Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα θα πάρω τον τετραψηφιο κωδικό για την σύνδεση χρεωστικης κάρτας. Τα χρήματα στην κάρτα θα εμφανιστούν αυτόματα το PayPal balance η θα πρέπει να κάνω request? Δεν έχω ξανά συνδέσει κάρτα με PayPal και δεν γνωρίζω την διαδικασία.

Όχι, δεν εμφανίζονται αυτόματα. Ή θα κάνεις αγορά με χρέωση της κάρτας και θα τραβήξει εκείνη την ώρα το απαιτούμενο ποσό, ή θα βάλεις πρώτα λεφτά στο balance με τους γνωστούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται σύνδεση κάρτας. Απο που θα τραβήξεις τα χρήματα που θα στείλεις απο τον ένα λογαριασμό στον άλλο;

 

Αν όμως μιλάμε για το..."αθλιο request Μoney*", τότε ναι, δεν χρειάζεται σύνδεση κάρτας.

 

 

 

 

*Copyright © FIREBLADE1 2015 :)

Ενω στο request το pp γεναει τα χρηματα μονο του χωρις καρτα!! Αν εσυ θες να κανεις request κανε, εσυ θα εχεις θεμα στο μελλον οχι εγω, εκτος φυσικα αν ζητας πενταροδεκαρες οποτε..... Ο σωστος τροπος ειναι send money.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Top up με καρτα στην revolut και εχει δοκιμάσει καποιος? Ειτε credit ειτε debit.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ενω στο request το pp γεναει τα χρηματα μονο του χωρις καρτα!! Αν εσυ θες να κανεις request κανε, εσυ θα εχεις θεμα στο μελλον οχι εγω, εκτος φυσικα αν ζητας πενταροδεκαρες οποτε..... Ο σωστος τροπος ειναι send money.

 

Σου συστήνω ψυχραιμία και μια γερή δόση χιούμορ. Έχεις έλλειψη μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κάποιος μεταφορά χρημάτων με top up στο PayPal? Διαβάζω σε γειτονικό Φόρουμ ότι κάποιος έκανε και η χρέωση ήταν μόνο 1€. Αν ισχύει κάτι τέτοιο ούτε request ούτε send money δεν χρειαζόμαστε. Και γλιτώνουμε και τις προμήθειας του PayPal.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Top up με καρτα στην revolut και εχει δοκιμάσει καποιος? Ειτε credit ειτε debit.

 

αν γινόταν δεν θα το χρειαζόμασταν το revolut :)

(τουλάχιστον με εθνική και πειραιώς debit δεν γίνεται)

 

Έκανε κάποιος μεταφορά χρημάτων με top up στο PayPal? Διαβάζω σε γειτονικό Φόρουμ ότι κάποιος έκανε και η χρέωση ήταν μόνο 1€. Αν ισχύει κάτι τέτοιο ούτε request ούτε send money δεν χρειαζόμαστε. Και γλιτώνουμε και τις προμήθειας του PayPal.

 

το θέμα είναι ότι πρέπει να βάλεις το λογαριασμό της τράπεζας (αν δε το είχες) , δεν μπαίνει απλά, πρέπει να επικοινωνήσεις με την pp για να μπορέσεις να το βάλεις (εγώ ακόμα περιμένω)

Link to comment
Share on other sites

Ενω στο request το pp γεναει τα χρηματα μονο του χωρις καρτα!! Αν εσυ θες να κανεις request κανε, εσυ θα εχεις θεμα στο μελλον οχι εγω, εκτος φυσικα αν ζητας πενταροδεκαρες οποτε..... Ο σωστος τροπος ειναι send money.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Top up με καρτα στην revolut και εχει δοκιμάσει καποιος? Ειτε credit ειτε debit.

 

alpha και eurobank που δοιμασα εγω μου εδωσε ακυρο και λογικο το βρισκω λογο cc.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν εμφανίζονται αυτόματα. Ή θα κάνεις αγορά με χρέωση της κάρτας και θα τραβήξει εκείνη την ώρα το απαιτούμενο ποσό, ή θα βάλεις πρώτα λεφτά στο balance με τους γνωστούς τρόπους.

Αν κάνω αγορά με χρέωση την κάρτα θα κρατήσει και 3.4% προμήθεια το PayPal?

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα σημερα την καρτα.Η εφαρμογη ελεγε οτι θα την πσρω την δευτερα αλλα την ελαβα σημερα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν κρατάει κάτι.

 

Πολυ καλο αυτο.Στις 26/10 εκανα το Confirmation αλλα ακομα δεν μου ηρθε ο τετραψηφιος κωδικος.

 

Με λεει το παρακατω:

 

We sent the code when we made a €1.50 EUR charge to your Visa x-xxxx card on Oct 26, 2015. Please check the summary of financial activity provided by your card issuer again in a day or two - sometimes there's a slight delay.

If you can't check your summary online, check the paper summary from your card issuer when it comes in the mail (this can take up to 30 days). You will find the charge from PayPal with a 4-digit code.

 

Σημερα εκανα ενημερωση το βιβλιαριο στην Πειραιως αλλα δεν με γραφει τιποτα.Ουτε καν για το 1.5 ευρω που τραβηξε το paypal.Τοσο πολυ αργει?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αυτο.Στις 26/10 εκανα το Confirmation αλλα ακομα δεν μου ηρθε ο τετραψηφιος κωδικος.

 

Με λεει το παρακατω:

 

We sent the code when we made a €1.50 EUR charge to your Visa x-xxxx card on Oct 26, 2015. Please check the summary of financial activity provided by your card issuer again in a day or two - sometimes there's a slight delay.

If you can't check your summary online, check the paper summary from your card issuer when it comes in the mail (this can take up to 30 days). You will find the charge from PayPal with a 4-digit code.

 

Σημερα εκανα ενημερωση το βιβλιαριο στην Πειραιως αλλα δεν με γραφει τιποτα.Ουτε καν για το 1.5 ευρω που τραβηξε το paypal.Τοσο πολυ αργει?

 

πρέπει να ενεργοποιήσεις το winbank :)

 

η διαδικασία είναι 1-2 λεπτών

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να ενεργοποιήσεις το winbank :)

 

η διαδικασία είναι 1-2 λεπτών

 

Xωρις αυτο δεν γινετε να συνδεσω την καρτα?Ποσα χρηματα θελει για να ενεργοποιησω το winbank?Εγω νομιζα οτι θα φανει ο κωδικος στο βιβλιαριο μαζι με το 1.5 ευρω που τραβηξε το paypal.

 

Edit:

Τωρα διαβασα αυτο:

 

https://www.winbank.gr/el/Pages/Learnmore.aspx

 

οποτε θα το κανω τωρα να δω μηπως με δειξει τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Xωρις αυτο δεν γινετε να συνδεσω την καρτα?Ποσα χρηματα θελει για να ενεργοποιησω το winbank?Εγω νομιζα οτι θα φανει ο κωδικος στο βιβλιαριο μαζι με το 1.5 ευρω που τραβηξε το paypal.

 

γίνεται φυσικά , απλά στο λέω γιατί στο winbank θα το δεις άμεσα , χωρίς να παιδευτείς με βιβλιάρια κλπ

 

παλιά ήταν 5ε , δεν ξέρω αν έχει αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Xωρις αυτο δεν γινετε να συνδεσω την καρτα?Ποσα χρηματα θελει για να ενεργοποιησω το winbank?Εγω νομιζα οτι θα φανει ο κωδικος στο βιβλιαριο μαζι με το 1.5 ευρω που τραβηξε το paypal.

 

Edit:

Τωρα διαβασα αυτο:

 

https://www.winbank.gr/el/Pages/Learnmore.aspx

 

οποτε θα το κανω τωρα να δω μηπως με δειξει τον κωδικο.

 

Αυτο που βρηκες ειναι μονο για πιστωτικες καρτες.Εκτος αν ειναι πιστωτικη η καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

γίνεται φυσικά , απλά στο λέω γιατί στο winbank θα το δεις άμεσα , χωρίς να παιδευτείς με βιβλιάρια κλπ

 

παλιά ήταν 5ε , δεν ξέρω αν έχει αλλάξει

 

Αυτο που βρηκες ειναι μονο για πιστωτικες καρτες.Εκτος αν ειναι πιστωτικη η καρτα σου.

 

Μολις τωρα προσπαθησα να μπω και οντως ειναι μονο για πιστωτικες καρτες.Εμενα ειναι χρεωστικη απο αυτη που βγαζω απο το ATM.Οποτε περιμενω να εμφανιστει στο βιβλιαριο.Θα παρει μερες απο οτι γραφει το paypal.5 ευρω πρεπει να ειναι για μονιμο winbank για ολες τις καρτες.Απο το παραπανω link ειναι για χρηστες που δεν εχουν winbank και ειναι δωρεαν οπως γραφει.

Τωρα τελευταια αρχισα να κανω καμια αγορα απο εξωτερικο και μεχρι να τα μαθουμε καλα θελει λιγο χρονο.Ειναι και λιγο μπερδεμα αλλα καταστηματα τραβανε κανονικα χρηματα απο την χρεωστικη οπως το banggood και αλλα μονο απο paypal balance η αν εχουμε συνδεδεμενη την καρτα μας.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

1. Στις 26/10 κατάθεση 30 ΕΥΡΩ (top up) στη Revolut, μέσω web banking της Alpha. Χρέωση 1 Ευρώ (κατέθεσα 31)

2. Σήμερα 29/10, και χωρίς τα λεφτα να έχουν φανεί ακόμη στη revolut, μίλησα με το support center. Τους εξήγησα ότι - κατά λάθος είχα βάλει και εγώ στο γνωστό πεδίο το reference number, μαζί με τη λέξη "reference". Αφού μου εξηγήσαν ότι είναι λάθος, σε 30 λεπτά τα ευρω ειχαν εμφανιστεί στη revolut.

3. Στη συνέχεια, αγορά απευθείας - χωρίς τη χρήση paypal - απο εγγλέζικο μαγαζί με ρούχα, απόλυτα επιτυχημένη. (Επιλέχθηκε αυτό το συγκεκριμένο μαγαζί και αυτό το είδος αγορών καθώς θεωρούνται απο τα capital control τα τελευταία που γίνονται αποδεκτά)

Συμπέρασμα: Μπράβο στα παιδιά που γνωστοποίησαν εδώ μέσα τη λύση του revolut. Όσο κρατήσει χωρίς fees, αποτελεί μια αξιοπρεπέστατη λύση

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

προσπάθεια αποστολής χρημάτων στη REVOLUT από ebanking EUROBANK. Τα έξοδα είναι 11 ευρώ.

Δεν κάνουμε τίποτα έτσι.

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

Eστειλα 10€ στο revolut το σάββατο 24/10, από αλφα τράπεζα, στον λογαριασμό τους είναι από χτες 28/10, σημερα δεν έπρεπε να τα βλέπω?

Κ γω το Σάββατο έστειλα κ σήμερα τους έγραψα μην που είναι τα λεφτά μου ποτέ θα τα δω κ τσουπ σε 50 λεπτά εμφανιστικαν!!!!!

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

προσπάθεια αποστολής χρημάτων στη REVOLUT από ebanking EUROBANK. Τα έξοδα είναι 11 ευρώ.

Δεν κάνουμε τίποτα έτσι.

 

εχω ακουσει(διαβασει) οτι επιλεγεις να χρεωθεις μονο το 1 ευρω, τα υπολοιπα τα πληρωνει η revolut αν καταλαβα καλα, τωρα πως γινονται αυτα δεν ξερω, εγω ακομη δεν εχω στειλει χρηματα μεσω eurobank, αν στειλεις επιτυχως με χρεωση μονο 1 ευρω, στειλε pm.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει(διαβασει) οτι επιλεγεις να χρεωθεις μονο το 1 ευρω, τα υπολοιπα τα πληρωνει η revolut αν καταλαβα καλα, τωρα πως γινονται αυτα δεν ξερω, εγω ακομη δεν εχω στειλει χρηματα μεσω eurobank, αν στειλεις επιτυχως με χρεωση μονο 1 ευρω, στειλε pm.

Από Πειραιώς πάντως μόνο 1€!!!!!!!!!!!

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση . Όσοι έχετε συνδέση την revolut με το paypal σας έχει έρθει ο 4ψηφιος αριθμός ; Εμένα όχι . Και μέσα από το chat τους που τους έγραψα για βοήθεια μου έγραψαν ότι δεν υποστηρίζουν paypal . Συγκεκριμένα μου έγραψαν " we dont actively support paypal " . Ωστόσο το paypal μου κράτησε 1$ . Τι γίνεται τώρα; Δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο paypal ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως την κυριακή που το έκανα από πειραιώς μπήκαν κανονικά χτες

Και εμένα, μόλις τους ρώτησα γιατί δεν βλέπω την κατάθεση μετά από μια ώρα με ενημέρωσαν ότι μπήκαν.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση . Όσοι έχετε συνδέση την revolut με το paypal σας έχει έρθει ο 4ψηφιος αριθμός ; Εμένα όχι . Και μέσα από το chat τους που τους έγραψα για βοήθεια μου έγραψαν ότι δεν υποστηρίζουν paypal . Συγκεκριμένα μου έγραψαν " we dont actively support paypal " . Ωστόσο το paypal μου κράτησε 1$ . Τι γίνεται τώρα; Δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο paypal ;
Εγώ μόλις πάτησα να κάνω verify card στο paypal, επιτόπου μου ήρθε στο κινητό ειδοποίηση από revolut με τον 4ψήφιο κωδικό. To paypal σου κρατάει $1 για την προσθήκη της κάρτας και $1,50 για να την κάνεις verify. Εννοείται σου τα επιστρέφει όλα τα ποσά μετά. Αν ανοίξεις την εφαρμογή revolut, στην αρχική σελίδα τι σου δείχνει? Εκεί έχει τις κινήσεις που έγιναν στο λογαριασμό. Εκεί πρέπει να φαίνεται το $1 (0,91 ευρώ θα λέει) και το $1,50 (θα λέει 1,39 ευρώ και ακριβώς από δίπλα Pp*XXXXcode όπου ΧΧΧΧ ο 4ψήφιοςε που θες).
Link to comment
Share on other sites

Eurobank, μεσω ebanking, για revolut, εκτος οτι το BIC της τραπεζας barcleys bank ltd το βγαζει αλλα αντι αλλων, στο τελος σε χρεωνει 11ευρω για την μεταφορα, ελεος!!! Ειλικρινα πιο κλεφτες δεν μπορουσαν να γινουν. Φυσικα δεν μπορεις να προχωρησεις συναλλαγη με αυτη την χρεωση. 11ευρω!!!!

και αν επιλεξεις να πληρωσεις εξ ολοκληρου τα εξοδα συναλλαγης τοτε ειναι 29ευρω.......

Αναθεωρηση, αυτο συμβαινει μονο εαν επιλεξεις η συναλλαγη να εκτελεστει κατ επειγον. αλλιως 1ευρω.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...