο μήνα δεν ξέρω πως τα καταφερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...