Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε δύο περιπτώσεις κοντινών μου ανθρώπων αυτόν τον μήνα που είχαν το ίδιο θέμα με σένα τις δέχθηκαν μετά από συνομιλία στο chat.
Μήνες πριν είχα θέμα, όχι τώρα στα κοντά δηλαδή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από την στιγμή που θέλει 10 ευρώ αρχική εγγραφή, και 0.5% προμήθεια σε κάθε γέμισμα για μένα είναι εκτός

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει ένα μήνα που δεν μπορώ να συνδέσω την Curve στο Google Pay (πριν την είχα συνδεδεμένη). Με είχαν πει με email πως υπάρχει πρόβλημα με μερικούς να συνδέσουν την κάρτα τους. Ένας μήνας; Δεν ξέρω, κάτι βρομάει εδώ. Εσείς έχετε πανομοιότυπο θέμα;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει ένα μήνα που δεν μπορώ να συνδέσω την Curve στο Google Pay (πριν την είχα συνδεδεμένη). Με είχαν πει με email πως υπάρχει πρόβλημα με μερικούς να συνδέσουν την κάρτα τους. Ένας μήνας; Δεν ξέρω, κάτι βρομάει εδώ. Εσείς έχετε πανομοιότυπο θέμα;
Όχι, κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μαζί με τη δική μου έχω κάνει άλλους 2 λογαριασμούς σε συγγενείς μου, και έχουν συνδεθεί και οι 3 κάρτες σε 3 Android συσκευές.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μαζί με τη δική μου έχω κάνει άλλους 2 λογαριασμούς σε συγγενείς μου, και έχουν συνδεθεί και οι 3 κάρτες σε 3 Android συσκευές.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Θα μιλήσω με αυτούς αύριο να δω τι παίζει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια curve σε διαφορετικούς λογαριασμούς σε διαφορετικά κινητά, κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής) :)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για Revolut : Μπορώ να στείλω χρήματα σε PayPal φίλου? Το PayPal μου έχει περιορίσει τον λογαριασμό μου, και δε με αφήνει να κάνω συναλλαγές ακόμα και αν έχω λεφτά μέσα στην κάρτα μου. Εχτές προσπάθησα να στείλω 1000 ευρώ σε PayPal φίλου και έφαγα πόρτα. Αν τα ανεβάσω στην κάρτα μου στη Revolut, μετά θα μπορώ να του τα στείλω έστω και αν δεν έχει λογαριασμό στη Revolut?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς.

Μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για Revolut : Μπορώ να στείλω χρήματα σε PayPal φίλου? Το PayPal μου έχει περιορίσει τον λογαριασμό μου, και δε με αφήνει να κάνω συναλλαγές ακόμα και αν έχω λεφτά μέσα στην κάρτα μου. Εχτές προσπάθησα να στείλω 1000 ευρώ σε PayPal φίλου και έφαγα πόρτα. Αν τα ανεβάσω στην κάρτα μου στη Revolut, μετά θα μπορώ να του τα στείλω έστω και αν δεν έχει λογαριασμό στη Revolut?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν του τα στείλεις σε τραπεζικό λογαριασμό ναι, μπορείς. Δεδομένου ότι θα σε αφήσει το PayPal να τα μεταφέρεις στο λογαριασμό σου στη revo. Τα χρήματα τα έχεις στο PayPal balance? Επίσης μήπως παίζει ρόλο το ποσό? Δοκίμασε να στείλεις στο PayPal του φίλου σου μικρότερο πόσο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση για τη revolut. Η τελευταία που μου βγάζει στο playstore είναι η 7.38.2. Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει την επιλογή στις αγοραπωλησίες crypto, μετοχών κλπ να κάνει αυτόματα συναλλαγή όταν του ορίσεις συγκεκριμένη τιμή? Γιατί σε κάποιες πρόσφατες εκδόσεις την είχαν βγάλει την επιλογή.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση για τη revolut. Η τελευταία που μου βγάζει στο playstore είναι η 7.38.2. Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει την επιλογή στις αγοραπωλησίες crypto, μετοχών κλπ να κάνει αυτόματα συναλλαγή όταν του ορίσεις συγκεκριμένη τιμή? Γιατί σε κάποιες πρόσφατες εκδόσεις την είχαν βγάλει την επιλογή.

 

2.5% προμηθεια. αν ασχολεισαι με crypto γιατι δε το κανεις με αλλη εφαρμογη;

Υπαρχουν εταιρειες που εχουν 0.2% και λιγοτερο, δωρεαν καρτα, cashback και συνεργαζεται με revolut.

Link to comment
Share on other sites

Για πες όνομα να το κοιτάξουμε

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να φτιάξω μια revolout και θελω να την βάλω στο google pay.να υποθέσω οτι δέν υποστηρίζει αφορολόγητο σωστα΄;

 

ειπώθηκε ότι μονο με curve γίνετε αυτό.Σε αυτή την περίπτωση υποχρεωτικά πρέπει να έχω και την φυσική κάρτα curve;

 

και κάτι τελευταίο ειναι υποχρεωτική η συνδρομή στην curve;

 

:):):):):):)

 

Είχα κι εγώ Revolut συνδεδεμένο με Google Pay και οι πληρωμές δεν μετρούσαν στο αφορολόγητο.

 

Έτσι έκανα λογαριασμό στην Curve και πλέον οι πληρωμές προσμετρώνται στο αφορολόγητο.

 

Όταν φτιάξεις λογαριασμό στην Curve θα σου στείλουν αυτόματα την κάρτα αν έχεις Android, ή αν έχεις iPhone θα πρέπει να πατήσεις μέσα στην εφαρμογή το button για παραγγελία, για να σου τη στείλουν.

 

Η συνδρομή σού δίνει επιπλέον υπηρεσίες.

Υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για το τι σου προφέρει η συνδρομή για Μαύρη ή Μεταλλική (Κόκκινη) κάρτα.

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει γιατί με Revolut ή N26 οι πληρωμές/αγορές που κάνεις δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο ενώ με την Curve προσμετρώνται !!

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

προφαβώς στην curve θα δηλώσεις και κάρτες Ελληνικών τραπεζών.στην revolut οχι.

αυτό που δέν ρώτησα πρίν άν η curve θα έρθει συστημένη ή όχι.

εδώ στον οδηγό πάντως λεέί ότι συνδεετε μονο στο apple pay δέν αναφέρει στο google pay.

https://www.skiouraki.gr/curve-karta/

 

Δεν θα έρθει συστημένο, αλλά απλό.

Συνδέεται μια χαρά και στο Google Pay. Δες στο http://www.curve.app

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ Revolut συνδεδεμένο με Google Pay και οι πληρωμές δεν μετρούσαν στο αφορολόγητο.

 

Έτσι έκανα λογαριασμό στην Curve και πλέον οι πληρωμές προσμετρώνται στο αφορολόγητο.

 

Όταν φτιάξεις λογαριασμό στην Curve θα σου στείλουν αυτόματα την κάρτα αν έχεις Android, ή αν έχεις iPhone θα πρέπει να πατήσεις μέσα στην εφαρμογή το button για παραγγελία, για να σου τη στείλουν.

 

Η συνδρομή σού δίνει επιπλέον υπηρεσίες.

Υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για το τι σου προφέρει η συνδρομή για Μαύρη ή Μεταλλική (Κόκκινη) κάρτα.

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει γιατί με Revolut ή N26 οι πληρωμές/αγορές που κάνεις δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο ενώ με την Curve προσμετρώνται !!

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Γιατι η curve είναι η βιτρίνα.Πίσω απο αυτή θα βάλεις κάρτα απο ελληνική τράπεζα.Οπότε όποτε την χρησιμοποιείς θα τραβαει απο την ελληνική σου κάρτα.Οι ρεβο και Ν26 δεν είναι ελληνικές καρτες για να μετράνε στο αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

προφαβώς στην curve θα δηλώσεις και κάρτες Ελληνικών τραπεζών.στην revolut οχι.

αυτό που δέν ρώτησα πρίν άν η curve θα έρθει συστημένη ή όχι.

εδώ στον οδηγό πάντως λεέί ότι συνδεετε μονο στο apple pay δέν αναφέρει στο google pay.

https://www.skiouraki.gr/curve-karta/

 

Καλύτερα να ψάχνεις επίσημες πηγές: https://support.google.com/pay/answer/10173490,

γιατί ο υποτιθέμενος οδηγός έπρεπε να ενημερώνεται. Επίσης δεν γίνεται αναφορά στο metal πρόγραμμα, ούτε τι ασφαλιστικές παροχές συνοδεύουν το black και το metal πλάνο.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Γιατι η curve είναι η βιτρίνα.Πίσω απο αυτή θα βάλεις κάρτα απο ελληνική τράπεζα.Οπότε όποτε την χρησιμοποιείς θα τραβαει απο την ελληνική σου κάρτα.Οι ρεβο και Ν26 δεν είναι ελληνικές καρτες για να μετράνε στο αφορολόγητο.

 

Λογαριασμό στην Revolut γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό έκανα. Για να συνδέσω τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική και να μπορώ να πληρώνω μέσω Google Pay γιατί η Εθνική από μόνη της δεν το επιτρέπει.

Αλλά οι πληρωμές που είχα κάνει δεν πρωσμετρήθηκαν στο αφορολόγητο.

 

Με την Curve που έκανα έπειτα λογαριασμό και σύνδεσα τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική οι αγορές προσμετρώνται.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμό στην Revolut γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό έκανα. Για να συνδέσω τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική και να μπορώ να πληρώνω μέσω Google Pay γιατί η Εθνική από μόνη της δεν το επιτρέπει.

Αλλά οι πληρωμές που είχα κάνει δεν πρωσμετρήθηκαν στο αφορολόγητο.

 

Με την Curve που έκανα έπειτα λογαριασμό και σύνδεσα τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική οι αγορές προσμετρώνται.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Curve και Revolut νομίζω είναι ο καλύτερος συνδυασμός για ταξίδια για όποιον έχει το free πλάνο και στις δύο. Κι ένα παραπάνω συν δίνω στην Revolut που δίνει βασική ταξιδιωτική ασφάλεια με πληρωμή ανά ημέρα όπου σε χρεώνει μόνο όταν είσαι σε ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμό στην Revolut γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό έκανα. Για να συνδέσω τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική και να μπορώ να πληρώνω μέσω Google Pay γιατί η Εθνική από μόνη της δεν το επιτρέπει.

Αλλά οι πληρωμές που είχα κάνει δεν πρωσμετρήθηκαν στο αφορολόγητο.

 

Με την Curve που έκανα έπειτα λογαριασμό και σύνδεσα τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική οι αγορές προσμετρώνται.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Ναι γιατί στην revolut πρέπει να τα στείλεις τα λεφτά ,σαν έμβασμα ή σαν top up.Δεν έχει σχεση η εθνική ή η όποια τράπεζα.

Στην κουρβ κάνεις συναλλαγές και τραβάει κατευθείαν απο την ελληνική σου κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμό στην Revolut γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό έκανα. Για να συνδέσω τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική και να μπορώ να πληρώνω μέσω Google Pay γιατί η Εθνική από μόνη της δεν το επιτρέπει.

Αλλά οι πληρωμές που είχα κάνει δεν πρωσμετρήθηκαν στο αφορολόγητο.

 

Με την Curve που έκανα έπειτα λογαριασμό και σύνδεσα τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική οι αγορές προσμετρώνται.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Δεν έβαλες το λογαριασμό αλλά την κάρτα της εθνικής από την οποία τραβάει χρήματα απευθείας η curve.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση για τη revolut. Η τελευταία που μου βγάζει στο playstore είναι η 7.38.2. Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει την επιλογή στις αγοραπωλησίες crypto, μετοχών κλπ να κάνει αυτόματα συναλλαγή όταν του ορίσεις συγκεκριμένη τιμή? Γιατί σε κάποιες πρόσφατες εκδόσεις την είχαν βγάλει την επιλογή.

 

Παίζω εδώ και πολλούς μήνες με μετοχές.

Ποτέ δεν αυτόματη πώληση μετοχών.

Πού το άκουσες αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλες το λογαριασμό αλλά την κάρτα της εθνικής από την οποία τραβάει χρήματα απευθείας η curve.

 

Και η Revolut και η Curve μού έδωσαν από μία εικονική κάρτα. Σε κάθε εικονική συνέδεσα την debit της Εθνικής, και την εικονική με την σειρά στο Google Pay.

 

Οπότε όποια αγορά/πληρωμή έκανα και με την κάρτα της Revolut αλλά και με της Curve χρεωνόταν ο λογαριασμός που έχω στην Εθνική.

 

Η διαφορά ήταν πως με τη χρήση της Revolut οι αγορές/πληρωμές δεν προσμετρώνταν στο αφορολόγητο ενώ αντίθετα με την Curve προσμετρώνται.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παίζω εδώ και πολλούς μήνες με μετοχές.

Ποτέ δεν αυτόματη πώληση μετοχών.

Πού το άκουσες αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Στα crypto με ενδιαφέρει κυρίως, την έβγαλαν σε πρόσφατες εκδόσεις στα crypto, αλλά διάβασα ότι θα ξαναμπεί. Έχει και στις μετοχές επιλογή για αυτόματη πώληση/αγορά, η επιλογή όμως εμφανίζεται μόνο τις ώρες που είναι ανοιχτό το χρηματιστήριο, εκτός των ωρών αυτών δεν υπάρχει, εξαφανίζεται ως επιλογή. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...