Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το revolut κι έχει τέτοιες ανησυχιες, ας το φορτώνει με όσα λεφτά μόνο χρειάζεται για τις αγορές του κι ας έχει πάντα 0 υπόλοιπο μέσα μέχρι την επόμενη αγορά. Αν αλλάξει η κατάσταση απλά δεν ξαναχρησιμοποιεις την υπηρεσία. Ούτε κάρτες έχεις περασμενες μέσα (όπως το paypal) ούτε τίποτα.

 

Και στην τελική δεν μπορούν να κάνουν κι ότι τους καπνίσει γιατί ελέγχονται σε κάθε περίπτωση από τη Mastercard κι από τους αγγλικούς νόμους που είναι πολύ σκληροί σε περιπτώσεις παρανομιας ιδρυματων πληρωμών..

 

+1.000.000

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποσο χρονο κανη το revolut να εμφανιση των κωδικο του paypal;

 

Εντος 1 λεπτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να περασω την καρτα revolut στο peypal στο ονοματεπωνυμο τι βαζουμε;περναω το δικο μου και δεν την περνει το peypal ευχαριστω.

πρεπει να ανοιξω καινουργιο peypal;

Edited by panosiq
Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο Δικαιούχος γράφεις REVOLUT LTD και στο Αιτιολογία για τον δικαιούχο γράφεις Reference και τον κωδικό σου. Δοκιμασμένο σε εθνική.

 

Άλλο ένα θετικό feedback και από εμένα για την Revolut. Τετάρτη μεσημέρι έμβασμα από την εθνική, Παρασκευή απόγευμα είχαν μπει στο λογαριασμό μου χωρίς κάποια άλλη ενέργεια από μέρους μου. Πέρασμα και επιβεβαίωση της κάρτας στο Paypal μέσα σε μερικά λεπτά όλα άψογα!

 

Κέρδισαν την εμπιστοσύνη μου πολύ σύντομα και αποφάσισα να κάνω και "Verify My Identity". Με λίγη παραπάνω προσπάθεια μπόρεσα και έκανα την διαδικασία μέσω της εφαρμογής και της κάμερας, χρησιμοποιώντας αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε αλλά έμεινε στο "Processing". Πιθανολογώ ότι οφείλεται στην παρέλευση του εργάσιμου ωραρίου.

 

Φίλε μου όταν γράφεις οτι στην αιτιολογία γράφεις το Reference και τον κωδικό ποιοο κωδικό εννοείς ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έναν κωδικό έχει προσωπικά ο καθένας και αυτός φαίνεται στην εφαρμογή όταν επιλέγεις Top Up via Transfer. Εγώ για σιγουριά έγραψα Reference XXXXXXXX στο πεδίο "Αιτιολογία για τον δικαιούχο".
Link to comment
Share on other sites

Έναν κωδικό έχει προσωπικά ο καθένας και αυτός φαίνεται στην εφαρμογή όταν επιλέγεις Top Up via Transfer. Εγώ για σιγουριά έγραψα Reference XXXXXXXX στο πεδίο "Αιτιολογία για τον δικαιούχο".

 

Σε ευχαριστώ.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Δικαιούχο βάζεις την επωνυμία της revolut και στις λεπτομέριες βάζεις το reference σου

Σκέτο "revolut" δηλαδή? Ή να συμπληρωσω κάτι άλλο στην επωνυμία? Επίσης χρησιμοποιώ κάπου τον αριθμό της κάρτας μου ή απλά βάζω στις πληροφορίες δικαιούχου τον αριθμό reference?? Eυχαριστω.

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά για ακόμα μια φορά για να μην υπάρχουν απορίες.

 

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΑΣΜΑ ΣΤΗΝ REVOLUT

 

IBAN: GBXX BARC XXXX XXXX XXXX XX

SWIFT/BIC: BARCGB22

Reference (αιτιολογία για τον δικαιούχο): Reference XXXXXXXX

Recipient (Δικαιούχος): REVOLUT LTD

Beneficiary address (Διεύθυνση δικαιούχου): Revolut LTD, Level39, 1, Canada Square, London, E14 5AB, GB

Bank (Τράπεζα): Barclays Bank PLC

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην ξεχάσετε να βάλετε το προσωπικό σας Reference (οκταψήφιος κωδικός) στο έμβασμα, για να ξέρουν ποιος χρήστης το έστειλε. Όπου βλέπετε ΧΧΧΧ συμπληρώνετε τα αντίστοιχα ψηφία που βλέπετε στα στοιχεία Top Up via Transfer στην εφαρμογή στο κινητό σας.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά για ακόμα μια φορά για να μην υπάρχουν απορίες.

 

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΑΣΜΑ ΣΤΗΝ REVOLUT

 

IBAN: GBXX BARC XXXX XXXX XXXX XX

SWIFT/BIC: BARCGB22

Reference (αιτιολογία για τον δικαιούχο): Reference XXXXXXXX

Recipient (Δικαιούχος): REVOLUT LTD

Beneficiary address (Διεύθυνση δικαιούχου): Revolut LTD, Level39, 1, Canada Square, London, E14 5AB, GB

Bank (Τράπεζα): Barclays Bank PLC

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην ξεχάσετε να βάλετε το προσωπικό σας Reference (οκταψήφιος κωδικός) στο έμβασμα, για να ξέρουν ποιος χρήστης το έστειλε. Όπου βλέπετε ΧΧΧΧ συμπληρώνετε τα αντίστοιχα ψηφία που βλέπετε στα στοιχεία Top Up via Transfer στην εφαρμογή στο κινητό σας.

Ευχαριστώ πολυ

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

We dont actively support paypal - sorry frown emoticon

We have seen that Paypal does work in some cases however we do not officially support it. We are working on a solution to ensure using Paypal as a Revolut customer works perfectly.

for some users it works, for others it doesnt, for that reason we dont actively support it

 

 

μερικες απαντησεις σχετικα με το paypal απο τη revolut.

 

εμενα μου εκανε 2 χρεωσεις το paypal.στη μια εμφανιστηκε ο κωδικος,τον εβαλα ,τη συνδεσα οκ.η αλλη χρεωση ακομα λεει pending.δεν εχω καταφερει ακομα να πληρωσω κατι..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

οταν πας να πληρωσεις ενα προιον στην τελευταια σελιδα αφου εχεις βαλει και τους κωδικους γραφει conversion options το πατας και το αλλαζεις...

αλλιως μεσα απο paypal πας profile-my money-My preapproved payments update-set available funding sources-στην καρτα του revolut πατας conversion options-επιλεγεις Bill me in the currency listed on the seller's invoice και πατας apply

 

 

 

το εκανα και ζήτησα να γίνει η μετατροπή νομίσματος από το revolut , αλλά νομίζω χρεώθηκα λίγο παραπάνω από την paypal..,

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δημιουργουμε καινουργιο λογαρασμιο στο peypal για την καρτα;μια απαντηση παρακαλω ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτιση.Τα 0,89 ευρω η το 1$ που χρεωσε το paypal ξεχωριστα απο το 1,5 για τον κωδικο σας επιστραφικαν?(Για revolut)
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά για ακόμα μια φορά για να μην υπάρχουν απορίες.

 

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΑΣΜΑ ΣΤΗΝ REVOLUT

 

IBAN: GBXX BARC XXXX XXXX XXXX XX

SWIFT/BIC: BARCGB22

Reference (αιτιολογία για τον δικαιούχο): Reference XXXXXXXX

Recipient (Δικαιούχος): REVOLUT LTD

Beneficiary address (Διεύθυνση δικαιούχου): Revolut LTD, Level39, 1, Canada Square, London, E14 5AB, GB

Bank (Τράπεζα): Barclays Bank PLC

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην ξεχάσετε να βάλετε το προσωπικό σας Reference (οκταψήφιος κωδικός) στο έμβασμα, για να ξέρουν ποιος χρήστης το έστειλε. Όπου βλέπετε ΧΧΧΧ συμπληρώνετε τα αντίστοιχα ψηφία που βλέπετε στα στοιχεία Top Up via Transfer στην εφαρμογή στο κινητό σας.

 

Εγω την Παρασκευη εβαλα με ibank εθνικης συμπληρωσα αυτα που ειχε με αστερισκο (οπως στην φωτο παρακατω) , οποτε στον δικαιουχο εβαλα τον αριθμο μου reference. Nα δουμε απο βδομαδα , τι θα γινει , τους εγραψα και στο support αλλα θα απαντησουν μαλλον απο Δευτερα .

https://tmpdmp.com/cdc052d50779a97f/4064d5b59c8f7e99

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και ζήτησα να γίνει η μετατροπή νομίσματος από το revolut , αλλά νομίζω χρεώθηκα λίγο παραπάνω από την paypal..,

 

Πως γίνεται να χρεώθηκες παραπάνω;

Το revolut ισχυρίζεται οτι δεν χρεώνει καθόλου έξοδα συναλλάγματος, και το paypal είναι γνωστό οτι σε γδέρνει πολύ παραπάνω απο το 2% των τραπεζών... Άρα μιλάμε για πάνω απο 4%;:blink:

Για κοίταξε λίγο καλύτερα τι ακριβώς χρεώθηκες, και ενημέρωσε αν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δημιουργουμε καινουργιο λογαρασμιο στο peypal για την καρτα;μια απαντηση παρακαλω ευχαριστω.
Όχι, προσθέτεις την κάρτα στον υπάρχοντα λογαριασμό σου στο paypal.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνέδεσα κανονικά τη Revolut με PayPal, με χρέωσε ακριβώς με την τωρινή ισοτιμία, όπως τη βλέπω εδώ http://www.xe.com και έκανα και αγορά από tinydeal ξανά με σωστή χρέωση. Αλλά τη Παρασκευή νομίζω το Ευρώ έκανε μεγάλη βουτιά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλος με eurobank καρτα prepaid δεν περασε αγορα μεσω paypal απο καταστημα με ηλεκτρονικα ηδη.....εκανε λεει το request και περασε αν και του ειχα πει να μην το κανει αυτο....:cry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή βλέπω οτι λέγονται πολλά για την Revolut όπως "πολύ καλό για να είναι αληθινό" και τέτοια...

 

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος ανησυχίας κατε με. Επειδή έχω μια εμπειρία και έχω ασχοληθεί με τράπεζες ως έμπορος θα σας πω 2 πράγματα. Οταν έρθει να ψωνίσει κάποιος απο εμένα π.χ.γυαλιά ή φακούς επαφής και με πληρώσει με κάρτα(οτιδήποτε μορφής κάρτα, πιστωτική, χρεωστική...) π.χ. Revolut όταν την περάσω μέσα απο το μηχανάκι της τράπεζας, η τράπεζα που συνεργάζομαι εγω(π.χ. Εθνική) μου κάνει κάποιες κρατήσεις(αυτο έχει να κάνει με την συμφωνία που έχω κάνει εγω με την τράπεζά μου 1%-4% ανάλογα την κάρτα το συνιθισμένο είναι 2%-2,5%). Στη συνέχεια η τράπεζά μου, δίνει τα χρήματα στη Revolut μείον κάποια προμήθεια(συνήθως οι προμήθειες μεταξύ τραπεζών είναι πολύ μικρές γιατί είναι πολλές οι συναλλαγές). Κάπως αντίστοιχα δουλεύει και το paypal ας πούμε(κάνει κρατήσεις στον έμπορο απο τα προϊόντα που αγοράζουμε εμείς)

 

Εν κατακλείδι. Η Revolut με ΚΑΘΕ συναλλαγή που εκτελούμε εμείς παίρνει ενα μικρό μερίδιο(υποθέτω γυρω στο 2%). Για κάντε τις πράξεις....(όσοι έχουν Revolut)*(το ποσό που αγόρασαν)*(υποθετικά 2%). Δεν τα λες και λίγα για κάποιον που εξαπλώνεται σε όλο τον κόσμο...

 

Τέλος έτσι αντίστοιχα δουλεύουν και οι δικές μας τράπεζες. Αν πας σε οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα και ζητήσεις να ανοίξεις ενα λογαριασμό και να σου δώσουν μια χρεωστική κάρτα, δεν σε χρεώνουν κάτι...Τα έσοδά τους τα παίρνουν απο τις προμήθεις που παίρνουν με τις αγορές μας. Γιατί λοιπόν η Revolut να σε χρεώσει... στο κάτω-κάτω και αυτη μιας μορφής τράπεζα είναι... Και για να μην ξεχάσω και κατι πολύ σημαντικό με αυτον τον τρόπο τα λεφτά μας βρίσκονται στην τράπεζά τους! Κάτι το οποίο τους δίνει το πλεονέκτημα της ρευστότητας!!

 

Αυτα είχα να πω και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να έχει λάβει την πλαστική κάρτα;

 

Περιμενω εγω αυριο στης 27 απο οτι μου λεη η εφαρμογη. για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ σε περιπτωση που θελεις να διακοψεις καθε τι με την revolut κανεις δεν έχει δωσει απάντηση τι γινεται.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή βλέπω οτι λέγονται πολλά για την Revolut όπως "πολύ καλό για να είναι αληθινό" και τέτοια...

 

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος ανησυχίας κατε με. Επειδή έχω μια εμπειρία και έχω ασχοληθεί με τράπεζες ως έμπορος θα σας πω 2 πράγματα. Οταν έρθει να ψωνίσει κάποιος απο εμένα π.χ.γυαλιά ή φακούς επαφής και με πληρώσει με κάρτα(οτιδήποτε μορφής κάρτα, πιστωτική, χρεωστική...) π.χ. Revolut όταν την περάσω μέσα απο το μηχανάκι της τράπεζας, η τράπεζα που συνεργάζομαι εγω(π.χ. Εθνική) μου κάνει κάποιες κρατήσεις(αυτο έχει να κάνει με την συμφωνία που έχω κάνει εγω με την τράπεζά μου 1%-4% ανάλογα την κάρτα το συνιθισμένο είναι 2%-2,5%). Στη συνέχεια η τράπεζά μου, δίνει τα χρήματα στη Revolut μείον κάποια προμήθεια(συνήθως οι προμήθειες μεταξύ τραπεζών είναι πολύ μικρές γιατί είναι πολλές οι συναλλαγές). Κάπως αντίστοιχα δουλεύει και το paypal ας πούμε(κάνει κρατήσεις στον έμπορο απο τα προϊόντα που αγοράζουμε εμείς)

 

Εν κατακλείδι. Η Revolut με ΚΑΘΕ συναλλαγή που εκτελούμε εμείς παίρνει ενα μικρό μερίδιο(υποθέτω γυρω στο 2%). Για κάντε τις πράξεις....(όσοι έχουν Revolut)*(το ποσό που αγόρασαν)*(υποθετικά 2%). Δεν τα λες και λίγα για κάποιον που εξαπλώνεται σε όλο τον κόσμο...

 

Τέλος έτσι αντίστοιχα δουλεύουν και οι δικές μας τράπεζες. Αν πας σε οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα και ζητήσεις να ανοίξεις ενα λογαριασμό και να σου δώσουν μια χρεωστική κάρτα, δεν σε χρεώνουν κάτι...Τα έσοδά τους τα παίρνουν απο τις προμήθεις που παίρνουν με τις αγορές μας. Γιατί λοιπόν η Revolut να σε χρεώσει... στο κάτω-κάτω και αυτη μιας μορφής τράπεζα είναι... Και για να μην ξεχάσω και κατι πολύ σημαντικό με αυτον τον τρόπο τα λεφτά μας βρίσκονται στην τράπεζά τους! Κάτι το οποίο τους δίνει το πλεονέκτημα της ρευστότητας!!

 

Αυτα είχα να πω και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

 

Είναι λίγο αντιφατικό το κείμενό σου.

Αυτό ακριβώς λέμε, αφού δεν χρεώνει καμία απολύτως προμήθεια, πώς την βγάζει;:rolleyes:

 

Αναφέρουν:

How does Revolut make money?

We earn a nominal fee paid to us by merchants every time you use Revolut Card.

 

Αυτό είναι βλακείες. Γιατί ο έμπορος δεν μπορεί να δεί αν είναι η κάρτα revolut mastercard ή myphone mastercard.

Είναι απλά mastercard ή visa, και απο κεί αφαιρείται ένα μικρό ποσοστό 2% συνήθως όπως λες.

Τώρα από αυτό το 2% άντε να δίνει η mastercard ένα 0.5% στην revolut.

Το ίδιο μπορεί να κάνει και με την skrill mastercard πχ.

Το θέμα είναι να δούμε τί χρεώνουν οι υπόλοιποι, και δεν είναι τίποτα τυχαίοι. Μιλάμε για κολλοσούς.

Δεν γίνεται το revolut να προσφέρει εντελώς δωρεάν τις υπηρεσίες του, έστω και για έναν χρόνο.

Αλλά το πιο σημαντικό για μένα, να προσφέρει interbank exchange rates χωρίς καμία προμήθεια και μάλιστα να σου επιτρέπει να έχεις και 2-3 νομίσματα ταυτόχρονα.

 

Τέσπα, εξέφρασα και στο προηγούμενο πόστ μου τις όποιες ανησυχίες μου.

Το πιο πιθανό είναι να κρύβεται κάποιος άλλος απο πίσω (πχ. google) και μακροπρόθεσμα να ξέρει οτι θα έχει κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...