Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχει η συσκευή σου NFC τότε δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

 

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε ιστοσελίδες η εφαρμογες που χρησιμοποιούν Google pay ακόμα και αν δεν έχεις nfc

 

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε ιστοσελίδες η εφαρμογες που χρησιμοποιούν Google pay ακόμα και αν δεν έχεις nfc

 

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Εννοείς να βάλεις τον Google λογαριασμό σου στην ιστοσελίδα που έχει την επιλογή για Google Pay και να πληρώσεις με αυτό.

 

Σωστά, απλά εγώ νωρίτερα αναφερόμουν στην χρήση του κινητού για ανέπαφες πληρωμές. Κακώς δεν το ανέφερα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε ιστοσελίδες η εφαρμογες που χρησιμοποιούν Google pay ακόμα και αν δεν έχεις nfc

 

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Ακόμα και για βάλεις λεφτά στην revolut kai στην wise.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ;)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

τα έξοδα αποστολής της revolout ειναι 6 Ευρώ νομίζω;υποχρεωτικά πρέπει να παραγγείλης και την φυσική κάρτα;

 

:):):):)

Δεν είναι υποχρεωτική η παραγγελία φυσικής κάρτας, μπορείς να κάνεις και μια εικονική χρεωστική και να τη χρησιμοποιείς μέσω του Google Pay σε σούπερ μάρκετ, και σε ηλεκτρονικές αγορές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

μία ωραία καινοτομία που έχει κάνει εδώ και χρονια ,είναι η Εθνική τράπεζα,με το βραχιολη που έχει.αυτό έχει πολλά μείων,όπως ότι στοιχίζει 15 ευρώ με την κάρτα,καθώς κάθε φορά που το φορτίζεις θέλει απο 1 εώς 3 ευρώ τα ΄΄εξοδα φόρτισης.Επίσης δέν παρέχει κάποια ασφάλεια ,καθώς μπορεί για παράδειγμα κάποιος να σου επιτεθεί και να σου πάρει το βραχιολάκι,εκτός και άν έχει κάποιο κωδικό που δουλεύει.ακραίο σενάριο βέβαια ,αλλά υπάρχει προβληματισμός.

:):):):):):):)

 

 

Και πως είναι ωραίο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το 2018 η Εθνική συνεργαζόταν με τη Folli Follie και τη Links of London και είχαν φτιάξει κοσμήματα (λίγο κουμούτσες) στα οποία υπήρχε υποδοχή για το chipάκι της κάρτας Visa (το ίδιο που χρησιμοποιείται και στο payband) για να κάνεις συναλλαγές NFC με το δαχτυλίδι ή το βραχιόλι.

 

Πολύ πριν το λανσάρισμα του payband Visa από την Εθνική, η Eurobank παρείχε την δυνατότητα για Mastercard mini-card (με μέγεθος 1/3 της κλασικής κάρτας) αλλά μάλλον δεν προχώρησε λόγω κόστους και λόγω μεγέθους.

 

Τελικά η ιστορία έδειξε πως οι καταναλωτές προτιμάμε να αντικαταστήσουμε τις φυσικές κάρτες με τα smartphones!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ιστορία έδειξε πως οι καταναλωτές προτιμάμε να αντικαταστήσουμε τις φυσικές κάρτες με τα smartphones!

 

 

Ο λόγος πιστεύω είναι το γεγονός ότι το κινητό το έχουμε πάντα μαζί μας.

 

Εγώ πρώτη φορά που έψαξα για το πώς μπορώ να πληρώνω με το κινητό, ήταν όταν μία μέρα ξέχασα το πορτοφόλι μου οπότε δεν είχα μαζί μου ούτε χρήματα ούτε την debit κάρτα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε.

Η ευκολία του να πληρώνεις τα πάντα απλά με το κινητό χωρίς να χρησιμοποιείς κάρτες,.ψιλά,.χαρτονομίσματα είναι η πιο μεγάλη ευκολία στην καθημερινότητα των τελευταίων χρόνων.

 

Όλα πάνε στο κινητό. Πληρωμές/αγορές, επικοινωνία, video, κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε.

Η ευκολία του να πληρώνεις τα πάντα απλά με το κινητό χωρίς να χρησιμοποιείς κάρτες,.ψιλά,.χαρτονομίσματα είναι η πιο μεγάλη ευκολία στην καθημερινότητα των τελευταίων χρόνων.

 

Όλα πάνε στο κινητό. Πληρωμές/αγορές, επικοινωνία, video, κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Μα, αυτό είναι το μέλλον πλέον, όχι βραχιολια και ιστορίες. Εφόσον το κινητό είναι η προέκταση του χεριού μας πλέον.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε.

Η ευκολία του να πληρώνεις τα πάντα απλά με το κινητό χωρίς να χρησιμοποιείς κάρτες,.ψιλά,.χαρτονομίσματα είναι η πιο μεγάλη ευκολία στην καθημερινότητα των τελευταίων χρόνων.

 

Όλα πάνε στο κινητό. Πληρωμές/αγορές, επικοινωνία, video, κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Oύτε και θυμάμαι απο πότε έχω να πιάσω μετροιτά. Ειδικά Αγγλία παντού έχει pos και μπορείς να αγοράσεις τα πάντα.Απο εισιτήριο όταν μπαίνεις στο λεωφορείο μέχρι τα venting machines και τα self service check out ταμεία στα super market..Contactless παντού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε σύγκριση με τις εφαρμογές των τραπεζών σε pos που ειναι προβληματικές,κάτι είναι και αυτό.Δέν το έχω πάρει βέβαια και ούτε θα το πάρω.θα προτιμήσω εφαρμογή κινητού google pay

:):):):)

 

Εννοείς τις ελληνικές τράπεζες γιατί αλλού οι τράπεζες μια χαρά δουλευουν μέσα απο τα google pay και apple pay κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Oύτε και θυμάμαι απο πότε έχω να πιάσω μετροιτά. Ειδικά Αγγλία παντού έχει pos και μπορείς να αγοράσεις τα πάντα.Απο εισιτήριο όταν μπαίνεις στο λεωφορείο μέχρι τα venting machines και τα self service check out ταμεία στα super market..Contactless παντού.

 

Τι μου θύμησες... Το 1997 έχω πάει σε έναν φίλο Αγγλία. Βγαίνουμε σε μία pub, πίνουμε κάτι μπύρες-ποτά και έρχεται η ώρα να πληρώσει! Βγάζει κάρτα... χα χα χα και εγώ ο Ελληνάρας μένω κάγκελο! Έψαχνα να βρω τις... λίρες!!!

 

Έχω ελάχιστα μετρητά πλέον, και οτιδήποτε σε νομίσματα το πληρώνω contactless!

Με έχει σώσει η Curve, Revolut, Google Pay!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες... Το 1997 έχω πάει σε έναν φίλο Αγγλία. Βγαίνουμε σε μία pub, πίνουμε κάτι μπύρες-ποτά και έρχεται η ώρα να πληρώσει! Βγάζει κάρτα... χα χα χα και εγώ ο Ελληνάρας μένω κάγκελο! Έψαχνα να βρω τις... λίρες!!!

 

 

 

Έχω ελάχιστα μετρητά πλέον, και οτιδήποτε σε νομίσματα το πληρώνω contactless!

 

Με έχει σώσει η Curve, Revolut, Google Pay!

Εντάξει, εσύ πήγες τουλάχιστον πολύ πίσω, το 1997.

 

Εγώ το 2017 πήγα στο Λονδίνο με τον ξάδερφό μου, και η κάρτα της Alpha που είχε ΔΕΝ ήταν contactless !!!

 

Έτσι αναγκάστηκε να πληρώσει ακριβότερα το εισιτήριο στον Underground για το ίδιο δρομολόγιο μ' εμένα που το αγόρασα με contactless κάρτα, ενώ δεν μπόρεσε να αγοράσει και εισιτήριο από το μηχάνημα λεωφορείου (δεν δέχονταν μετρητά).

 

 

Κι εγώ πλέον έχω σωθεί με Curve + Google Pay.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ curve και revolout υπάρχει μειονέκτημα στην curve,διότι πρέπει να περιμένεις να έρθει η φυσική κάρτα για να την ενεργοποιήσεις ,για να δουλέψει στο google pay

 

:):):):):):)

Έχω δημιουργήσει 5 λογαριασμούς στην Curve (3 συνδέθηκαν σε Google Pay και 2 σε Apple Pay).

Και τους 5 λογαριασμούς τούς σύνδεσα στα κινητά και χρησιμοποιήθηκαν από την 1η μέρα με την virtual κάρτα που υπήρχε διαθέσιμη μέσα από το Curve app.

 

Για τους 3 λογαριασμούς να φανταστείς, δεν έχουν έρθει ακόμη οι φυσικές κάρτες.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες... Το 1997 έχω πάει σε έναν φίλο Αγγλία. Βγαίνουμε σε μία pub, πίνουμε κάτι μπύρες-ποτά και έρχεται η ώρα να πληρώσει! Βγάζει κάρτα... χα χα χα και εγώ ο Ελληνάρας μένω κάγκελο! Έψαχνα να βρω τις... λίρες!!!

 

Εμένα πάλι μου έτυχε το αντίθετο αλλά ίσως έπεσα στην περίπτωση: πριν από 3-4 χρόνια στο birmingham πήγαμε μία παρέα για μπύρες. Εγώ είχα μαζί μου κάρτες και δεν είχα κάνει συνάλλαγμα για να γλιτώσω την προμήθεια, ενώ η παρέα μου είχε έρθει με μετρητά. Όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε ο μπάρμαν μας ενημέρωσε ότι δεν δέχεται κάρτες και έμεινα κάγκελο. Χρειάστηκε να ζητήσω χρήματα από τους φίλους μου και τους τα επέστρεψα όταν γυρίσαμε στην Ελλάδα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

μεταξύ curve και revolout υπάρχει μειονέκτημα στην curve,διότι πρέπει να περιμένεις να έρθει η φυσική κάρτα για να την ενεργοποιήσεις ,για να δουλέψει στο google pay

:):):):):):)

 

Μια χαρά δουλεύει η εικονική κάρτα της curve χωρίς να έχω παραγγείλει φυσική κάρτα. Και τώρα που παρήγγειλα και την φυσική κάρτα, πάλι μια χαρά δουλεύει η εικονική.

 

Εν τω μεταξύ νομίζω ότι η revolut χρεώνει για να σου στείλει τη φυσική κάρτα

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ curve και revolout υπάρχει μειονέκτημα στην curve,διότι πρέπει να περιμένεις να έρθει η φυσική κάρτα για να την ενεργοποιήσεις ,για να δουλέψει στο google pay

 

:):):):):):)

Δεν χρειάζεται να περιμένεις την φυσική κάρτα για να την χρησιμοποιήσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου έτυχε το αντίθετο αλλά ίσως έπεσα στην περίπτωση: πριν από 3-4 χρόνια στο birmingham πήγαμε μία παρέα για μπύρες. Εγώ είχα μαζί μου κάρτες και δεν είχα κάνει συνάλλαγμα για να γλιτώσω την προμήθεια, ενώ η παρέα μου είχε έρθει με μετρητά. Όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε ο μπάρμαν μας ενημέρωσε ότι δεν δέχεται κάρτες και έμεινα κάγκελο. Χρειάστηκε να ζητήσω χρήματα από τους φίλους μου και τους τα επέστρεψα όταν γυρίσαμε στην Ελλάδα.
Ο κανόνας ο δικός μου :) είναι να έχω πάντα μετρητά μαζί μου. Για κάθε περίπτωση έστω και αν δεν χρειαστούν.

 

Στο εξωτερικό πάντα φροντίζω να έχω κάπου 20-40 ευρώ σε τοπικό νόμισμα (εκτός από τα ευρώ που έχω).

 

Το τοπικό νόμισμα φροντίζω να το καταναλώσω την τελευταία μέρα η προτελευταία μέρα στην χώρα.

 

Η το κρατάω για την επόμενη φορά η στην χειρότερη το κάνω ευρώ στο ανταλακτηριο με μια μικρή χασουρα

 

 

 

 

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Με viva wallet όλα οκ είναι με Google pay; Έχει δοκιμάσει κανείς; Υπάρχει πλήρες οδηγός κάπου για viva wallet;
Η viva wallet δουλεύει υποδειγματικά στο google pay. Οδηγό δεν ξέρω να σου πω. Απλά την προσθέτεις στο google pay. Εγώ έχω μόνο ψηφιακή κάρτα και την έχω συνδέσει και με την curve για όπου χρειαστεί πλαστικο

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος ανοιγοντας λογαριασμό στην curve να επιλέξει να μήν έρθει η φυσική κάρτα;ή σε κατευθήνει το σύστημα υποχρεωτικά να έρθει η φυσική;το ρωτάω αυτό για περίπτωση που κάποιον τον ενδιαφέρει μόνο το google pay.

 

:):):):):)

3 λογαριασμούς που έκανα με συσκευή Android δεν είχε επιλογή μέσα στο app για παραγγελία της φυσικής κάρτας, και την έστειλαν απευθείας. Οι 2 έχουν έρθει, η 3η όχι ακόμη.

 

Τους 2 λογαριασμούς που έκανα με iPhone είχε button για παραγγελία της φυσικής κάρτας μετά στο app.

 

Οπότε υποθέτω ότι αν κάνεις τον λογαριασμό με συσκευή Android θα σου την στείλουν ακόμη και να μην την θέλεις, ενώ με iPhone αν δε την παραγγείλεις δεν θα σου την στείλουν.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πρώτη φορά χρήση της curve με το gpay. Η ερώτηση μου είναι αν η curve χρεώνει κάτι επιπλέον για την συναλλαγή. Στην κίνηση της κάρτας δεν βλέπω κάποια επιπλέον χρέωση και το ερώτημα μου είναι για όποιον ξέρει τι παίζει με την.curve, πως συντηρείται αν δεν έχει κάποια προμήθεια από τη συναλλαγή; Έχω την μπλε που είναι χωρίς συνδρομή.

 

Υ Γ. Μην βαράτε αν είναι χαζή η ερώτηση..

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Από σένα σε παίρνει τίποτα παραπάνω, παίρνει που αυτόν που σου πουλάει το προϊόν

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από σένα σε παίρνει τίποτα παραπάνω, παίρνει που αυτόν που σου πουλάει το προϊόν

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Για τη συναλλαγή παίρνει και η curve και η τράπεζα που ανήκει η κάρτα ή μόνο η curve;

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

για τον φίλο που έχει viva wallet ,ήθελα να ρωτήσω τα έξοδα φόρτισης κάποιου ποσού,πχ άν θέλω να βάλω 100 Ευρώ πόσο είναι;

:):):):):)

 

Καλύτερα Revolut που δεν έχει χρεώσεις φόρτισης. Γιατί δεν διαβάζεις τους όρους τιμολόγησης από την επίσημη ιστοσελίδα;; Πιο έγκυρη πηγή δεν υπάρχει. https://www.vivawallet.com/gr_el/pricing-gr

Link to comment
Share on other sites

Για τη συναλλαγή παίρνει και η curve και η τράπεζα που ανήκει η κάρτα ή μόνο η curve;
Αυτήν την λεπτομέρεια δεν την γνωρίζω

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...